Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Превезот е исповед на исламот

Превезот и облека сведочи дека тие се мусл

А девојка носи превез - превез е исповед на и

А девојка носи превез.

Кога млади шведски жени станат муслимани, тие се потоа брзо во муслиманскиот шал. Тие не го направите тоа пред тие беа муслимани. На тој начин, шал или превез стана признание дека сега тие се муслимани и припаѓаат на исламот.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
söndag, 22 september 2019 14:12
Apg29

обично улица сцена

Јас живеам осум километри од Forserum. Во Forserum живеат голем број муслимани. Кога ќе дојде до Forserum гледам директно од мојот автомобил муслиманските жени шетаат по улиците. Тоа е честа улица сцена. 

Како можам да знам дека постојат муслиманските жени? Јас го гледам на нивната облека. Тие имаат марами на главите и сеопфатна облека. Затоа нивната облека сведочи дека тие се муслимани. 

Гледам луѓе кои немаат овие облека, јас не мислам, бидејќи тие се муслимани. Со други зборови, на облеката на признание дека тие се муслимани. Тие му покажеме на светот дека тие се муслимани. 

Ја покријат косата и градите

Таа вели во Куранот дека муслиманските жени треба да ја покријат косата и градите со шал или превез. На овој начин да се покаже дека тие се муслимани, така што луѓето нема да бидат во согласност со муслиманските веб islam.se ги малтретира. Така ги силуваат. Тие ќе се покаже дека не се робови или неверници дека е слободен за мажите да малтретира и силување.

Куранот: И на верувајќи жени велат дека тие треба да го намалат својот поглед и да се заштитат нивните приватни делови, а не да се покаже повеќе од нивните украс од пристојност може да биде видлива; Затоа, да ги привлече превезите (Khimar), така што гради ...

Тоа е овој стих, број 31 од 24 поглавје на Куранот, што е основа за носење на превез. Кога муслиманите ќе разговара за овој стих се споменува именката Khimar преведе како "превез". Мохамед Кнут Bernström пишувам ова во фуснотата на овој стих во своето толкување на Куранот:

Именката Khimar (plur. Khumur) означува превезот дека арапските жени пред и по доаѓањето на Исламот во историјата имал навика приложување на косата. Според повеќето класични коментатори носи превез повеќе или помалку шминка, лабаво обесена по грбот и затоа облека на жените според тогашниот преовладуваат модата вклучени пред животот décolletage, беше дел бар биста. Жените се бара тука зошто да го сокрие со помош на Khimar.

покрива главата

Еден од класичните коментатори како Bernström споменување е Ибн Kathir (d. 1373) објаснување на зборот Khimar претставува нешто што опфаќа и кој се користи за покривање на главата. Да се ​​закачите на превез значи да ја повлече околу и да го направиме безбеден. Ова ќе биде направено во текот на вратот и градите, така што ништо не може да се забележи од нив. Ибн Kathir исто така, наведува пророкот на жена Исламот Мухамед "A'ishah:

Може Божјата благодат да биде врз жените од почетокот на емигранти. Тогаш Бог му откри на стихот: "Затоа, да ги привлече превезите за покривање на своите гради" ги раскинаа своите bodices и го стави на нив.

Целта на завесата и муслимански облека е тоа што тие не се привлекуваат внимание. Но јас велам дека тоа е токму спротивното. Моите очи се преземени директно на различни облека и прекривки од муслиманските жени носат. Тие се издвоите од толпата. 

жените се облекуваат

Да се ​​намали ќе се смета дека се точни голем број на услови кои треба да се исполнат. Тие вклучуваат:

  1. Треба да го опфати целото тело, како што е опишано погоре.
  2. Тоа не треба да биде украс во себе. Тапацирот Со други зборови, не се подготви несакано внимание кон себе, што секако е еден од конотации на стихот 24:31.
  3. Облеката не треба да биде транспарентен.
  4. Тие треба да се изгуби и не Dodge на други, така што тие се појавуваат форми на телото или да се парфимирани.
  5. Тие не треба да личат на машка облека или облека на неверниците.

На машка облека

Придружник Абу Umamah ми рече дека слушнал пророкот Мухамед - Божјиот мир над него - велат:

Гаранција мене шест работи и јас ќе ви гарантира рајот: кога некој од вас зборува, тој нема да лаже; тој е доверено нешто што тој нема да се предаде дека доверба; ако тој прави ветување дека нема да го скрши; намалат вашите очи; се одржи назад на вашите раце и заштита на вашиот приватен [тело] делови.

Исто како што постојат правила за тоа како се облекуваат жените треба да биде во ред за да биде точна, постои одредба за облека на човекот. Тие вклучуваат да им се дозволи (халал), што значи дека на пример, дека тие не треба да бидат направени од свила или содржи злато, кога овие две материјали се резервирани за жени. Тие, исто така, не треба да бидат тенки или транспарентна, па тие покажуваат еден од деловите од телото mannan не е компатибилен (awrā "). Тие не треба да го имитираат неверниците облека и се препорачува (mustahabb) да носат бела облека. Покрај тоа, таа е исто така забрането да носат облека, кои стојат надвор на таков начин што тие се привлече внимание на себе и на превозникот е познат и познат по тоа.

Мали деца носат превези

Тие велат дека кога децата доаѓаат во адолесценцијата, тие носат овие превези, но јас често се види мали деца носат превез. На овој начин, децата станаа сексуални и исповедаме несвесно да муслиманската вера. 

Кога млади шведски жени станат муслимани, тие се потоа брзо во муслиманскиот шал. Тие не го направите тоа пред тие беа муслимани. На тој начин, шал или превез стана признание дека сега тие се муслимани и припаѓаат на исламот.

Мона Салин и Лена Hjelm-Wallens марами

На Септември 11, 2001 видов ужасните терористички напади во САД кога загинаа околу 3.000 Американци и создаде повеќе ужасна војна. Кога членовите на Владата Мона Салин и Лена Hjelm-Вален во шведски џамија со марами на главите. Ова се разбира вознемири многу и може да изгледа како една неразбирлива чин. 

Om man är snäll och inte vidare konspiratorisk så var det kanske för att visa sitt stöd, men om nu sjalen är en bekännelse till den muslimska tron, som vi har resonerat om i den här artikeln, då var deras sjalar ingenting annat än en bekännelse till den muslimska tron! 

Vad tror du muslimer tänkte på när de såg de båda sjalprydda regeringsmedlemmarna? Tänkte de att de var kristna? Eller refererade de till att de var muslimer? De bar ju vittnesbördet genom sjalarna att de var muslimer.

Vittnesbörd om att Mona Sahlin är muslim

Но, факт е дека постои сведок, или барем навестување дека Мона Салин, всушност, е муслиман. Ова сведоштво доаѓа од муслиманка Налин Pekgul соочува со општите избори:

"Некој Мона Салин, на пример, дека ќе функционирам повеќе Tensta затоа што мислат дека таа е гарант на правата на другите да бидат во оваа земја од можеби многу други муслимани кои никогаш нема да функционирам."

Мојата задебелени букви. и:

"Јас сум многу среќен што таа (Салин) на врвот на листата, бидејќи јас ја верувам, јас може да се продаде на било кој износ во Tensta, но можеби и јас не ќе го продаде било други муслимани во ист начин"

Мојата задебелени букви. 

Државна посета на Иран во 2017 година

Во врска со посетата на владата на Иран, во февруари 2017 година носеа женски министри превез. Ова секако беше многу чудно со оглед на тоа учеснички во државна посета на други земји не се чувствува принуден да го стори истото. 

Па тоа беше нешто уникатно за делегацијата на Шведска. Ова не е ништо повеќе од еден израз на сочувство или ласкање? Беше тоа исповед на муслиманската вера?

Ен Линде превез открива својата политика

Сегашниот министер за надворешни работи Ана Линд комора на носење на превезот во Иран посетете 2017 година.

Многу се радуваше сигурно веста дека Маргот Валстром, ќе поднесе оставка, но радоста беше доволно краток за трговија со оглед на тоа Ен Линде ја eftertädde. 

Таа беше во посета на Иран во февруари 2017 година и се (https://media.publika.md/en/image/201702/full/_94625808_annlindeirna_41696400.jpg) прикриена заедно со другите жени министри. Со оглед на тоа што таа зеде превез, па тоа дава знак дека таа не е непристрасен во конфликтот меѓу Израел и палестинската власт. 

Таа е секако против единствената демократија на Блискиот Исток, Израел и оди по стапките на неговиот претходник Маргот Валстром е.

година palestinavän

2011 назначен палестински асоцијација Ен Линде "година Палестина" со следнава изјава: 

Ен Линде, преку нивната работа и посветеност, неговите патувања во Палестина и Израел, нивните контакти и разговори со двете страни, нагласи ситуацијата на Палестинците со луцидност, јасност и храброст, неодамна како признавање на Источен Ерусалим како главен град на идната палестинска државата и признавање на Палестина како членка на бројот 194 на ОН. борба Ен Линде за мир и правда секогаш има фокус на меѓународното право и принципите на човековите права.

Превезот открива она што е Блискиот Исток политиката, таа трговија движат. Значи тука рече таа со текот на демократијата во Тел Авив во 2008 година: 

"Конфликтот меѓу Израел и Палестина, каде најважен предуслов за мир е дека израелската окупација завршува, тоа е клучот на целиот Блиски Исток може да се развива во мирна насока."

Забележете дека таа зборува за "Палестина" како држава веќе во 2008 година, две години пред социјалдемократска влада го признаа Косово како држава, иако тоа не е земја.

Превезот не може да ве спаси

Во Техеран, Иран стана жена во 2018 година беше осуден на две години затвор, за муслиманскиот криминал на јавно отстрани превезот неговата . За два месеца уапси 30 жени врз основа на тоа што тие одбија да носат превез. 

Законот за носењето на превез за муслиманските и немуслиманските жените во Иран биле во сила од крвавиот Исламската револуција во 1979. 

Дозволете ми да го каже јасно: завесата не може да те спаси. Наместо тоа, таа е средство за да ги угнетуваат и да ги потчини, без разлика дали сте муслиман или не. 

На само еден што навистина може да ве спаси и да стави целосно бесплатно се Исус Христос. 

Бог те љуби

Бог сака сите луѓе, но не и превез или може да се спаси или да му угоди на Бог. Треба да бидат зачувани и навистина се угоди на Бога, тогаш треба да го прифати Неговиот Син Исус Христос кого го испрати во светот да умре на крстот за да те спаси.

Исус е жив денес - воскресна од мртвите. Кога ќе го добиете ќе биде спасен и бесплатно. Исус Христос навистина ги ослободува луѓето.

Библијата

Библијата исто така се однесува на превез или шал, но во овој контекст, јасно е дека не постои закон без обичај. Исус го направи луѓето бесплатно, не затоа што тие се уште еднаш се случува да се стави во заробеништво, но дека тие ќе останат слободни.


извор:


Publicerades söndag, 22 september 2019 14:12:52 +0200 i kategorin Islam och i ämnena:


10 kommentarer


x
Sam G Ö
söndag, 22 september 2019 18:12

Palestina är inget land och det finns inga palestinier, de är alla araber.

Svara

x
bo svensson
söndag, 22 september 2019 18:30

VILKEN VILLFARELSE .
DET ÄR INTE KLÄDERNA SOM AVGÖR VAD DU TROR PÅ.
EFESEBREVET 6 .

Svara

x
Sven Thomsson svarar Sam G Ö
måndag, 23 september 2019 08:44

Du har rätt, Sam GÖ
Palestina är inget land. Det hjälper inte att vår förre utrikesminister, Margot Wallström har erkänt Palestina som stat. Hon och de övriga sossarna kan göra det hur många gånger som helst. Det landet finns inte i alla fall.

Svara

x
Sven Thomsson svarar bo svensson
måndag, 23 september 2019 08:53

STACKARS MUSLIMER!
De är så vilseledda och förförda av sin villolära. När jag ser muslimska kvinnor med sina slöjor, burka och kjolar som når till fötterna blir jag beklämd.

Jag tycker så synd om dem. Jag brukar tänka: "Arma människor som är så förvillade. Om de tog emot Jesus skulle de bli befriade från sin falska religion."

Svara

x
Troende svarar bo svensson
måndag, 23 september 2019 20:19

Jo, när det gäller den Gudsfönekande religionen islam, är det deras yttre, som visar vad de tror på.
Andra religioner har ju också avvikande kläder, men de är inte så aggressiva och föraktfulla. De tvingar inte heller vanliga människor.

Du får läsa på mer, bo svensson !

Svara

x
Sven Thomsson
måndag, 23 september 2019 21:03

Gud älskar muslimer, men hatar deras lära och religion. Herren har sagt: "Du ska inte ha andra gudar jämte mig". Men muslimerna har Muhammed och Allah, som är deras gudar.

Jesus vill, att muslimer ska bli frälsta och en del blir det. Men när de konverterar till kristendomen blir de hotade och förföljda av sina trosfränder, ja till och med av sina egna familjer. Det är synd om dem, för de får lida för sin tros skull.

Men vi får tacka Herren för de muslimer som tar emot Jesus. Om de håller fast vid Honom, kommer deras namn aldrig att utplånas ur Livets bok. De kommer till himlen.

Svara

x
Sam G Ö svarar Sven Thomsson
tisdag, 24 september 2019 10:17

Du har rätt att Gud älskar muslimer, men de tillber en avgud. Vi får be för dem att de får uppleva Kristus Jesus.

Svara

x
Adilce Schmidt Lindgren
tisdag, 24 september 2019 17:20

Gud älskar muslimer, men hatar deras lära och religion. Herren har sagt: "Du ska inte ha andra gudar jämte mig". Men muslimerna har Muhammed och Allah, som är deras gudar.
Precis som de använder sjal eller slöja, människor kan se att de är muslimska Jag tro att vi borde använda bibeln. Ta med oss Bibeln när vi går i kyrkan,de kan se att vi är kristna.

Svara

x
Tommy
tisdag, 24 september 2019 18:31

Det är synd det där med Kläd kod. Bara Iran, Muslimska landet så ändrades Klädkoden. Men innan dess kunde man ju inte se i yttre mening vad de trodde, om de var muslimer. Tvång är alltid fel. Fria Viljan hos människan måste finnas. Vare sig vad människan än tror på. Paulus talar väl om hur Kvinnan skall täcka sitt hår i något av breven om vi går åt andra hållet. Det jag är mest rädd för egentligen, är inte kläder, vad de egentligen tror på. "Det kan vi inte heller Tvinga fram." Men det är ju bara ett Andetags avstånd vad som hände forna Jugoslavien. Fredliga vänliga Grannar, börja skjuta på varandra. Så här i Europa. Sånt vansinne kan ju faktiskt bryta ut. Alltså fina vänner innan och barnen lekte med varandra, trots olika tro. Kanske vi har ett Osynligt beskydd ännu, som vi aldrig tänker på över Sverige, Guds Änglar som beskyddar från ett sådant vansinne igen i EUROPA.

Svara

x
Troende
söndag, 29 september 2019 05:28

Dessa kvinnor som har slöja m.m. har ju också själva ett personligt ansvar. Lägg inte hela skulden på förtrycket på de muslimska männen.

Svara

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste bönämnet på Bönesidan

fredag 22 november 2019 13:02
Jag önskar förbön. Jag har sökt ett jobb som jag vill så gärna ha. Jag går och tänker på det hela tiden!

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarStöd Apg29:

Kontakt:

MediaCreeper Creeper

↑ Upp