Language

Apg29.Nu

Start | TV | Bönesidan | Bibeln | Läsarmejl | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Преглед: Нема други богови

Кристер Åberg разгледување Per-Arne Imsens познатата книга

Овој преглед, верувам дека е важно, затоа што ќе се разбере како е формирана на Римокатоличката црква, а потоа на историскиот развој, исто така, се разбере како на Римокатоличката црква е работа и размислување денес.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
måndag 4 november 2019 18:21

Сега конечно ги прочитав Per-Arne Imsens реномираните книга Нема други богови. Книгата беше објавена во 2017 година од страна на издавачката куќа аџијата и се излезе во две изданија. Насловот на книгата е превземена од првиот од десетте заповеди на Бог во Библијата. Тоа трае до историски и фактички и за Католичката црква.

трилер

Книгата е прилично дебела и имав тешко време добивање на во него, но по околу 150 страници, го соблече и дознав колку е добра. Тогаш тоа беше како да ја читаат како вистински трилер. Тоа е добро напишан и има вистински темелно историски преглед како на Католичката црква произлезе од поранешна римска империја. 

Овој преглед, верувам дека е важно, затоа што ќе се разбере како е формирана на Римокатоличката црква, а потоа на историскиот развој, исто така, се разбере како на Римокатоличката црква е работа и размислување денес. Кога мислам на доктрината основа.

Мислам дека книгата е напишана фактички, а всушност многу пати, тоа има објективен опис на Католичката црква. Таа го зазема историски факти и има многу референци. 

Авторот има направено фунта работа да се чита преку сето тоа тој има солидна основа да се застане. Јас разбирам дека ова истражување е донесена неколку години.

Што укажува на Исус

Во текот на книгата, што укажува Per-Arne Imsen во Исус. Ова станува многу ослободувачка и удобно. Луѓето треба Исус затоа што тој е единствениот кој може да се спаси и да го ослободат. Тоа е доволно за да имаат едноставна вера во Исус да биде спасен. Цркви - колку е голема се тие, не може да се спаси.

Per-Arne Imsen е син на познатиот Maranataledaren Арне Imsen , и тој ги опишува некои од книгата што тоа беше како да растат во движењето и темпераментен својот живот на вера.

Книгата е наиде на критики од некои кругови, но мислам дека сакате подобро да се разбере историјата на Католичката црква и каде што стои и денес, јас Ви препорачуваме да го прочитате книга никакви други богови .

Прилив на духовна сила

Понекогаш може ќе помислите дека тоа е само Католичката црква, која доминираше во за долги периоди во историјата, а не и на други движења постоеле. Но цело време надвор (или дури и внатре) Католичката црква, имало оживување на даровите на функција во книгата на Дела во Библијата. На крајот, би се цитираат еден цитат од Пентекостите пионер ТБ Barratt на страница 277 во книгата Per-Arne Imsens Нема други богови:

ТБ Barratt напишал: "Тоа е од времето на апостолите биле чисто прилив на духовна моќ, отколку во една насока отколку во друг на:. Христијанската црква, дури и во најтемните периоди и во тешки времиња на прогон Кога црквата паднал на празен форма, суеверија, обичаи и духовна слабост, таа секогаш беше неколку кои се чуваат на пожарот во сила во некој агол на христијанскиот тоа што во принцип. обележан како "еретици" и оние кои се собраа околу нив беше наречена секта како првите христијани (Дела 24: 5-14).. Имаше и често кај нив, така што не беше целосно апостолски, но Бог ја виде искрена и гладни срца и го испрати својот оган меѓу нив и насекаде, каде запалија оган, што се надвор исто како меѓу првите христијани во силна бизнис за Христа преку елегантност,Светиот Дух им ги дал. "


Publicerades måndag 4 november 2019 18:21:03 +0100 i kategorin och i ämnena:


4 kommentarer


x
bo svensson
måndag 4 november 2019 19:28


DET ÄR EN BRA BOK SOM ALLA KRISTNA BEHÖVER LÄSA.

Svara

x
SA
måndag 4 november 2019 22:53

Har hört honom på kanal 10 , jättebra och boken oxå, behövs o vår tid 👍

Svara

x
Steven
tisdag 5 november 2019 18:36

Nu blir jag nyfiken att läsa den också.
Är intresserad av kyrkohistoria, speciellt under reformationen.
Tipsar om att läsa om Jan Hus, husiterna samt Komenius, Herrnhutarna, John Wesley.

Svara

x
Annie wahlberg
torsdag 7 november 2019 08:17

Ska försöka läsa boken, tack för tipset!

Svara

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 13 november 2019 18:37
Kan ni be för vår familj? Pappan utförsäkrad från F-kassan trots kronisk sjukdom. Jag mamman jobbar inte mycket pga ohälsa. Vi behöver matpengar och till räkningar.. Barn hemma.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarStöd Apg29:

Kontakt:

MediaCreeper Creeper

↑ Upp