DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bönesidan Chatt Kristen media Om Info

Läsarmejl

Adam-kohė para qiellorit pėrjetshme

Adam-kohė para qiellorit pėrjetshme

Av: Sigvard Svärd
torsdag 02 april 2020 01:16 📧

Denna artikel är ett läsarmejl/gästblogg vilket innebär att åsikterna är skribentens egna!

ADAM kohė para se tė pėrjetshme Qiellor

Ajo mund tė jetė si duke hedhur njė "artificial" nė Bibėl dhe presin "bedel". Emri Adami ėshtė artificial nė kėtė vepėr. Tension lind kur "Slash", dhe terhiq nduk "nėn sipėrfaqe" larg nė njė fuqi profetike nga libri biblik tė librit biblik - para se ajo vjen si njė hyjnor "kapur". studim biblik kėtu, unė kam titulerat "Adam-kohė pėr qiellorit pėrjetshme", ėshtė pėr mendimin tim njė kapur tė tillė.

FUNDI I TEKSTEVE

Unė kam zgjedhur njė titrat pak fillestare pėr kėtė reflektim teologjik me horizonte tė lė pa frymė, dmth 1 Zanafilla 1: 26-27a; 2: 6-8, 1 Kings 10: 23-25, Isaia 65: 24-25 dhe 1 Korintasve 15:45, tekstet I kėtė nga Bibla Popullore nė vitin 2015, duke pėrmendur nė rend (ēdo gjė nė kllapa janė shėnimet e mia.):

(1) ”Gud sade: “Låt oss göra människor till vår avbild, lika oss. De ska råda över havets fiskar och himlens fåglar, över boskapsdjuren och hela jorden och alla kräldjur som rör sig på jorden.“ Och Gud skapade människan till sin avbild, till Guds avbild skapade han henne, till man och kvinna skapade han dem”. – ”Men dimma kom upp ur jorden och vattnade hela marken. Och Gud formade människan av jord från marken och blåste livsande i hennes näsa. Så blev människan en levande varelse.”

(2) ”Salomo blev större än någon annan kung på jorden, både i rikedom och vishet. Från alla länder kom man för att besöka Salomo och höra den visdom som Gud hade lagt ner i hans hjärta. Var och en förde med sig gåvor: föremål av silver och guld, kläder, vapen, väldoftande kryddor, hästar och mulåsnor. Detta hände år efter år.”

(3) "Dhe do tė ndodhė qė, para se tė mė kėrkojnė, unė do tė pėrgjigjem, ndėrsa ata janė ende duke folur unė do ta dėgjoj. Wolves pėr tė bast me qengjin, luani do tė ushqehet me kashtė si qetė dhe pluhur do tė jetė ushqim gjarpėri. Askund nė tėrė malin tim tė shenjtė, ata do tė bėni asnjė tė keqe ose tė thotė tė dėmshme Zoti ".

"Kėshtu ėshtė shkruar gjithashtu: '' Njeriu i parė, Adami, u bė njė qenie e gjallė. Njeriu i dytė erdhi nga qielli ".

NO kuturu

Gud gör inget impulsivt, oigenomtänkt eller slumpartat. Bakom varje hans handling, vare sig det är frågan om forntid, nutid eller framtid, döljer sig en noggrannhet, en minutiös förberedelse och planering. Så också naturligtvis när det gäller människans tillblivelse. Då människan (adam) som man/manligt beskrivs i hebreiskan, drar det åt ”styrka”. Och när människan (adam) visas på som kvinna/kvinnligt på samma språk, kommer ”livgivning” i förgrunden. Den första mannen får av Gud som egennamn heta Adam och Adam i sin tur (efter Skaparens vilja, kan man förutsätta) ger namnet Eva (hebr. Chavva) åt kvinnan, vilket just betyder ”leva” och ”liv”.

TRE LUSTGÅRDAR

Por tani diēka nė lidhje me (1) Kopshtin e Edenit, (2) mbreti Solomon i Edenit dhe (3) tė Mijėvjeēarit nė tė ardhmen. Tė tre kopshte kanė pasur apo do tė ketė njė rėndėsi tė mrekullueshme dhe tė shenjtė. Nga njėra anė, Ati, Biri dhe Fryma e Shenjtė, nė anėn tjetėr tė njerėzimit: populli hebre dhe hednafolket, dhe kjo ėshtė veēanėrisht njerėzit me shqiptuar Messias- ose Kristustro. Sipas vendosur kronologjinė biblike, nuk ka ekzistuar (1) "nėntokėsore" parajsė rreth 4000 vjet pes, (2) Mbreti Solomon i Edenit (pėrshkruar nė Kėngėn e Solomonit), ka pasur kulmin e tij nė 900 para Krishtit

Sa pėr (3) Mijėvjeēarit, me Jezusin nga tė zbritur qiellore nė Malin e Ullinjve nė Jeruzalem, kjo mund tė jetė sė shpejti kohė pėr tė bėrė themeluar: "Dhe pashė njė engjėll qė zbriste nga qielli me ēelėsin e humnerės, dhe njė zinxhir tė madh nė dorė. Ai e kapi dragoin, gjarpėrin e lashtė qė ėshtė djalli dhe Satani, dhe e lidhi pėr njė mijė vjet. " (Rev 20: 1-2)

Hebrew GAN

(1) Nėse nė mjedis tė bukur parajsė, gjyqtari shumė tė ishte nė "qendėr" tė tokės ku do tė ndėrtohet Jerusalem njė ditė, tempuj trona e saj - dhe ku Jezusi do tė vdiste dhe tė ringjallej, dhe nė fund herė tė kthehen nė - siē ėshtė pėr shembull pėr tė lexuar 1 3: 8: "nė flladin e ditės dėgjuar", Adami dhe Eva nusja e tij: "Zot, Perėndi qė shėtiste nė kopsht (hebraisht. gan )".

(2) Nė lidhje me Jerusalemin, Salomoni, mbret i Edenit, tjetri kėtu nė mėnyrė biblike-profetike, kėshtu qė pyesni nusen nė HV ( "Kėnga e Kėngėve" tė Salomonit) 1: 7: "Mė trego, o tė cilėve do vetė jetėn e mi, kur pritat tuaj dreri, ku ju le tė pushoni nė mesditė? " Dhe ėshtė pėrgjegjės nė pyetjen e 6: 1: "I dashuri im zbriti nė kopshtin e tij ( gan ), nė livadhe aromatik lule, pėr tė kullotur kopenė e tij." emrat Solomon, e paqe nė hebraisht dhe mjetet e "paqes", "Lumturia" dhe "prosperitet". Salem , pjesa e dytė e emrit Jerusalem vjen nga e njėjta rrėnjė gjuhėsore - qė ėshtė shalom me tė thotė "paqe", "lumturi" dhe "prosperitet".

(3) Lidhur, Mijėvjeēarit, i treti hyjnore-historike "kohė kėnaqėsi" nė tokė - nė qendėr tė Jeruzalemit dhe ndoshta tempullin e rindėrtuar - kjo ėshtė njė bekim pėr tė cituar Isaia 51: 3: "Po, Zot ngushėllojė Sionin, ai e sheh me dhembshuri pėr tė gjitha shkatėrrimet e tij. Ai e bėn shkretėtirėn e tij si Edenin ( Gan ), shkretėtirėn e tij si Zoti i Edenit ( Gan ). Gėzim dhe hare do tė gjenden aty, falėnderim dhe tė shėndoshė lavdėrimi. " Pėr mė tepėr, (62: 4): "Ti nuk do tė quhet mė kashtė e fundit braktisur" toka jote nuk do tė jenė called'ödemark ', por ju do tė jetė called'min Kara' dhe vendi i kashtė e fundit hustrun juaj e vėrtetė ", Zoti ju dua , vendi juaj ka qenė burri i saj. "

Solomon Eden, ėshtė mė e afėrt me njė profetik sipas shėmbullit tė kopshtit tė Edenit dhe njė model profetik rol pėr mijėvjeēarin e ardhshėm. Pastaj Salomoni me nusen e tij "Thirtsah" (HV 6: 7), ėshtė ndoshta nė mėnyrė tė ngjashme profetike sipas shėmbullit tė Adamit me Evėn e tij, si dhe njė lloj profetike tė Jezu Mesisė / Krishtit me nusen e tij - mė vonė nė pėrjetėsi, i quajtur "gruaja e Qengjit "(21: 9).

Ngjyra e kuqe e kuqe

Hebrew Adam / "njeri", fjalė pėr fjalė do tė thotė nė gjuhėn e "kuqe" me "tė jetė i kuq" ose "Red". Nė 1 Gen 2: 6-7, lexojmė Zoti Perėndi formoi njeriun nga tokės lagur (balte) nga toka. Toka ėshtė nė hebraisht quhet Adama , qė do tė thotė "e kuqe". Dhe kjo ka avancuar nga gjeologėt mė tė fundit tė ditur, se toka nė rajonin e Lindjes sė Mesme ėshtė "tė kuqe". Adami u krijua nė kėtė mėnyrė nga "toka e kuqe", i pari ishte e thatė, me pluhur, tė padobishme dhe tė kota - ndoshta pas fatkeqėsisė e keqe, apo kjo ishte njė domsakt hyjnore, kur "toka ishte fati i zbrazėt" (1 Zanafilla 1: 2).

Om hånfulla människor i den yttersta tiden heter det i 2 Petr 3:5-7: ”De bortser medvetet från att det för länge sedan fanns himlar och en jord som uppstod ur vatten och genom vatten i kraft av Guds ord. Genom vatten och Guds ord dränktes den dåtida världen och gick under. Men de himlar och den jord som nu finns har genom samma ord sparats åt eld och bevaras fram till den dag då de gudlösa människorna ska dömas och gå under.” Guds mäktiga restaurering av ”kaosplaneten”, genom orden: ”Varde ljus!”, fuktade upp mullen och gjorde den mer till ”rödaktig lera” – för att av Herren Gud, efter människoparets syndafall, bli till svårarbetad ”förbannad mark”. I 1 Mos 3:23 skrivs det, att Skaparen skickade bort Adam och Eva ur Edens lustgård, för att de skulle ”bruka” den ”rödmärkta” jorden där utanför.

”BLODFÄRGAD”

Enligt Gottfrid Büchner, i hans väldiga bibelkonkordans från 1789, kan adam, människa och adama, jord/mark, betyda röd i meningen ”blodfärgad”. I detta finns ett antal tolkningsmöjligheter. Det ”blodfärgade” kan ha med blodet som pulserar i en människokropp. Det kan vara en anspelning på hälsa, friskhet och skönhet, röda kinder, och som det heter i Klag 4:7 om Israels furstar innan de hamnade i fångenskap i Babel: ”…deras kroppar vara rödare än korall”. I HV 5:10 uttrycker bruden om brudgummen: ”Min vän är strålande vit och röd, ypperst bland tiotusen.”

Por ne kemi nevojė pėr tė ecur pėrpara nė pėrpjekjet pėr interpretimin e "gjakut me njolla", pėr shkak se ajo mund tė pėrfshijė edhe njė profeci, njė parandjenjė e asaj qė do tė vijė pėr tė karakterizuar njerėzimin. Domethėnė se gjaku derdhur (gjaku i njeriut, Heb. Adamdam ), me anė tė dhunės dhe vdekjes sė papritur, toka ngjyrė tė kuqe. Qė shkuan mė tej se Adami dhe dy bijtė e Evės, Kaini dhe Abeli ishte duke ecur nė tokė, para se gjakderdhja e parė ndodhi kur Kaini vrau vėllanė e tij mė tė vogėl, Abelin.

Och för att inte ägna för mycket utrymme till att peka på uttömningen av människoblod på jorden, förutom att ändå nämna 1:a och 2:a världskrigets hemska resultat – går jag till en gudomlig domsakt i Upp 14:20: ”Vinpressen (människopressen) trampades utanför staden (Jerusalem), och blod flöt från pressen och nådde upp till betslen på hästarna ettusen stadier bort (c:a 38 km).”

GUDS SONS BLOD

Jezusi i thirri nė njerėzimin e tij tė "Adamit e fundit" (English "ngarkesės"), i pėrmbyllėse, pėrmes tė cilit njeriu si krijesė arrin llogaritė e tij - me kusht se shpėtimi i Perėndisė nga mėkati nėpėrmjet Jezusit pranuar. Kjo ėshtė vetėm Bibla, pėr pėrjetėsinė, jep njoftimin e. Ēfarė nė lidhje me ndryshimin / "transformim" pėr diēka tjetėr, kalimi nga koha nė pėrjetėsi, ėshtė nga njerėzit qė shkojnė humbur pėrgjithmonė - ju nuk mund tė gjeni njė aluzion tė pėrgjigjes nė Shkrimin e Shenjtė.

Kėshtu, nė mėnyrė pėr tė shpėtuar "i parė, Adami," tė gjithė rėnė e Adam , burrat dhe gratė (meshkuj dhe femra) - ėshtė "Adami i fundit" nė "I-sė" mėkatit, tė marrė atė nė, dhe siē thotė nė Kolosianėve 1 : 19-20: ". Perėndia ka vendosur qė tė le tė gjithė plotėsinė jetojnė nė tė dhe pėrmes tij tė pajtojė tė gjitha gjėrat pėr veten e tij, atėherė ai ka krijuar paqe nė gjakut tė kryqit tė tij, - me anė tė tij paqe nė tokė dhe nė qiell"

Kėngėtarja kėndon nė fitoren Toner 229: "The (parė) Adami, ne jemi tė gjithė njė, dhe tradhti Adamit ishte e jona. Ne fshehur midis drurėve tė Edenit, kur Zoti na kėrkuar. Ne u arratis, dhe kur kemi ardhur larg nga Perėndia dhe nga njėri-tjetri. Mėnyra jonė e vet ne tė kėrkuar pėr tė shkuar. Vetėm vetminė kemi gjetur. "

Som det är skrivet i 1 Petr 1:18-19: ”Ni vet ju att det inte var med förgängliga ting som silver eller guld ni blev friköpta från det meningslösa liv ni ärvt från era fäder (hebr. adam/adama). Nej, det var med Kristi (den siste Adams) dyrbara blod, som med blodet av ett lamm utan fel och brist. Han var utsedd redan före världens skapelse men har nu i dessa sista tider uppenbarats för er skull.”

”Trots att han var Son fick han lära sig lydnad genom sitt lidande. När han sedan var fullkomnad (igen) blev han källan till evig frälsning för alla som lyder honom (bekänner honom).” (Hebr 5:8-9)

MÄNNISKOSONEN

Så när Bibeln presenterar Jesus som ”Människosonen” (grek. tu anthropu), är det utifrån att han för en tid också blev människa, både sann Gud och sann människa. Men då en annan typ av människa, en ”andra människa” – en med himlen kvar i sin ande: ”Han var till i Guds gestalt men räknade inte jämlikheten med Gud som segerbyte, utan utgav sig själv och tog en tjänares gestalt och blev människan lik. När han till det yttre hade blivit som en människa (“till det yttre lik en syndig människa“, Rom 8:3), ödmjukade han sig och blev lydig ända till döden – döden på korset.” (Fil 2:6-8) I Joh 1:14 står det att läsa: ”Och ordet blev kött och bodde bland oss, och vi såg hans härlighet, den härlighet som den Enfödde har från Fadern. Och han var full av nåd och sanning.”

Paul, i shtyrė nga Fryma e Shenjtė, shkruan nė 1 Korintasve 15:40, qė nuk ėshtė "trupa tokėsorė" (njerėz, Heb. Adama , greke. Epigeia ) dhe ka "trupa qiellorė (grekėt Epurania.) -" trupat qiellorė gloss ėshtė e njė lloji dhe trupa tokėsorė shkėlqimit tė njė tjetėr lloji. " Dhe ai vazhdon nė vargjet 44-45: "Mbillet trup tė vdekshėm (. Greek Psychikon me choikos , pluhur / gjobat) dhe ringjallet trup frymėror (grek. Pnevmatikon i pnev / Pneu " shpirt "). A ka (vetėm) njė trup tė vdekshėm, ka (mė nė fund), trup frymėror. Kėshtu edhe ėshtė shkruar: Njeriu i parė, Adami, u bė njė qenie e gjallė(Nė krijim). Por Adami i fundit u bė njė frymė jetėdhėnėse (vetėm pas ringjalljes prej sė vdekurit) ...

"OFÖRSTÖBAR ROCK"

Kėtu ėshtė njė pushim nė kuotėn iniciuar Bibėl, koncepti i Ademit tėrheq larg nė njė drejtim förmerat qė duhet tė ketė hapėsirė, pastaj "diamant" nė fjalia "gur i pathyeshėm" nė greqisht quhet Adam . Nė kėtė kuptim, ai ndoshta mund tė imagjinohet njerėzimi tendencė qė tė ketė njė "kazan vėshtirė tė pabesueshme" (Zakaria 7: 11-12): "Por ata nuk do tė dėgjojnė kėtė pa u rebeluan dhe e mbylli veshėt e tyre nė mėnyrė qė ata nuk dėgjojnė. E bėnė zemrėn e tyre si diamanti vėshtirė, nė mėnyrė qė ata nuk e dėgjo mė mėsimet, dhe fjalėt qė Zoti i ushtrive u dėrgonte atyre me anė tė Frymės sė tij, me anė tė profetėve tė sė kaluarės. Prandaj indinjatė e madhe te Zoti i ushtrive ".

Ēėshtjen e Jezusit, ai ėshtė vendosur nė Hebrenjve (p.sh., 4: 14-15, 7: 22-28) ishte aq e shenjtė Priest qiellor dhe nė kėtė drejtim ėshtė e tij, tė lidhur njė shumėllojshmėri tė AdamsSe "diamante", sepse atėherė aplikojnė modelin nė 2 Eksodi 28: 15-19: "Do tė bėsh gjithashtu pektoralin e aktgjykimit nė artin e indeve nė tė njėjtėn mėnyrė si tė efodit. Prej ari, me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe dhe prej liri tė pėrdredhur gjobė, ju duhet tė bėjė atė. Ajo duhet tė jetė katror dhe i palosur nė dy, njė kubitė e gjysmė tė gjata dhe kubitėsh e gjysmė tė gjerė. Ju duhet tė sigurojė atė me gurė tė ēmuar nė katėr rreshtave: nė radhėn e parė tė sardonio, njė topaz dhe njė smerald, rreshtin e dytė, Garnet, safir dhe smerald, rreshtin e tretė, zymbyl, agat dhe njė ametist; nė radhėn e katėrt, grisolist, njė oniks dhe njė diaspėr. Ato duhet tė vendosen nė rrathė ari. " Predikimi i fortė mbi kėtė temė, duke pasur parasysh nė kėngėn: "Tani ėshtė dita e shlyerjes sė mėkateve" (Victory Tones 451), ku tingujt e dytė varg: "gurė pektoralit tani janė pėrkthyes Dashuria e Perėndisė. Gjaku i besėlidhjes sė re bashkon njerėzit. "

DHE dytė e parė

Ndalo pėrfundon: "... Por e parė ishte jo shpirtėrore, jo tokėsore. Pastaj erdhi shpirtėrore. Njeriu i parė i bėrė prej dheu, toka (grek. administruara , cf .. Gejsisk / seisisk). Njeriu i dytė nga qielli (greqisht. Uranu). Si njeriu tokėsor ishte (pas rėnies), kėshtu qė edhe ėshtė nėntokėsore. Dhe siē ėshtė qiellori (pėrsosur), kėshtu edhe qiellore. Dhe sikurse mbartėm njeriu tokėsor (jo tė plota), foto, ne do tė mbartim edhe njeriu qiellor (i pėrsosur) foto. Por unė them kėtė, o vėllezėr, se mishi dhe gjaku nuk mund tė trashėgojnė mbretėrinė e Perėndisė, dhe kanaēe prishet nuk trashėgojnė pavdekshėm. Ja, unė po ju them njė tė fshehtė: tė gjithė nuk do tė fle (besimi nė Jezusin pranė kthim u djegur me forcė rreth 2000 vjet mė parė), por ne tė gjithė do tė shndėrrohemi nė njė moment, nė injoroj njė sy, nė tingullin e burisė sė fundit. Do tė bjerė buria, tė vdekurit do tė ringjallen tė paprishshėm, dhe ne do tė shndėrrohemi. Kjo duhet qė prishet tė veshė pavdekėsinė. Por kur prishet ėshtė i veshur me mosprishjen dhe ky ivdekshėm tė veshė pavdekėsinė, atėherė pėrmbushet fjala qė ėshtė shkruar:Döden är uppslukad i seger

LIKA JESUS OCH ÄNGLARNA

”Mina älskade, nu är vi Guds barn, och än är det inte uppenbart vad vi ska bli. Men vi vet att när han (Jesus) uppenbaras ska vi bli lika honom, för då får vi se honom sådan han är.” (1 Joh 3:2)

”Nu ser vi i en gåtfull spegelbild, men då ska vi se ansikte mot ansikte (se Gud i ansiktet). Nu förstår jag bara till en del, men då ska jag känna fullkomligt, så som jag själv (av Gud här i tiden) blivit fullkomligt känd.” (1 Kor 13:12).

Dhe krahasuar me Mark 12:24: "Jezusi u tha atyre (saducenjtė):" Tar ju nuk jeni tė gabuar, vetėm pėr shkak se ju nuk e kuptoni as Shkrimin as pushtetin e Perėndisė? Kur tė vdekurit do tė ringjallen ata martohen as martojnė, por janė si engjėjt nė himlen "" E njėjta shenjė Ngjarja Luke vijon (20: 34-36): ". Jezusi u pėrgjigj them'De duke jetuar nė kėtė botė martohen dhe janė tė martuar. Por ata qė janė tė denjė (zgjedhin tė besojnė) pėr tė arritur nė botėn tjetėr dhe nė ringjalljen e tė vdekurve, as do tė martohen ose janė tė martuar. Ato nuk mund tė vdesin mė, sepse janė si engjėjt dhe janė bij tė Perėndisė, sepse ata janė ringjallja barn. ''

Nė Zbulesa 14: 4 ėshtė shprehur ėshtė interesante: "... ata qė ndjekin Qengjit, kudo qė ajo shkon. Kėta u shpenguan ndėr njerezit, (ata janė bėrė shpirtėror "nusja" ose "virgjėr") si njė parat fruta pėr Perėndinė dhe Qengjin. "

Nusja e Qengjit

Zbulesa nuk ėshtė e lehtė tė vendosen nė kohėn dhe pėrjetėsinė. Por pėr tė shkuar mė tej nė konsideratė nėn dhe duke arritur njė lloj poshtėshėnim - mund tė jetė disa pasazhe nga Shkrimi biblik i cituar (Zbulesa 7: 11-17, 19: 6-9, 11-14):

"Dhe tė gjithė engjėjt rrinin nė kėmbė pėrqark fronit dhe pleqve dhe katėr qenieve e gjalla, dhe ranė pėrmbys mbi fytyrėn e tyre pėrpara fronit dhe adhuruan Perėndinė, duke thėnė:" Amen! Bekimi, lavdia, menēuria, falendėrimi, dhe nderimi, dhe fuqia dhe forca janė te Perėndia ynė nė shekuj tė shekujve. . Amen "Njė nga pleqtė mė pyeti: Kush janė ata dhe ku janė ata? Unė iu pėrgjigja: "Det janė ata qė kanė ardhur nga shtrėngimi i madh. Ata kanė larė rrobat e tyre dhe i kanė zbardhur nė gjakun e Qengjit. Prandaj edhe janė pėrpara fronit tė Perėndisė dhe i shėrbenin atij ditė e natė nė tempullin e tij, dhe ai qė rri ulur mbi fron do tė zinin ēadrėn e tij mbi ta. Ata kurrė nuk do uri dhe kurrė etje, dhe as dielli as ndonjė vapė do t'u ndodhė atyre, pėr qengjin nė mes tė fronit do tė jetė bariu i tyre. Ai do t'i ēojė te burimet e gjalla tė ujėrave; dhe Perėndia do tė thaijė ēdo lot nga sytė e tyre ".

”Och jag hörde liksom rösten från en stor skara (änglar), som bruset av väldiga vatten och dånet av kraftig åska, och de sade: “Halleluja! Herren vår Gud den Allsmäktige är nu kung. Låt oss glädjas och jubla och ge honom äran, för Lammets bröllop har kommit och hans brud har gjort sig redo. Skinande rent linne har hon fått att klä sig i.“ Linnet är de heligas rättfärdighet. Och ängeln sade till mig: “Skriv! Saliga är de som är bjudna till Lammets bröllopsmåltid.“ Och han tillade: “Dess Guds ord är sanna.“ Och jag såg himlen öppen, och se: en vit häst, och han som satt på den heter Trofast och Sann, och han dömer och strider i rättfärdighet. Hans ögon var som eldslågor, och på sitt huvud bar han många kronor. Han hade ett namn skrivet som ingen känner utom han själv, och han var klädd i en mantel som doppats i blod, och hans namn är Guds Ord. De himmelska härarna (utan blod på kläderna) följde honom på vita hästar, och de var klädda i vitt linne (se här 1 Kor 6:2: “Vet ni då inte att de heliga ska döma världen?“).”

Elevated POZICIONI

Kėshtu, nuk ka njerėzit e dobėt vdekshėm ( Adamites mėnyrė tė flasin), i cili ėshtė hipur me Jezusin mbi kalė tė bardhė. Pa atė, ata u kthyen nė si ai dhe tė jenė si engjėjt, qė qiellor bukur.

Por ata janė "superiore" se engjėjt. Nė lavdinė ata qėndrojnė midis hyjnisė dhe botės engjėllore. Nė marrėdhėnien e parė, lexojmė: "Nuk ėshtė engjėjt ai (Jezusi) prek, por vetėm bijtė e Abrahamit (ata qė kanė besim)." (Hebrenjve 2:16) Pėr mė tepėr, "nuk ėshtė Angels shpirtrat nė shėrbim tė Perėndisė, dėrguar pėr tė ndihmuar ata qė do tė trashėgojnė (pranojė ofertėn) shpėtimin?" (Hebrenjve 1:14) Nė finale zbehet kusht fitore njė pozicion ngritur mbi engjėjt deri nė 1 Korintasve 6: 2-3: "A nuk e dini ju se shenjtorėt do tė gjykojnė botėn ... nuk e dini ju se ne do tė gjykojmė engjėj?" Ne nuk e adhurojmė engjėjt kėtu nė kohė, por perspektiva e pėrjetshme nuk duhet tė na bėjė krenarė.

Autori i tė burgosurve Hebrenjve nė 12:23: "... shpirtrat e tė drejtėve qė kanė arritur pėrsosmėrinė (dmth tė bėhet njė lloj i shpirtrave qiellore)," dhe kėshtu mund tė lėvizin lirshėm nėpėr dhe nė tė gjitha dimensionet. Dikush mė shumė qartėsi nė pamje dhe ngjyra e lėkurės na mban asnjė Bibla me tė. U diskutua Sa e pėrshtatshme ajo ka qenė dhe mund tė jetė shembull i cituar, Psalmi 8: 6 dhe 82: 6a nga njė pėrkthim, i cili thotė nė lidhje me njeriun qė Perėndia krijoi qenit: "Megjithatė, ju e bėri atė njė qenie hyjnore; me nder dhe ndershmėria e kurorėzove "dhe" Unė thashė: Ju jeni perėndi "- pėr shkak tė disa broke besnik nė njė sukses tė doktrinės teologjike. Por kėto tė arsyeshme bibelrum nė ēdo rast plotė i njeriut nė transformimin e saj nė njė trup qiellor.

Ajo ėshtė nė kėtė fazė, kur besimtari kaluar nga kroppstid Tij tokėsore tė hollė, prej mishi dhe gjaku, qė kanė marrė njė trup qiellor, si faza tjetėr e planit hyjnor vijnė e vėrtetė - me "qiej tė rinj dhe njė tokė tė re, nė tė cilėn drejtėsia "(2 Pjetrit 3:13).

Zoti GRANT

Ju mund tė merrni njė nga mė tė transformohet. Pra, nuk e lėnė besimin biblik qė sapo kanė filluar tė jetė njė besimtar i tillė. Lexoni besimin dhe jetėn nė ju nė ēdo tekst biblik qė thotė se "shenjtė". Presin njė transferim Zot i emrin tuaj nga "trupave qiellorė". Shih se si ju - pa mėkat, asnjė sėmundje, nuk ka dhimbje, nuk ka pikėllim - Spirit lirisht lėvizin sė bashku me tė dhe si Jezusi nė botėn e pėrjetshme qiellore tė gjithė "rajone".

Dhe mbani nė mend se shpirtėrore mėsimet e reja / okult / gnostik dhe fetė, janė asgjė mė shumė se iluzionet dhe sulmet lig ndaj ungjillit tė vėrtetė. Dhe amazingly, nė formėn e agnosticizėm apo ateizmit, nuk ėshtė mė mirė atė. Pėr tė refuzuar Jezusin si Shpėtimtarin e tyre personal, ėshtė njė jo tė jetė njė pjesė e tranzicionit tė tyre nga Adami-koha nė qiellorit pėrjetshme. Ajo ėshtė aq e madhe njerėzit duke pritur e besimit nė qiellorit pėrjetshme!

Dėgjoni, lexoni shkrimet e mėposhtme dhe peshoj atė. Sepse ėshtė e njė rėndėsie tė madhe pėr predikimin e sotme nuk ėshtė nė kėrkim pėr zemėrgjerėsi tė mirė nė botė - okultizėm ose ateizmin - nė kuptimin e asaj qė ndodh me besimtarin pas vdekjes. Pa marrė pėrgjegjėsinė e tyre pėrpara Perėndisė, dhe pėr kėtė arsye ėshtė i paprekur me tė lė pa frymė e shenjtė lidhės nga fillimi:

"Por, siē thotė Shkrimi, qė syri nuk i parė dhe veshi nuk dėgjoi, dhe zemra e njeriut nuk ėshtė e imagjinuar atė qė Perėndia ka pėrgatitur pėr ata qė e duan atė ." (1 Cor 2: 9)

Sigvard Svärd


Ditt stöd behövs

Stöd Apg29 genom att swisha in 29 kronor till 072 203 63 74.

Tack!


0 kommentarer

»0

»0

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


NYTT! Förkorta lång länk här så att den fungerar i din kommentar!

Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

ANNONS:Världen idag

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 15, tisdag 13 april 2021 kl. 07:35

Dagens bibelord

“Alla har syndat och saknar härligheten från Gud, och de förklaras rättfärdiga som en gåva, av hans nåd, därför att de är friköpta av Kristus Jesus.” (Romans 3:23-24)

Dagens namn

Artur och Douglas

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Artur och Douglas. Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


Så här blir du frälst - räddad

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?

Ja!Fadern, Sonen och den Helige Ande är ett

Dessa tre är ett

Bibeln är mycket tydlig. Fadern, Sonen och den helige Ande är tre - och dessa tre är ett!


Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor. Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära. (Fil 2:5-11)


Själavårdssamtal

Behöver du gratis vägledning och själavårdssamtal?

☎️ 0381-77 30 80

  • Måndagar 18.00-20.00
  • Tisdagar 09.00 -11.00
  • Onsdagar 09.00-11.00
  • Torsdagar 18.00-20.00

"Det enda som bär är Jesus. Det har Christer Åberg fått uppleva genom livets tuffa utmaningar. Christer är bloggare och författare och driver bland annat apg29.nu". - himlen.tv7


Christer Åbergs böcker

Den längsta natten och Den oönskade

Om Christer Åberg


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 12 april 2021 22:31
Tack 🙏 Bad om för bön för mitt knä med artros har haft länge länge, och nu är all min värk helt borta, helt fantastisk 😀 tack,tack,🙏

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

Translate

↑ Upp