Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

подемот и падот на Шведска - Дел 2

Може да се каже дека сме го доживеале подем &

подемот и падот на Шведска.

Римската империја се воздигам и паѓам е познат концепт. Тоа е за тоа како овој свет империја дојде да биде толку голем и доминантен, но, исто така, за тоа како тогаш пропадна.


Av Holger Nilsson
torsdag, 30 januari 2020 12:54

пад на Шведска

Шведска се менува, тоа веќе не е дом за стари лица.

Може да се каже дека сме го доживеале подем и пад и Шведска.

Римската империја се воздигам и паѓам е познат концепт. Тоа е за тоа како овој свет империја дојде да биде толку голем и доминантен, но, исто така, за тоа како тогаш пропадна.

Луѓето станаа од понижување на алкохолизам во 1800-тите и социјална држава што беше создадена за време на 1900-тите, беше сведоштво за тоа што може да се случи на земјата.

Во последниве децении, за жал, сведоштво за она што може да биде срушен. камен темелник на општеството, бракот е заменета со лабава врски, скршени семејства каде што децата смени сместување и превоз меѓу различни домови.

Безбедно, бидејќи тоа треба да се додаде во текот на првите неколку години од животот на детето е разнишан. Експертите се согласуваат дека раните години се од фундаментално значење за развојот на една личност. Сиромашните деца безбедна земја, постои голем ризик дека тие стануваат небезбедни и несигурни луѓе во иднина.

Секоја година околу 50.000 децата на разведени родители. Тоа се случува од година во година во година и кинење до големи рани во општеството, која нема богатство во светот може да се лекува. Децата создаде внатрешна болка која е тешко да се лекува и многу деца живеат со прашањето дали тоа е нивна вина што работи испадна како што тоа го правеа.

Бракот е една основа потребни за стабилно општество. Еден друг основ е што ќе научат она што е право а што не е во ред. Тоа е сосема од суштинско значење за општеството да функционира. Ние не се однесува само на законите, но, главно, на внатрешен компас - вредности кои се добри, како за поединецот така и за луѓето околу нас.

Десетте заповеди

Бог им дал на некои едноставни основни зборови на луѓето, тие не се многу, тие се само десет на број. Ако луѓето од нашиот свет ги преземат за да на светот беше сосема поинаква!

Може да се бара она што е во ред со тоа пример во чест на неговиот татко и мајка?

Вие не треба да се убие - тоа не е добро да се направи тоа се расчисти со него?

Не ќе крадеш - како идилична нема да биде општество во кое никој не краде?

Вие не треба да сведочи лажно против твојот ближен - лаги и обвинувања - колку не сте биле оштетени од него?

Вие не треба да се прави прељуба - нема добра во продавница, така!

Зошто таков отпор против Божјите заповеди е човекот најдобар?

Вие само сакате да се живее за себе

Тоа првенствено за да не се сакаат да се земе Бога во нивните животи, тие само сакаат да се живее за себе, а не за верување во еден Бог. Тоа ќе биде непријатно да се има да се смета на него - да се укине богомислие - толку многу мисла и работеле.

Меѓу оние кои го направиле тоа, тоа е некои политичари кои се залагаат за dechristianize Шведска. Особено во 60-тите години почна офанзива за да се елиминира христијанското наследство. Потоа, исто така, спроведе најголемата петиција врши во нашата земја (1963); тогаш населението е околу 7,5 милиони евра. Од нив, 2.100.000 (!), Кој го е создал на тема заштита на христијанството во училиште!

Но, современата политичар не зеде предвид оваа голема поддршка за одржување на учењето на христијанството во училиштата - тоа беше уште далеку. Ова е најсериозната одлука дека сте ги направиле во оваа земја!

Колку милијарди има цена општество, и како многу корумпирани луѓе што следеше, не постојат податоци. На денот на судот, сите катастрофални последици на оваа донесе со него, излезе на виделина.

Режимот кои постоеле тогаш беше претворен во хаос во многу училишта. Студентите силеџија еден со друг, некои избрале да го земе неговиот живот, три деца во неделата го прави! Други, пак, не сакаат да одат на училиште без бегање од часови. Наставниците се закани дека од страна на студентите и на постигнатите резултати е драстично намален.

Луѓето се чувствуваат полошо

Луѓето се влошува, психијатриски клиники се долги редици за да се обиде да им помогне на луѓето кои имаат потреба. Во соопштението за печатот од 2015 година, читаме:

"Во последните 23 години, употребата на психотропни лекови се зголеми драстично меѓу младите луѓе. Далеку од најголемите е подемот на антидепресиви, кои се зголемија 140 пати кај жените од 15-19 години и 70 пати поголема кај мажите во истата возрасна група. "

Обидете се да се земе во овие катастрофални фигури 70 пати и 140 пати се зголеми!

зло

Злото е преземање во заедницата: насилство на улиците, убиства, силувања, автомобили запалени. Младите луѓе се криминалци, дури и пред да заврши училиште, слушаме за убиства извршени од страна на децата. Во некои населби може да не брза помош и оган влезе без полициска придружба.

Водечките политичари мора да бидат заштитени од страна на чувари, локалните политичари се закани со смрт на социјалните медиуми.

Вили и апартмани мора да се добие ефикасно алармот да се задржи несакани посетители.

Шведска го одбра да одиме подалеку од Бога - резултатот беше катастрофални.


Publicerades torsdag, 30 januari 2020 12:54:28 +0100 i kategorin Gästblogg och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Tältmöte med Christer Åberg


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 3 augusti 2020 23:06
Bed för Bibi 19 år att Jesus möter med henne till frälsning och ger henne en jättebra pojkvän som hon kan lita på i vått och torrt och att hon finner sig ett jättebra arbete till sig som hon trivs med

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp