Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Promovimi i Hanokut

Zoti e kapi atė!

Hanok (Enok).

Meqenėse Hanok kishte ecur kėshtu me Perėndinė, ai nuk ishte mė, sepse Perėndia e mori atė.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
måndag 4 maj 2020 22:46
Zanafilla 5: 18-24: "Kur Jared ishte 162, ai u bė baba i Hanokut. Pasi Jared u bė Hanok, ai jetoi 800 vjet dhe pati bij dhe bija. E gjithė mosha e Jared u bė kėshtu 962 vjet. Pastaj vdiq. Kur Hanok ishte Ai u bė babai i Metuselah pėr 65 vjet, dhe pasi Hanok u takua me Metuselahun , ai udhėtoi me Perėndinė pėr 300 vjet dhe pati djem dhe vajza, dhe e tėrė mosha e Hanukkah u bė 365, dhe meqenėse Hanok kishte ecur kėshtu me Zotin , ai nuk ekzistonte mė. Zoti e kapi atė ".

Babai i H anox-it sidoqoftė. Kėshtu qė ai duhej tė pėrjetonte njė vdekje plotėsisht normale si shumica e njerėzve. Por vetė Hanok nuk vdiq, por Perėndia e mori atė. Zoti e largoi nga toka nė vetvete.

Kjo ngjarje ėshtė njė shembull profetik i ringjalljes sė Testamentit tė Ri. Promovimi nuk ėshtė asgjė e re, por tashmė pėrshkruhet profetikisht nė Testamentin e Vjetėr. Por promovimi ishte i fshehur dhe njė sekret i zbuluar sė pari nė Testamentin e Ri.

1 Kor 15:51. Ja, po ju them njė sekret: Tė gjithė nuk duhet tė jemi nė gjumė, por tė gjithė do tė transformohemi,

Shtė interesante tė theksohet se Hanok eci me Perėndinė. Ne do tė ecim nė bashkim me Jezusin. Nėse e kemi marrė Jezusin, atėherė jemi gati kur Ai do tė na sjellė nė shtėpi.

Pėrmes besimit

Hanok nuk u gjet, sepse papritmas ai ishte zhdukur. Nė tė njėjtėn mėnyrė, besimtarėt nė Jezu Krishtin do tė jenė. Papritur ata do tė zhduken dhe ti nuk do t'i gjesh, sepse ata tani janė nė shtėpi me Jezu Krishtin.

Heb 11: 5. Me anė tė besimit Enoku [Hanok] u rrėzua qė tė mos e shihte vdekjen dhe nuk u gjet mė sepse Perėndia e kishte sjellė. Sepse para se tė merrej, ai kishte marrė dėshminė se i pėlqeu Perėndisė.

Enoku (Hanoki) besoi nė Zot, kėshtu qė edhe ai u rrėzua. Nėse besoni nė Jezusin dhe jeni tė shpėtuar, njė ditė do tė kapeni dhe do ta takoni Jezusin nė ajėr. Ju nuk do tė mbeteni jashtė.

dėshmia

Njė gjė interesante qė vlen tė pėrmendet ėshtė se para se Enoku tė merrej nga Zoti, ai kishte dėshminė se i pėlqeu Perėndisė. Nėse e keni marrė Jezusin dhe jeni tė shpėtuar, ju keni njė dėshmi nė zemrėn tuaj se jeni njė fėmijė i Perėndisė. Kjo dėshmi ėshtė aq e qartė nė mendjen tuaj. Nuk ka dyshim. Dihet se jeni tė shpėtuar dhe i pėrkisni Zotit.

1 Gjn 5: 10-11. Kushdo qė beson nė Birin e Perėndisė, ka dėshminė brenda tij. Ai qė nuk beson se Zoti e ka bėrė atė gėnjeshtar, sepse ai nuk e beson dėshminė qė Zoti ka dėshmuar pėr Birin e tij. Dhe kjo ėshtė dėshmia: qė Perėndia na ka dhėnė jetėn e pėrjetshme dhe se jeta ėshtė nė Birin e tij.

Jo joaktive

Ndėrkohė, Hanoki (Enoku) po priste qė Zoti ta merrte atė, ai nuk ulej kot, por rrjedha e jetės vazhdoi normalisht. Ai lindi djem dhe vajza. Ai punoi nė kėtė botė dhe i shėrbeu Zotit duke ecur me tė.

Testamenti i Ri thotė se ata i shėrbyen Perėndisė sė gjallė ndėrsa ata prisnin Birin e Tij Jezu Krishtin nga parajsa.

1 Thesas 1: 9-10. Sepse ata vetė na tregojnė se si ne u pritėm me ju dhe si u kthyet te Perėndia nga idhujt, pėr t'i shėrbyer Perėndisė tė gjallė dhe tė vėrtetė dhe pėr tė pritur nga qiejt Birin e tij, tė cilin ai e ringjalli nga tė vdekurit, Jezus , qė na shpėton nga zemėrimi i ardhshėm.

Duke pritur Jezusin

Nė tė njėjtėn mėnyrė, ne qė besojmė nė Jezusin duhet tė jemi aktiv nė kėtė botė, tė shkojmė nė punė, tė kujdesemi pėr familjet tona, tė ecim me Perėndinė ndėrsa presim qė Jezusi tė na sjellė nė shtėpi.

lutje

"Jezus, mė ndihmo tė jetoj jetėn time tė pėrditshme dhe t'ju shėrbej ndėrsa unė pres qė ju tė mė ēoni nė shtėpi. Amen".

Publicerades måndag 4 maj 2020 22:46:20 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Hjälparen den Helige Ande - Har du tagit emot honom?


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 30 maj 2020 12:18
Be att Herren ska mana på en person att ta kontakt med mig,det är oerhört viktigt att personen gör detta nu.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp