Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Salvation

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

A e kuptojmė kohėn karakter Izraelin?

Izraeli ėshtė restauruar si njė komb dhe hebrenjtė u mblodhėn pėrsėri nė tokė.

Isarelflaggor.

Tani ne kemi nevojė mė pėr tė pritur pėr judenjtė do tė kthehet nė vendin e tyre, ajo u bė realitet 70 vjet mė parė.


Av Holger Nilsson
tisdag, 15 oktober 2019 11:52
Gästblogg

A e kuptoni se ēfarė do tė thotė kjo?

Nėse ne nuk e kuptojnė kėtė, kjo do tė thotė se ne do tė refuzohet nė tė kuptuarit e fjalės profetike. Kjo mund tė tingėllojė dramatike, por kjo nė fakt mund tė shprehet nė kėtė mėnyrė.

Pra, kėtu ne do tė thotė. Kjo ka ndodhur tashmė 70 vitet e fundit ėshtė profetizuar nė mėnyrė tė qartė se ata qė lexojnė profecitė biblike paraprakisht e kanė kuptuar se kjo do tė ndodhė.

Kėtu ne do tė japim vetėm disa shembuj tė predikuesve tė krishtera nė periudhėn kohore pa fjalėn profetike.

Nė vitet 1600, ka jetuar John Owens, i cili ishte njė udhėheqės English kishė dhe teolog. Nuk ishte nė atė kohė jo njė dritėz shprese se hebrenjtė mund tė kthehen nė vendin e tyre. Pavarėsisht nga kjo parashikoi John Owens vijon:

"Ēifutėt duhet tė mblidhen nga tė gjitha pjesėt e tokės, ku ata janė tė shpėrndarė dhe solli pėrsėri nė vendin e tyre."

Shkrimtari Protestant Paul Glegenhauver shkroi kėtė nė 1655: "Njė kthim i pėrhershėm i hebrenjve nė tokėn e tyre ėshtė caktuar Forever atyre nga Perėndia pėrmes premtimeve tė pakufizuar Abrahamit, Isakut dhe Jakobit".

Ne do tė marrim disa shembuj nga rreth njėqind vjet. Gusht Hedstrom ka dhėnė nė vitin 1912 botoi librin e tij Studime nė profecitė.

Nė tė ai shkruan: "Mė nė fund, vini re se UTI Turkish Empire do tė nė atė kohė qė tė jetė njė shtet tė pavarur tė lirė, domethėnė shtetit hebre, ose ēfarė ajo do tė quhet".

Ministri danez C. Skovgaard-Petersen shkroi librin argumentet dhe herė, ajo u botua 1919th

Nė kėtė libėr autori jep shprehje tė para kthimit tė Jezusit, kėshtu qė Judenjtė do tė kthehet nė vendin e tij. Ai shkroi kėtė:

"Por nė ēdo rast ajo duhet tė konsiderohet si e vėrtetė biblike, se Izraeli ėshtė i mbledhur nė vendin e tyre dhe janė nė njė vårbrytning shpirtėrore para se tė vijė Zoti. Personazhet nuk janė pėrmbushur, hebrenjtė nuk kanė ardhur ende nė posedim tė Palestinės. "

Pėr mė tepėr shkroi Skovgaard-Petersen: "Ne, pra, mund tė presim qė hebrenjtė duhet tė jetė para kthimit tė Jezu Krishtit dhe tė kthehet nė vendin e tij."

Tani ne kemi nevojė mė pėr tė pritur pėr judenjtė do tė kthehet nė vendin e tyre, ajo u bė realitet 70 vjet mė parė.

Ajo qė tani po megjithatė vjen mė afėr ėshtė se Jezusi nė ēdo kohė mund tė kthehen, sepse janė plotėsuar kushtet themelore profetike pėr kėtė. A e kuptojmė kėtė dhe tė marrė pasojat e saj?


Publicerades tisdag, 15 oktober 2019 11:52:34 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 19 oktober 2020 13:39
Fader, jag älskar Jesus och ber varje dag, försöker göra mitt bästa, men ändå är jag så ledsen och ensam med ett sjukt barn som alla spottar på, mycket ledsen och utanför. Amen

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp