Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Седум чекори на патот на верата

Вашиот прв чекор на патот на верата.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
torsdag 3 oktober 2019 18:47

Оваа статија е напишана за оние кои добиле Исус и да се спаси. 

Вовед

Да започне со тоа, сакам да ви честитам што сте го добиле Исус и да се спаси! Ова е најдоброто нешто што може да се случи на било кој човек. Сега почнува нова прекрасен живот за вас со Исус Христос.

Дури и најдолгото патување започнува со еден чекор, рече некој. Ова е особено важно кога станува збор за верата прошетка. За сега ќе се спасиш и да одат на небото, тоа не значи дека сега се целосно развиени во областа на верата. Но, сега тоа се почнува. Сега може да се развиваат и да научат да се знае Исус уште повеќе.

Мислам на новороденче: Не е тој и целосно развиени? Тој не може да почне да се кандидира, скок, танц и се кандидира во трката автомобил веднаш? Не, но ако тој е дозволено да расте, почнете со вежбање, па можеби тој може да работи на тркачки автомобил, кога тоа е време за него.

Оваа брошура треба да биде за вашите први чекори на патот на верата. Вие не се целосно развиени затоа што сега се родени во Христа. Тоа може да се случи со вас, како и детето паѓа надолу и да ви хитови. Вие не успеваат. Но, не се откажат. Стани и оди на со Исус на патот на верата!

Кристер Åberg


На првиот чекор

Спасение!

Првиот чекор што веќе го направиле. Тоа беше кога те праша Исус да дојде во твоето срце.

Во Римјаните глава 10 и 9 стих вели ова:

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен."

Зборот спаси едноставно значи "спасен"! Тоа не значи дека тие се ентузијастички, сакаат и ентузијасти во ништо. Кога добив Исус, јас едноставно се спаси - спаси!

Спаси - од што? Преживеа, меѓу другото, од гревот и од се изгубени за вечен пекол!

Да се ​​спаси, мора да признаам на глас со устата дека Исус е Господ и верувам дека Бог Го воскресна Исус од мртвите. Ако ги исполни овие две барања, ќе се знае со 100% сигурност дека сега се зачувани. Како можете да знаете дека? Па, затоа што Библијата вели така! Важно е да се верува во Библијата кога станува збор за вакви работи. Вие не може да тргне од она што чувствата се кажува. Чувства еден ден може да се каже, "О, колку прекрасно дека сум спасен", а вториот ден, можеби навистина не се чувствуваат дека се спасени. тоа

Не се работи за "чувство", но она што Библијата вели дека, всушност! Ќе се држи со овој едноставен правило, тогаш тоа ќе биде добро за вас на патот на верата.

На верата пешачење, може да се судрите со различни пречки. Тогаш тоа е важно да се држиме до Исус. Ако го направите тоа, ќе одат на патот и верата станува се посилна.

Постојат два вида на луѓе кога обиди и страдањата. Еден од нив бегаат од Исус. Вториот побегне во Исус. не беше бегаат далеку од Исус и отпаѓање на верата. Каде што наместо да бегаат кон Исус и да стане силна во верата.

Кога бебето ќе научат да одат, тој нема да успее. Тој ќе падне и ќе се реши. Но, тој се уште ќе биде тврдоглав, да се нагоре и обидете се повторно. Ова правило е важно за вас. Тоа може да биде дека ќе падне на патот на верата. Не лажат таму и беше унил. Стани, побара Бога за простување и се движи со Исус.

Како нов верник и имаш сигурно неколку нешта со неговиот багаж, што не е добро. Во овој поглед, тоа ќе биде во ред. Мора да го следат Исус и да одат со Него. Работите не се добри во вашиот багаж ќе ви помогне да се ослободи од кога е време. Сè што не исчезне одеднаш кога ќе го прифати Исус и да се спаси, но тоа ќе исчезне со текот на времето. Тоа е тоа што за друг збор се нарекува осветување.

Исто така, сакам да се спомене во овој контекст дека тоа е многу честа појава за новите верници порано или подоцна ќе се големите сомнение напад. Да, тоа не е само заеднички, но тоа е секогаш така! Тоа може да биде на почетокот, тоа може да дојде подоцна, но тоа ќе!

Во овој сомнеж напад ќе биде на крајот, ако сакаме да продолжиме да го следиме Исус или да се вратат на стариот начин на живот. Ако одберете Исус како вера да биде силна и непоколеблива!

На вториот чекор

Почнат да јадат!

Детето ќе умре ако не се добие храна. На ист начин, тоа е со вас. Вие треба духовна храна. Не можете да го добие, ќе биде духовно неисхранети и на крајот умре духовно во вашата вера.

Како да добиете на храна? Можете да добиете на храна во различни начини. Меѓу другото, може да се јаде. Можете да го направите ова со читање на Библијата. Ако сте нови да ја читаат Библијата, јас Ви препорачуваме да започнете во Новиот Завет (кој е на другиот дел од Библијата), и да прочитате во Евангелието на Марко. Ова е за да започнете. Потоа, се разбира, да продолжат да ја прочитате целата Библија.

Постојат оние кои се обидуваат да ја читаат Библијата од корица до корица. Како нов верник, тоа е тешко да се направи. Ве молиме прочитајте ја продолжува во поглавјето на Стариот Завет (кој е прв дел од Библијата), и во Новиот Завет секој ден. Тогаш ќе видите дека вашата вера ќе расте.

Вие исто така може да се добие храна со тоа што се служи! Што добивате со одење на христијанската црква проповеда дека сите на Словото Божјо и библиските Исус! Јас Ви препорачуваме да контактирате со црквата во месноста во која живеете. Не можете да одат во црква за да можам да бидеме среќни да ви помогнат со тој контакт. Или, ако се свртиме кон зачувана христијанин кој што му верувате. Значи, тој сигурно може да ви помогне.

Како да знаете дали Собранието има право да учат? - признаам Господ Исус, вие не треба да бидат загрижени.

Третата фаза

Почнат да се молиме!

И мислам дека ти си слободен со устата Исус. Исус вас и тој има зачувани

сакате да имате општење со вас. Тој сака да разговара со вас и да ви се зборува за него. Ова е важно.

Ако сакате некого, да се направи се разбира, не се направи напор да се зборува за тоа лице. На ист начин, тоа е со Исус. Вие не треба да се обидуваат или тензија било која религиозна мускули. Не, тоа е природно. Зборувај со него секој ден. Велат дека ќе ја имаат и поминуваат време со него. Тоа што тој сака.

Јас не може да потрае темелно за сите молитва тајни тука, но сакам да ве поттикне со една работа: Бог сака да се моли. Тој го нарекува ова неколку пати во Библијата.

Во глава 21 стих 22, Исус вели дека ова во Евангелието по Матеј:

"Што и да побарате во молитва ќе има, како што мислите."

Исус вели, потоа тука можете да добиете одговори на молитва за нешто што побара!

Можете да се молат на Исус, но Исус исто така ја поттикнува да се молиме директно на Отецот во име на Исус. Како што вети одговор на молитва! Како ветување, Исус се вели во Јован глава 16 и 23 стих:

"На тој ден нема да ме прашате за ништо. Амин, амин, Јас ви велам: Што и да посакате од Отецот во Мое име, ќе ви се даде ".

Не заборавајте да се заблагодарам на Бога дека тој ќе ја спаси. Благодарете за она што Исус го направи за вас. Дека тој умрел и воскреснал. Дека тој е жив денес и дека тој ги прости сите твои гревови. тогаш

ова е вистински за вас и вашата вера станува се посилна.

Кога треба да се молам? Одговорот ќе го добиете во Библијата Прво Солунјаните поглавје 5 и стих 17:

"Молете се непрестајно".

Четвртата фаза

Крсти!

Во Дела 2 глава и стих 38 Петар одговори на луѓето она што би го направил:

"Петар одговорил:" Покајте се и се крсти во името на Исус Христос, така што вашите гревови може да му биде простено. И ќе примите дар од Светиот Дух како подарок. "

тогаш сите ќе се покајат, и сите се крстија. Божјото Слово вели дека треба да се биде крстен. Кога ќе го направите ова, ќе треба, исто така, ветување: да ви овозможи со Светиот Дух како подарок! Во библиски времиња вклучени спасение на овие три работи: покајание, крштевање и Светиот Дух како подарок.

Треба да нека си се крсти во името на Исус Христос. Вие те крсти не во било име црква, но тоа е во името на Исус. А ти крсти ниту да ништо лично, но тоа е уште во Исус.

Ќе се крсти од тоа да биде целосно потопен во вода, а потоа повторно како што Библијата вели во Римјаните глава 6 и стихови 3-4:

"Зар не знаете дека сите ние кои биле крстени во Исуса Христа, крстени сме во Неговата смрт? Значи ние сме со крштевањето во смртта, погребани со Него, ние исто така може да живее нов живот, како што Христос воскресна од мртвите преку славата на Отецот ".

Крштевањето е исповед на животната средина што сега припаѓаат на Исус. Вие сте крстени во Исуса Христа, за секогаш да им припаѓаат на него! Крштевањето е знак дека сега се покаја на Бога.

Во Марко Глава 16 стих 16, Исус вели:

"Кој ќе поверува и се крсти, ќе биде спасен, а кој не верува ќе биде осуден."

Петтата фаза

Се крстени во Светиот Дух!

Прими Светиот Дух како подарок! Овој чекор што веќе се осврна и на. Вие треба сила да се живее како христијанин и го направи она што Исус ќе го заповедал. Исто така, ќе им треба помош во вашата дневна прошетка со Исус.

Јован глава 14 стихови 16-17, Исус вели ова:

"И Јас ќе Го помолам Отецот, и Он ќе ви даде друг Утешител, за да тој може да се придржуваат со тебе, Духот на Вистината, Кого светот не може да добие. За светот го гледа ниту го знаат. Ти го знаеш, затоа што тој останува со вас и ќе биде во вас. "

Еве што вели дека светот не можат да добијат утеха, но тоа ви овозможува да се верува во Исус. Светиот Дух е дар што го примаш со вера. На ист начин сте го добиле Исус!

Откако ќе го прими Светиот Дух, па можете да почнете да се зборува во јазици како што се вели во Дела поглавје 2 и 4 стих:

"И сите се исполнија со Светиот Дух и почнаа да зборуваат на други јазици, како што Духот им даваше да говорат."

Сите се исполнија со Светиот Дух и почнаа да зборуваат на сите јазици. Јазици вели на друго место во Библијата. На пример, Дела во десеттата глава во стихови 45 и 46:

"Сите верни Јудеите што беа дошле со Петар беа вчудовидени

тој дар на Светиот Дух се излеа на народите. Зашто ги чуја како зборуваат јазици и фалејќи Го Бога. "

Во Дела поглавје 1 и 8 стих, Исус вели:

"Но, кога Светиот Дух ќе дојде на тебе и ќе Ми бидете сведоци во Ерусалим и во цела Јудеја и Самарија, и дури до земјата."

Шестиот чекор

Сведочи за Исус!

Кажете им на другите за својата вера во Исус Христос. Не го чувам за себе. Може да се спаси, простени и да има вечен живот. Нека другите исто така доживува истото.

Во Дела поглавје 4 и стих 20 вели дека оваа неверојатна исповед:

"Ние, за нашиот дел не може да се зборува за она што го видел и слушнал."

Да им кажам на другите луѓе за Исус е најдобар и најефикасен начин да се само-расте и да стане силна во верата.

Тогаш Савле, подоцна наречен Павле, беше спасен, тој веднаш почна да сведочи и да им каже за Исус. Како последица на ова, тој доби повеќе моќ. Можете да прочитате во Дела поглавје 9 и 22 стих:

"Но Савле стана се повеќе и повеќе моќ, и Евреи кои живееле во Дамаск, како што тој се покажа дека Исус е Месијата."

Не се срамам од Исус. Кога ќе се кандидира за своите верувања, луѓето ќе имаат почит за вас. Сте биле исполнети од Исус.

"За она што срцето е полно, зборува устата."

Овој Исус вели во Лука шестото поглавје во стих 45. Ако тоа е нешто што ние сме во-ентузијасти на таквите фудбал, па ние немаме проблем да зборуваат за тоа со нашите пријатели. Ние не на било кој начин да се направи напор. Тоа само тече во. Сега, се разбира, Исус се трансформира нашите животи. Треба ли да се каже за него на други луѓе?

Седмиот чекор

Се одржи на Исус!

Што и се случи: Се одржи на Исус! Не дозволувајте ништо да можете да го остави. Тој е најдоброто нешто што ви се случило!

Ќе се држи вас со Исус до самиот крај, ќе добиете Ли ветеринари круна во рајот! Овој Исус вели во Откровение 3 стих 11:

"Сакам наскоро. Држете го она што го имате, така што никој не ќе ги преземе вашиот круна ".

Сите овие седум чекори се само почеток. Ова е местото каде што се случува:

- прошетка со Исус започна!Кристер Åberg

www.apg29.nu


Publicerades torsdag 3 oktober 2019 18:47:29 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Vilka är Guds söner och jättarna?


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

tisdag 26 maj 2020 00:36
Jesus visa mig var jag ska bo!

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp