DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Language Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Butik  | Christer Åberg | TV | Faqja e lutjes | Pyetja  | Kuti shkrimi | Bisedė | Email i lexuesit | Shkruaj | Media | Info | kėrkim

Sistemi bankar suedez

Pjesa e tretė e librit cashless konspiracion nga vetėm para nė dorė.

Riksbank ėshtė duke punuar gjatė gjithė kohės, pavarėsisht nga "neutralitetit" e tij tė dyshuar tė reduktuar pėrdorimin e parave tė gatshme. Riksbank publikon ēdo vit njė raport tė quajtur "Tregu financiar suedeze". Ai pėrfshin statistikat pėr pagesat. Nuk ju mund tė lexoni tė dhėnat statistikore tė tilla si sa ATM dhe terminaleve tė kartės sė kreditit ka nė Suedi. 


Av CashOnly
onsdag 9 oktober 2019 16:08
Följetong/Bok

Bankat private janė dominuar nga katėr e madhe. Nordea, Swedbank, Seb dhe Handelsbanken. Bankat kanė para tė veēantė dixhital qė ėshtė pėrdorur vetėm brenda vetė banka. Bankat janė gjithashtu nė njė farė mase nga njėri-tjetri dhe tė mbajnė njėri e letrave me vlerė tė tjera tė cilat mund tė pėrbėjnė njė tė rrezikshme efekt domino krizave financiare. Ajo ėshtė bėrė e zakonshme pėr aktorė tė tjerė tė tilla si kompanitė e sigurimeve dhe zinxhirėt tė mėdha tė shitjes me pakicė fituar statusin e njė banke. Ndėrkombėtarisht, Suedia ėshtė e lidhur me rregulloret bankare quajtur Basel III. Ky standard kėrkon stabilitetin financiar tė bankave. Jashtė kėtij sistemi bazė ka dy "shtresa" tė quajtur Tier I dhe Tier II, tė cilat nė masė tė madhe pėrbėhet nga detyrimet. Kjo ėshtė mjaft i fshehtė, por ėshtė mirė tė dini kushtet pėr ata qė mė vonė mund tė dėshironi pėr tė zhyt veten mė shumė nė sistemin bankar.

Riksbanken och riksbanksfullmäktige har under alla år haft nära anknytning till riksdagen. Riksbanken har också en direktion. På 1600-talet hade Sverige en privat bank. Riksbanken uppstod genom att denna bank efter konkurs köptes upp av staten. Riksbanken fick sin form under den slösaktiga förmyndarregeringen före Karl XIs regeringstid. I vår tid är det bankerna som står för utsugningen och det är Riksbanken som agerar förmyndare åt hela svenska folket genom att hindra oss så mycket som möjligt från att använda kontanter.

Riksbank ishte atėherė njė monopol mbi lėshimin e kartėmonedhave. Nė fillim tė viteve '90 filluan tė politikės fiskale tė pėrqėndrohet nė inflacionin nė vend se tė kursit tė kėmbimit. Paratė Riksbank menaxhon rinns vetėm nė Riksbank. Mjeti kryesor Riksbank pėr tė kontrolluar normat e interesit ėshtė pėr tė ndryshuar normėn e repove nė mėnyrė qė bankat e tjera shpresojmė se do tė ndjekė. Situata financiare mund tė jetė aq e ēuditshme qė norma e repove ėshtė negative. Kur kjo ndodh dhe bankat e mėposhtme mund tė dėshironi nė fqinje Denmark lindin njė kėrkesė nė rritje pėr para tė gatshme.

Riksbank ėshtė duke punuar gjatė gjithė kohės, pavarėsisht nga "neutralitetit" e tij tė dyshuar tė reduktuar pėrdorimin e parave tė gatshme. Riksbank publikon ēdo vit njė raport tė quajtur "Tregu financiar suedeze". Ai pėrfshin statistikat pėr pagesat. Nuk ju mund tė lexoni tė dhėnat statistikore tė tilla si sa ATM dhe terminaleve tė kartės sė kreditit ka nė Suedi. Banka ka publikuar edhe njė raport tjetėr mbi pagesat e quajtur "suedez Tregu i pagesave me pakicė."

Njė pjesė e madhe e sistemit bankar suedeze pėrbėhet nga Rix. Riksbank e RIX SYS-tem do tė bėjė pagesa tė mėdha mund tė bėhet nė mes tė tė gjitha bankave tė mėdha. Shumica e llojeve tė pagesave tė kalojnė nėpėr Rix nėse ajo ėshtė e para, karta, krediti, letrave me vlerė apo monedhat. Njė fshehtė pak zakonisht do tė thotė se RIX "zgjidh pagesat nga borxhet dhe tė arkėtueshmet e rregulluar pėrfundimisht". Ajo mund pak nė kundėrshtim me marrėveshjen Rix tė shkruar me tė holla dixhitale. Njė lloj i rėndėsishėm i pagesave, pensionet janė depozituar nė llogarinė e borxhit nė Riksbank pėrmes Rix.

Njė grusht i bankave suedeze dhe disa tė huaj kanė llogari nė Rix - sistemit. Nė mesin e tė huaj dukshme Citibank dhe Morgan Chase. Disa banka JAK Bank dhe Ecobank nuk ėshtė e lidhur me Rix. Bankat qė nuk kanė llogari Rix ende mund tė pėrdorin sistemin me prokurė.

Zoti i Princess Mint, Dragon Credit Card dhe kalorėsit Zi

Nuk ishte njė herė njė princeshė me emrin Mint. Ajo u ul nė atė qė dukej tė jetė njė thesar i madh i parave tė gatshme nė formėn e monedhave dhe kartėmonedhave. Por paraqitjet janė tė mashtruar. Nga grumbull i madh, ajo ishte vetėm sipėrfaqja nė formėn e njė pėr qind pak pėrbėhej nga tė holla. Gjatė sipėrfaqe me shkėlqim mashtruar miliona kartave tė kreditit. Nė mes tė grumbullit, ajo ishte vetėm njė zbrazėti e madhe e krijuar nga magji e keqe. I pavlefshėm quhet Paratė digital marra grumbull taksave duken shumė mė i madh se ajo nė fakt ishte. Rreth buzė tė grumbullit dyndėn Goblins vogla keqe tė quajtur bankierė. Sapo dikush u pėrpoq tė rrėmbejė njė monedhė nė mėnyrė qė ata fėrshėllejnė dhe tregoi dhėmbėt e tij tė mprehtė vuri. Ajo ishte vetėm trimi cilėt ventured pėr tė rrėmbejė paratė.

Dragon keqe dhe kartė krediti cashless kalorės i tij i zi kėrkuar pėr tė marrė larg tė gjitha tė holla dhe vrasin princeshė. kites tilla dhe mounds rremė tatimore ka ekzistuar nė shumė vende. Njėherė e njė kohė, mounds tatimore pothuajse ekskluzivisht pėrbėhej nga tė holla. Por pas magjistarėt liga nga vendi i madh largėt SamUSAmien krijuar dragons shkurtėr, kartat e kreditit dhe hendekun me ndihmėn e magjisė sė zezė u bė ajo qė u bė. Wizards enden pėrreth nė mesin e tė gjitha vendeve, duke shkatėrruar shumė paratė e taksave, duke plotėsuar ato me kartat e kreditit dhe tė pavlefshme. Tre nga magjistarėt mė tė kėqija ishin vėllezėr Mastro, Expresso dhe Dinero.

Låt oss presentera några av de onda riddarna där de sitter runt kontokortsformade bordet och planerar att döda prinsessan Mynta och ta bort kontanterna helt och hållet från högen. En av riddarna heter Riksbanken. Hans uppgift är att se till att kontanterna håller sig på ungefär samma mängd trots att högen bara växer och växer.

Han är tämligen välkänd i landet Finansien. Vi bryr oss därför inte om att berätta något mer om honom.

En annan riddare heter Finansinspektionen. Så fort någon så mycket som viskar ordet värdetransportrån någonstans i det avlånga landet Finansien så får han reda på det, Under flera dagar vrålar han ut samma budskap på gator och torg tills han blir alldeles hes i rösten.

キ 0 "Vi måste ta bort kontantvalörerna undan för undan!"

Ytterligare en riddare är Finansförbundet.

キ 1 "Rån!, rån!", vrålar den här riddaren.

Det sker så fort någon stjäl en enda liten kontantpeng någonstans i Finansien.

キ 2 "Tar vi bort kontantpengen finns det inget att stjäla!", utbrister han självsäkert.

(Finansinspektionen är en myndighet under finansdepartementet. Den skapades 1991 vid sammanslagningen av två andra myndigheter. Dess huvudsakliga uppgift är att övervaka värdepappershandeln och finansiella företag. Finansinspektionen har även till uppgift att "stärka konsumenternas ställning på finansmarknaden". Allt kontantlöst beslutas helt över våra huvuden.)

Njė tjetėr ēift i kalorėsve njėsoj propsar nė shoqėri cashless Zhvillim shumicė dhe Tregtisė suedeze. Ish ėshtė njė bazė kėrkimore dhe ky i fundit njė organizatė biznesi. Tani Knights vendosur se ēfarė do tė ndodhė nė kėtė tregim i rrėmujshėm. Ata thjesht u larguan sė bashku dhe fut shpatat e tyre nė zemėr tė dobėt Mint princeshė, edhe pse ajo bėrtiti dhe u deklarua pėr jetėn e tij. Qė ata nuk kacavirret dhe zvarritje dragon kartė krediti mbret mbi tė gjithė vendin. Dragon djegur tė gjitha faturat me zjarrtė e tij

fryma. Kalorėsit kap off tė gjitha monedhave nga grumbull dhe hedhur princeshė dhe ata nė njė liqen.

Ata e dinin shumė mirė se dragoi pa probleme mund tė pėrpijė trupin e vdekur princeshė nė njė pickim tė vetme. Por, ēfarė nėse ajo kishte aksidentalisht aksidentalisht pėrtypė njė monedhė apo dy nė njė pikė, ndoshta ajo kishte qepur disa monedha nė rroba tė sigurisė. Dragoi ishte nė fakt shumė alergjik ndaj monedhave. Kjo ishte arsyeja pse Knights vendosi tė hale princeshė nė liqenin Nė vend tė dhėnė ushqimin e saj tė dragoit. Dragon ėshtė tani tek pėrgjojnė nė grumbull e vet tė madh tė kartave tė kreditit. Nėse dikush ndikuar negativisht atė pawing ai thjesht viktimėn me njė kartė tė madhe tė lartė krediti nė mėnyrė qė ai ia zunė frymėn mbi sasinė dhe peshė. Fundi i tregimit.

Duke folur nė lidhje me heqjen e parave tė gatshme dhe tė rezistojė cashless nė Sverge mundemi nėse jo nė afat tė gjatė tė parandaluar atėherė tė paktėn tė vonojė pėrrallė bėhet realitet.

Nė qoftė se e keqja nuk ndodh, ne besojmė se edhe pėrrallė e keqe merr njė vazhdimėsi, nė tė cilėn ēdo gjė pėrfundon mirė.

Ēfarė ndodh nėse emertimet monetare zhduket gradualisht?

Om tusenlapparna tas bort blir det kanske inte så stor skillnad annat än för dom som till exempel köper en dyrare bil kontant. Men om både 500- och 200 -kronors -sedlarna tas bort börjar de verkliga problemen. Kläder och mat funkar fortfarande hjälpligt men bara vad gäller själva köpet. Men om någon köper en moped för 25000 med hundralappar ska försäljaren räkna 250 sedlar. Skulle 200 - kronorssedeln råka vara kvar blir han ändå inte så mycket gladare av att räkna till 125. Han tappar koncentrationen när kunden råkar prata med honom samtidigt som han räknar. Efter en tid kanske han vägrar ta emot större belopp i kontanter. Kontanter finns i olika valörer för att det är mest praktiskt så.

Autoritetet janė duke marrė ēdo mundėsi pėr tė fajėsuar grabitjet pėr tė hequr tė holla nė vend tė zgjidhjes sė problemeve nė mėnyrė konstruktive. Publiku dėgjon tė mos tė. Njė studim ka gjetur, pėr shembull, se vetėm 12 pėr qind tė cilėt mendojnė se njė mijė copė ėshtė i panevojshėm. Disa vjet mė parė ajo ishte njė plaēkitje shumė-publikuara nė Jönköping. Ajo ishte vetėm disa ditė pas kėsaj, propozoi AMF-ja pėr njė mijė arna do tė hiqen. Nė kohėn e keni, atėherė edhe hiqni arna pesėqind e njėqind tags.

Dikush mund tė tėrheqė njė paralele nė mes tė parave dhe automjeteve. Ajo do tė jetė si nė qoftė se pėr tė marrė larg vjedhjen e automjeteve do tė ndalojė kamionė dhe makina. Vetėm Biēikleta dhe motoēikletave do tė lejohet tė qėndrojė e cila mė pas do tė korrespondojnė me prerje tė vogla tė holla. Idealisht, ju dėshironi qė ajo tė motoēikletave dhe biēikleta tė zhduket shumė. Duhet tė kemi ndoshta vėnė poshtė ēdo farmaci, sepse ajo ndodh pėr tė vjedhur disa medikamente dhe pėrdorimin e drogave? Qė vazhdimisht fajėsojnė grabitjet nė mėnyrė pėr tė hequr tė holla ėshtė nė tė vėrtetė kufizohet nė fėminore pastėr.

Kur 100-Krona dhe mė pak tė holla ėshtė lėnė, ajo ėshtė nė arrati parim pėr tė holla nė tė gjitha. Pastaj provoni nė njė dalje tė bankės (nė qoftė se ju ende mund tė tėrhiqni paratė atje) duke i kėrkuar pėr 3000 korona nė 50 - apo 20 copa. A mendoni se personeli i bankės pėr tė menaxhuar wads shumė tė trasha tė hollash si njė makinė numėruar lart ose nė figurėn mė tė keq 150 shėnime nė numėrim manual duhet tė ndodhė qė tė mbetet nė njė bankė? Vėshtirė se 75 pesėdhjetė copė qofshin. ATM bazuar nė tėrheqjen e emėrtimeve tė kartėmonedhave. Nė qoftė se njė teorikisht mund tė lejohet pėr tė ngarkuar 50 dhe 20 mbivendosje do tė wads e dendura tė parave tė gatshme nė makinat. Vlera totale e parave nė makinė ngarkuar do tė ulet dhe vėllimi i parave do tė jetė shumė mė i madh dhe mė pak tė menaxhueshme pėr transport tė holla.

Ajo ka nė disa qarqe qenė propozime qė tė ketė vetėm monedha deri nė 50 vlerė korona pa shėnime. Kjo do tė kufizonte pėrtej pragut tė dhimbjes pėr tė holla qė tė arrihet me njė diferencė tė madhe. Ēfarė do tė ndodhė me tėrheqje nė bankė dhe shitėse makinė? Mjaft gjasa se ajo do tė jetė nė gjendje pėr tė marrė nga monedhat nė bankomat pastaj. Rrotullon monedhė apo ndoshta monedha ATM vrullshėm si njė makinė tė vjetėr slot apo ēfarė? Vėshtirė. Problemi ėshtė se ju nuk mendoni pėr atė nė kėtė lloj sugjerimi ose mė mirė se ju keni vetem Cash heqjen e syrit.

Kjo do tė thotė edhe se ju duhet tė tėrheqin paratė nė marrėveshje nė vend me problemet shoqėruese. Dyqanet mund atėherė sigurisht edhe njė vėllim nė mėnyrė tė konsiderueshme mė tė madhe fizike e parave, por me njė vlerė mė tė vogėl tė pėrgjithshme. transport Cash do tė jetė dukshėm mė e shtrenjtė dhe mė e vėshtirė pėr tė menaxhuar. Edhe tani, tėrheqja e parave tė gatshme nė biznes njė humbje pėr shitėsin. Kjo ėshtė larg nga tė gjithė qė e njohin. Personalisht unė mendoj se monedhat janė mė tė mira dhe mė praktike se kartėmonedhave. Por atėherė nuk do tė jetė monedha e tė gjitha besimeve. Edhe mė tė lartė.

Ėshtė e lehtė tė kuptohet se nė kėtė situatė, pėr kėtė arsye, ėshtė gjithashtu me ATM. Pėr mė tepėr, fakti gjithashtu uttagsutomaterna diēka shumė negative, sepse ata kėrkojnė njė kartė krediti pėr tė pėrdorur, dhe aktivitetet e therjes nė bankė. Biznesit ėshtė gjithashtu gjasa tė jetė mė pak dhe mė pak tė ngjarė tė duan tė pėrdorin tė holla. Disa banka vetėm tė jepni nga 500 korona mbi banak pėrmes njė sistemi tė mbyllur tė sigurisė tė sigurt. Ėshtė naive tė besohet se kėto banka do tė kthehemi nė shėnime tė vogla pėrsėri.

Sigurisht se edhe do tė jetė e mundur pėr t'u marrė me vetėm 20 shėnime dhe monedhave, duke blerė disa ushqim nė njė kohė dhe pėr tė blerė veshje tė lirė ose tė pėrdorur. Por problemi i pakapėrcyeshėm lind si pėr tė marrė tė mbajė tė qindra e faturave tė vogla ēdo muaj. A nuk mendoni se bankat do tė ofrojnė kėto. Njė zgjidhje ekstreme emergjente kam menduar rreth ėshtė pėr tė "blerė" monedhė rrotullon pėr tė blerė lirė

variante tė domosdoshme. Monedha janė nė sasi tė mėdha tė tilla si fairgrounds. Si mund tė arkadat dhe tregtarėt pėr tė marrė monedha? Si punon kjo unė nuk e di, por kjo do tė jetė interesante pėr tė hetuar mė tej.

Ajo ėshtė e mjaftueshme pėr tė marrė larg tė dy prerje mė tė mėdha tė parave tė gatshme, ėshtė ndoshta i rraskapitur pėr tė mbledhur paratė nė bankat e mbetura trajtimit tė holla dhe ndoshta edhe nė makinat. Pėr ata qė duan tė mbajnė paratė vjen ajo pastaj pėr tė bėrė sa mė shumė rezistencė tė jetė e mundur pėr heqjen emėrtimi tani. Pasi kjo ėshtė bėrė ajo ėshtė shtyrė pothuajse tėrėsisht pėr tė holla.

Cili ėshtė dallimi nė mes tė kartave tė kreditit dhe modernities tjera nė histori?

Skillnaden är att statsmakter, finansiella företag och affärer steg för steg tvingar fram utvecklingen mot ett totalt kontantlöst samhälle utan alternativ. Det handlar aldrig om att man i längden enligt samhället bör ha någon rätt till ett val mellan kontokort (och andra kontantlösa alternativ) eller kontanter. Att valet fortfarande till viss del finns kvar beror helt enkelt på ett visst motstånd mot utvecklingen. Bilar har gjorts snabbare, snyggare, säkrare, bekvämare och billigare genom åren. Med tiden har därför folk automatiskt köpt fler och fler bilar. Men vad gäller kontokorten handlar det till stor del om ett forcerat lirkande med acceptansen och ett stegvis tvång för att få folk att använda dessa.

Njė shembull i historisė natyrore dhe zhvillimit teknologjik ėshtė njerėzimi e pėrfitimit ose kuriozitet largohet nga kufijtė origjinale. Ajo mund tė shkojnė nga njerėzit Stone Age qė pėr födosöket kėrkojnė baza tė reja tė gjuetisė pėr tė udhėtuar nė hapėsirė. Pėrmes zhvillimit tė luftės dhe armėve ėshtė e natyrshme, edhe pse njė shumė negative. Por zhvillimi i kontantlösheten nuk ėshtė e natyrshme me tė. Kjo ėshtė edhe e panatyrshme

dhe negative. Kjo ėshtė njė zhvillim i ēoroditur nxitur kryesisht nga lakmia dhe abuzim tė pushtetit. Njė gabim fundamental nė argumentin cashless ėshtė se kontantlöshet portretizohet si njė zhvillim natyral. Kushdo qė mendon se kontantlöshet ėshtė njė zhvillim i natyrshėm qė do tė lulėzojnė nė ndoshta qindra vjet tė bėrė tė keqen. Sistemet mė tepėr mund tė krahasohet me njė kafshė mutated dhe tė atrofizuar si biologjia mund ose duhet tė mbijetojnė nė afat tė gjatė.

Ju mund tė zgjedhin tė ecin, ciklin, hipin nė autobusin ose tė shkojnė me makinė nė punė. Edhe pse makina ka qenė nė dispozicion pėr publikun nė afėrsisht njėqind vjet, ka ende shumė qė duan tė jenė pa njė makinė. E njėjta gjė vlen edhe pėr telefon, televizion, radio, internet, kompjutera dhe kėshtu me radhė. Se njė atėherė nuk do tė pėrmbahen nga pėrdorimi i poqat dhe furrat elektrike pėr shkak se kėto janė absolutisht tė nevojshme dhe zhvillimin e natyrshme. Por edhe nė kėtė rast ekziston ende mundėsia pėr tė pėrdorur qirinj dhe soba vajguri si njė alternativė pėr ata qė duan. Do tė ishte absurde dhe e ēiltėr e pamoralshme pėr tė detyruar tė gjithė pėr tė pėrzėnė. Por nė aspektin e kartave tė kreditit ėshtė njė manipulim pėrshkallėzuar. Asgjė tregon se kontantlöshet ėshtė njė zhvillim tė shėndetshėm dhe natyrore teknologjike.

Vazhduar ...


Publicerades onsdag 9 oktober 2019 16:08:50 +0200 i kategorin och i ämnena:

ANNONS:Världen idag

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 10, tisdag 9 mars 2021 kl. 08:45

Dagens bibelord

“Han har frälst oss och kallat oss med en helig kallelse, inte på grund av våra gärningar utan genom sitt beslut och sin nåd som han har gett oss i Kristus Jesus från evighet.” (2 Timothy 1:9)

Dagens namn

Torbjƶrn, Torleif

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Torbjƶrn och Torleif. Har de inte tagit emot Jesus och blivit frälsta så ber jag dig att de ska göra det. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 8 mars 2021 19:15
Tack för andra bönesvaret inom kort tid. Mötet i fredags med min bror gick bra.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

↑ Upp