Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Нов почеток за Apg29

Со текот на времето за 18-годишн&

Кристер Åberg.

Кристер Åberg, основач Apg29 со неговиот стар блог сајт пред тоа беше преуредена.

Сега јас го рестартирате Apg29 целосно целосно! Само во времето за 18-годишнината Apg29 е лансирање на нови мојот сајт! Веб-страницата вклучуваат целосно исцедена од сите блог статии, коментари, молитва барања, и многу повеќе. Па сега ние само треба да се пополни во!


Christer ÅbergAv Christer Åberg
onsdag, 18 september 2019 20:53
Apg29

Кристер Åberg

Оваа година е 18 години откако почнав блог сајт Apg29. Само во времето за прославата на 18-годишна рестартирам Apg29. Целиот сајт е transcoded и исцедена од сите илјадници статии и коментари. Bönesidan е исто така празна. Датира сајт ќе следат, се додава во подоцна. Секако KJV со. 

Веб-страницата, исто така, се пресели во друга хостинг компанија. Причината за овој нов почеток се должи на различни душа. Со текот на годините имаше многу на датотеки на серверот само лежеше таму и оптеретени. Кодот на веб-сајтот е премногу стар и неорганизирана. Некои датотеки со слики не работат. Ниту, пак, некои вградени видеа на YouTube. Сега, како и досега, од страната ќе биде преведена на 102 јазици, но сега поголемиот дел од страната е покриена од страна на различни јазици, а не само блог статии. Во пракса, тоа ќе биде 103 нови веб-сајтови.

Овој потег на друг хостинг компанија е, исто така, бидејќи тоа е премногу скапо за мене да се биде дома во последно серверот. Јас едноставно не може да си го дозволиме. И некои работи што не мислеше работи толку добро. Мојата надеж е дека сега тоа ќе биде подобро.

Мојата надеж е дека ќе имаат реклами на страната. Успее ова, па тоа треба да започнете веднаш. Сакате да се рекламирате? Ве молам дозволете ми да знам!

Имам кодирани многу и е малку уморен сега, но имаат големи очекувања за тоа што ќе се случи сега! Веб-страницата вклучуваат целосно исцедена од сите блог статии, коментари, молитва барања, и многу повеќе. Па сега ние само треба да се пополни во!

Кристер Åberg

Ми се допаѓа да се вози на овој блог сајт наречен Кристер Åberg, роден во 1964 година бев спасен кога ќе го прифати Исус како мој Господ, кога бев 20 години во 1984 година.

Јас сум вдовец од 2008 година имам ќерка која е родена во 2006 година, желбата, што обично се нарекува "Dessan", и син на небото, Џоел, кој почина во 2008 година, само неколку часа стар. Сето ова можете да прочитате во мојата книга Најдолгата ноќ.

Јас сум сега, исто така, на усовршување на мојата нова книга несаканите наскоро да се издаде. Тоа е за моето детство додека бев спасен. Тоа ќе биде барем толку длабока што се популарни Најдолгата ноќ.

Apg29

Sqjten Apg29 е онлајн од 2001 година и 2007 година блог ми одговара на .. Таа стана концепт во блогосферата и има стотици илјади на страници на ден. Тој има дури и неколку пати во текот на милиони страница пати е видено на ден.

Името значи Apg29 Дела 29. Постојат само 28 поглавја во книгата на Дела во Библијата, но тие велат дека поглавјето 29 продолжува и денес. 

Мојата визија е да се биде дел од истата во текот на денешниот како Исус го направи преку Светиот Дух во Дела. Па оттука и името. 

Исус

Јас сум управувано да проповеда за Исус и како да се спасам. Тоа е причината зошто постои овој блог сајт. Јас ќе одиме подалеку од ова, па губи raison d'être на.

Оваа година е 18 години откако почнав Apg29. Значи она што се вклопуваат толку добри, ако не и целосно да се ре-лансирањето блог сајт?

Вие сте добредојдени да се поддржи Apg29 доброволно подарок за 18-годишниот јубилеј. е потребна вашата поддршка. Можете да го направите ова во три начини:

Ви благодариме!


Publicerades onsdag, 18 september 2019 20:53:23 +0200 i kategorin Info och i ämnena:


19 kommentarer


x
Jeanette
torsdag, 19 september 2019 00:45

Skriver här fast det blir ju inte rätt till artikeln här. Jo jag läste i kvällstidningen nu ikväll, Aftonbladet eller om det va expressen om en kvinna som dött av samma som din fru gjorde. Mannen blev ensam med ett lite större barn och babyn. Hände för ca 1 år sedan.

Svara

x
Christer Åberg svarar Jeanette
torsdag, 19 september 2019 04:15

Jag läste artikeln nu. Då Marie och nyfödde Joel dog i fostrvattenemboli hade jag aldrig hört talas om det. Jag sökte då på nätet och hittade ett fall i Blekinge. En av dem dog, kommer inte ihåg om det var mamman eller barnet. Till skillnad mot Kvinnan i Aftonbladets artikel dog min fru Marie väldigt snabbt och barnet dog några timmar senare. Båda i mina armar. Allt detta skriver jag i min bok Den längsta natten, utgiven av Semnos förlag.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/xPbxGR/caroline-dog-efter-forlossningen-hon-skulle-ha-varit-sa-forbannad

Svara

x
Troende
torsdag, 19 september 2019 04:51

Tack ,Christer ! Måtte den nya Hemsidan bli lika välsignad som den förra, ja det kommer den att bli eftersom Jesus Kristus är med !

Svara

x
Christer Åberg svarar Troende
torsdag, 19 september 2019 04:56

Tack.

Svara

x
Andy Svensson
torsdag, 19 september 2019 05:45

Jag vill säga Grattis Christer och tack för alla åren på Apg 29, en ny tid framåt med Jesus Kristus vår frälsare! Tiden nalkas broder och bruden gör sig redo, snart ska vi få se Kungars Kung Jesus! Tänk vilken dag det ska bli när vår Jesus vi får se😃❤️🙏.

Svara

x
SA
torsdag, 19 september 2019 08:33

Det tror jag kommer bli bra 👍

Svara

x
Per
torsdag, 19 september 2019 08:57

Så fort jag läste om nystarten dök denna bibelvers med citat av Jesus upp:

Och han som satt på tro­nen sa­de: ”Se, jag gör all­ting nytt.” Yt­ter­li­ga­re sa­de han: ”Skriv: ty des­sa ord äro vi­sa och san­na.”

Svara

x
Jeanette svarar Christer Åberg
torsdag, 19 september 2019 09:05

Hade heller aldrig hört talas om det förrän jag läste om din fru. Kanske skulle ta och köpa din bok lite längre fram i höst och läsa den.

Svara

x
Jeanette svarar Christer Åberg
torsdag, 19 september 2019 09:10

Förut fanns det en sida där man kunde lägga in om människor för deras frälsning och en själavårdssida plus att det gick att komma in på kristna tv program, Himlen tv7. Är dom inte med här på den nya? Eller om det kanske är jag som inte hittar dom😊

Svara

x
Lena Henricson
torsdag, 19 september 2019 10:26

👍 Må Apg.29 bara mer och mer vara LJUS och SALT! 🔥 Det behövs,för JESUS kommer snart. 👆

Svara

x
Christer Åberg svarar Jeanette
torsdag, 19 september 2019 11:31

Jag kommer lägga in en del avdelningar med tiden och kanske till och med förändra dem, men vilka det blir vet jag inte exakt nu.

Svara

x
Jeanette svarar Christer Åberg
torsdag, 19 september 2019 12:03

Ok

Svara

x
Bertil Rosenius
torsdag, 19 september 2019 15:24

Guds välsignelse Christer och lycka till på Loopia - tror det är ett bra val.

Fortsätt framför allt vara evangeliskt inriktad.

/Bertil

Svara

x
Christer Åberg svarar Bertil Rosenius
torsdag, 19 september 2019 16:54

Tack!

Svara

x
Christer Åberg
torsdag, 19 september 2019 17:03

Trots nylanseringen så är bloggsajten långt ifrån klar. Jag finputsar den i bakgrunden och fixar en del buggar och annat som jag upptäcker. Dessutom ska jag skriva artiklar, göra video och annat material som jag ska ha på bloggsajten. Men det är roligt att många uppskattar Apg29 och det känns bra efter nylanseringen.

Svara

x
Annkie Hansen
torsdag, 19 september 2019 21:13

Önskar dig Guds rika välsignelse.
Jag har inte sett Apg29 tidigare, men ser fram mot att följa och be för dig som driver den framåt.

Svara

x
SH
torsdag, 19 september 2019 21:57

Guds välsignelse till Dig Christer och Din nya sajt.

Tack för all nyttig, viktig läsning som ges till oss, och detta samtalsforum är mycket viktigt. Man lär sig så mycket genom att umgås här med andra syskon.
Hoppas vi får ha en fin anda med Kristi kärlek som uppbygger och sprider glädje.


Svara

x
Troende svarar Per
fredag, 20 september 2019 06:30

Bibelversen Du namne är inte menad till denna fina Hemsida, utan till Frälsning för människor i Israel förr på Bibelns tid.

Svara

x
Christer Åberg svarar Troende
fredag, 20 september 2019 13:29

Profeterat till Israel:

Jes 43:19 "Se, jag gör något nytt. Redan nu visar det sig. Märker ni det inte? Jag ska göra en väg i vildmarken och strömmar i öknen."

2Kor 5:17. "Därför, om någon är i Kristus så är han en ny skapelse. Det gamla är förbi, se, allt har blivit nytt."

Obs: Den som är i Kristus har allting blivit nytt. Allting nytt handlar inte enbart om Israel utan också om frälsning idag för de som tror på Jesus.

En dag ska jorden och himlarna bli nytt:

Upp 21:5. "Och han som satt på tronen, sa: Se, jag gör allting nytt. Och han sa till mig: Skriv, för dessa ord är sanna och trovärdiga."

Svara

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 7 december 2019 21:53
Gode Gode Gud. Låt min son känna frid och få en bra relation till sin dotter. Gode Gud låt mig känna lugn och slippa oroa mig för allt. Håll din kärleksfulla hand över oss. Amen

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarStöd Apg29:

Kontakt:

MediaCreeper Creeper

↑ Upp