Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Arne Weise ėshtė i vdekur

ngushėllues Swedenborg dhe mysfarbrorn nga prag tė Krishtlindjeve Donald Duck ka vdekur.

Arne Weise ėshtė i vdekur.

Foto: Aftonbladet.

Rreth Arne Weise u shpėtoi unė nuk e di. Por, mė kujtohet se sa i zhgėnjyer isha kur kam lexuar diku se xhaxhai i julaftnarna ishte njė qytetar Sweden. 


Christer ÅbergAv Christer Åberg
onsdag, 25 september 2019 23:13

Njė ēėshtje e rėndėsishme

Arne Weise, qė unė u rrit me si njė vlerė e Krishtlindjeve qė do tė paraqiten nga tė gjithė ne pėr tė gjithė ju nė TV ėshtė i vdekur. Ai ishte 89 vjet.

Si gjithmonė kur dikush ka vdekur, unė pyes veten nė mendjen time nėse ai u ruajt dhe shkoi nė qiell. Kjo ėshtė njė ēėshtje e rėndėsishme. 

Ne tė gjithė kanė nevojė pėr Jezusin, pėrndryshe ne nuk do tė shkojnė nė qiell. Jezusi ėshtė e vetmja rrugė atje. Pėr tė marrė nė qiell, ju duhet tė pranoni Jezusin. 

Mos prisni

Alive nuk ėshtė me Jezusin kėtu nė tokė si ajo mund tė jetė koha pėr tė pranuar atė dhe tė ruhen nė finale minutat vetė Fryma e vdekshmėrisė. Qė nga ajo ėshtė tepėr vonė. 

Sigurisht, nuk duhet tė presė deri nė minutat e fundit tė jetės, ju keni asnjė garanci qė mund tė marrė Jezusin. 

Njė duhet tė pranojnė Jezusin sa mė shpejt tė jetė e mundur nė jetėn e tyre. Atėherė ai do tė jetė nė pjesėn tjetėr tė jetės dhe madje edhe nė pėrjetėsi. 

Sweden Freeman

Rreth Arne Weise u shpėtoi unė nuk e di. Por, mė kujtohet se sa i zhgėnjyer isha kur kam lexuar diku se xhaxhai i julaftnarna ishte njė qytetar Sweden

Unė kam qenė i trishtuar nė zemrėn time si njė personalitet i tillė i njohur televiziv mund tė mashtrohen nė njė herezi tė tillė. Doktrina nuk ka tė bėjė me besimin biblik pėr tė bėrė.

Foli me engjėjt, shpirtrat dhe vdekje

Emanuel Swedenborg jetoi 1688 - 1772 dhe ishte nė 56 vitet e ėndrrave dhe vizioneve tė njė bote shpirtėrore dhe foli me engjėjt, shpirtrat dhe personave tė vdekur. 

Ai pohoi se Perėndia ia hapi sytė dhe ai mund lirisht tė vizitoni qiellin dhe ferrin, dhe tė bisedoni me engjėjt, demonėt dhe shpirtrat e tė tjera.

Ai mendonte se ishte thirrur nga Perėndia pėr tė shkruar njė doktrinė qiellor, bazuar nė njė krishterim tė reformuar. 

Gjatė pjesės tjetėr tė jetės sė tij, ai shkroi dhe botoi 18 vepra teologjike. Mė i njohur ėshtė Parajsa dhe Ferri nga 1758 dhe shkrime tė tjera pabotuar.

lutem

Ju lutem lutuni pėr tė afėrmit Arne Weise dhe miqtė qė janė tė pikėlluar. Lutuni qė ata do tė dėgjojnė pėr Zotin Jezu Krisht nė mėnyrė qė ata e pranojnė atė dhe tė ruhen.


Publicerades onsdag, 25 september 2019 23:13:56 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 19 oktober 2020 13:39
Fader, jag älskar Jesus och ber varje dag, försöker göra mitt bästa, men ändå är jag så ledsen och ensam med ett sjukt barn som alla spottar på, mycket ledsen och utanför. Amen

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp