Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Образложение по благодат преку верата во

Човекот не може да ни се праведни.

Крст на карпа во морето и изгрејсонце.

Кога Библијата вели дека човекот е оправдано, тоа значи дека таа е од Бога прогласени за праведни, таа е ослободен од својот грев со пресудата паѓа на Исус Христос. Кој оправдува самиот Бог.


Av Emma
söndag, 24 november 2019 15:05

Концептите на оправдување и праведност направите е целосно централниот концепти на христијанската вера. Зборот се оправда во шведски превод на Библијата е преведена од оригиналниот грчки текст "dikaíoo", зборот е глагол кој значи за законски да се прогласи некој невин. Лицето е ослободен од вината ги има. Можете да ги споредувате концептот кога жирито или судија во Судот објаснува дека некои од "не е виновен".

Кога Библијата вели дека човекот е оправдано, тоа значи дека таа е од Бога прогласени за праведни, таа е ослободен од својот грев со пресудата паѓа на Исус Христос. Кој оправдува самиот Бог.

Човекот не може да ни се праведни. Павле пишува во 2 Коринтјаните 5:18, 19

"Сè што доаѓа од Бог, кој нè помири со себе преку Христа и ни го даде Министерството за помирување. Зашто Бог беше во Христа измири светот со себе. Тој, не сметајќи мажите гревови, и тој има обврски да ни зборот на помирување ".

"Сите згрешија и им недостасува Божјата слава, а се оправдуваат со го заработил од Неговата благодат, затоа што Исус Христос им го откупи." Римјаните 3:23, 24

Една последица на тоа оправдување со вера е дека имаме мирен однос со Бог.

"Затоа се оправдани со верата, имаме мир со Бога, преку нашиот Господ Исус Христос." Римјаните 5: 1

Тоа е само на благодатта што ми доаѓа на однос оправдување

"Но, бидејќи знаеме дека човекот не се оправдува со делата на Законот, туку преку вера во Исус Христос, и ние поверувавме во Христа Исуса, за да се оправдаме преку верата во Христа, а не преку почитување на законот. За преку делата на Законот, никој не е оправдано. "Галатјаните 2:16

Тоа оправдување е јасна и валидна преку жртвената смрт на Исус, сепак, треба да бидат примени од страна на верата на поединецот да му служи на спасението / образложение за неа.

Постои така нема по-Автоматско-спасение. Ве молиме имајте во предвид ова е важно!

Во 2 Коринтјаните 5:20, 21 читаме: "Значи ние сме амбасадори на Христос. Бог е тој што неговата жалба преку нас. Бараме во името на Христос , да се помири со Бога. Оној кој не знаеше за грев, Бог во нашето место направи грев, за во него да станеме Божја праведност. "

Дури и во Стариот Завет, читаме за оправдување со вера. И во 1 Мојсеева 15: 6, Римјаните 4: 3 и Галатјаните 3: 6 вели таа за Аврам (= Авраам) како тој Му поверува на Бог, и како тоа беше отпаѓаа на него за праведност. Во Рим 3:21, 22, Павле вели дека сега на Божјата правда е откриено, се на Законот и Пророците сведочат, дури и Божјата правда, преку верата во Исус Христос за сите кои веруваат. Гледаме во овие стихови како и законот и пророците биле претходно предвиде оправдување со вера во Исус Христос. Библијата ни кажува за тоа како ние нема да биде оправдана само преку вера во Исус Христос, но, исто така, за тоа како тој самиот станува нашата правда! Еремија 23: 6 и Еремија 33:16 зборува за Господ, нашиот правда. Павле вели во 1 Коринтјаните 01:30

"Тој ќе мора да ви се заблагодарам за тоа што се во Исуса Христа, Кого Бог го направи за нас мудрост, праведност, осветување и откуп"

Па тоа е праведноста на Исус Христос, оној кој се занимава и оние кои веруваат во него, што го прави Таткото ни изјавува праведен. Како што читаме сега во двете места, за Исус Христос, нашата единствена надеж, па не Господ го создал човекот на цедило кога таа беше во градината на Едем згрешив против него, и избра да оди по својот пат. Имаме прочитате за Божјиот план за спасение, го испрати својот возљубен Син, Исус, за да го прават тоа можно за човекот да имаат воспоставено мирно однос со него. Да не е за жртвената смрт на Исус Христос и Неговото воскресение (Римјаните 4: 23-25), па моравме умреле од гревовите, смртта на Исус зборува за во Јован 8:24.

За да го завршите овој пост со овој почит прогласувањето на Господ и Спасител Исус Христос.

"Иако тој беше во форма на Бога, не сметаат дека е еднаков со Бог како награда, но самиот се откажа од донесување на роб станал човек. Тој се најде во изглед како човек се понизи и стана послушен до смрт - дури и смрт на крстот. Затоа Бог, исто така, високо го издигна и Му даде Него името над секое име, дека во името на Исус секое колено треба да се поклонат, на небото и на земјата и под земјата и секој јазик да исповеда Бога чест Татко дека Исус Христос е Господ "Филипјаните. 2: 6-11.


Publicerades söndag, 24 november 2019 15:05:41 +0100 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:


0 kommentarerFörsta gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.