Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Adolf Hitleri ishte njė vegjetarian

Parashkollor duan tė "shpėtuar klimėn" nga tė gjithė fėmijėt pėr tė ngrėnė vegjetarian.

Ushqim nė pjatė.

Kam menduar pėr kėtė me Adolf Hitlerin, kur kam lexuar se ka njė kopėsht nė Suedi e veriut qė duan tė "shpėtuar klimėn" nga tė gjithė fėmijėt pėr tė ngrėnė vegjetarian. Ēfarė po ndodh?


Christer ÅbergAv Christer Åberg
lördag, 26 oktober 2019 16:10

Adolf Hitleri ishte njė vegjetarian

"Disa mish nuk ishte, sepse Hitleri ishte njė vegjetarian. Ushqimi ishte i mirė, shumė i mirė, por ne kurrė nuk mund tė gėzojė atė."

Kjo shpjegon njė nga Hitlerit provsmakerska Margot Wolk qė mbijetoi Luftės sė Dytė Botėrore. Nė enėt e Hitlerit ishin perime, salcat, enėt hajvan dhe fruta ekzotike.

Planet ushqim Hitler pėr luftė

Ka mendime tė ndryshme se pse Hitleri ishte njė vegjetarian. Ndoshta kjo ishte pėr shkak tė arsyeve shėndetėsore pėr shkak se ai kishte probleme me stomakun e tij.

Pėr tė shkruar Joseph Goebbels nė ditarin e tij, 26 prill 1942:

"Njė pjesė e konsiderueshme e bisedės sonė pėrkushtuar udhėheqės nė pyetjen vegjetarian. Ai ėshtė mė i bindur se kurrė qė tė hahet mishi ėshtė e dėmshme pėr njerėzimin. Natyrisht, ai e di se gjatė luftės nuk mund tė ndryshojė furnizimin tonė ushqime nė thelb. Por, pas luftės, ai ka ndėrmend tė merren me kėtė problem. Ndoshta ai ėshtė e drejtė. "

Kam menduar pėr kėtė me Adolf Hitlerin, kur kam lexuar se ka njė kopėsht nė Suedi e veriut qė duan tė "shpėtuar klimėn" nga tė gjithė fėmijėt pėr tė ngrėnė vegjetarian . Ēfarė po ndodh?

Gjitha ushqimet pastrohet

Nė Bibėl qė ju tė merrni pėr tė ngrėnė tė gjitha llojet e ushqimeve. Nuk ka asnjė ndalesė. Nuk ka ndoshta asnjė problem pėr klimėn as ēfarė lloj ushqimi qė hani, por ka mjaft probleme tė tjera. Nga rruga, tė pastruar trupin tuaj tė gjitha ushqimet, e cila thotė se vetė Jezusi.

Mark 7:18. Pastaj i tha [Jezui] atyre: A kaq tė marrė edhe ju? A nuk e kuptoni se asgjė qė vjen nga jashtė nė tė, mund ta ndotė atė? 19. Sepse nuk i hyn nė zemėr, por nė bark, pėrmes tė cilit tė gjitha ushqimet tė pastruar dhe tė ka fundin e saj natyrore.

Njė gjė ėshtė e rėndėsishme

Pėr mė tepėr, ajo ėshtė edhe si kjo nė Bibėl:

Veprat 15:28. Sepse Fryma e Shenjtė dhe ne kemi vendosur tė mos qė tė mos ju ngarkojmė asnjė barrė tjetėr pėrveē kjo ėshtė e nevojshme:

29. Qė ju duhet tė hiqni dorė nga ajo qė ėshtė e flijiuara idhujve, nga gjaku, dhe nga mishi i kafshėve tė mbytura dhe nga kurvėria. Nėse keni kujdes ju tė konsultoheni pėr kėtė, jeni duke bėrė drejtė. Lamtumire.

Arsyet Vetė unė si kjo pėr atė qė ėshtė e dobishme dhe tė padobishme: Hani ēdo gjė nė moderim ajo do tė jetė ndoshta nuk ka problem.

Ēfarė ngushėllimi kjo na jep. Ne nuk do tė marrė tė pėrfshirė me shumė e ligjeve dhe kontrolleve pėr tė shpėtuar. Vetėm njė gjė ėshtė e rėndėsishme dhe kjo ėshtė pėr tė pranuar Jezusin dhe tė ruhen. 

Unė njė herė lexuar nė lidhje me njė mjek qė pinė dy litra lėng karrote nė ditė, sepse do tė ishte e dobishme. Ai vdiq nga cirroza e mėlēisė sė tij nuk mund tė trajtojė aq shumė lėng karrote ēdo ditė.

propagandė

Kjo me klimėn duket njė evazionin pėr tė kontrolluar njerėzit. Ēfarė lloj i njė agjende ėshtė me tė vėrtetė prapa? A ėshtė ajo qė mė nė fund tė jetė nė gjendje pėr tė vėnė Antikrishtin nė fron?

Ju nuk duhet tė kenė frikė nga ajo qė ju hani, dhe nuk duhet tė ketė njė ndėrgjegje tė keqe. Hani dhe tė ndjehen mirė. A nuk bie pėr propagandėn qė vjen nė mėnyra tė ndryshme pėr tė menaxhuar dhe kontrolluar jetėn tuaj. propaganda e tillė po bėhet gjithnjė e mė e dukshme nė kohėn qė ne tani jetojmė nė. Kjo ėshtė njė shenjė e herė.

E vetmja gjė qė ėshtė mė e rėndėsishme dhe e rėndėsishme nė jetėn tuaj ėshtė qė ju tė pranoni Jezus Krishtin dhe do tė shpėtoni!

Roma 14:17. Sepse mbretėria e Perėndisė nuk ėshtė tė ngrėnėt dhe tė pirėt, por drejtėsia, paqja dhe gėzimi nė Frymėn e Shenjtė.


Publicerades lördag, 26 oktober 2019 16:10:39 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Tältmöte - Christer Åberg - live


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 12 augusti 2020 09:43
Be om frälsning för min lillebror och hans kvinna! Kom och möt dem Jesus!!

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp