Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Kommentarer | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Лусија - Ѓаволот невестата

Вистината за Луција.

Статуата Луција.

Луција е католик светецот, кој многу се поклонуваат во декември. Меѓу другите со нивните различни Луција воз, и во црквите и во световната контексти.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
torsdag, 12 december 2019 14:56

Ѓаволот невестата

име шафран Мачките беше "Solbröd". "Шафран леб" доаѓа од "Лучија" и значи "невестата на сатаната." Луцифер е името на ѓаволот. Со други зборови, тоа значи "ѓаволот невеста".

Размисли за тоа кога девојки и возрасни жени се облекуваат како Луција со свеќи во нејзината коса. Кој е тоа што тие, всушност, се облекуваат како? А кој тоа е дека тие се залагаат?

антихристот

Кога луѓето пеат и да се тврди дека тоа е Lucia кој носи светлина, така тие се ја заменува со Исус. Таа стана антихрист, кој е, наместо на Исус.

За тоа е Исус кој навистина носи вистинската светлина! Тоа е тој ќе пофалби и обожување. Не е мртов "светци", кој бил мртов веќе многу години.

паганско потекло

Обичај на прославување Луција е од паганско потекло.

Католичката црква "христијанизирана" пагански Луција прослава со проектот за да го прослават Света Луција. Но, за да го прослават светец е, се разбира подеднакво погрешно!

Лусија не се прославува долго во Нордискиот регион

"Лучија" или "Шафран", што значи "светлина", не се слави во Шведска или во нордиските земји за долго.

Тоа беше во 1700-тите дека тие почнаа да го слават Света Луција - пред таа беше речиси целосно непознат.

среде зима

Но, среде зима се прославува за долго, и како претставник на dises или женски заштитни божества, стана фигура "Lucias" чест и прослави.

Ова се случи на среде зима ден на 13 декември.

Prokopios на "Лучија прослава"

Најстариот приказната за "Лучија од прославата" доаѓа од Prokopios, како 500 е долу во Грција пишува за "Ultima Thule".

"Но, кога десет дена остана на вечната ноќ, се качува гласник на едната на високите планини, кои се во овие делови, и каде што тој се пали на крај огништето, на народите кои живеат во Даларна подолу, тој види сонцето изгрева далеку, и дека 40-ден на ноќта наскоро ќе биде завршена. Потоа се жените во северниот дел на земјата до факели и свеќи, да се украсуваат, и се облечени во бели облеки, и ако половината, тие имаат нешто црвено, или појас од слама ".

Демонот Lussi

женски демо систем Lussi е основа на Лусија.

Зимската краткоденица одржа околу 13 декември во средниот век. Потоа опустоши женски демо систем Lussi.

тоа демонот Lussi е објаснувањето за Луција. Луција која паѓа на тринаесеттиот декември беше уште еднаш поврзани со името на ѓаволот, Луцифер, отколку со католичка светица.

На Света Луција

Прославата на 13 декември е стар, но името и асоцијација со Света Луција е прилично нов.

Луција се слави во Сицилија. Таму тие ја направија во заговор како фигура.

Во Сицилија го Луција добива храна од децата и од рака подароци за нив и таа има летечки магариња. Може ли некој забележан нејзиниот фрлање нејзината пепел на лицето на лицето.

шафран мачка

име шафран мачката не потекнува од Света Луција, но од името на ѓаволот, Луцифер.

Да се ​​плаши од "Шафран" (Луцифер - ѓаволот), боја жолта човек бухти со шафран.

конфузија на Католичката црква

Како и обично, Католичката црква измешани со суеверие, христијанската вера, ѓаволот и демоните кога тие создале своите светии.

Ние не треба светци или демони. Ние треба Исус Христос. Тоа е само Исус кој е светлината и тој ни дава светлина кога ние веруваме во него!

Католичката светец - идолопоклонство

Луција е католик светецот, кој многу се поклонуваат во декември. Меѓу другите со нивните различни Луција воз, и во црквите и во световната контексти.

Тие се поклонуваат на мртвите "светци", но тие се разбере дека тие се поклонуваат и се виновни за идолопоклонство.

"Но, јас не му служат на Луција!" прогласува може згрозени. Дали сте биле пее "Санта Лучија" во еден момент?

Ѓаволот

Името Луција доаѓа од истиот збор како Луцифер - ѓаволот. Верувај ми, ѓаволот, секако, нема светлина.

Но, кога луѓето се прогласи дека е Lucia кој носи светлина, така тие се ја заменува со Исус. Таа стана antikristlig симбол, кој е, наместо на Исус.

Подигнување Исус наместо. Тоа е оној кој го осветлува темнината.

Исаија 9: 2. луѓе кој одеше во темнина, виде голема светлина, на оние што живеат во сенката на смртта земјата, треба светлина засветли.

Јован 1: 9. Вистинската светлина која го осветлува секој човек, доаѓаше во светот.

Профани и комерцијални контексти

Луција се слави 13 декември во Шведска и во некои други земји. Луција се слави и во различни цркви, секуларна и комерцијални контексти. Бидејќи тоа е во ред да го прослават секуларна и комерцијални нејзиниот контекст, ние разбираме дека тоа не е христијанин. Кога тоа би било за Исус Христос не е обележана во таков контекст. Луција нема никаква врска со Библијата да се направи. Таа е еден неодамнешен пронајдоци. Легендите за Луција исто така не е библиски, но навистина пагански и сивата.

Луција е католик светецот, кој бил канонизиран од 100 години по неговата смрт. Таа била погубена во Сиракуза во Сицилија, 304. Таа беше обвинет дека е христијанин, а тоа се смета за бунт против римскиот император.

Постојат неколку легенди за Луција и тоа е тешко да ги одделуваат. Една од нив е дека таа отиде со храна на подземни катакомби во Рим, каде што христијаните се криеле. Да се ​​види каде таа отиде во мракот тунели, таа се стави свеќи на главата. Таму ќе ја имаат обичај зошто младите девојки имаат лустерот кога тие си го замислуваат Луција.

Очите на барел

Таа е често прикажан со очите носи барел. Постои легенда дека таа раскина очите на еден пагански владетел кој не може да се ожени со неа. Тогаш се зголеми на нови и подобри внимава на неа.

Во католичкиот свет, таа очите заштитничка и офталмолошки препарати повика нејзиното име. Луција е, исто така, светецот-заштитник на Сиракуза.

Светлина во косата

На 13 декември, а потоа обично Луција носат светлина во косата, но тоа не е таа што носи светлина, тоа е Исус. И тој не само што доаѓа со светло - Тој е светлина. Важно е дека ние не се прават работите кои се далеку нашиот поглед од Исус.

Името доаѓа од Луција лукс, што значи светлина. Известување сличноста со Луцифер, кој е името на ѓаволот!

Вети дека нема да се ожени

Друга легенда е дека Луција ветил Бог нема да се омажи. Кога еден млад човек не може да се ожени со неа, тој ја индициран за император во Рим дека е христијанин.

Таа беше осудена на принуден да работи во бордел. Кога ќе дојде да ја пренесам, тие не можат да ја вознемири. Потоа се обиде да ја горат на клада, но кога тоа исто така не успеа тие ја убија со меч. Црвената лента околу половината Луција е симбол на крвта што течеше.

Луција прослава

Во Нордискиот регион, ние сме сосема сам за да го прослават Луција во нашата интензивна начин. Но, постојат традиции во некои делови на Италија. Подароци се дистрибуираат до децата во Верона на Луција Денот во спомен на Луција ги заштитена од чума од 1300 година!

Во градот Сиракуза носи тоа за една недела во процесијата на статуата ја претставува Луција неколку стотици килограми. Исто така, во градот Amaroni во Калабрија тие ја слават Луција во поворка, но во друштво на уште една од патронот на градот, Санта Барбара.

Луција христијанин?

Тоа може да се чини дека за да го прослават Луција така нагласува христијанската вера, но тоа не е навистина случај. Подобро е да се потенцира Исус, вистинската Светлина доаѓа во светот и тој им свети на сите луѓе! (Јован 1: 9)

Тие се работи кои сакате да добиете вашите очи далеку од Исус, така што ќе нема да бидат зачувани. Католичката светител е еден таков.

Важно е тоа што вие не дозволувајте ништо да се земе вашата очите Исус. Тоа е само Исус кој сам е Господ и Спасител!


Publicerades torsdag, 12 december 2019 14:56:53 +0100 i kategorin och i ämnena:


30 kommentarer


x
David Winther
torsdag, 12 december 2019 15:49

Barnen skola kallar dagen för Julkuldagen och Luciorna skiner med sin frånvaro.

Svara

x
David Winther
torsdag, 12 december 2019 15:59

Men de lär väl sända djävulståget på tv i alla fall. Tur man inte har någon tv.

Svara

x
Lena Henricson
torsdag, 12 december 2019 16:38

Julfirandet har ju på sätt och vis börjat med julkonserter m.m. Men mycket vill ta bort fokus från undret med barnet i krubban, lucior,tärnor tomtar,jäkt stress...... Må evangeliet att Gud blev människa för att rädda oss bli riktigt levande denna juletid!❤️🙏🙏🙏 🙂

Svara

x
Christer Åberg svarar David Winther
torsdag, 12 december 2019 16:41

Det visste jag inte. Är det "fenomenet" utbrett?

Svara

x
Kalle svarar David Winther
torsdag, 12 december 2019 17:05

Jul har också hedniskt ursprung.

Svara

x
P. Andersson
torsdag, 12 december 2019 17:05

En tradition skapad av människor och således fullt formbar. Se på alla stridigheter kring luciatågen i Sverige. Rappare och "Hennare" i tågen, tvister och bråk om det får vara så eller inte. Inte fridfullt.


Svara

x
Sandra
torsdag, 12 december 2019 19:35

Ursäkta mig men Lucifer betyder ljusbäraren. Lucy betyder ljus. Och lucia betyder ljusbärerskan.

Nu råkar ljusbäraren (han) ha blivit satan.

Men lucia betyder inte Lucifers brud utan ljusbärerskan.

Och neeeeej vi ska inte tillbe henne! Aldrig i livet!

Svara

x
Tomas N
torsdag, 12 december 2019 20:03

Det är väl ganska mycket traditioner i jul och lucia som inte är så bra om man granskar på djupet. Tomtar t ex och pepparkaksgubbar.
Men än så länge kan man ju glädjas åt vissa textrader i " Nu tändes tusen juleljus.

"Att född är Herren Jesus Krist,vår frälsare och Gud" Man visste inte vad man sjöng som barn,men det finns tyngd i de texterna . Även Stilla natt är riktigt bra text.

Tyvärr har luciavakan varit och kanske fortfarande är en av dessa dagar med mycket fylla för många unga.
Vi behöver be för ungdomarna och finnas där och vara bra vuxna

Svara

x
SA
torsdag, 12 december 2019 20:55

Låt barnen få glädjas , man behöver inte se allt så på det sättet , jag tänker inte så , tycker dom är så söta . Har barnbarn som kommer vara med i morron , dom är som små änglar ❤️ Min dotter var Lusia när hon var liten så söt hon var , och mina söner pepparkaksgubbar .

Svara

x
Helen
torsdag, 12 december 2019 21:06

Tack för att du lyfter detta! Jag har haft svårt att se varför man tillåter luciatåg i våra kyrkor. Står ingenting i bibeln om det...

Svara

x
Jessica svarar SA
torsdag, 12 december 2019 21:14

Jag håller med dig SA! Ska vi som kristna förbjuda våra barn att vara med i luciatåget på förskolan och skolan?
Mina 3 barn är alla i 20-årsåldern. De var med på dessa aktiviteter i skolan, och jag kan inte se att de tagit skada av det.
Dessutom hade vi alltid en tomte som kom och delade ut julklappar.
Varför göra en höna utav en fjäder?
Det finns allvarligare saker i samhället att oroa sig över.
En del kristna känner betänkligheter över att fira jul. Varför kan vi inte använda den här juletiden att passa på att berätta varför Jesus kom hit ner!
Att han LEVER idag och är mänsklighetens enda hopp!
Gör vi det så bleknar både tomten och Lucia i allas ögon.🙏

Svara

x
SA svarar Jessica
torsdag, 12 december 2019 21:26

Tack !!! Jessica , tycker precis som du ❤️ Var välsignad 🌅

Svara

x
Johanna svarar SA
torsdag, 12 december 2019 21:41

Tycker precis likadant.

Svara

x
Johanna svarar SA
torsdag, 12 december 2019 21:42

Håller med dig.

Svara

x
SA svarar Johanna
torsdag, 12 december 2019 21:46

👍🌅👍

Svara

x
Mikael W
torsdag, 12 december 2019 22:23

Viktigt att man gör pepparkaksgubbarna och pepparkaksgummorna exakt lika stora när man bakar så det blir jämlikt mellan könen,

...och för miljöns bästa så bör man undvika att stoppa in dem i den energikrävande ugnen. Det går lika bra att stoppa degen direkt in i munnen, och då sparar man lite tid också,,,,..undvik att tugga så går det fortare...

Svara

x
RH
torsdag, 12 december 2019 22:46

Men det finns mycket som sker innanför kyrkans väggar, trots att det inte står något om det i Bibeln, utan det för den skull behöver vara fel.

Svara

x
SA svarar Mikael W
torsdag, 12 december 2019 22:49

🤣😂🤣

Svara

x
RH
torsdag, 12 december 2019 23:29

Jag håller med er, Jessica och SA! Jag passar själv på och berätta om Julens glada budskap, när tillfällen ges så här i Advents-, Jule- och även Luciatider.

Svara

x
Daniel Ånséhn
fredag, 13 december 2019 00:31

Tack Christer!


Svara

x
Troende svarar SA
fredag, 13 december 2019 03:50

Lite hysteri i detta känns det som.. Tag det lugnt .
Många Luciatåg sjunger ju flera kristna sånger. Glöm inte det !
Gud välsigne er alla idag 🙏 !

Svara

x
Troende svarar Mikael W
fredag, 13 december 2019 03:53

Pepparkakspersoner menar Du väl, Mikael ?
Inte bra för somliga att bli stoppade in i ett fack..🙂

Svara

x
Jessica
fredag, 13 december 2019 08:12

Ett riktigt fint luciafirande ifrån Gränna kyrka i SVT2.
En enkel, men kärnfull andakt ifrån prästen Håkan Englund, som talade om att det varken är Kalle Anka, Lucia, eller Tomten som är det viktigaste- utan Jesus Kristus.
Massor med sånger om Jesus.
Vad kan vara fel med det?
Vi får vara glada så länge vi har möjlighet att få ha det här i vårt land!🙏

Svara

x
Bertil Rosenius svarar SA
fredag, 13 december 2019 10:32

Vill bara hälsa:

Tack SA och Jessica m.fl. som jag tycker balanserar upp detta på ett ödmjukt och fint sätt. I bland - upplever jag - att den "heliga korrektheten" blir lite väl PK...? 😇

Svara

x
SA svarar Bertil Rosenius
fredag, 13 december 2019 10:40

Tack 🌅

Svara

x
Jessica svarar Bertil Rosenius
fredag, 13 december 2019 12:27

Tack Bertil🥰

Svara

x
margareta
fredag, 13 december 2019 15:20

F.d.ledare i scout,många år sedan, har svårt att tänka mej att ngn såg lucian som ett andligt väsen.
Dom kvällarna var det JESUS som var i centrum, det lästes versar som bara pekade på Jesus,vi sjöng.
Nu tändas tusen juleljus Ty så älskade Gud hela världen, Sjung ut i hela världen att Jesus Krist är född m.m. inte en tanke på den bakgrund som skrivs om.
SANT, vi måste vara VAKNA,blev bedrövad att lyssna på en präst tala om dessa helgon och legender
Står det i Ordet som är våra fötters lykta,ljuset på vår stig.

Svara

x
Helen
lördag, 14 december 2019 10:33

Jag blev förvånad över att läsa alla som tycker att det är ok att fira ett helgon? Då är det inte Jesus som är i centrum.
Det handlar inte om att vara heligt PK, det handlar om att följa Guds ord!
Satan förklär sig i precis så mycket ljus som behövs för att förleda kristna.
Vakna!

Svara

x
Mikael W svarar Helen
lördag, 14 december 2019 11:03

Är det bibliskt att fira sin egen eller någon annans födelsedag Helen?

Svara

x
Mikael
lördag, 14 december 2019 15:43

Bättre att låsa in sig hemma i skogen o inte fira någonting.Då är man på den säkra sidan.

Svara

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 19 februari 2020 00:03
Hjälp! Jag litar inte längre på min man! Han har vid flera tillfällen inte berättat sanningen ang ett problem! Jag vill veta vad som pågår. Han känner sig kontrollerat av mig. Jag känner mig ignorerat

Senaste kommentarer

Bertil Rosenius: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Helene Karlsson : Coronaviruset – en kommande global pandemi?

Leif: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Leif: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Bertil Rosenius: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

MAritha Alm: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Tomas N: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Andy Svensson: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Andy Svensson: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Leif: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Mikael W: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Leif: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Maritha Alm: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

RH: Coronaviruset – en kommande global pandemi?

SA: Coronaviruset – en kommande global pandemi?

SA: Coronaviruset – en kommande global pandemi?

Ingela: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Tomas N: Coronaviruset – en kommande global pandemi?

Stefan Jonasson : Coronaviruset – en kommande global pandemi?

Stefan Jonasson : Coronaviruset – en kommande global pandemi?


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper Creeper

↑ Upp