Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Обрежувањето не е од употреба

Обрежувањето не може да се роди повторно, н&#

Партијата на центарот сака да ја забрани в

Слика: dn.se.

Овој викенд, беше одлучено на состанокот на Партијата на центарот, кој тие ќе работат за забрана на обрежување на момчињата не е направено за медицински причини.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
tisdag 1 oktober 2019 11:27

Галатјаните 6:15. Во Христос Исус ниту обрезанието ниту кожичката од употреба, туку ново создание.

Центарот се одлучи за неговата партија конференција дека тие сакаат да се забрани обрежувањето на момчињата. раководството на партијата е предупредување дека тоа ќе биде сфатен како партија сака да ја забрани јудаизмот и исламот.

Но, според Библијата, па обрежувањето не е од употреба. Тоа не може да се спаси. Единствениот кој може да се спаси е Исус Христос.

Центарот одлучи да го забрани

Овој викенд, беше одлучено на состанокот на Партијата на центарот, кој тие ќе работат за забрана на обрежување на момчињата не е направено за медицински причини. 

раководството на партијата не го сакате тоа, и лидерот на Партијата на центарот Ени Loof потоа изјави дека жали за одлуката.

Сега доаѓа прашањето, исто така, во Умерената партија, која е на состанокот во неколку недели. Тоа е Ана AF Sillen и Марија Gilstig од Sörmland поднеле барање за забрана на обрежувањето, освен ако тоа е од медицински причини.

Се разбира, еврејски и муслимански групи вознемири, за што јас може да се разбере, но според Библијата не е заштеда на обрежување, но за вас е ново создание во Христос или не. 

Обрежувањето не спасува

Обрежувањето не може да се роди повторно, но тоа може да биде Исус Христос. Тоа му е мора да ги прифатите ако сакате да се спаси.

Библијата вели:

1Co 07:19. Обрежувањето не значи ништо, и кожичката не значи ништо, туку да се задржи на Божјите заповеди.

Галатјаните 5: 6 Во Христос Исус ниту обрезанието ниту кожичката ништо, но верата работи преку љубовта.

Галатјаните 5:11. И јас, браќа, ако јас се уште го проповедам обрезанието, зошто јас се уште гонети? Тогаш тоа би дело на крстот далеку.

Галатјаните 6:12. Сите оние кои сакаат да имаат добар изглед во телото, тие принудат да се обреже, само затоа што тие не ќе бидат гонети за крстот на Христа.

Галатјаните 6:15. Во Христос Исус ниту обрезанието ниту кожичката од употреба, туку ново создание.

Колосјаните 2:11. Во него можете, исто така, биле обрежани со обрежувањето не се направени со раце, но со сунет Христови, тогаш ставање надвор телото на гревот месо.

Гледаме дека Библијата конкретно вели дека не може да се спаси со обрежување, но спасение зависи ако имаш Исус или не. 

обрежувањето грешка

Но, имаше народ во Библијата кој сакаше да се наметне обрежувањето верници. За тие тврдеа дека тие не можат да бидат зачувани на друг начин. Можете да прочитате во Дела 15: 1-2:

1. И некои луѓе дојдоа од Јудеја и се предава на браќата: Ако не нека обрежани според обичајот на Мојсеј, вие не може да се спаси.

2. Потоа настана несогласување, и Павле и Варнава влезе во сериозен спор со нив. Тие одлучија дека Павле и Варнава и уште некои од нив ќе патуваат до апостолите и старешините во Ерусалим за ова спорно прашање.

Забележете дека тоа вели "обичајот на Мојсеј" , а не "законот на Мојсеј ..."  По апостоли отишле во Ерусалим, тие одлучија, заедно со Светиот Дух:

Дела 15: 28-29. За Светиот Дух и ние одлучивме да не лежеше врз вас, без поголем товар, освен дека тоа е неопходно:

29. Тоа треба да се воздржуваат од она што е жртвувано на идоли, од крв и од месо од задавени животни и од блуд. Ако внимателно се консултира за тоа, ви се прави во право. Збогум.

Така можеме да видиме дека тоа е ерес, кои мора да бидат обрежани да се спаси. Единствениот начин да се спаси е да го прифатат Исус Христос и да веруваме во него.

Дебатата не треба да се игнорира

Но, политичката дебата во Шведска не може да биде толку безопасни. Можеби следниот пат тие одат против вистинско спасение клучни работи, како што не може да се верува во Исус, или дека не може да ги учат децата да се верува во Исус, тогаш станува навистина опасно.

Да се ​​молиме за Шведска и нејзиниот народ. Да се ​​молиме за нашите политичари, така што тие не донесуваат одлуки кои одат против Исус и Библијата. Дозволете ни да се молат дека Бог ќе испрати работници на Својата жетва како сведок и evangelize за Исус, така што луѓето ќе бидат во можност да го прими, така што тие се зачувани.


Publicerades tisdag 1 oktober 2019 11:27:38 +0200 i kategorin och i ämnena:


6 kommentarer


x
Calle
tisdag 1 oktober 2019 15:04

Judar och muslimer kommer att fortsätta omskära oavsett vad Riksdagen beslutar, det ligger så starkt i deras religion. Då löser de det själva åker utomlands eller utför omskärelsen själva, kanske med sämre medicinsk/hygienisk övervakning, vilket kan leda till infektioner och lidande för pojkarna.

Svara

x
Daniel Ånséhn
tisdag 1 oktober 2019 21:45

Tack Crister.

För några år sedan övervägde jag omskärelse och sökte efter läkare, men det har aldrig blivit av.

Frågan är, varför vill man förbjuda omskärelse av religiösa skäl? Vad är nyttan med en sådan förbud?

Svara

x
Lena Henricson
onsdag 2 oktober 2019 14:30

Tråkigt att judar som bor i vårt land ska ha det så trångt. 😢

Svara

x
AnnMarie svarar Lena Henricson
onsdag 2 oktober 2019 15:12

Det gäller ju inte bara judar utan också muslimer.Hur tänkte du där?

Svara

x
Lena Henricson svarar AnnMarie
onsdag 2 oktober 2019 15:21

Eftersom jag undviker långa komplicerade inlägg,skrev jag endast om min medkänsla med judarna i vårt land. Men bäst är ju förstås att så många både judar och muslimer blir frälsta 🙏. Och då slutar de ju också att omskära sina pojkar. 👍

Svara

x
AnnMarie svarar Lena Henricson
onsdag 2 oktober 2019 16:35

Ok 👍

Svara

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste bönämnet på Bönesidan

fredag 13 december 2019 23:05
Min vän behöver x antal miljoner kr till räkningar snarast. Be att Herren sänder pengar eller löser min vän från räkningarna.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarStöd Apg29:

Mer info hur du kan stödja finner du här!

Kontakt:

MediaCreeper Creeper

↑ Upp