Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Ish-pastor Pentecostal Michael Karlendal lėnė Kishėn Katolike

Ai nuk konvertuar pėr shkak tė bindjes biblike, por pėr arsye historike. Tashmė kjo duhet tė jetė dritat paralajmėruese nga ana e kuqe.

pastor Pentecostal konvertuar - tani duke e lėnė edhe Kishėn Katolike.

Foto: Dita.

Ju nuk duhet tė besoni nė katolicizėm sepse nuk do tė tė shpėtojė. As kursen protestantizmin, por besimi nė Zotin Jezu Krisht shpėton. 


Christer ÅbergAv Christer Åberg
torsdag, 31 oktober 2019 14:07

Duke lėnė Kishėn Katolike

Ish-pastor Pentecostal Michael Karlendal, qė konvertuar nė Kishėn Katolike nė vitin 2016, tani duke e lėnė kishėn. Nė njė postim tė gjatė nė blogun e tij , shpjegon ai pse - i njėjti blog se ai ka mbrojtur mė parė dhe futem besimin katolik. 

Nė postin e gjatė, ai shkruan, ndėr tė tjera, se pse ai u bė njė katolik. Ai mendonte se Kisha Pa ishte histori-dhe, prandaj, hetoi "rrėnjėt historike" nė Kishėn Katolike. Dhe kėtu ėshtė njė gjė e ēuditshme. Ai shkruan nė blogun e tij:

"Kjo nuk ishte arsye biblike qė e bėri qė unė u bė njė katolik, edhe nė qoftė se ju mund tė lexoni Biblėn nė njė mėnyrė qė pėrputhet me katolicizmin, por ishte arsye thjesht historike."

Ai shndėrroi jo pėr shkak tė bindjes biblike, por nga arsye historike . Tashmė kjo duhet tė jetė dritat paralajmėruese nga ana e kuqe. 

Ēfarė besimi shpėtimin?

Pas studimeve pėrsėri histori, ai e ndryshoi mendimin e tij dhe arriti nė pėrfundimin se Kisha Katolike nuk pajtohet. 

"Dhe kam lėnė tani paradigmė katolike dhe mendoj pėrsėri si protestante."

Pėr mua kjo tingėllon e ēuditshme tė mendosh vetėm Protestant pėrsėri pas duke menduar se njė katolik pėr disa vjet. (Nė qoftė se ju nuk e kuptoni fjalėn paradigmė ėshtė shpjeguar kėtu dhe kėtu .)

Kjo nuk ėshtė pėr tė zgjedhur katolicizmin ose protestantizmin. Kjo ėshtė e gjitha nė lidhje me ju, Jezusi apo jo. 

Ju nuk duhet tė besoni nė katolicizėm sepse nuk do tė tė shpėtojė. As kursen protestantizmin, por besimi nė Zotin Jezu Krisht shpėton. 

Pse ai ndryshoi kishėn

Kam shkruar njė email dhe veten nėse kjo ishte e gjitha e drejtė tė botojė njė artikull rreth tij nė Apg29. Ai u pėrgjigj se ajo shkoi mirė dhe pasi ka lexuar projekt artikullin tim, ai erdhi me disa sqarime shtesė pse ai ka ndryshuar kishėn. 

"Pėr mua, e gjithė kjo ka qenė gjithmonė njė ēėshtje e ndjekur Jezusin dhe kėrkojnė tė bėjnė vullnetin e tij. Kur unė u bė njė katolik, kjo ishte sepse unė atėherė kishte ardhur me bindjen se Kisha Katolike ishte nė tė vėrtetė kisha qė vetėm Jezusi themeluar trupi i tij thjesht, dhe pastaj ajo do tė jetė njė mjaft tė arsyeshme qė si ndjekės tė Jezusit duan tė jenė pjesė e asaj qė Jezusi ka themeluar.

Tani e kuptova se isha duke shkuar gabim mė parė. Jezusi ka themeluar njė kongregacion, dhe asambleja ka shpartallua gradualisht thjesht organizative dhe doktrinar. Por asnjė nga degėt e kishės tani tė ndarė mund tė pretendojė tė jetė rrėnja origjinale ose rrjedhin. Pas Jezusi nuk mund tė thotė se ju duhet tė pėrmbahen nė njė disa prerje tė veēanta. "

Ajo qė unė kuptoj ėshtė Michael Karlendal shumė mėsuar, tė mirė-lexuar dhe intelektual, por gjėja e rėndėsishme ėshtė tė besosh nė Jezusin dhe janė ruajtur. Nėse ju keni njė besim tė thjeshtė biblik nė Zotin Jezus, se ju nuk kėrkoni e "kishat historike" pėr tė marrė tė drejtė, sepse atėherė ėshtė atė tė drejtė.

pėr tė kthyer

I reagojnė nė atė si njė i krishterė pėr tė kthyer nė Kishėn Katolike. A nuk e bėjnė edhe njė tė krishterė (njė person i cili ėshtė ruajtur) Convert (pendohuni) nė njė kishė? Ju pendoheni te Jezusi dhe jo nė njė kishė. 

Nė pėrgjigjen e tij pėr mua ishte Michael Karlendal me mua nė kėndvėshtrimin tim tė fjalės "konvertohet". 

"Sa pėr fjalėn" Convert "Unė pajtohem me ju se ajo ėshtė pėrdorur nė njė mėnyrė tė ēuditshme. Nė fakt, kjo do tė thotė kthesė, dhe kjo e bėn kjo ėshtė vetėm pėr Jezusin. Por ne duhet tė kini parasysh se fjala ėshtė pėrdorur sot nė njė mėnyrė tė ēuditshme nė kontekste tė caktuara dhe kur ka njė kuptim tė ndryshėm se sa kuptimin biblik ".

pėrgjigje

Ėshtė pozitive qė Michael Karlendal kuptojnė se ai nuk mund tė gjejnė pėrgjigje ai ka qenė nė kėrkim pėr Kishėn Katolike. Mund tė tjerėt tė kuptojnė edhe kėtė qė e kanė ndjekur atė nė kėrkimin e tij. Pėrgjigja ju do tė gjeni vetėm nė Zotin Jezu Krisht.

Dhe kur ju merrni personin e gjallė e Jezu Krishtit si Zot tė jetės sė tyre ata kanė gjetur tė drejtė dhe mori pėrgjigje!

Tė jetė njė ndihmė e

Ky artikull nuk ka pėr qėllim tė rri Mikael Karlendal disi (ai ėshtė njė figurė publike), por ajo mund tė jetė e dobishme pėr njerėzit qė janė duke luftuar me probleme tė tilla nė mėnyrė qė ata nuk do tė jetė i gabuar.

Tė jenė tė lumtur pėr Michael Karlendal. Kjo ėshtė njė trim dhe i sinqertė bėrė prej tij pėr tė guxojnė tė pranojnė se ai ishte gabuar.


Publicerades torsdag, 31 oktober 2019 14:07:48 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu - Live med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 21 september 2020 17:35
Jesus hela mig ifrån de otäcka minnena. Sudda ut dom helt så dom inte kan skada mer. Ta bort dom. Hela mitt inre efter allt det som hänt.

Senaste kommentarer

Lasse : Skrivklåda

Mikael W: Islams Antikrist

Susse: Skrivklåda

Susse: Skrivklåda

SA: Hur förändrar man ett helt folk? - Med Corona!

Israelvänlig : Islams Antikrist

Israelvänlig : Islams Antikrist

Lasse : Skrivklåda

Johanna: Skrivklåda

Johanna: Skrivklåda

Johanna: Skrivklåda

Lasse : Skrivklåda

Johanna: Skrivklåda

Johanna: Skrivklåda

Johanna: Skrivklåda

Susse: Skrivklåda

Susse: Skrivklåda

Susse: Skrivklåda

Susse: Skrivklåda

Lena Henricson : Skrivklåda


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp