Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Kommentarer | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Njė unaza lypės

A e lejoni veten tė mashtrohen dhe tė mashtruar? 

Njė unaza lypės.

Dhe si mund ta dimė se me tė vėrtetė ėshtė njė lypės qė e quajnė dhe e kanė atė tė vėshtirė? Ndoshta kjo ėshtė njė prapa mirė ligė.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
fredag 7 februari 2020 22:58

Telefontiggaren

Dje e quajti njė njeri rumune pėr mua pa paraqet veten. Ai filloi duke folur menjėherė nė thyer suedeze, por ende mjaft e qartė. Ndoshta ai lexoi para letėr.

Kurdo qė dikush nuk e thotė emrin e tij, unė kėrkoj kush ėshtė ai. Por ai nuk iu pėrgjigj, por vazhdoi duke folur. Ai filloi treguar histori dėnes mbi familjen e tij, ishin tė sėmurė nga kanceri dhe kishte me tė vėrtetė e vėshtirė.

Unė shpejt e kuptuan se rasti i tij ishte qė tė lypė pėr para. E pyeta njė herė atė qė e quajti dhe mori njė pėrgjigje tė tendosura fuzzy nė njė emėr qė unė as kuptuar as mund ta shqiptonte. I pyetur se ku ai jetoi dhe u tha Rumaninė.

"Ju jeni duke gėnjyer!"

Ju mund sigurisht e suedeze, i thashė, por ai tha se ai ishte nė Rumani. Por telefoni celular zbuloi se ai ishte bėrė thirrje nga Suedia. Ju e quani nga Suedia, i thashė, dhe vazhdoi: Ju jeni duke gėnjyer! Atėherė unė thashė lamtumirė dhe hung up.

Njeriu i kishte thėnė se ishte njė i krishterė, por unė tashmė e di se ku lypsa rumune ulur jashtė dyqanet tona thanė se ishin tė krishterė dhe anėtarė tė kishave tė ndryshme nė Rumani, por kur ajo u kontrolluar deri ajo kurrė nuk paditur.

Sigurisht, njė ndihmė njerėz tė krishterė tė cilėt janė tė varfėr dhe nė nevojė, nė qoftė se ju doni, por mos tė jetė sykaltėr dhe naive, dhe tė lejojė veten qė do tė pėrdoret vetėm pėr shkak se ju jeni njė i krishterė dhe duan tė jetojnė njė jetė tė perėndishme.

Nė fakt, kjo ėshtė goxha e ftohtė pėr tė thirrur nė shtėpi pėr tė krishterė qė besojnė nė Jezusin pėr tė lypur (luaj ato?) Nė tė holla. Ata kanė surfed ndoshta rreth neto pėr tė gjetur tė krishterėt sylesh. Unė kam marrė mė parė rrėmujė e lypėsve. Dhe si mund ta dimė se me tė vėrtetė ėshtė njė lypės qė e quajnė dhe e kanė atė tė vėshtirė? Ndoshta kjo ėshtė njė prapa mirė ligė.

Jo telemarketers

Mė parė, kam pasur njė kohė tė vėshtirė nuk thoshte telemarketers qė duan tė ngec nė mua gjėra. Unė gjithmonė mendonin inferior kur qėndrimi i tyre ishte qė unė nė thelb jam budalla qė nuk e kuptojnė se produktet e tyre janė shansi nė botė qė unė thjesht nuk mund tė humbasė. Dhe unė le veten tė bindet dhe bleu njė prej tyre, u ndjeva mė pas mashtruar.

Por tani unė them direkt asnjė bazė se unė nuk jam i interesuar. Por ata vazhdojnė ende tė flasim nė pėrpjekje pėr tė bindur mua, unė tė ndaluar menjėherė me njė firmė, por lamtumirė miqėsore dhe varet deri. Unė nuk i japin atyre njė shans.

Mė parė, kjo mė kishte dhėnė njė ndėrgjegje e keqe, por jo mė, sepse unė e kuptoj se ai ėshtė i cili do tė shfrytėzohet dhe vuajtje. Unė kam bėrė mė tė fortė dhe tė ketė njė shumė mė shumė besim pėr tė qėndruar deri nė kėtė lloj gjė.

Prandaj, ju duhet tė guxojnė tė thonė se nuk ka. Mos lejoni askėnd t'ju bėjė tė ndiheni kompleks inferioriteti kur ju thonė se nuk ka. Qėndroni tė patundur nė vendimin tuaj me bindje tė madhe dhe guxim. A nuk mėsohen. Dhe ju jeni njė i krishterė nuk bėhet mė pak tė krishterė, nė qoftė se ju nuk thoni.

Jepu atyre Jezusin!

Por, si do tė bėjmė me ta lypur pėr para? Nė radhė tė parė ne duhet tė japim atyre ungjillin e Jezusit nė mėnyrė qė ata mund tė marrin atė dhe tė ruhen dhe tė ruhen pėr pėrjetėsi. Pėrndryshe, ata kurrė nuk do tė merrni disa rend nė jetėn e tyre.

Nė radhė tė parė, ne do tė japim lypėsit Jezusit! Unė them pėrsėri: Nė radhė tė parė, ne do tė japim lypėsve Jezusin! Vetėm atėherė ata mund tė shkėputet nga lypėsi! Pastaj ju mund tė ndihmojė ata shoqėrore.

A nuk Jezusi, atėherė ndihma sociale nuk punon! Prandaj, ju duhet sė pari pėr t'u dhėnė atyre Jezusin, dhe pastaj e social-ndihmės!


Publicerades fredag 7 februari 2020 22:58:18 +0100 i kategorin och i ämnena:


4 kommentarer


x
Calle
lördag 8 februari 2020 02:00

Man borde ge dem numret till arbetsförmedlingen om de ringer, "de som inte arbetar skall inte heller äta" så står det väl!

Svara

x
Kattis
lördag 8 februari 2020 12:41

Här i Göteborg springer tiggarna på spårvagnarna och tigger med sin lilla kopp! De sitter inte bara utanför affären som de gjorde förr!

Svara

x
yvonne
lördag 8 februari 2020 20:51

Bra och mycket klokt skrivet, Christer!

Det finns ingen anledning att, bara för man vill vara en god och gudfruktig kristen, låta sig luras av varken tiggare eller telefonförsäljare!


Svara

x
Lena Henricson
söndag 9 februari 2020 03:10

Jag brukar ge tiggarna två kronor eller en femma plus ett leende. Om jag inte har för bråttom. Ibland går jag en omväg. Telefonförsäljare svarar jag vänligt avvisande och lägger genast på. Brukar inte ha dåligt samvete efteråt.🤔😳

Svara

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 19 februari 2020 00:03
Hjälp! Jag litar inte längre på min man! Han har vid flera tillfällen inte berättat sanningen ang ett problem! Jag vill veta vad som pågår. Han känner sig kontrollerat av mig. Jag känner mig ignorerat

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper Creeper

↑ Upp