Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

tė pabesėt

Askush tė mos ju mashtrojė nė asnjė mėnyrė.

Outlaw.

Tė cilit vjen ėshtė puna e djallit dhe tė bėhet me forcė tė madhe, me gėnjeshtėr tė gjitha shenja dhe mrekulli, dhe me tė gjitha joshjet padrejtėsisė nė mesin e atyre qė humbin, sepse nuk pranuan ta duan tė vėrtetėn, qė ata tė mund tė shpėtohen.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
tisdag, 10 december 2019 01:45

Njė sekret shpjegoi

Ja, unė po ju them njė tė fshehtė: tė gjithė nuk do tė vdesim [vdesin], por ne tė gjithė do tė shndėrrohemi nė njė moment, nė injoroj njė sy, nė tingullin e burisė sė fundit. Pėr do tė bjerė buria dhe tė vdekurit do tė ringjallen tė paprishshėm, dhe ne do tė shndėrrohemi.

Mos tė jetė i paditur

Por unė nuk do, o vėllezėr, qė ju tė mos edini pėr ata qė kanė fjetur [vdiq], qė ju nuk duhet tė brengosen si tė tjerėt qė nuk kanė shpresė [qė nuk ėshtė ruajtur]. Sepse, po tė besojmė se Jezusi vdiq dhe u ringjall, kėshtu Perėndia do tė sjellė ata qė kanė fjetur nė Jezusin me tė.

Pėr kėtė ne ju them me fjalėn e Zotit, se ne tė gjallėt dhe tė mbeten deri nė ardhjen e Zotit, asgjė nuk duhet tė vijė pėrpara atyre qė kanė fjetur [vdiq]. Sepse Zoti vetė do tė zbresė nga qielli me njė britmė urdhėroj, me zė kryeengjėlli dhe me borinė e Perėndisė, dhe i pari qė vdiqėn nė Krishtin do tė ringjallen.

Pastaj ne tė gjallėt dhe tė mbeten do tė rrėmbehemi bashkė me ata mbi retė, pėr tė dalė pėrpara Zotit nė ajėr. Dhe kėshtu do tė jemi pėrherė bashkė me Zotin.

Prandaj ngushėlloni njeri tjetrin me kėto fjalė.

Kohėrat dhe stinėt

Por nė qoftė se kohėrat dhe stinėt, vėllezėr, nuk ka nevojė tė shkruaj pėr ju. Sepse ju e dini shumė mirė se dita e Zotit vjen si njė vjedhės natėn. Prandaj, kur ata thonė: Paqe dhe siguri, atėherė vjen rėnia tyre papritmas si födslosmärtan e njė gruaje gati pėr tė lindur, dhe ata nuk do tė shpėtojė.

Por ju, vėllezėr, nuk jeni nė errėsirė, qė ajo ditė t'ju zėrė nė befasi si njė vjedhės. Ju jeni tė gjithė bij tė dritės dhe bij tė sotme. Ne nuk i pėrkasin natės, as errėsirės.

Prandaj le tė mos fle si tė tjerėt, por tė rrimė zgjuar dhe tė jemi tė esėll. Sepse ata qė flejnė, ata flenė natėn, dhe ata qė dehen, dehen natėn.

Por ne tė ditės duhet tė jemi tė esėll, tė veshur me besim dhe dashuri pektoralin, shpresa e shpėtimit si njė helmetė. Sepse Perėndia nuk na ka caktuar pėr zemėrim, por pėr tė marrė shpėtimin me anė tė Zotit tonė Jezu Krisht, i cili vdiq pėr ne kėshtu qė ne, nėse ne tė shikojnė qofshim fjetur, pėr tė jetuar me tė.

Prandaj, rehati njėri-tjetrit dhe uppbygg tjetrin, ashtu si edhe ju bėni.

Mos e humbni qetėsinė

Por, ne ju kėrkojmė, o vėllezėr, lidhur me Zotin tonė Jezu Krisht dhe tubimin tonė me tė, se ju nuk jeni nė mėnyrė tė shpejtė, duke humbur kokėn e tij dhe bėhet i frikėsuar, as me anė tė Frymės, ose me fjalė, as me ndonjė letėr, siē janė dėrguar nga ne sikur dita e Krishtit ishte afėr.

Askush tė mos ju mashtrojė nė asnjė mėnyrė. Sepse ajo ditė nuk do tė, pėrveē nėse mbeturinave ėshtė [duke shkuar pėr tė pėrkthyer "largimin"] tashmė ėshtė bėrė, dhe njeriu i mėkatit, i biri i humbjes, ėshtė zbuluar, e cila ėshtė njė kundėrshtar dhe lartėson veten mbi ēdo gjė qė quhet perėndi ose objekt adhurimi, nė mėnyrė qė ai ulet nė tempullin e Perėndisė si Perėndi, dhe pretendon tė jetė Perėndi.

A nuk ju kujtohet se unė ju tha kėto fjalė, kur isha ende me ju? Dhe tani ju e dini se ēfarė e pengon nė mėnyrė qė tė mund tė parė tė zbulohet nė kohėn e tij. Misteri i paligjshmėrisė ėshtė tashmė nė punė, por vetėm deri ai i cili tani pengon hequr. Dhe pastaj do i paudhė ėshtė shpallur, ai qė Zoti do tė tė vrasin me frymėn e gojės sė tij dhe tė shkatėrrojė me kthimin dukshme.

Tė cilit vjen ėshtė puna e djallit dhe tė bėhet me forcė tė madhe, me gėnjeshtėr tė gjitha shenja dhe mrekulli, dhe me tė gjitha joshjet padrejtėsisė nė mesin e atyre qė humbin, sepse nuk pranuan ta duan tė vėrtetėn, qė ata tė mund tė shpėtohen.

Dhe pėr kėtė arsye Perėndia do t'u dėrgojė atyre mashtrim tė fortė, qė t'i besojnė gėnjeshtrės, qė ata duhet tė gjykohen, tė gjithė ata qė nuk i besuan sė vėrtetės, por kanė pasur kėnaqėsinė e tyre nė teprime.

1Kor 15: 51-52, 1 Th 4: 13-18, 1 Th 5: 1-11, 2 Th 2: 1-12


Publicerades tisdag, 10 december 2019 01:45:42 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Jesus Kristus är densamme idag


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 26 september 2020 01:58
Herre jag ber, låt den unge mannen återkomma. Amen

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp