Surfar nu: 266 www.apg29.nu

Spirit larmi dhuntish në kishë

Spirit larmi dhuntish në kishë

Kjo është Fryma që shpërndan për çdo një në kongregacion si ai dëshiron. Kjo do të thotë se të gjithë në kongregacion mund të përdoret nga dhuratat e Shpirtit.

Jezusi është Zot

1Kor 12: 1. Por në qoftë se dhuratat shpirtërore, o vëllezër, unë nuk do të duan që ju të jetë i paditur. 2. Ju e dini se keni qenë kombet, dhe se ju le veten të kryhet larg këtyre fabrikuar idhuj të heshtur, siç u udhëhequr. 3. Prandaj, unë dua të le ju e dini se askush që flet në Frymën e Shenjtë nuk thotë: Mallkuar është Jezusi, dhe askush nuk mund të thotë se Jezusi është Zot veç se në Frymën e Shenjtë.

Kur Fryma e Shenjtë punon gjithmonë përlëvduar Jezusin si Zot. Përlëvduar jo Jezusi, kjo nuk është Shpirti i Shenjtë që shfaqet.

Shpirti punon ndryshe

1 Kor 12: 4 Por ka lloje të ndryshme dhuntish, por i njëjti Frymë.

Ka nëntë lloje të ndryshme të dhuratave. Këto janë përshkruar në vargjet 8-10.

1Kor 12: 5 Dhe ka lloje të ndryshme të shërbimit, por i njëjti Zot.

Ekzistojnë pesë lloje të ndryshme të dhuratave të ministrisë. Këto janë përshkruar në Efes 4:11.

1Kor 1: 6. Dhe ka lloje të ndryshme të mrekullive, por është i njejti Perëndi i cili i bën të gjitha në të gjitha.

Ka lloje të ndryshme të mrekullive.

lloje të ndryshme të dhuratave

1Kor 12: 7 Dhe secilit i jepet zbulesë e Shpirtit për ta bërë atë të dobishme. 8. Leviz një e dhënë me anë të fjalës frymën e diturisë, në një tjetër fjalë njohurie nga i njëjti Frymë, 9 një tjetri besim, nga po ai Frymë; një tjetri dhuntitë e shërimeve, nëpërmjet po atij Frymë, 10 në një tjetër fuqi për të kryer mrekulli, një tjetri profeci, në një tjetër dallimin mes shpirtrave, për një tjetër të larmive të gjuhëve, të një tjetri interpretimi i gjuhëve.

Ghost nëntë zemërgjerësi

  1. Fjalët e Urtësisë
  2. fjalëve të diturisë
  3. mendoj
  4. dhuntitë e shërimeve
  5. fuqia për të kryer mrekulli
  6. profeci
  7. dallimin mes shpirtrave
  8. larmi gjuhët
  9. interpretuar gjuhët

Kjo është Fryma që shpërndan për çdo një në kongregacion si ai dëshiron. Kjo do të thotë se të gjithë në kongregacion mund të përdoret nga dhuratat e Shpirtit.

Dhuratat Zbulesa

Fjalë të urtësisë, fjalë njohurie, dhe dallues i shpirtrave, të gjitha dhuratat e Zbulesës. Ato japin një zbulesë të mbinatyrshme të diçka që ju nuk mund të dini. Vini re se nuk janë fjalë të një paraqitje e shkurtër, jo zbulesa e plotë.

Fjalët e diturisë është diçka që tashmë është ose ka qenë. Fjalët e urtësisë janë një gjë e së ardhmes dhe se si të veprojë. Dallimin mes shpirtrave mund të jenë mësimet e ndryshme dhe fuqitë shpirtërore.

Inspriationsgåvorna

Dhuntinë e profecisë, të gjuhëve dhe të interpretojnë lloje të ndryshme të gjuhëve është e frymëzuar dhurata. Ju merrni ato në të nxisë të momentit.

Vini re se dhurata e profecisë dhe të interpretojnë lloje të ndryshme të gjuhëve nuk është e njëjta gjë. Gjuhët dhe interpretimi është një lutje për Perëndinë, ndërsa profecia është të bisedoni me njerëzit.

Dhuratat e energjisë

Besimi, dhuntitë e shërimit dhe fuqinë për të kryer mrekulli. Ju merrni besimin mbinatyrshme për diçka, ju merrni dhurata të ndryshme për të kuruar sëmundje të ndryshme. Fuqia për të kryer mrekulli, për shembull, për të ngritur të vdekurit dhe të dëbonin demonët.

trupi Kuvendi

1Kor 00:11. Por e gjithë kjo duket një Frymën, si avantazhet secilit sidomos pas vullnetit të tyre. 12 Sepse ashtu si trupi është një, por ka shumë gjymtyrë, dhe të gjitha pjesët e trupit të formuar një trup, edhe pse ata janë shumë, kështu është edhe Krishti. 13. Sepse, me një Frymë gjithë ne jemi pagëzuar në një trup, qofshin Hebrenjtë apo Grekët, qofshin skllevërit a të liruarit, dhe në një Frymë ne të gjithë u dha për të pirë. 14. Trupi përbëhet sigurisht jo nga një trup i vetëm, por nga shumë. 15. Nëse të thoshte këmba: Sepse unë nuk e kujdesit unë nuk i përkasin trupit, ajo do prandaj nuk pjesë e trupit? 16. Dhe sikur veshi të thoshte: 'Mbasi nuk jam sy unë nuk i përkasin trupit, ajo do prandaj nuk pjesë e trupit? 17. Po të ishte gjithë trupi sy, çfarë ishte ajo pastaj e dëgjimit? Nëse të gjithë ishin dëgjuar, atë që atëherë ishte ndjenja e erë? 18 Por Perëndia ka vënë së bashku pjesët e trupit, secili prej tyre si ai donte. 19. Dhe në qoftë se ata ishin të gjithë një trup, trupi do të më pas? 20. Por tani ka shumë pjesë të trupit, por një trup i vetëm

Të gjitha këto dhurata pjesë e trupit të kishës. Ajo nuk i përdor ato për veten e tij. Kisha është trupi i Krishtit. Prandaj, të gjitha këto dhurata të rëndësishme dhe të kenë vendin e tyre në trup (kuvendit) duhet të jenë të bashkuar dhe të jenë në veprim.

Tack för att du läser Apg29. DELA gärna till dina vänner. Du kan också stödja Apg29 genom att sätta in en valfri GÅVA på BANKKONTO 8169-5,303 725 382-4. På internetbanken går det att ställa in så att du automatiskt ger en summa varje månad. Men om du hellre vill kan du SWISHA in en frivillig summa på 070 935 66 96. Tack.


Vill du bli frälst?

Ja

Nej


Publicerades sändag 14 juli 2019 10:41 | | Permalänk | Kopiera länk | Mejla

8 kommentarer

Lena Henricson 14/7-2019, 16:20

Då är det ju viktigt med dopet i Den Helige Ande. (Läs gärna om detta i våra kommentarer till Hönökonferensen!) För andedopet är ju en förutsättning för att nådegåvorna ska fungera. Annars är det ju de naturliga gåvorna vi kan använda. Och de är ju också bra och nyttiga.

För att fler ska bli andedöpta menar jag att det behövs mer tid och tålamod både hos dem som längtar efter det och hos dem som vill hjälpa till att be igenom dessa.

Svara


Christer Åberg 14/7-2019, 19:10

Svar till Lena Henricson.

"För att fler ska bli andedöpta menar jag att det behövs mer tid och tålamod både hos dem som längtar efter det och hos dem som vill hjälpa till att be igenom dessa."

Enligt Bibeln tar de frälsta emot den Helige Ande i tro, eftersom gåvan redan är given. Det behövs alltså inte "mer tid och tålamod".

Apg 19:2. Han sa till dem: Tog ni emot den Helige Ande när ni kom till tro? Då sa de till honom: Vi har inte ens hört att det finns någon Helig Ande.

Apg 8:17. Då lade de händerna på dem, och de tog emot den Helige Ande.

Svara


Leif 14/7-2019, 20:05

Svar till Christer Åberg.

Christer! Jag tog emot den Helige Ande omedelbart när jag gav mitt liv till Jesus och blev frälst, då får man den Helige Ande, annars är man inte frälst, men det tog ytterligare några veckor till innan jag fick uppleva Andens dop...

Svara


Christer Åberg 15/7-2019, 01:52

Svar till Leif.

"Christer! Jag tog emot den Helige Ande omedelbart när jag gav mitt liv till Jesus och blev frälst, då får man den Helige Ande, annars är man inte frälst, men det tog ytterligare några veckor till innan jag fick uppleva Andens dop..."

Nu ska vi inte röra till det, eller krångla till det. Enligt Joh 1:12-13 blir man född av Gud då man tar emot Jesus. Och enligt Joh 3:8 blir man då född av Anden.

Men detta betyder inte att man är döpt i den Helige Ande eller att Anden har fallit över eller att man har tagit emot den Helige Ande.

Döpt, fallit och tagit emot är samma sak: att man är andedöpt. Och då kan man också tala i tungor.

Svara


Christer Åberg 15/7-2019, 02:01

För övrigt handlar den här artikeln om Andens gåvor och inte Andens dop. Förflytta nu inte fokus genom att slå in förvirring, tack!

Svara


Leif 15/7-2019, 08:41

Svar till Christer Åberg.

Nu ska vi inte röra till det, eller krångla till det. Enligt Joh 1:12-13 blir man född av Gud då man tar emot Jesus. Och enligt Joh 3:8 blir man då född av Anden.

Men detta betyder inte att man är döpt i den Helige Ande eller att Anden har fallit över eller att man har tagit emot den Helige Ande.

Snälla Christer! Nu är det nog du som rör ihop det något. Att bli frälst och född av Gud är detsamma som att ha fått den Helige Ande inneboende i sig och inget annat! Paulus är mycket klar med det.
(Romarbrevet 8:9)
Ni däremot lever inte i köttet utan i Anden, eftersom Guds Ande bor i er. Den som inte har Kristi Ande tillhör inte honom.
Alltså! När man har blivit född av Anden så flyttar Anden in i den frälste, annars är man inte född av Gud och frälst! Hoppas att du förstår?
Jesu frid...

Svara


Leif 15/7-2019, 08:49

Svar till Christer Åberg.

Men, helt korrekt så är man inte automatiskt döpt i Den Helige Ande för att Anden har fött någon, dvs frälst och tagit sin boning i en kristen, utan det är en annan skild händelse.

Svara


Lena Henricson 15/7-2019, 09:13

Svar till Christer Åberg.

Svar till Leif.

Kära mina bröder som jag värderar så högt! 🤗 Ser det som vi har missförstått varandra lite grann. Ser det som att vi i grund och botten alla tre är överens. Och jag glömde ju tacka dig Christer för en god undervisning och redogörelse för vad Andens nådegåvor är. 👍

Svara


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.


Prenumera på Youtubekanalen:

Vecka 34, måndag 19 augusti 2019 kl. 16:37

Jesus söker: Magnus, Måns!

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!


Senaste bönämnet på Bönesidan
måndag 19 augusti 2019 14:17

Bed att jag får mina pengar denna vecka som jag väntar på besked om, har många räkningar som måste betalas innan månaden slut.


Morsan reklam


Aktuella artiklar


Senaste kommentarer


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp