Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

ngjitja e Enokut

Ėshtė si me Enokun. "Ju e pa atė nuk e pa mė." Ai thjesht u zhduk pa gjurmė.

ngjitja e Enokut

Ėshtė si me Enokun. "Ju e pa atė nuk e pa mė." Ai thjesht u zhduk pa gjurmė. Pra, kjo do tė jetė kur Jezusi Rinxjerr familjen e tij nga faqja e dheut. E majta do tė vini re vetėm se njerėzit janė zhdukur papritmas.


Av Sven Thomsson
tisdag, 29 oktober 2019 17:49
Läsarmejl

Endeshin nė kungim me Perėndinė

Enoku, i shtati pas Adamit ishte njė njeri qė ecte nė bashkėsi me Perėndinė. Jeta e tij ishte e gjitha me vullnetin e Zotit. Ne lexojmė rreth tij nė KJV, Hebrenjve. 11: 5:

"Me anė tė besimit Enoku u zhvendos qė tė mos shikonte vdekje dhe e gjeti mė, sepse Perėndia e kishte zhvendosur atė. Sepse para se tė merrej, ai pati dėshminė se i kishte pėlqyer Perėndisė. "

Enoku nuk ka vdekur

I drejti Abel, siē ėshtė shėnuar nė ajetin e mėparshėm u vra nga vėllai i tij Kaini dhe vdiq pėr besimin e tyre. Por Enoku nuk ka vdekur aspak.

Nė nuBibeln thotė: "ju nuk mund tė gjeni atė," dhe nė 1917 pėrkthimit: "Ata nuk e pa mė."

Qė ju nuk e gjeni Enokun, apo i bėri tė duhet tė thotė se ata janė nė kėrkim tė tij, por pa sukses. Ai ishte dhe mbeti i humbur.

ngazėllim

Kur ndodh Rrėmbimi, njė turmė me mijėra pėr tė gjetur tė zhduket nga faqja e dheut. Kjo ėshtė turma shpėtimi qė Jezusi ka marrė. Nuk do tė jetė kaos nė tokė. Shumė njerėz do tė humbasė familjet e tyre. Ata qė kanė mbetur do tė kėrkojnė ēmendurisht pėr tė dashurit e tyre.

Por ata nuk do tė gjejnė ata. Ata do tė bėrtasė dhe tė thotė: "Ku janė prindėrit e mi?", "Ku janė fėmijėt e mi?", "Ku janė vėllezėrit e mi?" Ku janė miqtė e mi? "

Ėshtė si me Enokun. "Ju e pa atė nuk e pa mė." Ai thjesht u zhduk pa gjurmė. Pra, kjo do tė jetė kur Jezusi Rinxjerr familjen e tij nga faqja e dheut. E majta do tė vini re vetėm se njerėzit janė zhdukur papritmas.

Shumė prej tyre nuk janė tė gatshėm

Shumė njerėz nuk do tė jetė gati kur ndodh Rrėmbimi, as slumbering, tė krishterė. Ata mund tė kenė menduar se lutjet e nėnės dhe jeta O atė i drejtė do tė mund tė ndihmojė ata nė qiell. Apo se ajo ishte e mjaftueshme pėr tė tė jetė nė pėrgjithėsi fetar, i sjellshėm dhe i mirė dhe tė bėjė sa mė mirė ata mund.

Ne lexojmė se ajo ishte "me anė tė besimit Enoku u zhvendos." Pėr tė shkuar me Jezusin Rinxjerr familjen e tij nga toka duhet tė ketė njė besim tė gjallė nė Krishtin. Ju duhet tė keni marrė Atė si Shpėtimtarin e tyre. Enoku u kap sepse ai "eci nė bashkėsi me Perėndinė" dhe "se i kishte pėlqyer Perėndisė."

tre himmelsefärder 

Bibla flet pėr tre udhėtimet qiellit ngjitjes sė Enokut, ngjitjen e Profetit Elijas, dhe ngjitjen e Jezusit. Ne qė i pėrkasin turmė shpenguar do tė bėjė Ascension, Jezusi na fetches nėpėrmjet rrėmbimit nė qiell. 


Publicerades tisdag, 29 oktober 2019 17:49:12 +0100 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

tisdag 27 oktober 2020 17:44
TACK JESUS DU HJÄLPER S I MORGON ONSDAG PÅ ETT VIKTIGT MÖTE SOM HAN SKALL VARA PÅ HOS POLISEN ATT ALLT GÅR BRA DÄR JESUS ÄR MED HONOM OCH ALL RÄDSLA ÄR BORTA ATT KAN SOVA O VARA I VILA O FRID I ALLT.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp