Language

Apg29.Nu

BUTIK NY! | Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
Ditt stöd behövs!
SWISH: 072 203 63 74

REKLAM:
Himlen TV7

Zoti është një

Zoti është një dhe ai është Ati, Biri dhe Fryma e Shenjtë.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
lördag, 14 november 2020 23:59

Zoti është një

Jakovi 2:19. Ju besoni se Zoti është një . Ju e bëni mirë. Edhe shpirtrat e këqij besojnë dhe dridhen.
Isaiah 45: 5 Unë jam Zoti dhe nuk ka asnjë tjetër. Nuk ka Zot përveç meje . Unë lidha rripin rreth jetës tënde, edhe pse ti nuk më njihje.
Ligji i përtërirë 6: 4: Dëgjo, o Izrael! Zoti , Perëndia ynë , Zoti është një .

Ati është Zot

Gjn 6:27 Mos punoni për ushqimin që zhduket, por për atë që qëndron deri në jetën e përjetshme, që Biri i njeriut do t'ju japë. Sepse mbi të Perëndia, Ati , i ka dhënë vulën.
1 Kor 1: 3. Hir për ju dhe paqe nga Perëndia, Ati ynë dhe nga Zoti Jezu Krisht.

1Kor 8:6. för oss finns det ändå bara en Gud, Fadern, av vilken allting är och till vilken vi är, och en enda Herre, Jesus Kristus, genom vilken allting är och genom vilken vi är.

Sonen är Gud

Heb 1:8. Men till Sonen säger han: Gud, din tron varar från evighet till evighet, ditt rikes spira är rättvisans spira.

Fil 2:6 Fastän han [Jesus] var till i Gudsgestalt, räknade han inte tillvaron som Gud såsom segerbyte.
Joh 20:28. Och Tomas svarade och sa till honom: Min Herre och min Gud! 29. Jesus sa till honom: Eftersom du har sett mig, Tomas, tror du. Saliga är de som inte ser och ändå tror.

Anden är Gud

Jes 63:14: Som när boskap går ner i dalen, fördes de av HERRENS Ande till ro. Så ledde du [Gud] ditt folk för att göra dig ett härligt namn.
Apg 5:3. Då sa Petrus: Ananias, varför har Satan uppfyllt ditt hjärta, så att du ljög för den Helige Ande och tog undan en del av betalningen för jorden? 4. Var den inte din, så länge du hade den kvar? Och efter att den var såld, hade du inte rätt att göra som du ville? Varför har du i ditt hjärta bestämt dig för att göra något sådant? Du har inte ljugit för människor, utan för Gud.
1 Kor 5:16. Vet ni inte, att ni är Guds tempel och att Guds Ande bor i er?

Slutsats

Gud är en och han är Fadern, Sonen och den Helige Ande.


Publicerades lördag, 14 november 2020 23:59:09 +0100 i kategorin TV och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Coronan sprider sig i Småland


"Perëndia e deshi aq botën, sa dha Birin e Tij [Jezuin], të cilitdo që beson në të të mos humbasë, por të ketë jetë të përjetshme." - 03:16

"Por, sa më shumë të  marrë  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin të bëhen bij të Perëndisë, atyre që besojnë në emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po të rrëfesh me gojën tënde Zotin Jezus, dhe po të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ngjalli prej së vdekurish, do të shpëtohesh." - Roma 10: 9

Dëshironi të merrni të ruhen dhe të marrë të gjitha mëkatet e tua të janë falur? Lutuni këtë lutje:

- Jezusi, unë do t'ju marr tani dhe ju rrëfej si Zotin. Unë besoj se Perëndia ju ringjall prej së vdekurish. Faleminderit që unë tani jam i shpëtuar. Faleminderit që e ke falur mua dhe ju falënderoj që unë jam tani një fëmijë i Perëndisë. Amen.

A ju merrni Jezusi në lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 25 november 2020 10:41
Be för mina två katter, mest för Findus som jag tror har problem med hälsan. Bondkatter som jag har adopterat i vuxen ålder. Vet ej ålder, bakgrund. Har ingen försäkring för dem. Ej råd med veterinär.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp