824 online! | Sidvisningar idag: 131 513 | Igår: 178 464 |

www.apg29.nu


Live Apg29 | Biblar | Bönesidan | Dagens ros | Date29 | Christer Åberg | Sök | Kontakt

Muslimanėt pastruar pas nate e Vitit tė Ri, por kjo nuk ėshtė Islami

Muslimanėt pastrimi

Picture: svt.se. 

Muslimanėt pastruar rrugėt e Gothenburg pas nate e Vitit tė Ri nuk ka tė bėjė me Islamin ka. Pėrfundimi I duhet tė marrė pėr shkak se ajo ėshtė dėgjuar gjithmonė "kjo nuk ėshtė Islami", pas njė terrorizmi pėrgjakshme myslimane - edhe pse Muhamedi dyja urdhėruar dhe kryer akte terroriste nė emėr tė Allahut.

Unė nuk e di nėse ai thotė nė Kuran se muslimanėt duhet pastruar pas natėn e Vitit tė Ri suedeze , apo ndonjė vend tjetėr pėr atė ēėshtje, por unė e di se ai thotė se ata duhet tė vrasin nė emėr tė Allahut dhe se Muhamedi ishte njė kryekomandant me shumė, shumė njerėz tė vdekur nė ndėrgjegjen e tij.

Nė myslimane Arabinė Barbary 150 persona u ekzekutuan me prerje koke nė vitin 2018. Nuk do tė jetė rreth 13 prerjet e kokave nė muaj, me njė kulm nė korrik nga 27 prerjeve tė kokave, me pik 7 avhuvningar tė nė njė ditė tė vetme.

Dhjetor 2018 tė vrarė 801 njerėz nė emėr tė Allahut

Vrasjet terroriste muslimane nė dhjetor tė vitit 2018

Burimi Image: petterssonsblogg.se. 

Nė dhjetor tė vitit 2018 vrau 801 persona nė terrorizėm tė ndryshme muslimane nė emėr tė Allahut. 

Kur dy gra skandinave u pre koka nė Marok vitin e kaluar, tha se pėrbashkėt mantra "kjo nuk ėshtė Islami", por ajo ishte muslimanėt besnikė qė e bėri atė qė dėshiron pėr tė kėnaqur Allahun. 

Sigurisht shumica e myslimanėve kurrė njė gjė tė tillė, por ata qė do tė bėjė kjo ėshtė zakonisht pėr shkak se Islami mėson atje.

retorika pabesė

Ka nga ata qė thonė se duhet tė jenė tė kujdesshėm pėr tė mos pėr tė kritikuar terrorizmit islamik, sepse ajo ka qenė vepėr nė emėr tė krishterimit. Kjo ėshtė njė retorikė e pabesė, duke theksuar fokusin larg nga Jezu Krishti! 

Jezusi kurrė nuk thotė se ne duhet tė vrasin dikė nė emrin e tij. Nė vend tė kėsaj, ai thotė Pjetrit se ai duhet tė rrinė shpatėn nė myll. Ky ėshtė mesazhi i Jezusit. 

Por me Muhamedin, kjo ėshtė diēka krejt e ndryshme. Ai u vra, dhe vrau veten dhe urdhėroi qė tė tjerėt do tė bėjnė tė njėjtėn gjė. Ne nuk duhet tė krahasoni fetė e Islamit dhe Krishtėrimit, apo dishepujt e tyre me njėri-tjetrin. 

Nė vend tė kėsaj, ne e krahasojmė Jezusit dhe Muhamedit, apo Zoti i Biblės dhe Allahu e Kuranit. Pastaj ne shohim se ata janė opposites total dhe nuk ka tė bėjė me secilin.

Shih / Lexoni gjithashtu: 

Cingėllimė nė hundėt e muslimanėve?

Pėrse kam sjellė kėtė ide? A ėshtė ajo pėr tė parakohshme nė hundėt e muslimanėve? Absolutisht jo. I sjellė kėtė ide, sepse tė krishterėt do tė kuptojnė se ēfarė ėshtė me tė vėrtetė nė lidhje. Jezusi dhe Muhamedi nuk janė si njėri-tjetrin. Zot, dhe All-llahu nuk ėshtė i ngjashėm. Kjo ėshtė rreth dy lloje tė ndryshme tė perėndive. 

Muslimani duhet tė duam dhe tė fitojė pėr Jezusin. Jezusi ėshtė e vetmja shpresė pėr tė gjithė njerėzit - duke pėrfshirė Muslimi. Muslimanėt janė njerėz qė Perėndia do tė jashtėzakonshme. 

Jezu Krishti vdiq pėr muslimanin pėr tė shpėtuar ata. Kur ju prano Jezusin si Zoti do tė jetė i shpėtuar dhe ruhen dhe qė ju tė merrni tė gjitha mėkatet falen.

Me pak fjalė, ajo do tė jetė i shpėtuar dhe ruajtur pėr pėrjetėsi.

Prandaj, Islami ėshtė njė fe e rrezikshme

Sė pari, Islami ėshtė njė fe shumė e rrezikshme, sepse ajo mohon Jezusin. Mohon Jezusi nuk ėshtė ruajtur. Prandaj, ne do tė tregojnė miqtė tanė muslimanėve rreth Jezu Krishtit nė mėnyrė qė edhe ata tė kenė mundėsinė pėr t'u ruajtur.

Mohimi Jezusin si njė mund tė mendojnė se mund tė ruhen nė ndonjė mėnyrė tjetėr. Dhe shumė janė ata nė mesin e muslimanėve tė cilėt kanė kapėrcyer njerėzit dhe veten e tyre nė ajėr, duke shpresuar pėr tė ardhur nė parajsė. 

Por ju nuk mund tė ruhen dhe tė shpėtohet nėpėrmjet veprave tė tyre, qoftė e mirė apo e keqe. E vetmja mėnyrė pėr tė shpėtuar ėshtė pėr tė pranuar Jezusin si Zot.

Jezusi biblik

Tani, dikush mund tė thotė se Jezusi ėshtė nė Kur'an. A nuk duhet tė mashtrohen nga retorika e tillė. Sepse kjo nuk ėshtė biblike Jezusi. Kur'ani ka njė Jezus krejtėsisht tė ndryshme madje edhe nė kundėrshtim me Jezusin biblik.

Le tė ju tregojė pėr Jezusin biblik pėr tė gjithė njerėzit dhe pėr tė gjithė miqtė tanė tė muslimanėve. Ata duhet tė keni dėgjuar prej tij, ose ata nuk mund tė shpėtohen.

Atėherė ndoshta disa pika mė tej, pėr tė shmangur qė tė flasin pėr Jezusin, kjo ndodh se Jezusi zbulon veten nė ėndrrat muslimane. Po, por kjo nuk ėshtė njė rregull pa pėrjashtim. Kjo nuk ėshtė premtim nė Bibėl qė kjo tė ndodhė. 

Jezusi urdhėroi qė ne duhet tė shkoj jashtė dhe i predikoni ungjillin ēdo krijese. Dhe kjo ėshtė gjithashtu e vėrtetė se ne duhet tė them lajmin e mirė pėr biblike Jezu musliman.


Skriv ut


Publicerat av Christer Åberg Thursday 3 January 2019 18:56 | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS

STÖD APG29: Swisha: 070 935 66 96 • Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 • Paypal: https://www.paypal.me/apg29/


2 kommentarer

OBS: Läsarmejl, artiklar, kommentarer och video som är skrivna och gjorda av andra än mig, (Christer Åberg, grundaren till Apg29), kan ha åsikter som jag inte delar.

JL

100 % män.

Svara -   - 4/1-19 08:29 -


Lukas

De som städade så föredömligt tillhör enligt GP ahmadiah och anses inte som riktiga muslimer av islams majoritet. Tycker det var riktigt bra gjort av dem!

Svara -   - 6/1-19 16:41 -


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?E padėshiruar - Pjesa 18

Christer Åberg padėshiruar

Pjesa 18 e serialit tim nė lidhje me fėmijėrinė time. Ne kemi ardhur nė shkollė tė mesme, kur kam filluar nė klasėn e shtatė. Kjo pjesė do tė papritur ju, tė cilin ajo e bėri pėr mua kur ajo ndodhi.

2

Läs allt!


Bordi i Migracionit bėrė pyetjet e gabuara pėr tė pėrcaktuar nėse ju jeni njė i krishterė

test2

Shumica e 12 pyetje Bordi i Migracionit janė krejtėsisht e pamundur pėr t'iu pėrgjigjur, dhe gjithashtu krejtėsisht i paefektshėm kur ai nė fakt vetėm e nevojshme njė ēėshtje pėr tė pėrcaktuar nėse dikush ėshtė njė i krishterė apo jo.

28

Läs allt!


New Age hap rrugėn pėr Antikrishtit

New Age hap rrugėn pėr Antikrishtit

Nga Holger Nilsson  Nė vitet 1980, ne kemi gjithnjė e mė shumė vijnė tė gjithė termin "New Age". Ende kėshtu, megjithatė, shumė e habitur nga ajo qė New Age ėshtė diēka, pavarėsisht nga fakti se miliona nė mbarė botėn janė prekur, tė prekur dhe tė pėrfshirė nė kėtė trend tani gjithėpėrfshirės pėrpara. Pėr shembull, nė fund tė vitit 1986-87, Eve Vitit tė Ri, ajo ishte e miliona njerėz tė cilėt shkuan nė meditim, ekstazė dhe akteve rituale. Nuk ishte rastėsi qė kjo ka ndodhur, por kjo ishte njė pėrpjekje e koordinuar e njerėzve New Age nė mbarė botėn.

43

Läs allt!


Do ai qė ndryshoi seks nė qiell?

transeksuale

Do njerėzit nė qiell qė ka ndryshuar seks pėrmes operacionit?

8

Läs allt!


Kristna TV-kanaler i Sverige

Kristen TV i Sverige

Det finns många bra svenska kristna tv-kanaler i Sverige. Både som går på satellit, kabel och webben! Här listas alla kanaler.

21

Läs allt!


Tė krishterėt janė duke u persekutuar mė shumė se kurrė

Open Doors Lista World Watch 2019

Image: Open Doors. 

Dyer tė hapura "vjetor World Watch Lista e krishterėve persekutuar tregon se 2019 ėshtė viti mė i keq ndonjėherė. Kjo ėshtė larg nga vitin mė tė vėshtirė qė kur filluan tė dhėnat.

20

Läs allt!


Mėkatarėt?

miq

Reader Mail nga David Billstrom Jezusi ėshtė modeli ynė kryesor rol pėr tė arritur jashtė pėr njerėzit qė nuk janė besimtarė. Kur Jezusi eci nė tokė, ai e dinte se ēfarė po ndodhte nė njerėzit qė erdhėn tek ai. Ai ėshtė i njėjtė sot.

2

Läs allt!


Njė muze i kryqėzuar McJesus nė Izrael

Kryqėzoje McJesus

Foto: SVT. 

Protesta nė Izrael kundėr Jani Leinonen McJesus "vepra arti", qė pėrshkruan njė kryqėzuar Ronald McDonald.

6

Läs allt!


Padėshiruara - Pjesa 17

Christer Åberg Pėrshėndetni

Tani unė vazhdoj me dridhje tim dhe vlerėsuar serial nga fėmijėria ime. Historia do tė rritet nė intensitet dhe tė bėhet edhe mė dramatike. Disa seksion shumė emocionuese dhe tė flakta tani shtrihet pėrpara.

0

Läs allt!


Njė heshtje Jesus - Njeriu qe vrau zėrin e Perėndisė - Pjesa 6

ushtar romak

Hans Jansson, Uppsala Herod Antipa na takohen pėrsėri nė historinė biblike. Kėtė herė ai qėndron pėrpara Jezusit. Ajo kishte qenė pas tre vjet qė nga prerja e kokės Gjon Pagėzori-sė.

2

Läs allt!


Keqe Lista - Njeriu qe vrau zėrin e Perėndisė - Pjesa 5

ushtar

Nga Hans Jansson , Uppsala Nuk ėshtė diēka e "zgjuar" dhe e keqja e veprimeve tė Herodit nė kontekst ne jemi duke pėrshkruar. Kjo sjell mua pėr atė qė ėshtė shkruar nė librin e Zanafillės.

5

Läs allt!


Profecia Kristin ėshtė e vėrtetė me kohėn tonė

- Njė profeci nė lidhje me fundin e kohės!

Profecia e lashtė nga 1800s flasin pėr Jezusin pėr tė treguar deri nė malet nė Suedi nė ditėt e fundit, dhe mė pas nė mal pėr tė gjithė pėr tė parė!

13

Läs allt!


"Zoti e bekoftė abortin dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės"

Reader Mail nga Nils 

Aborti - Mami

Njė grua tani kishte njė program Netflix Air ku ajo paguan haraē pėr abortin, dhe pėrfundon me fjalėt: "Zoti e bekoftė abortit dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės", dhe kėndojnė dhe valle me tė.

38

Läs allt!


Nė ferr, torturuar mėkatarėt

Nėse ju shkoni nė ferr, ju torturuar. Kjo ėshtė ajo qė Ferri ėshtė pėr. Ashtu si njeriu tė pasur nė Luka 16, ju do tė mundohen nė flakė. Tėrė mėkatarėt shkojnė nė ferr, dhe ata tė shkojnė atje pėr tė mundohen.

103

Läs allt!


Porsalindurit janė tashmė njė "ex"

Porsalindurit janė tashmė njė ish

Foto: Screenshot nga Facebook. 

Banorėt e New York City tani mund tė ndryshojė gjininė e tyre pa njė certifikatė mjekėsore. Pėr mė tepėr, ata mund edhe tė ndryshojė gjininė porsalindur tyre.

5

Läs allt!


Prenumera på Youtubekanalen Apg29.nu

Nėse keni lindur nė trupin e gabuar, ju mund tė lindni pėrsėri

Loui Sand

Foto: SVT. 

Louise Nelum Sanda Mali "Loui" Sand, 26, ėshtė njė yll suedez hendbollit i cili tani ndalet duke luajtur hendboll tė hetohet pėr dysphoria gjinore. 

2

Läs allt!


Himlen TV7 intervjuar Christer Åberg

Christer är en känd bloggare bland både kristna och icke-kristna i Sverige. Han erbjuder Jesus som svar på aktuella samhälleliga och personliga problem. Programledare är Daniela Persin.

3

Läs allt!


Christian Bale: Faleminderit Satana frymėzim

Reader Mail: Pelle Lindberg 

Christian Bale: Faleminderit Satana frymėzim

Foto: Nga TV4. 

Ēmimi pėr aktorin mė tė mirė shkoi pėr aktorin Christian Bale nė Vice filmit, i cili falėnderoi frymėzimin e tij: Satanit.

43

Läs allt!


Amerika News nė lidhje Suedi: Mikroprocesorėt futur pėr menaxhimin e monedhės nė Suedi

Reader Mail nga Nils 

mikroēip

Nė Stokholm, Suedi, zgjidhni 1000 pėr tė zgjedhur Shop me njė Microsystems vogla. Chips futur nėn lėkurėn e tyre.

55

Läs allt!


Ajo ka tė bėjė me Islamin

Ajo ka tė bėjė me Islamin

Reader Mail nga Stefan Eliasson Nė kėtė mėnyrė arsyeton Ėshtė veprimet. Louisa dhe Maren nuk janė unike, kohėt e fundit gjeti njė varr masiv me 34 tė krishterėve prenė kokėn nė Libi.

0

Läs allt!


Transpersoner befriade av Guds kärlek

En mycket stark dokumentär om transpersoner som har blivit befriade av Guds kärlek.

5

Läs allt!


Dagens ord

Vecka 04, tisdag 22 januari 2019 kl. 21:31

Jesus söker: Vincent, Viktor!

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. - Joh 3:16kontrolli Antikrishti nė Kinė

kontrollit Antikrishti

Nga Holger Nilsson Nuk ėshtė tani njė realitet nė Kinė mund ndoshta shumica e tyre nuk sjellin nė - kjo ėshtė njė sistem i kontrollit qė ndoshta askush nuk ka qenė nė gjendje tė imagjinohet.

37

Läs allt!


Christer Åberg sjunger: Vem är Kungen i djungeln?

Måste bara ses! Christer Åberg sjunger och spelar ukulele sången: Vem är Kungen i djungeln? 

3

Läs allt!


Tio år sedan min fru Marie och vår son Joel dog

För tio år sedan den 21 december dog min fru strax innan klockan 12 på natten och vår nyförlöste son Joel dog sedan halvfemtiden på morgonen den 22 december.

2

Läs allt!


Senaste kommentarer


Muslimanėt pastruar pas nate e Vitit tė Ri, por kjo nuk ėshtė Islami

Muslimanėt pastrimi

Picture: svt.se. 

Muslimanėt pastruar rrugėt e Gothenburg pas nate e Vitit tė Ri nuk ka tė bėjė me Islamin ka. Pėrfundimi I duhet tė marrė pėr shkak se ajo ėshtė dėgjuar gjithmonė "kjo nuk ėshtė Islami", pas njė terrorizmi pėrgjakshme myslimane - edhe pse Muhamedi dyja urdhėruar dhe kryer akte terroriste nė emėr tė Allahut.

2

Läs allt!


shpėtimi im - Christer Åberg

gomė shpėtimi

Kur ai kishte sjellė mua, unė u ndal dhe bisedoi me njė nga udhėheqėsit nė kishė Pentecostal nė hyrje me emrin Donald. Pastaj ai pyeti: "A doni qė tė shpėtohet?" Edhe pse unė nuk e di se ēfarė kjo ishte pėr diēka kam thėnė ...

0

Läs allt!


Ata duan pėr tė kolonizuar Marsin, por nuk udhėtojnė nė hėnė

Myshk dhe Mars

Picture: di.se. 

Kompania Electric makinė themelues Tesla dhe CEO Elon Musk ėshtė duke planifikuar pėr tė dėrguar njerėzit e tjerė nė Mars dhe ėndėrr e kolonizuar planetin. 

29

Läs allt!


Homoseksualitetit dhe tė njėjtit seks marrėdhėnie - Stefan Gustavsson

Ēfarė thotė Bibla pėr homoseksualizmin? Tekstet biblike dhe argumenti racional ėshtė e ndriēuar nė njė mėnyrė shumė tė thjeshtė, nė njė leksion shumė tė mirė nga Stefan Gustavsson. 

8

Läs allt!


Nėse keni nevojė pėr njohuri tė madhe pėr tė shpėtuar?

Ruhen nė qiell

Pėrndryshe ju nuk mund tė fitojė njerėz tė tjerė pėr tė Jezu Krishtit. Prandaj, ėshtė e rėndėsishme tė dini se ēfarė ėshtė nė Bibėl dhe se si tė jetė i shpėtuar. Bibla thotė qė ju duhet tė dini se keni jetėn e pėrjetshme. Si mund ta dimė kėtė? 

4

Läs allt!


Vision för själars frälsning 2019

Läsarmejl av nils 

Vision

Må denna vision motivera oss för själars frälsning år 2019. Lester Sumrall 1913-1996, blev en världsvid missionär efter denna vision år 1931.

3

Läs allt!


Bashkėjetesa nuk ėshtė, nuk ka qenė kurrė dhe kurrė nuk do tė jetė njė martesė

1495636808-qengji-brollop.jpg

Pėr tė pėrshtatur pėr partneri i tha qė tė ketė marrėdhėnie seksuale me njėri-tjetrin, kjo ėshtė e njėjta gjė qė ju jeni tė martuar me njėri-tjetrin. Por kjo nuk ėshtė nė pėrputhje me Biblėn.

4

Läs allt!


kafshėt Bibla

kafshėt Bibla

A e dini se Bibla flet shumė pėr kafshėt? Kėtu unė kam njė listė tė gjatė e shumė kafshėve nė Bibėl dhe disa insekte me referenca biblike! Ju lutemi tė gėzojnė!

2

Läs allt!


Sfondi pėr kėrkim shpirtėror tė njeriut

viewfinder

I Sigvard Sword Nė tim shkrim shpresė profetike kėsaj, kam vėnė shėmbėlltyrėn e Jezuit nė lidhje me "humbur djalin e / återvunne" (Luka 15) si njė sfond ilustrues, njė paraqitje qė mbetet i ngjarjeve shekullore tė mėparshme. 

0

Läs allt!


Paligjshme pėr tė treguar se gratė ishin pre koka nga muslimanėt

Ajo ėshtė e paligjshme pėr tė treguar tė vėrtetėn pėr tė dy turistėt femra nė Marok u pre koka nga muslimanėt.

12

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Sedan 23:42 2013-08-16 har det varit 464 902 838 sidvisningar på Apg29! Apg29 har just nu 17 131 bloggartiklar, 93 325 kommentarer och 61 360 bönämnen.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp