Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Salvation

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Што е осветување?

Осветување е да стане повеќе како Исус!

Осветување е да стане повеќе како Исус!

Осветување е Божја работа во нас кои веруваат во Исус. Тој сака да ја креира, да ги негува и да ни се трансформира.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
lördag, 21 september 2019 17:41

Осветување е процесот со кој на оние кои се спасени, преку верата во Исус се сврте кон зголемување на светоста, и како него. 

Осветување се врши од страна на Божјата благодат, без други разгледување од тоа дека е подготвена, молете се, скромно и се наведнува, и да имаат отворен ум. 

Осветување е Божја работа во нас кои веруваат во Исус. Тој сака да ја креира, да ги негува и да ни се трансформира.

Месо "осветување"

Важно е да се направи разлика помеѓу осветување е дело на Бог во нас, и авто-избран осветувањето се случува во телото. А само-избран осветувањето е само религија, кои ги задоволуваат мудрувањето на телото и не е од употреба. Вистинска посветеност се одвива во Светиот Дух.

Во осветување ја комбинирате и со Светиот Дух, да престане да греши и наместо тоа да се прави добро. Осветување значи дека тоа не е нормално за преродени христијани на дневниот извршат намерен грев. 

Бог сака да ни се трансформира за да живеат повеќе чиста, повеќе добри и повеќе љубов. Тој сака да се угледаме на Исус, се повеќе и повеќе. Тоа не значи дека ние треба да се спаси - туку затоа што ние веќе се спасени, преку верата во Исус. 

Спасението и осветувањето

Кога сте спасени и одење со Исус, ќе биде се повеќе и повеќе прекин прават премногу лошо и работите кои не се добри.

Спасението започнува со примање на Исус. Тоа не започнува со осветување. Но, осветување започнува откако сте ги добиле Исус и да се спаси.

Вие не може само да ве осветува и да живее чист и на овој начин се надеваме дека ќе се спаси, но осветувањето е дело на Бог во нас, кои веќе се спасени, преку верата во Исус.

Оние кои се спасени, преку вера во Исус е наречен во светите Библијата.

2 Кор 1: 1 . Павле, апостол на Исус Христос од страна на Божјата волја, и братот Тимотеј, до Божјата црква која е во Коринт, и со сите светии [спаси] кои се во цела Ахаја. 

Библијата стихови за осветувањеизвор:


Publicerades lördag, 21 september 2019 17:41:49 +0200 i kategorin Undervisning och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 28 oktober 2020 21:53
Be för mina barn att de ska orka med efter den tragedi som drabbat oss. Jesus kom till var och en. Tack för att det finns människor som vill be för andra.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp