Language

Apg29.Nu

BUTIK NY! | Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
Ditt stöd behövs!
SWISH: 072 203 63 74

REKLAM:
Himlen TV7

Besimi i myslimanėve ka tė bėjė me njė zot jashtė-biblik

Myslimani gabimisht rrėfen se Allahu ėshtė Zot.

Kaba

Nė Tiktok flas pėr Zotin biblik dhe Birin e tij Jezu Krishtin, por gjithmonė marr qortime nga myslimanėt qė thonė se ėshtė Allahu ai qė ėshtė Zot. Me fjalė tė tjera, ata e mohojnė Zotin biblik dhe deklarojnė njė perėndi ekstra-biblik.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
torsdag 5 november 2020 21:56

Besimi mysliman konsiston nė rrėfimin e besimit nė Allahun si i vetmi zot.

Kushdo qė dėshiron tė bėhet musliman duhet tė thotė fjalėt vijuese para tė paktėn dy dėshmitarėve myslimanė:

"Nuk ka zot tjetėr pėrveē Allahut dhe Muhamedi ėshtė profeti i tij".

Nė besimin mysliman, myslimani deklaron se Allahu ėshtė Zot.

Besimi ndjek muslimanin pėr jetėn, pėshpėritet nė veshėt e tė porsalindurve dhe pėrsėritet nė shtratin e vdekjes dhe preferohet tė pėrsėritet nga njė mysliman besimtar ēdo ditė dhe ėshtė pjesė e ritualit tė lutjes.

Ne shohim nė besimin mysliman se muslimani nuk rrėfen Zotin biblik, por zotin e Kuranit, Allahun. Askund nė Bibėl nuk thotė se Zoti quhet Allah. Ata kėshtu pretendojnė njė perėndi ekstra-biblik.

Zoti ka njė Bir

Zoti i Kuranit, Allahu nuk ka njė Bir tė vetėmlindur tė cilin Ai e dėrgoi pėr tė shpėtuar botėn, por Zoti biblik ka njė Bir - Jezu Krishtin. Kjo ėshtė njė provė e mėtejshme se kėta janė dy perėndi tė ndryshme dhe se Allahu nuk ėshtė zot biblik.

TIK Tok

Nė Tiktok flas pėr Zotin biblik dhe Birin e tij Jezu Krishtin, por gjithmonė marr qortime nga myslimanėt qė thonė se ėshtė Allahu ai qė ėshtė Zot. Me fjalė tė tjera, ata e mohojnė Zotin biblik dhe deklarojnė njė perėndi ekstra-biblik.

Pėrkthim i pasaktė

Vini re se besimi i cituar mė sipėr ėshtė pėrkthyer saktė nga arabishtja. Nuk thotė:

"Nuk ka zot tjetėr pėrveē Zotit dhe Muhamedi ėshtė profeti i tij".

Njė pėrkthim i tillė bėhet sot nga shumė njerėz, por ėshtė njė pėrkthim i pasaktė, i shtrembėruar dhe i rremė. Nėse dikush ka njė pėrkthim tė tillė, shumė gabimisht mund tė besojnė se ėshtė Zoti biblik.

Nė mėnyrė tė ngjashme, kur njė mysliman thotė "zot", ai nuk ka pėr qėllim Zotin biblik, por Allahun. Meqenėse Allahu ėshtė njė shenjė e barazisė me Zotin e Biblės, ju mund tė mendoni se ėshtė i njėjti zot, por nuk ėshtė kėshtu.

Shtė njė dredhi e shėmtuar pėr ta pėrkthyer kredon gabimisht pėr tė ndikuar nė mendjet e njerėzve se bėhet fjalė pėr tė njėjtin zot.

"Allah" ėshtė njė emėr i njė perėndie

Tani dikush thotė se "Allah" do tė thotė "Zot". Mund tė pėrkthehet nė atė mėnyrė nga disa, por fjala "Allah" ėshtė njė emėr i njė perėndie. Pėr shembull, Zoti i Biblės quhet Zoti - YHWH. Asnjėherė nuk ėshtė shkruar nė Bibėl qė emri i tij ėshtė Allah.

Por nėse "Allah" do tė thotė "zot" atėherė pse njė fjalė tjetėr nė besim thotė "zot" pėr tė thėnė se Allahu ėshtė zot?

"Nuk ka zot [ilah] por Allahu [Allahu] dhe Muhamedi ėshtė profeti i tij".

Kėshtu ne shohim qė besimi ka njė fjalė pėr "zot" dhe se "Allahu" ėshtė njė emėr pėr njė zot.

Nė pamundėsi pėr tė pėrkthyer me "Allah"

Ne shkruam se ėshtė e gabuar tė pėrkthehet besimi me "nuk ka zot tjetėr pėrveē Zotit", por ėshtė po aq e gabuar tė pėrkthehet "nuk ka Allah pėrveē Allahut".

Me kėtė, vėrtetohet se "Allah" ėshtė ai emėr dhe se muslimani gabimisht rrėfen se ėshtė Allahu ai qė ėshtė Zot.

Zoti ėshtė Perėndia

Rrėfimi i Biblės ėshtė se ėshtė Zoti qė ėshtė Zoti, tė cilin populli i Izraelit e shpalli kur kuptuan qė Baali nuk ėshtė Zot.

1 Mbretėrve 18:21: "Elia iu shfaq tėrė popullit dhe i tha:" Deri kur qėndroni midis dy mendimeve? Nėse Zoti ėshtė Perėndia, ndiqe atė. Por nė qoftė se ėshtė Baal, atėherė ndiqeni, por njerėzit nuk iu pėrgjigjėn me asnjė fjalė.
1 Mbretėrve 18:39: "Kur tėrė populli e pa kėtė, ata ranė me fytyrė pėr tokė dhe thanė:" Zoti ėshtė Perėndia ". Theshtė Zoti qė ėshtė Perėndia! ""

Ruajtur dhe ruajtur

Pėr t'u ruajtur dhe shpėtuar, Dhiata e Re e Biblės thotė se atėherė duhet tė rrėfejmė se ėshtė Jezusi ai qė ėshtė Zoti.

Rom 10: 9. Sepse nėse rrėfeni me gojėn tuaj, 'Jezusi ėshtė Zot', dhe besoni nė zemrėn tuaj se Perėndia e ringjalli prej sė vdekurish, ju do tė shpėtoni.

Miku im, pranoje Jezusin dhe rrėfeje atė si Zot. Atėherė do tė ruheni dhe do tė shpėtoni.

Isshtė Zoti qė ėshtė Perėndia.


Publicerades torsdag 5 november 2020 21:56:07 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Coronan sprider sig i Småland


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 25 november 2020 22:37
Herre, jag vill härmed tacka för bönesvar. Nu har jag äntligen fått mitt efterlängtade körkort, till mina två underbara barns stora glädje. Tack alla Ni som bad för mig - Gud hör bön!

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp