Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Cashless konspiracion - Parathėnie

pėrdoruesit Cash portretizuar si foshnje e vogėl qė nuk e njohin tė mirėn e tyre.

Cashless konspiracion nga vetėm para nė dorė.

Katėr tė mėdha "Monsters cashless" (Mastercard, Visa, American Express dhe Diners Club) ka qenė e lejuar pėr tė marrė njė epėrsi dėrrmuese e pagesave tė Perėndimit. Nuk ėshtė kontantlösheten vetėm veten qė ėshtė negative, por edhe sistemi ekonomik qė ėshtė pas kėsaj.


Av CashOnly
onsdag 2 oktober 2019 18:38
Bok/följetong

Unė tani do tė publikojė komplot cashless e "Cash Only" serialized kėtu nė Apg29. Libri nuk mund tė bazohet nė Bibėl dhe besimin e krishterė, por ajo ėshtė shumė interesante nė funksion tė shoqėrisė globale ekonomike tė kontrollit si Zbulesa 13 pėrshkruan.

Christer Åberg


parathėnie libri

Kėtu trajtohen fenomene cashless tė tilla si kartat e kreditit, pagesat celular cashless dhe progresin drejt implantet dhe tatuazhet elektronike. Tė dhėnat tregojnė se e ardhmja e trupit pranė elektronike pėrmes identifikimit dhe informacion do tė shėrbejė si dy kartat e kreditit, patentėn e shoferit, pasaportat, kartat dhe kėshtu me radhė. Ēdo aplikim jo cashless gjithashtu do tė thotė se ka shumė tė ngjarė qė pėrdoruesi (me pėrjashtim tė negative me tė gjithė kėtė teknologji) qė nė tė ardhmen ai merr nė kurth cashless. Pėr kėtė arsye, libri pėrpiqet tė japė njė pamje tė gjerė tėrėsor tė trupit Pranė elektronike. Kontantlösheten janė shtylla kurrizore e asaj qė quhet zakonisht shoqėria vėllai i madh.

Pagesat aktuale zakonshme cashless janė pėrafėrsisht tė ndara tė bėjnė me ose kartat e kreditit, telefonat celularė ose internet. Shpesh ėshtė rasti i njė kombinim i kėtyre. bankat pėrkatėse janė bankat internetit, bankat celularė dhe bankat telefonike. Rritja e pėrdorimit tė kėtyre bankave morėn si pretekst pėr tė reduktuar tė holla. Edhe tjetėr qė mund tė jetė me interes nė kėtė kontekst se kontantlöshet adresuar. Pėr shembull, ATM-ve, tė holla, transportin e parave, bankat, dhe tė holla fundit por jo mė pak. Ēdo gjė varet pikėrisht sė bashku. Njė trend afatgjatė ka qenė mė pak dhe mė pak shuma e paguar nga opsion cashless. Nga pika cashless e parė, pagesat e vogla qenė thembra e Akilit. Pagesa nė mes tė individėve (peer-to-peer pagesave) janė gjithashtu gjithnjė e mė shumė me telefonat celularė dhe mjete tė tjera.

Theksi kėtu ėshtė nė SHBA dhe Suedia, si dhe disa vende tė tjera tė pėrfshira nė libėr. negativitet ekstrem kartelės nė llogarinė "ėshtė pėrforcuar nga Shtetet e Bashkuara ka njė kartat groteske dominimin nė Perėndim. Kompanitė kartė krediti kombėtare jashtė Shteteve tė Bashkuara (tė cilat janė gjithashtu me forcė negative) bėn dėme edhe mė shumė kur ata mė nė fund ngrėnė nga ndonjė gjigantit amerikan kartė. Ky ka lindur pėr tė globalizimit dhe solli botės njė hap mė afėr njė monopolet e pagesave cashless. Kėtu, MasterCard ka pasur njė pozitė tė veēantė pėr shkak se direkt ose indirekt i pėrpiu tė dy Eurocard (Suedi) dhe MONDEX (UK).

Libri ėshtė i ndarė nė seksione dhe pjesė e gjatėsi tė ndryshme dhe pėrmbajtjes pėr t'i dhėnė lexuesit njė ndryshim dhe jo tė lodhur e tekstit tepruar koherente. Zėvendėsit libėr midis dy telave kryesore tė kuqe. Zhvillimi i shoqėrisė cashless dhe forcat apo individėve, kryesisht nė Suedi dhe SHBA qė prekur drejtimin cashless ose rezistuar atė. Kjo ėshtė e pėrzier me kritika, kėshilla pėr rezistencėn dhe argument kundėr shoqėrisė cashless dhe argumenti pėr tė holla. Ka shumė pėrfitime me para tė gatshme. Ato lejojnė blerjet anonime qė nuk janė tė gjurmueshme, asnjė palė e tretė ėshtė e pėrfshirė dhe individėt mund lirisht dhe pa kontroll japin para pėr njėri-tjetrin. Shumica e njerėzve janė tė ndershėm. Por krijimi cashless i trajton tė gjithė si tė ishin kriminelė.

Fakti qė biznesi privat cashless sė jashtme me shtetin dhe bekimin e autoriteteve duhet tė lejohet pėr tė zėvendėsuar monedhėn e parave tė gatshme tė qeverisė kombėtare ėshtė thjesht perverse. Gjithkush do tė duhet pėr tė parė absurditeti dhe ēiltėr e rrezikshme pėr tė gjitha ushqimet dhe energjia do tė prodhohen tėrėsisht jashtė Suedisė, dhe fuqia e tij do tė japė pėr vendet prodhuese. Por ėshtė rritur shihet kontantlöshet gabimisht si njė zhvillim tė shėndetshėm. Kjo ėshtė mbėshtetur nga shumica e themelimit. Mė keq nė qoftė se ajo ėshtė nė lidhje me njė vend tė vetėm prodhimin. Lidhur kontantlöshet-sė kėshtu qė kur Suedia thelb tashmė kushtet e pagesės skllavėruar nė Shtetet e Bashkuara. Njė trend i vazhdueshėm cashless globalizuar hap rrugėn pėr njė tė ardhme tė mundshme tė zymtė.

Argumenti tepruar e parė ėshtė pa krahasim argumenti mė banal pėr kartat e kreditit dhe kontantlöshet. Ju takohen nė jetėn reale dhe jo duke menduar dhe njerėzit inteligjent tė cilėt vetėm ky hir argumente tė rreme ėshtė e gatshme tė sakrifikojė lirinė e tij tė ardhshėm duke pėrdorur kartat e kreditit. Ky libėr motargumenterar argument i fuqishėm papėrpunuara. opsion cashless ėshtė njollosur gjithmonė nga akuzat, pėrveē ndoshta pėr njė kohė tė kufizuar. Kjo ėshtė e mbeturinave tė pastėr dhe ėshtė nė vetvete njė lloj "grabitje ngadalshėm". Cash ka asnjė tarifė.

Cash ėshtė teknikisht i fuqishėm, nuk kėrkon infrastruktura teknike ėshtė e shėndoshė decentralizuar dhe tė sigurt. Sistemet cashless janė veēanėrisht tė pambrojtur. Pėr tė hapur domosdoshmėri tepricė cash

thjesht tė marrė ato shtatė pesėqind arna tė vendosura nė sirtarin e tretė nė ēorape gri tė njė personi tė caktuar dhe do t'i djegėsh me njė ēakmak. shtretėr Kontantlöshet pėr fatkeqėsitė e pagesave globale. Tillė nuk mund tė ndodhė me tė holla. Cash ėshtė njė e sigurisė dhe tė sigurisė.

Ky libėr ka pėr qėllim si pjesė tė njė mister apo njė mozaiku qė pėrfundimisht siguron njė foto historike, aktuale dhe tė mundshme tė ardhmen e zezė e kontantlösheten. Nuk ka "e bardhė" kontantlöshet. Ēdo gjė ėshtė e zezė. Burimet e pėrdorura kėtu pėr tė treguar "substancė tė ndritshme e zezė" kontantlöshetens pėrfshijnė Wikipedia, artikuj gazetash, teletekstit dhe informacione lehtėsisht tė arritshme nė internet qė mund tė gjendet lehtė edhe pa referenca pėr ata qė duan tė dinė mė shumė. Pastėr kontantlöshet literaturė qė ka qenė pėrdorur si burim ėshtė libri shtėpia e kartave tė Daniel Goldberg dhe Linus Lars Petersson.

Diskutimi i parave tė gatshme dhe kontantlöshet nė Suedi ėshtė jashtėzakonisht anon pėr dobėsitė nė tė holla. Protestat kundėr kontantlöshet dhe tė holla nė dispozicion, por shumė rrallė nga komuniteti i njerėzve dhe bizneseve. Ajo ėshtė si nė qoftė se ligji do tė ketė vetėm njė anė e prokurorisė dhe nuk ka mbrojtje. Nė bankėn e tė akuzuarve ulet holla. vetėm mbrojtja nė dispozicion ėshtė duke qėndruar ēantė e avokatit ka trishtuar dhe i heshtur. Ēdo avokat megjithatė tė mos shfaqet. Por ndoshta nuk ėshtė njė avokat i vogėl nė kėtė rast. Ai ndoshta nuk ėshtė mė i madh se Teskedsgumman. Por le tė nxjerrė avokatin pak nė mėnyrė qė ai mund tė hani tė mėdha dhe tė guximshme. Le protesta nė Suedi kundėr kontantlöshet rriten tė fortė.

Njė tjetėr krahasim ėshtė se referendumi mbi energjinė bėrthamore ka qenė vetėm njė opsion. zgjerim i fortė. Pėr mė tepėr, popullsia nuk lejohet tė votojė edhe po ose jo pėr kėtė, sepse shoqėria ka vendosur tashmė se energjia bėrthamore (lexo kontantlösheten) pėrfundimisht do tė marrė pėrsipėr tė gjitha energjitė e tjera. Njerėzit kanė nė rastin e parave tė gatshme dhe kontantlöshet asgjė pėr tė thėnė. Por njė referendum do tė ishte nė kėtė rast idiot. Ju nuk mund tė votoni pėr tė vendosur diktaturėn (kontantlöshet pėrgjithshėm) ose tė mbajė demokracinė (cash). Diktatura nuk duhet tė zgjidhen.

Nėse Bashkimi Sovjetik do tė mund tė kishte kėrkuar pėr tė bėrė komuniste botėrore. Ajo butė nuk u qenė diēka qė Shtetet e Bashkuara dhe popullsia e saj e kishte mirėpritur. Ju nuk duhet tė detyrojė sistemet politike dhe financiare tė vendit. Tani moral. Por, kur Shtetet e Bashkuara po pėrpiqet tė imponojė nė pjesėn tjetėr tė botės njė sistem financiar cashless dhe qė ėshtė shumė pak protestues. Ajo ka dallim nė tė gjitha nė fuqi tė komunizmit botėror. Kontantlösheten nuk ėshtė me tė vėrtetė nė lidhje me tė paturit e njė kartė plastike nė portofolin tuaj. Kjo ėshtė nė thelb diēka shumė mė e fshehtė dhe e thellė. Pėrveē kėsaj, SHBA kontantlöshetens genomruttne mbretit pa ndonjė shembull tė ngjashėm nė botė.

qėndrim Banks översittaraktiga shpesh ėshtė se ajo ėshtė nė lidhje me pjekurinė pėr tė filluar duke pėrdorur kartat e kreditit. pėrdoruesit Cash portretizuar si foshnje e vogėl qė nuk e njohin tė mirėn e tyre. Sė fundi piqen ato nė qasjen e Bankės dhe tė mund tė vetė pėrdorin vockėl, i cili korrespondon me kartė krediti. Fakte dhe sens tė tregojnė tė pėrbashkėt nė vend tė kėsaj se ajo ėshtė nė lidhje me pjekurinė dhe ndjenjėn e rezistencės dhe tė refuzojnė tė pėrdorin kartat e kreditit. Ajo ėshtė e mjaftueshme me njė analizė themelore dhe fakte tė kufizuara mbledhur pėr tė zbuluar se tė gjithė gjė nė vend nė lidhje me lakminė e bankave dhe koprracia.

Edhe fėmijėt shumė tė rinj kanė zgjedhje. Ata mund tė vendosin vetė nėse ata duan pėr tė ngrėnė apo jo, kur ushqimi ėshtė ofruar. Vendosni nėse ata duan tė luajnė me topin apo rrapėllimė. Por tė rriturit suedezė janė tė lejuara nė gjatėsi jo pėr tė zgjedhur tė holla. Endacak ėshtė mė tepėr njė njeri i rritur me kėmbėt me flokė tė gjata fėrkimit jashtė. Prindi kontantlöse pritur pa durim nė "fėmijė" tė fillojnė tė luajnė me njė lodėr tė varur pėrbėrė nga blades pėrbėrė. Tė brisk rroje janė kartat e kreditit.

Gjatė periudhės nga 50 shekulli deri 80 shekulli, Suedia ishte ende Suedia pavarėsisht nėse kjo ishte njė qeveri social demokratike apo socialiste qė sundonte. Vendi ende mbushur me mirėqenien, sigurinė, neutralitetin dhe pavarėsinė. Pastaj ēdo gjė filloi tė marrė mė keq. Pavarėsia u zhduk gjithnjė e mė shumė, jo mė pak nė aspektin financiar. Globalizimi urryer solli edhe vendin tonė nė njė kapje pėr fyti tė fortė. Ekonomia u bė gjithnjė e mė shumė cashless.

Riksbank vlerėsoi trendin e privatizimit, por kjo ka rezultuar vetėm nė fatkeqėsitė si skandal Panaxia dhe grabitje me helikopter. Tarifat pėr chockhöjdes menaxhimit tė cash bankare nė pronėsi. Ka pasur rrit aq absurde 1.200 pėr qind. Bankat vazhduan tė ankohen me zė tė lartė nė anėn e shtrenjtė

menaxhimit edhe pse ata vetė janė kryesisht pėr tė fajėsuar. Gjatė kėsaj kohe, u bė degėve tė bankave tė cashless nė njė ritėm tė frikshme. Tregtia dhe bankat janė ankuar me zė tė lartė nė lidhje me sa e shtrenjtė pagesave nė cash, kur nė fakt, ne konsumatorėt pėrmes toppings ekonomike tė paguajnė kėtė.

Buzė e avgrundsdjupets fund u arrit nė qeverinė e aleancės. Menaxhimi i Cash theren pothuajse tėrėsisht nė altarin e privatizimit. Qė nga Suedia ka vazhduar ngadalė tė rrėshqas nė baltė poshtme poshtė drejt katastrofės sė pėrgjithshme cashless. Njė hetim nėn qeverinė e aleancės trajtohen vetėm ciklin e parave tė gatshme dhe jo tė drejtėn e njerėzve pėr tė depozitimit tė tillė dhe tė tėrhequr paratė nė bankė. Disa zgjedhje afatgjatė nė mes tė holla dhe kartat nuk duket tė jetė e lejuar.

Qeveria pasuese kuqe-jeshile pranuar tė gjithė tė njėjtėn ftesė tė tė dialogut nga njė prej pėrfaqėsuesve kryesore tė kritikave tė kontantlöshet pėrgjithshėm. Njė ministėr diskutuar me kėtė ftesė pėr tė gjitha palėt e interesuara. Kėtė herė, edhe pėrfaqėsuesit e kontantlöskritiska tė jetė me industrinė e tillė tė sigurisė dhe tė gjithė i Suedisė duhet tė jetojnė. Ai ishte gjithashtu riksdagssak e parave tė gatshme. Por ēdo kthesė sa i pėrket politikės sė shėndetshme dhe tė fuqishme tė holla pėr fat tė keq nuk mund tė dallohet. Kritiku i pėrmendur vetėm drejt kontantlöshet totale ka treguar zgjidhjen e problemit, kur ai shkruan se shteti duhet tė marrė pėrsėri pėrgjegjėsinė pėr tė holla.

Disa studime kanė treguar se sa mė shumė si tetė nga dhjetė njerėzit duan procesi i menaxhimit tė holla do tė rritet. Bankat thonė se konsumatorėt palogjikshme mbrojtur duke hequr tė holla, ndėrsa konsumatorėt, nga ana tjetėr, pothuajse tė lypur pėr tė marrė qė tė ketė ato atje. Njerėzit do tė kenė nė asnjė mėnyrė penguar ngritjen cashless nga plotėsisht therė sistemit tė holla. Me cashless krijimi menduar kryesisht Riksbank, tre banka tė mėdha, kompanitė e kartės sė dhe njė pjesė shumė e madhe e politikės, biznesit dhe medias. Pėrveē kėsaj, disa ish-idol pop. Me ndihmėn e gėnjeshtrave, gjysmė-gėnjeshtra dhe ekzagjerime ke udhėhequr popullin suedeze pėr njė udhėtim. Pas tyre, ndėr tė tjera, bota financiare amerikane me bankat e saj tė mėdha dhe kompanitė e kartės sė kreditit.

Katėr tė mėdha "Monsters cashless" (Mastercard, Visa, American Express dhe Diners Club) ka qenė e lejuar pėr tė marrė njė epėrsi dėrrmuese e pagesave tė Perėndimit. Nuk ėshtė kontantlösheten vetėm veten qė ėshtė negative, por edhe sistemi ekonomik qė ėshtė pas kėsaj. Nė disa sisteme sociale dhe shumė vende tė shikojmė atė si diēka pozitive qė ekonomia do tė kandidojė amok pa kufizime. Kjo ėshtė parė si njė sistem tė shėndetshėm vetėqeverisės. Kjo duhet mė tepėr tė krahasohet me disa shitės droge famshėm aq shumė qė ata nganjėherė teetering nė prag tė vdekjes.

Titulli i librit edhe pse jo nė lidhje me teoritė e konspiracionit. Nėse ju doni tė pėrmirėsuar veten nė kėto teori ėshtė njė lumė i informacionit diku tjetėr. Ajo do tė jetė njė gėnjeshtėr tė thuhet se ky libėr ėshtė objektive. Ajo ėshtė shumė subjektiv dhe personal. Ajo ėshtė menduar si njė thirrje tė zjarrtė pėr luftėn kundėr njė sistemi tė sėmurė financiar ku kontantlösheten ėshtė thelbi. Objektiviteti ėshtė nė vend kėtu nė njė bazė tė gjerė e provave. Ajo ėshtė e gabuar pėr tė pėrpiqen pėr tė gjetur tė mirat e diēka qė ėshtė krejtėsisht negative. Ky libėr ėshtė njė thirrje pėr tė rrėmbyer kashtė e fundit.

Ka disa arsye qė libri erdhi nė jetė. Por arsyeja mė e madhe dhe kashtė qė thyen deve e prapa ishte se shumica e bankave janė tė lejuara nuk janė mė tė holla nė bankė dhe ishin cashless. Nėse shumica e bankave ende na kishte lejuar pėr tė tėrhequr para nė bankė nė mėnyrė kishte kėtė libėr nuk do tė bėhet. Ajo ka qenė si tė kėnaqshme dhe kuptimplotė pėr tė shkruar librin. Por njė tjetėr motivues i madh pėr tė shkruar ka qenė edhe zemėrimi dhe zhgėnjimi mbi sjelljen e njė hipokrite dhe tė thjeshtė vende cashless. Autori dėshiron tė jetė i informuar, dhe shumė argumente tė frymėzojė njė rezistencė ortek kontantlöshet nė Suedi.

Tendencat cashless dhe zhvillimet nga tė holla shkon nė mėnyrė tepėr tė shpejtė. Vetėm nė fund tė punės sė njė libri, ndodhin gjėra tė rėndėsishme qė nuk vijnė me librin. Tė vjen keq autori pėr disa gjėra tė rėndėsishme qė do tė vijnė nė kėtė libėr. Por njė duhet tė ndalet duke shkruar nė kohėn e duhur. Si fun dhe tė dobishme ėshtė pėr tė shkruar njė libėr, kjo ėshtė pėr shkak se qėllimi qė sa mė shumė tė jetė e mundur pėr tė lexuar atė.

Kontantlösheten e paparė sėmundje mė tė rėndė sociale nė historinė botėrore. lidhur plotėsisht me tė vjella ideologjik, vlon, mukusit, qelb, sytė e kuqe dhe gjakderdhje tė brendshme. njerėz fanatik qė duan pėr tė pėrhapur kontantlöshet ėshtė si njė plagė qė sjell sė bashku njė Gob tė vėrtetė tė madhe nė gojė dhe pastaj fol dhe teshtini njė painfektuar direkt nė fytyrė. Nė vend tė ndihmės pėshtyrė apo kėrkuar falje ajo pret me durim kontantlöse tė falėnderuar. Edhe njerėz tė cilėt me tė vėrtetė negative pėr kontantlöshet parė atė ", siē ėshtė shkruar nė yje", pėr shkak se ata mendojnė se ėshtė e pakuptimtė qė tė pėrpiqen pėr tė luftuar atė. Ky libėr do tė tregojė se ajo mund dhe duhet tė luftojė kundėr shoqėri cashless.

Libri u pėrfundua nė fillim tė 2015/16. Shkruar me gėzim diku nė Suedi. Libri ėshtė i pėrkushtuar pėr tė gjithė fėmijėt suedeze stolis jetėn pėr ne tė rriturit. Ajo nuk ėshtė shkruar pėr fėmijėt pėr tė lexuar atė, por pėr tė bėrė diēka qė ata kanė njė tė ardhme si njė popull i lirė pėr aq kohė sa tė jetė e mundur.

Pėr tė vazhduar.


Publicerades onsdag 2 oktober 2019 18:38:31 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Tältmöte med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 8 augusti 2020 21:07
Ber att allt blir bra för hela familjen. Gud vet!

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp