Language

Apg29.Nu

Start | TV | Bönesidan | Bibeln | Läsarmejl | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Сведоштво: Како искусни крштевањето со Св

Се сеќавам, рече тој, "од страна на Духот кршт

Ватенфал.

Тоа е прекрасно да се исполни со Светиот Дух. Може да се почувствува духот како извор дека меурчиња во внатрешноста, извор што тече со енергија и радост.   


Av Sven Thomsson
torsdag 3 oktober 2019 16:36
Läsarmejl

Кога бев нов верник, јас го посетив средби во капелата не е далеку од моето родно село. Собранието ги повика младиот евангелист да има средби во текот на неделата. Тој свирев на хармоника, пеење и проповеди. Во една од средбите, тој зборуваше за крштевање во Светиот Дух. Се сеќавам, рече тој, "од страна на Духот крштевање за да добијат моќ."

нагон

сведоштво евангелист значеше дека сум имал силна желба да се крсти во Светиот Дух. Си помислив: "Моќта е само она што треба да се надминат мојот никотин желба."

Кога се вратив дома, по состанокот, тоа беше темно, за што беше во месец октомври. Кога е време за ноќен одмор, седев на каучот во моите родители. Родителите и моите браќа и сестри биле во другите соби, па јас бев сам во кујната. Завесите не се пред-жичен за прозорецот, но можев да видам надвор во ноќта.

Med stor längtan i mitt bröst bad jag gång på gång – kanske under en halvtimmes tid: ”Käre Jesus, döp mig i den helige Ande, så jag får kraft”. Jag såg upp mot natthimlen, som var beströdd av moln. Plötsligt delade molnen sig och genom gluggen i molntäcket kom ett mycket starkt ljussken. Det blev så ljust och vackert i rummet.

Efter ljusskenet hörde jag ett sus, som ökade successivt tills det lät som kraftig storm.

Samtidigt som ljudet av stormen gick en mäktig våg av kraft genom min kropp, från huvudet till fötterna. Den helige Ande tog sin boning i mig och jag kände som ett tryck i bröstet. Jag blev väldigt rädd av den mäktiga upplevelsen. Jag tror inte jag blivit så rädd tidigare i mitt liv.

Underbart

Но, тоа ќе биде кога Бог доаѓа блиску. Неговото свето присуство значи дека сте преплашени. Но, по некое време, ги споделите со страв и бев исполнет со прекрасен мир. Јас не се зборува во јазици тогаш, но тоа дојде подоцна.

Тоа е прекрасно да се исполни со Светиот Дух. Може да се почувствува духот како извор дека меурчиња во внатрешноста, извор што тече со енергија и радост.   


Publicerades torsdag 3 oktober 2019 16:36:55 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!

"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

tisdag 22 oktober 2019 21:00
Be för Mecides mamma att hon godkänner hennes blivande som. Han väntar på svar o dem vill gifta sig men mamman stoppar allt be snälla

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarStöd Apg29:

Kontakt:

MediaCreeper Creeper

↑ Upp