Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Mos harroni tė predikoni nė internet tė pa kursyer

Tani qė kongregacionet dhe kishat janė duke shkuar online nė kohė korona, ata nuk duhet tė humbasin mesazhin e shpėtimit nė lidhje me Jezu Krishtin pėr tė pa shpėtuarit.

Mediat sociale.

Nė kohėrat e Biblės, ata dilnin dhe predikonin nėpėr rrugė dhe sheshe. Sot, rrugėt dhe sheshet janė nė internet. Le tė dalim atje ku janė njerėzit qė janė nė rrugėt dhe sheshet e sotme: rrjeta. 


Christer ÅbergAv Christer Åberg
lördag, 25 juli 2020 03:30

Dilni nė tė gjithė rrjetėn

Jezusi tha qė ne do tė dilnim nė tė gjithė botėn dhe do t'i predikonim ungjillin ēdo krijesė.

Sot, bota ėshtė nė internet. Njerėzit janė nė internet nė forume dhe media tė ndryshme. Atėherė nuk ėshtė e gabuar qė ne gjithashtu tė shkojmė nė internet dhe tė dėshmojmė t'u tregojmė pėr Jezusin atyre qė janė aktivė atje.

Nė kohėrat e Biblės, ata dilnin dhe predikonin nėpėr rrugė dhe sheshe. Sot, rrugėt dhe sheshet janė nė internet. Le tė dalim atje ku janė njerėzit qė janė nė rrugėt dhe sheshet e sotme: rrjeta.

Mesazhi mė i rėndėsishėm

Pasi tė dalim nė rrugė dhe sheshe tė ditės sė sotme, nuk duhet tė harrojmė porosinė mė tė rėndėsishme qė kemi pėr qeniet njerėzore qė janė atje. Pėrkatėsisht, Jezu Krishti dhe qė jeni tė shpėtuar kur e pranoni.

Ne duhet tė jemi shumė tė pėrqendruar nė njerėz tė rinj dhe tė pa kursyer. Kėshtu qė ne tė mos drejtohemi tek ata qė tashmė janė ruajtur dhe predikuar vetėm pėr ta. Jo, duhet tė arrijmė tek tė pa kursyerit. Pra, le t'u predikojmė atyre.

Mos bini nė grackė

Zoti mė ka quajtur ungjillor, por kam vėrejtur se sa e thjeshtė ėshtė tė drejtosh predikimin e Tij tek tė shpėtuarit tashmė. Le tė mos biem nė atė grackė.

Sepse nėse ne nuk predikojmė shpėtimin pėr tė pabazuarit, ata nuk do tė dėgjojnė mesazhin e Jezusit dhe ata nuk do tė kenė mundėsinė pėr tė shpėtuar. E them pėrsėri: le tė mos biem nė grackėn e mos predikimit tė tė pa shpėtuarve, por vetėm tė shpėtuarve.

Kam vėrejtur gjithashtu qė kur predikojmė Mesazhe shpėtimi pėr tė pashpallurit, ata qė janė shpėtuar tashmė do tė forcohen dhe rriten nė besimin e tyre. Ata do tė inkurajohen nė besimin e tyre ndėrsa predikojmė mesazhin e shpėtimit tė pa shpėtuar nė Jezu Krishtin.


Publicerades lördag, 25 juli 2020 03:30:31 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Tältmöte med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

torsdag 6 augusti 2020 21:59
Jag behöver ett arbete på halvtid. Helst förmiddagar.. Jesus hjälp!

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp