Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Ju nuk duhet tė ushqejnė trolls

Trolls duan pėr tė parandaluar njerėzit nga tė qenit i shpėtuar kėshtu qė pėr kėtė arsye ju nuk duhet tė ushqyer ato.

Internet Troll.

Pra, ka njė axhendė pas sjelljen e tyre. Prandaj trajtuar Unė kurrė nuk komentet e njerėzve tė cilėt I dyshuari ėshtė magji. Unė u jap atyre kėshtu qė nuk ka ushqim.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
onsdag 9 oktober 2019 23:17

Ēfarė ėshtė njė "magjike"?

Njė Troll nė internet ėshtė njė person i cili vetėm dėshiron pėr tė shkatėrruar dhe pėr tė diskutuar artikuj thyera nė komente. Ju nuk mund tė pėrgjigjet pėr njerėzit qė kanė qėllime tė tilla. 

Kur kam filluar blogun Apg29 kėshtu u pėrpoq disa tė krishterė pėrgjigjet kėtyre trolls, por pas njė kohė ata nuk ishin. Ky ėshtė qėllimi shpirt i keq, pėr tė marrė kohė e njerėzve dhe gomave ato nė mėnyrė qė ata tė pėrfundojnė duke i dhėnė dorė. 

koha Thief

Trolls ėshtė njė hajdut kohė, ata duan pėr tė frikėsuar dhe pėr tė na mbyllur gojėn. Pra, ka njė axhendė pas sjelljen e tyre. Prandaj trajtuar Unė kurrė nuk komentet e njerėzve tė cilėt I dyshuari ėshtė magji. Unė u jap atyre kėshtu qė nuk ka ushqim. 


Ky ėshtė qėllimi shpirt i keq, pėr tė marrė kohė e njerėzve dhe gomave ato nė mėnyrė qė ata tė pėrfundojnė duke i dhėnė dorė. 


Nuk mund tė argumentojnė 

Kjo ėshtė zakonisht nuk argumentojnė me dikė qė ka njė sjellje tė kėndoj, sepse qėllimi nuk ėshtė qė tė krijojė konsensus pa frustrimin e personit Troll argumentojnė kundėr.

Zakonisht unė deletar komente tė tilla, kur unė tė zbuluar ata pėr tė mos komentet duhet tė ushqejė tė tjerėt nė mėnyrė qė diskutimi do tė fluturoj. Nė raste tė jashtėzakonshme, unė kam lėshuar pėrmes komenteve tė tilla pėr tė parė se ku leh ai tha, dhe udhė natyrisht, gjithmonė jashtė. 

Shembuj Troll

Njė shembull i tillė ėshtė disa komente pėr artikullin "Ja, unė jam duke bėrė diēka tė re" qė kam shkruar pėr Vitin e Ri. Unė duhet tė ketė deletat komentin e parė drejtpėrdrejt, por zgjodhi tė mos e bėjė kėtė. Dhe kėshtu qė ajo e zhvilluar siē ėshtė zakon kur jep trolls karburantit. 

Komentet doli nga shinat dhe vodhi temėn e artikullit nė mėnyrė qė tė mos mesazhi arriti. Ky ėshtė qėllimi shpirt i keq, pėr tė shkatėrruar mesazhin artikuj me shumė komente tė padobishme. I le komentet qėndrojnė pėr tė treguar se si i ēmendur si kjo mund tė jetė nė qoftė se ju nuk do tė rezistojė "nė djep" tė drejtpėrdrejtė. Ju kurrė nuk duhet tė ushqejnė trolls. 

Njė email troll

Shembulli i komenteve nė atė artikull nuk ėshtė aq e tmerrshme si ajo nganjėherė mund tė jetė. Por unė do tė ju jap njė shembull: kam marrė njė email nga njė person qė pretendon tė jetė njė i krishterė dhe si arrogante rrahje deri nė njohuritė e tij tė madhe e Biblės. Saktėsisht kėshtu qė ky person ka shkruajtur:

"Unė nuk kam marrė njė buletin nga APG29 nė vite. Mund Zoti, Perėndia i Izraelit tė shkatėrrojė SMALAND dhe tė gjithė tė krishterėt nė dukje demonėt e atje."

Sigurisht, unė nuk pėrgjigjem mail si ajo ėshtė tėrėsisht e padobishme. Unė pastaj kishte marrė vetėm edhe mė shumė e-maile dhe kėshtu humba kohė dhe pėrpjekje pėr njė person i cili nuk ka njė mendje pėr tė ndryshuar. 

Trolls uria

Kam mėsuar nė fillim tė Blogging tim se unė do tė marrė kohėn time pėr email dhe komente tė tilla. Ju nuk duhet tė ushqejnė trolls! Nė vend tė kėsaj, ju duhet tė lėnė kėtė lloj gjė nė mėnyrė qė trolls pėrfundimisht bėhet uritur nė mėnyrė qė ata tė mund tė kuptojnė se ata duhet tė pendohen tė Jezu Krishtit dhe do tė shpėtoni!


Qėllimi i Apg29 ėshtė qė tė sigurojė ungjillin e Jezu Krishtit pėr njerėzit nė mėnyrė qė ata do tė jenė nė gjendje tė marrin atė dhe tė ruhen. Asgjė nuk mund ta ndalojė kėtė. Trolls duan pėr tė parandaluar njerėzit nga tė qenit i shpėtuar kėshtu qė pėr kėtė arsye ju nuk duhet tė ushqyer ato.


As mund tė pėrgjigjen nė email apo komente nga njerėzit qė kanė probleme sfiduese. Ata nuk janė nė kėrkim pėr pėrgjigje, sepse ata kanė pyetje tė sinqerta, por vetėm duan tė marrin nė pyetje. Pėrgjigjuni me email apo komente tė tilla, ju do tė merrni vetėm njė tė drejtė me pyetje, dhe pastaj njė tjetėr dhe pastaj njė tjetėr ... Mos ushqyer trolls!

Mos ushqyer trolls

Qėllimi i Apg29 ėshtė qė tė sigurojė ungjillin e Jezu Krishtit pėr njerėzit nė mėnyrė qė ata do tė jenė nė gjendje tė marrin atė dhe tė ruhen. Asgjė nuk mund ta ndalojė kėtė. Trolls duan pėr tė parandaluar njerėzit nga tė qenit i shpėtuar kėshtu qė pėr kėtė arsye ju nuk duhet tė ushqyer ato.


burimi:


Publicerades onsdag 9 oktober 2019 23:17:36 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Tältmöte med Christer Åberg - Tisdag 4 augusti 2020


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 5 augusti 2020 17:43
Jag behöver förbön gällande mitt röksug. Jag har varit rökfri några veckor nu men jag håller på att bli tokig av röksuget. Be att Gud hjälper mig, jag vill inte ta en cigarett....

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp