Language

Apg29.Nu

BUTIK NY! | Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare!
SWISH: 072 203 63 74

REKLAM:
Salvation

Ai ishte mbajtur Antikrishtit prapa

Ēfarė ėshtė ajo qė mban prapa Antikrishtin, kėshtu qė ai nuk mund tė dalė nė skenėn botėrore, derisa ėshtė koha e duhur?

Antikrishti - 666

Antikrishti ėshtė aktive, por si njė person, ai nuk mund tė dalin nė botė, derisa "ai qė e mban atė pėrsėri" ėshtė prokuruar larg. 


Av Sven Thomsson
lördag, 28 september 2019 14:30
Läsarmejl

Ky sistem, misteri i paligjshmėrisė do tė jetė kur ėshtė koha e solli njeriut tė mėkatit, Antikrishti nė pushtet. Ajo ishte aktive tashmė nė kohėn e apostujve. Ka pasur tashmė shumė antikrishtėr.

Misteri i paudhėsisė, e cila ėshtė antikrishti tashmė ishte duke punuar nė kohėn e Pavlit. Kjo ėshtė e kundėrta e diametrical "sekret perėndishmėrisė" (1 Tim. 3:16), qė ėshtė Krishti. 

Ka mbretėruar njė frymė nė botė tė cilėt dallohen veten pėrmes mosbindjes ndaj Perėndisė. Ajo ishte e pranishme nė formė tė fshehtė, jo tėrėsisht e qartė. 

Nė 2th. 2: 3 quhet Wicked "biri i humbjes". Ai ėshtė i njėjti person si Antikrishti.

Njeriu i paligjshmėrisė

Pali e quan atij njeriu i paligjshmėrisė (2 Thesalonikasve 2: 8.), Do tė thotė "njeriu i mėkatit". Kjo ėshtė njė shprehje e karakterit tė tij e keqe. 

Paligjshmėria kėtu do tė thotė mė shumė se anarki nė kuptimin social dhe politik. mbretėria Antikrishti nuk ėshtė e karakterizuar nga anarkia, pa njė diktaturė tė plotė.

Antikrishti ėshtė aktive, por si njė person, ai nuk mund tė dalin nė botė, derisa "ai qė e mban atė pėrsėri" ėshtė prokuruar larg. 

Ai ishte mbajtur prapa

Ēfarė ėshtė ajo qė mban prapa Antikrishtin, kėshtu qė ai nuk mund tė dalė nė skenėn botėrore, derisa ėshtė koha e duhur? Nė greqishten origjinale thotė ho nė vend tė saj. Ho ėshtė mashkullore, qė personalitetin e njė njeriu.

Disa citate nga tekstin origjinal: "Monon ho katéchon Arti HEOS oak Mesu genetai". Kjo do tė thotė "ai qė tani mban atė, derisa nga rruga, ai mund tė jetė." 

E personit i pėrmendur kėtu ėshtė mė e mundshme Fryma e Shenjtė. Kush jeton nė zemrat e njerėzve qė i pėrkasin turmė shpenguar. 

Pas brudeskarans ngazėllim

Kur nusja ėshtė kapur lart nga toka, nuk ka asgjė pėr tė ndaluar mbretėrimin Antikrishti diktatorial nė tokė.

Fragment nga libri im "kthimit tė Jezusit."Publicerades lördag, 28 september 2019 14:30:48 +0200 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 30 november 2020 17:25
Bed

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp