Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg Ny! | Kommentarer | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Kryeministri etiopian Ahmed Abiy, i devotshëm i krishterë, Çmimit Nobel të Paqes 2019

Kryeministri etiopian Ahmed Abiy marrin Çmimin Nobel për Paqe në vitin 2019 për arritjen e paqes dhe të zgjidhur konfliktin me Eritrea fqinje.

Çmimit Nobel për Paqe 2019 për Abiy Ahmed.

Foto: Dita.

Abiy Ahmedt u bë kryeministër në prill 2018. Pas disa muajsh, ai mori një traktat paqeje me Eritrea fqinje. Vendet kanë qenë prej kohësh armiq.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
fredag, 11 oktober 2019 11:28

Fondacioni Nobel i Norvegjisë njoftoi vetëm tani që Kryeministri etiopian Ahmed Abiy marrin Çmimin Nobel për Paqe në vitin 2019. Ai është atje për arritjen e paqes dhe të zgjidhur konfliktin me Eritrea fqinje.

Paqe në Eritrea

Ai merr Çmimin e Paqes për "përpjekjet e tyre për arritjen e paqes dhe bashkëpunimit ndërkombëtar, në veçanti për iniciativën e kritik për të zgjidhur konfliktin kufitar me Eritrea fqinje".

Ahmed ishte - së bashku me aktivist suedez klimës Greta Thunberg - një nga të preferuarat e të mëdha që spekuluar rreth për çmimin. Kur i dobët frika e mi të vërtetë që çmimi do të blihet - apo edhe papa mund të merrni atë. 

Abiy Ahmedt u bë kryeministër në prill 2018. Pas disa muajsh, ai mori një traktat paqeje me Eritrea fqinje. Vendet kanë qenë prej kohësh armiq.

Ndryshuar në Bririn e Afrikës

Kryeministri etiopian Ahmed Abiy ka ndryshuar plotësisht Horn e Afrikës me linjë të saj të ri më të qetë, jo më pak në kuptimin e traktatit të paqes me djall Eritrea.

Ahmed ka gjatë kohës së tij në pushtet, duke përfshirë edhe zgjedhjet e premtuar të lira, të lëshuar të burgosur politikë dhe të ndjekur penalisht një numër i zyrtarëve të akuzuar për shkelje të të drejtave të njeriut.

Është mirë që ai në fakt ishte dikush i cili ka punuar për paqe të cilën ishte dhënë çmimin dhe jo për të aktivistit klimës dikush apo ndonjë bankë, siç ka ndodhur më parë.

përkushtuar Christian

Për më tepër, kryeministri Etiopens një i krishterë i devotshëm dhe një anëtar i komunitetit etiopian Pentecostal Full Gospel Besimtarët e Kishës. Ky është edhe viti i dytë radhazi që një person i krishterë i cili është anëtar i lëvizjes Pentakostale Çmimit Nobel. Vitin e kaluar ajo u dha pastor dhe mjeku Denis Mugwege.


Dhjetë Laureatët e fundit të paqes

  • 2018: Doktor Denis Mukwege nga DRC-ja dhe yazidiska Nadia Murati nga Iraku.
  • 2017: Fushata Ndërkombëtare për të shfuqizuar armë bërthamore, ICAN.
  • 2016: Presidenti kolumbian Juan Manuel Santos.
  • 2015: Tunisian Quartet Dialogu Kombëtar.
  • 2014: Aktivistët e të drejtave Child Malala Yousafzai e Pakistanit dhe Kailash Satyarthi të Indisë.
  • 2013: Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike, ONAK.
  • 2012: Bashkimi Evropian, EU. 
  • 2011: Presidenti i Liberisë Ellen Johnson Sirleaf, Liberian aktivist i paqes Leymah Gbowee dhe gazetar i Jemenit dhe aktivist Tawakkol Karman.
  • 2010: disidentit kinez Liu Xiaobo.
  • 2009: Presidenti amerikan Barak Obama.

Burimi TT / Express


Publicerades fredag, 11 oktober 2019 11:28:03 +0200 i kategorin och i ämnena:


5 kommentarer


x
Lena Henricson
fredag, 11 oktober 2019 14:41

👍 Amen!
Må Gud hjälpa och välsigna både Denis Mukwege och Abiy Ahmed i fortsättningen! 💐🙏👆

Svara

x
Erik S
fredag, 11 oktober 2019 16:57

Härligt! Det var nog rätt person som fick priset denna gång.
Miljöaktivisternas frontfigur, Greta blev utan, det känns verkligen bra.
Det hade ju varit totalt fel om hon fått det.
Detta val, måste sticka i ögonen på hela miljörörelsen, på globalisterna och på vänsteraktivisterna. Och till allt detta kommer att Ahmed är personligt troende!
Jag trodde nog en del på Greta, men tur att man har fel ibland.
Trevlig helg till alla trossyskon!

Svara

x
kalle
lördag, 12 oktober 2019 12:24

Jag måste erkänna att jag automatiskt antog att han är muslim när jag såg namnet. Och enligt islam är han det, för hans pappa var muslim. Men Jesus är större än islam!

Svara

x
Kibrom Bisrat
fredag, 18 oktober 2019 23:38

Jag förstår inte hur fick Etiopien premiärminister nobel fredspris! Absolut han är diktator! Jag kommer från eritrea! Jag vet hur eritrea situation det är. Han jobbar gemensam med varan diktator som han kan för att bli försvann från värden så hur ska han få nobel?

Svara

x
Ghenet
lördag, 19 oktober 2019 07:27

Ghena
Jag är glad Abey har fått priset men man klappar inte med en hand ,den Eritreansk prsident skulle också kunna få det om det är rättvis.

Svara

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste bönämnet på Bönesidan

torsdag 23 januari 2020 21:54
Neej neeeej nej Jesus Du Hör bön. Du gör mirakel!!! Endast du kan hjälpa!!!! Du vet allting. Lever ba en gång

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarStöd Apg29:

Mer info hur du kan stödja finner du här!

Kontakt:

MediaCreeper Creeper

↑ Upp