Language

Apg29.Nu

BUTIK NY! | Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
Ditt stöd behövs!
SWISH: 072 203 63 74

REKLAM:
Världen idag

Мојата сопруга патувале ниту со Естонија

Ова е еден од повеќето љубопитни на Бог вод&#

Aftonbladet плакат 28 Септември 1994.

Aftonbladet плакат 28 Септември 1994.

Денес е 25-годишнината од бродот Естонија отиде под Балтичко Море. Со ова на ум, јас сакам да го споделам со вас моето сведоштво на катастрофата Естонија од прекрасно поглавје на мојата сакана книга најдолгата ноќ. 


Christer ÅbergAv Christer Åberg
lördag, 28 september 2019 01:20

Денес е 25 години од Естонија потона, а 852 луѓе ги загубија своите животи. Само 137 лица преживеале.

патнички брод М / С Естонија отиде под Балтичко Море 28. Септември 1994 година за време на своето патување од Талин во Стокхолм. 

Имало 989 патници, од кои 852 починале. Од нив, 501 Швеѓаните. 51 шведскиот преживеал. Како што сите го преживеале 137 лица.

Естонија, катастрофа е најголемиот брод во мир некогаш во нордиските води. Исто така е еден од најсмртоносните како човекови случи во текот на доцните 1900-ти.

Посета на Естонија

Од книгата најдолго вечер од Кристер Åberg.

Тоа беше нешто што мораше да се случи, или подобро кажано, една работа што не се случи на клучната средба во Tranas може да се случи. И ова е исто така една од повеќето љубопитни на Бог води, како што некогаш сум ја реализира.

Откако ја доби спаси, отидов понатаму во два библиски училишта. Вториот Библијата училиште беше во Jönköping Пентекостите црква. Името беше кратко, Пентекостите Библијата колеџ и Пастор Leif Svensson беше шеф наставник во училиштето. Училиштето и припадна навистина Viebäcks колеџ и траеше една година. Тоа беше навистина важно за мене.

Бидејќи имав голема доверба Leif Svensson, јас се чуваат во контакт со него по завршувањето на училиштето заврши за мене. Се користи за потоа да го нарекуваат сега и тогаш. Во една таква прилика изјави Леиф дека тој бил во поранешниот Советски Сојуз и проповеда за Исус. Многу луѓе го добиле Исус и беа спасени во средби, и тоа беше фантастично.

Пета на моето срце. Сакам да бидам со тоа, тоа извикав во мојот ум. Но, јас никогаш не ќе имаат време да патуваат во Советскиот Сојуз. Некое време по нашиот разговор распушти гигантска империја.

Кога јас подоцна наречен Леиф, тој ми кажа дека тие ќе имаат голем христијански кампања во поранешните комунистички палата во главниот град на Латвија, Рига. Тој праша дали сакам да се приклучат, и јас сакав да, се разбира. Тоа беше повторно апсолутно фантастично: Многу луѓе беа спасени и натприродното исцели од разни болести sJags.

Таа, исто така подоцна ќе стане втора посета на Рига. Овој пат средби во голема спортска сала. Двете кампањи остави длабок впечаток во мојот ум и јас сакав да бидат вклучени во повеќе такви неверојатни настани во иднина.

***

Пентекостите црква во Ljungby под кирија неколку станови и јас сега имаше време живееле во него лежи на врвот. Тоа беше една голема, сведување со наведнат тавани и прозорци. Тоа беше една голема соба и значително издолжени кујна и беседка која всушност беше повеќе како една мала соба. Уживав во тоа и во стан, кој дури и имаше мал балкон. Кога стоев на балконот, имав добар поглед на станицата, која беше во близина.

Во голем триаголник кујната, каде што имав мојот црвен рипсен телефони, се јавив на еден ден до Leif Svensson. (Тоа беше пред безжични телефони и време на мобилни телефони.) Кога изјави Leif Svensson со мене:

"Ние си имаат голема кампања во главниот град на Естонија. Ние ќе одиме таму со голем патнички брод од Стокхолм. "

Пета повторно во моето срце. Јас навистина би сакал да дојде заедно. Знаев колку прекрасно ќе биде затоа што сум бил и во претходните две кампањи. Но имав голем проблем. Напишани пари е.

"Јас навистина би сакал да дојде," реков на Леиф, малку тажно и резигнирано. "Но, јас не можат да си дозволат патување. Јас едноставно немаат пари. "

Бидејќи јас бев во тоа време беше невработени, бев живеат на маргините. Јас никогаш не би можеле да ме занесе нешто екстра. Јас доби пари од осигурување при невработеност, и тоа беше доволно само за неопходниот минимум. На секои шест недели но јас бев, поради некоја причина, малку повеќе пари. Тоа се должи на компензаторни фактор, што јас никогаш не може да разбирам. Кога Леиф беше кажано дека не може да си дозволи, рече тој се уште верува здрави

"Не постои проблем. Ние ќе го организира тоа. Ќе го добиете патувањето многу поевтини, а другите не го знаат тоа. "

Тоа е затоа што на овие патувања кои "обичните луѓе" ќе го следат. Тие плаќаат билетите себе, и така тие беа во можност да им помогне на различни начини на состаноците. Тие беа меѓу другите да бидат со и да се моли за луѓето, често во стотици, кој излезе и сакаше да се спаси. Кога овие обични Швеѓаните, исто така, се молеше за луѓето кои беа болни се исцелуваа. Ова беше многу вера зграда: Еден доби со други зборови, да се биде во реалноста, кога Исус го чуда и знаци: Исто така, јас сега се знае дека Библијата класа Леиф ќе следи и да учествува во кампањата. На овој начин, тие добија единствена можност да го практикува она што тие го научиле во Библијата училиште. Тие ќе со свои очи да се види дека тој работел да се верува во Исус.

Leif Svensson направи напор за навистина да се направи добра реклама за патување, така што можев да го следат. Тој ми рече дека ќе биде добра кампања и колку прекрасно ќе биде да патуваат во состојба на ферибот на уметноста патник од Стокхолм, Талин. Ние ќе останат во своите кабини на бродот и сега копнеев се повеќе и повеќе таму. Пред да го заврши разговорот Леиф вети дека ќе испрати информации за кампањата и исто така убаво брошура за луксузни и дворци патнички по пошта. Неколку дена по разговорот што го чув од голем мојата дневна соба како тресна во отворот за пошта во мојата врата, и потежок ударот на нешто слета на салата кат. Јас се истрчав моето? Ket додека вратата чисти за да се види дали тоа е на мислење дека пристигнал. Да, тоа беше на изтривалка. Сакав да видам дали писмо со информации за Естонија патување дојде. Сите други пошта писма, списанија и реклами беше ова време не е многу интересно. На мојата радост, најдов голем кафеав плик со Leif Svensson како испраќач.

Јас веднаш се искинале на кафеав плик со мојот показалец повремени писмо нож, го извади на содржината и го најде тоа малку аматерски направен информации за Естонија патување што Леиф го испрати до мене. Моите очи беа извлечени прерано да се убави, добредојде брошура за големи луксузни патнички ферибот кој ќе не однесе до Естонија.

Учев голем брод со еден поспана очи. На картичката беше донесена дијагонално од погоре. Бродот беше далеку и широко, каде што се движел на синото море со долга бела отече зад себе. Што ако би можел да одам со. Што една авантура што ќе биде, на многу начини.

Да, јас навистина сакаше да се следи, но болка во мојот ум кога јас само си потсети на економската ситуација се најдов себеси во. Што треба да направам? Па, можеби она што секогаш се користи за да се направи кога ќе наиде на проблеми или потреба од нешто: Молете се на Бога. Се наведна, бидејќи колена од страна на креветот во малата соба, која беше мојот беседка, и Му се молеше на Бога во името на Исус. Го прашав да ми даде пари се потребни за патување. И кога ќе се моли на Бога да се одговори на молитва - во еден или друг начин.

Се чувствував постар брачен пар, кои исто така беа моите пријатели. Нивните имиња беа Рут и Бернд и имаше познати хардвер продавница во центарот на Ljungby. Сега и тогаш, јас се користи да ги посетите. Јас секогаш се чувствуваат добредојдени во нив. Никогаш не сум бил одби да дојде во кога се јавив на нивната врата. И тоа се случи многу често.

Тие живееле во близина на вода кула, која беше на еден рид над центарот. Тоа траеше околу дваесет минути да одиме до нивните кафеава тула куќа. Кога јас го посетив овие пријатели ме покани секогаш кафе и колачиња додека седевме во кафеава троседот во голема убава дневна соба.

Ние често ќе се види Кристијан видеа заедно. Во тоа време, тоа сепак зеде видео кога ќе ја видиш претходно снимени филмови на телевизија. Рут и Бернд навистина беше порибено со Кристијан филмови од многу различни кампањи и средби во целиот свет. Филмовите беа многу интересни и тие со реномирани говорници. Таа потоа доби и духовно и телесно да животот, кога ќе дојдеш таму. Ние разговаравме, се разбира за Исус, и за духовната состојба во Шведска.

Рут и Бернд секогаш имаше многу да се каже и интензивен начин. Јас, исто така, имаше голем број на срцето, па затоа често ќе биде доцна, кога се сретнавме. Имавме сите три имаат тенденција да се изгуби патеката на време. Значи тоа не беше чудно дека е често стана вечер пред да си дома. Јас секогаш е подготвен за долги ноќи кога ги посетил.

Една вечер, дека е време за уште една посета на Рут и Бернд. Излегов од мојот стан во Пентекостите црква, преминал на железничката станица, шеташе низ плоштадот, а потоа trudged на долг ридот. На врвот од ридот се свртев навикнати од кулата вода врз уличка, што доведе до нивната куќа, отиде на краток камен чекори и заѕвони на ѕвончето.

Само ја отвори вратата и ме поздрави, како и обично во собата добредојдени. Како и секогаш, се чувствував тоа време топло примена од страна на моите пријатели. Се чувствував толку добро да биде со нив. Бидејќи јас се уште беше сам во тоа време, тоа беше повеќе важно за мене да има парична казна христијански пријатели да се дружат со.

Седевме, како и обично, долу во ТВ софата во дневната соба, започнете разговор, гледавме филмови, зборуваше, пиеле кафе, гледавме филмови, зборуваше ... Накратко, она што ние секогаш се користи за да се направи кога сме се запознале, а часовите полета како и обично далеку.

Некаде во текот на долго вечер, почнав да се зборува за патување, како што толку многу сакаше да оди на.

"Мојот поранешен учител на Библијата на Библијата школа Педесетница во Jönköping, Leif Svensson, ќе се направи нова кампања во Источна Европа", им кажав на Рут и Бернд.

"За Летонија повторно?", Праша Бернд додека пиеше мала голтка од кафето и изџвака до торта.

Тој веднаш бил заинтересиран, бидејќи тој имаше голем интерес за евангелизација во другите земји, особено во Источна Европа. Видео трепереа на нивните телевизиски екран, но сега тоа беше одеднаш никој од нас не беа заинтересирани за него. Претстојната посета беа во фокусот, и тоа дури и фатени ушите на моите пријатели. Тие знаеја дека сум сторил овие видови на патувања во минатото и тие знаеја колку патувања значеше за мене.

"Не, Талин во Естонија", одговорив на прашањето Smitty е. "Тоа ќе биде голем заживување борби анјон кој, во ист начин како и кампањи Сум бил во Рига."

"Што се забавуваат" Рут во ПДФ додека таа истури повеќе кафе во празни мојата чаша. "Ќе дојдете ли?", Праша таа, држејќи во исто време додека торта плоча за мене дека јас ќе се земе дури и торта за ново истури кафе.

"Јас навистина би го сакал", реков, "но постои мал финтата. Јас едноставно немаат пари за патување, па не можат да си дозволат да одат. "

Мислев дека навистина не затоа што кога ќе го спомна тоа минатата година. Оваа двојка имале имено многу пари. Тие се популарни и зафатен продавница во Ljungby. Но, ние се користат да се зборува отворено за се, па затоа беше навистина нема молат за мојата улога.

Продолживме да зборува за сè, но кога Бел стануваат пола минатото дванаесет, мислев дека во секој случај дека е време да се стави крај на нашата заедница. Разговорот продолжи за време на влезната врата, пред да конечно се разделија.

Одев по долго брдо и како и обично има прекрасен изглед на центарот во мракот. Streetlamps, куќи и продавници убаво осветлена во темнината на патот назад кон мојот стан меѓу кино во градот и на железничката станица.

По се делеше таа ноќ смета Бернд на она што го кажа за Естонија патување. Ако сакав да одам на патување, но јас не имаат можност поради недостаток на средства.

"Ако ни Крис поздравува повторно пред патувањето, јас ќе му даде пари," разумен себе Бернд.

Овие мисли знаев разбира ништо за него. Бернд многу подоцна ми кажа дека тој се случува да ми даде потребните средства, ако не се врати пред патувањето. На чудна работа е дека јас не.

Ова беше мал дел од натприродното и Божјите јасни насоки. Имав праша за пари за патување, но јас, исто така, побара за жена. Бог е работа сега, така што јас наскоро ќе имаат можност да добијат одговори на молитва.

***

Во тоа време ми беше кажано дека се невработени. На секои шест недели, јас се користи да се добие екстра пари од осигурување при невработеност, а сега повторно е време. Ова имав сосема заборавени, но кога сум со мојот показалец пресече отвори пликот од осигурување при невработеност, видов дека тие го стави во екстра пари за ова време. Одеднаш добив себе си дозволи посета на Естонија.

Но, нешто се случило во мојот ум. Интерес за патување во Естонија, веќе не беше таму. Тоа некако исчезна додека чекав. Тоа беше многу тивок во моето срце за планираната кампања во Талин. Имав апсолутно никаква желба повеќе да патуваат во Естонија.

Му реков на мојот пријател Томас, кој ме одведе во Пентекостите црква и ми доби Исус, јас сега имаше екстра пари на сметката. Тој знаел колку сакав да патуваат во Естонија, но дека економијата се стави зборуваше во тркалото.

"Но, тогаш тоа е Божјата волја дека треба да се оди!" Тој извика спонтано кога му кажав веста за пари. Никогаш нема да заборавам мојот одговор кога јас малку заканувачки, но со голема увереност одговорил:

"Не, тоа не е."

Јас навистина не знам што реков. Тоа се случи само на некој начин надвор од мојата уста и моите усни. Еве јас се борат и побара да му биде дозволено да патуваат во Естонија. Кога конечно доби можност, реков дека тоа не е Божјата волја.

Сега потоа сфаќам дека тоа навистина не е мене, кој тоа го рече. Тоа беше Духот кој зборува преку мене. Со цел да не се дозволи "духовен" или опера, се смири, сепак, малку со додавање:

"Јас не го чувствувам."

Мислев дека тоа звучеше малку подобро отколку да се биде толку уверен. Но, по изјавата дека ова прашање беше разговарано крај. Томас никогаш не дигна уште нешто - и јас не се направи било. Нешто се случило во мојот ум во врска со кампањата во Талин. Мојата желба беше целосно издувана и јас навистина не може да го разбере.

Патував никаде тоа време, и јас сум вечно благодарен. Потоа, сфаќам дека тоа е Бог, кој на тој начин ме доведе на чудесен начин.

***

Една млада жена во Линкопинг, само неколку месеци помлада од мене, исто така, смета дека за да одат на истото патување. Оваа жена, за разлика од мене, израснал во христијанско семејство. на тој начин таа беше спасен и веќе успеа да работат како евангелист во парохијата. Неколку години пред тоа таа се сретна со Исус за обнова и сега живее доделени на животот на Бога.

Некои од нејзините пријатели имаше за долго време се обидувал да ја влијае да ни се придружите на оваа неверојатна и авантуристичко патување како тоа би значело да се дојде до Естонија. Но, таа не знае за сигурно како таа ќе се направи. Таа ќе го следи или не? Таа беше навистина на два ума дома во нивните две-соба стан во Linköping.

На масата во пријатна нејзината кујна беше иста состојба на патување дома со мене. Таа имаше се разбира копија на добро брошура за луксузен патнички брод, кој покажа прекрасен брод на синото море со бела пресрет зад себе.

Таму, во нејзиниот стан, таа имаше борење и со себе и со Бога. Како таа може да се направи?

По кратко време, бев долу во центарот и има направено случај. На патот кон дома таа вечер, се сеќавам тоа толку добро, одев минатото вестникарска будка. Особено еден од насловите беше држејќи се надвор од другите, мислам дека беше средината на три. Јас погледна малку е расеан кога јас помина на киоск. Насловите, тоа беше со големи црни букви: "потона ферибот во Балтичкото во текот на ноќта - над 800 мртви"

И покрај ужасните и шокантни löpsedeln, па јас го истакна едвај. Веројатно затоа што се претпоставува дека тоа воопшто не беше ме допре, и тоа секогаш се случува некаде на друго место, а не "тука". Покрај тоа, мислев дека на погрешна идеја, дека нема да се влијае на нас во Шведска, но другите народи и држави. Колку често луѓето и јас не сум бил малку различен тоа време. Кога несреќи и катастрофи се случи, тоа е секогаш некој друг во светот. Тоа не се случи во Шведска, а уште помалку загрижен сум за тоа. Чудно мисла, но тоа може да биде за жал.

Следното утро, седев тивко и појадувале во мојата кујна ставив во мојата житни и еден сендвич со салама додека отсутно слушаше вести на радио.

Портпарол зборуваше за голема катастрофа во Балтичко Море. Одеднаш бев потсети на löpsedeln сум ги видел на ноќта пред тоа. А ферибот потона, а повеќе од 800 лица загинале. Почнав да се слуша повеќе внимателно. Новинарот рече дека траектот бил на пат од Естонија во Шведска во средината на ноќта отишле под брановите на морето.

Естонија? Но, тоа беше во Естонија, јас би се качил на мојата посета? И таа беше таму дека Leif Svensson се патува и со неговата кампања. Тој, исто така, организира за голема компанија која ќе биде. Покрај тоа, речиси сите библиски училиште класа да биде со.

Моите мисли беа прекинати кога повторно портпарол повторува името на ферибот што потона на дното на океанот, "името ферибот е Естонија".

Одеднаш бев тотално фокусирани и мислев dumbfounded: Естонија? Не дека голем брод бил наречен кој ќе не однесе до Естонија?

Јас престанав џвакање во мене снегулки и се спушти на лажица. Сендвич со испрекината колбаси дозволете ми да биде, и се наведна напред наместо да гледа во купот на весникот. Меѓу весници и reklarnblad Гледав за брошура за брзо да се запознаат со името на бродот.

Тоа не беше долго пред да го најде. Не без страв гледав во сликата со џиновски брод што патувал гордо на морето со пена бранови зад себе. Моите очи претрес нетрпение за името на бродот, кој беше напишан на јасен црни букви на огромниот ферибот. Бродот во лентата за слика навистина именуван Естонија.

Зјапав во брошурата убава слика. Вести Гласот јас не слушнав дури и подолго. Единственото нешто што сега постои во мојот ум беше името на бродот: Естонија. Јас го прочита одново и одново. гордост на малата балтичка земја М / С Естонија потонал на дното. Мојот пријател Leif Svensson и целата неговата компанија најверојатно бил на одборот. И јас исто така, би биле вклучени.

Кога тоа веќе знаеше се за мене дека тоа навистина беше Естонија, кои паднаа, toted до прашања во вашата глава. Седнав за долго момент на масата во кујната и се загледа во малку аматерски рекламирање брошура за кампања и многу повеќе професионални брошура Естонија, сега очигледно лежи на дното на Балтичкото Море. Речиси нереален и малку нејасна, видов две брошури, а јас се обидував да се стави заедно слика на она што се случило. Моите мисли отиде Leif Svensson. Одеднаш ме погоди дека јас треба да се нарекуваат сопругата, Сара. Таа не сакаше да оди на патување тоа време, како што понекогаш не. Таа, меѓу другото, проследено со Рига, на истото патување јас на друга прилика. Но, овој пат, таа го избрале да останат дома. Го кренав црвено рипсен телефони и завртите бројот 036 да Jonkoping.

Само неколку сигнали може да се случи пред да се одговори. Веројатно Сара седеше и гледаше телефонот тој ден, бидејќи тоа е веројатно многу кој се нарекува и сакаше да се слушне она што се случило. Леиф имаше многу пријатели и знаеше се разбира, исто така, многу луѓе со својата задача. Секако, имаше и многу семејства на студентите кои сакаат да бараат повеќе информации во врска со нивните сакани. Сара потврди дека Естонија беше на бродот Леиф и целата партија беше вклучен. Значи таа вели дека казната што јас никогаш нема да го заборавам:

"Но, јас не мора толку многу надеж ..."

Таа имаше затоа нема надеж дека Леиф го помина. И тој не. Тој и другите свештеник, Ленарт Carlsson, заедно со голем дел од Библијата класа, а остатокот на партијата, како и стотици други биле убиени ноќта во длабочините на морето кога Естонија потона во петнаесет минути.

***

Јас сум размислувал за овој настан повеќе од еднаш. Јас би можеле да се на одборот Естонија. Наместо по должината на патувањето до Естонија, го одбрав да останат дома, затоа што не се "чувствува" за тоа.

Жената од Линкопинг, патем, по име Марија, одлучи поради некоја причина да патуваат во Израел, наместо да Естонија - иако првично одлучи да се приклучат на патување кампања Leif Svensson е.

Кога научив подоцна сфатив дека уште колку е неверојатно Бог ја и ме доведе.


Од книгата најдолго вечер од Кристер Åberg објавени од Semnos издавачи . Поглавје 2: Патување со Естонија. Страници 25-36.


Publicerades lördag, 28 september 2019 01:20:06 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Live Apg29.Nu med Christer Åberg


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

tisdag 24 november 2020 20:48
Be för mitt vänstra öga, att Gud helar.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp