Language

Apg29.Nu

BUTIK NY! | Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare!
SWISH: 072 203 63 74

REKLAM:
Världen idag

Persekutimi i të krishterëve në Nigeri

Arsyeja se të krishterët janë persekutuar te shtypja islamik Nigerisë.

Gruaja islame në frontin e një hapjen e dritares ndritshme.

Sidomos në dymbëdhjetë shteteve në Nigerinë veriore, ku Sharia ngadhënjen ligji parandalohen të krishterët nga autoritetet nga të jetuarit jashtë besimin e tyre.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
måndag, 30 december 2019 12:04

Vrasjet e njëmbëdhjetë të krishterëve

Kohët e fundit, kam shkruar në lidhje me vrasjen e njëmbëdhjetë krishterë që u zhvillua në ditën e Krishtlindjeve 2019. Njëri prej tyre u qëllua dhe halvshöggs tjera dhjetë . Artikulli ka kohën e shkrimit kishte mbi 5600 ndarjet në Facebook. Vrasjet janë kryer nga Boko Haram, i cili është nën shtetin islamik në Nigeri.

Ka 195.9 milionë njerëz në Nigeri nga të cilat numri i të krishterëve është 91.100.000. feja Nigerisë është Islami dhe Krishterimi. Sistemi Kushtetuese është një republikë federale.

islamike shtypja

Arsyeja se të krishterët janë persekutuar te shtypja islamik Nigerisë.

Kjo është e dukshme veçanërisht në pjesën veriore të Nigerisë, ku Islami është feja mbizotëruese, ndërsa Krishterimi është mbizotërues në jug. Rivaliteti në mes të grupeve etnike në veri dhe duke kontribuar në jug deri në persekutimin e të krishterëve.

Speciellt i de tolv stater i norra Nigeria där sharialag råder hindras de kristna av myndigheterna från att leva ut sin tro.

Förföljelsen i Nigeria

De flesta kristna i den södra delen av landet respekteras deras religiösa frihet, men de kristna i norr och mellanbältet utsätts för våld från islamistiska grupper.

Detta våld resulterar ofta i förlust av både liv och egendom, samt fysisk skada. Som ett resultat av våldet blir kristna också bortdrivna från sin mark och förlorar därmed sin möjlighet till försörjning.

Kristna i norra Nigeria, särskilt i sharia-staterna, ses som andra klassens medborgare och möter diskriminering och uteslutning ur samhället.

Kristna med muslimsk bakgrund står också inför avvisande från den egna familjen och påtryckningar att lämna kristendomen.

Exempel på muslimsk förföljelse av kristna

burimi:

Dyer të hapura .


Publicerades måndag, 30 december 2019 12:04:34 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


"Perëndia e deshi aq botën, sa dha Birin e Tij [Jezuin], të cilitdo që beson në të të mos humbasë, por të ketë jetë të përjetshme." - 03:16

"Por, sa më shumë të  marrë  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin të bëhen bij të Perëndisë, atyre që besojnë në emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po të rrëfesh me gojën tënde Zotin Jezus, dhe po të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ngjalli prej së vdekurish, do të shpëtohesh." - Roma 10: 9

Dëshironi të merrni të ruhen dhe të marrë të gjitha mëkatet e tua të janë falur? Lutuni këtë lutje:

- Jezusi, unë do t'ju marr tani dhe ju rrëfej si Zotin. Unë besoj se Perëndia ju ringjall prej së vdekurish. Faleminderit që unë tani jam i shpëtuar. Faleminderit që e ke falur mua dhe ju falënderoj që unë jam tani një fëmijë i Perëndisë. Amen.

A ju merrni Jezusi në lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 28 november 2020 13:20
Hjälp Herre min Jesus

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp