Language

Apg29.Nu

BUTIK NY! | Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare!
SWISH: 072 203 63 74

REKLAM:
Salvation

Shenjtėrimi ndodh nė pėrdoruesit njoftimin e Jezusit

Shenjtėrimi dhe shpėtimi apo justifikim, nuk ėshtė e njėjtė.

Vajzat nė mėngė.

Shpėtimi ose justifikim, bėhet i dyti ne ndizni Jezusit, dhe qė ai lėviz nė zemrat tona. Shenjtėrimi megjithatė, ėshtė njė proces i pėrjetshėm, ku ne ecim me Jezusin pjekur si njerėz dhe tė krishterė, Jezusi mund tė jetė gjithnjė e mė shumė tė dukshme nė dhe nėpėrmjet jetėn tonė, ndėrsa bota dhe mishi po bėhet gjithnjė e mė pak udhėzuese forcė nė jetėn tonė.


Av Emma
onsdag 4 december 2019 19:47

Fjala shenjtėrim si nga Dhiata e Vjetėr hebraike "Kadas" dhe nė NT fjala greke "hagiasmós", kėshtu qė shenjtėrimin fjalės njė ndarje nga bota dhe "shpirtit" tė saj. Kjo do tė thotė ndarje nga ajo qė ėshtė e pamėshirshmit dhe tė ndyrėt, dhe se nė vend se tė qėnit i veēuar pėr emėr tė Zotit dhe atė qė i takon Atij.

Shenjtėrimi dhe shpėtimi apo justifikim, nuk ėshtė e njėjtė.

Shpėtimi ose justifikim, bėhet i dyti ne ndizni Jezusit, dhe qė ai lėviz nė zemrat tona. Shenjtėrimi megjithatė, ėshtė njė proces i pėrjetshėm, ku ne ecim me Jezusin pjekur si njerėz dhe tė krishterė, Jezusi mund tė jetė gjithnjė e mė shumė tė dukshme nė dhe nėpėrmjet jetėn tonė, ndėrsa bota dhe mishi po bėhet gjithnjė e mė pak udhėzuese forcė nė jetėn tonė.

John bėn njė pėrshkrim tė asaj qė bota termi ėshtė pėr 1 Gjonit 2: 15-16

" Nuk e doni botėn, as gjėrat qė janė nė botė. Nė qoftė se ndokush do botėn nuk ėshtė dashuria e Atit nė tė. Sepse gjithēka qė ėshtė nė botė, mishi dhe dėshirat e syve dhe krenaria e jetės sė mirė, ajo nuk ėshtė nga Ati, por nga bota. "

Nė Galatasve 5: 16-21 Pali flet pėr veprat e mishit, tė cilėn unė do tė tė vijnė nė botė gjatė dhe e saj "shpirt", Paul pėrmend kėtė: kurvėria, ndyrėsia, shthurja, idhujtaria, magjia, armiqėsia, konflikti, xhelozia, shpėrthimet e zemėrimit, grindjet, ndasi, tarafet, keqdashje, tė dehurit, pirje. Dorė pėr dore me mėsimin e Biblės mbi shenjtėrimin, si flet Bibla pėr ata qė e kanė pranuar Jezus Krishtin si Shpėtimtarin e tyre personal dhe Zotit, ky person ėshtė i shenjtė: Romakėve 1: 7 "... ju tė dashur nga Perėndia, tė tij tė thirrur shenjtorė," 1 Korintasve 1: 2 "tė kishės sė Perėndisė qė ėshtė nė Korint, tė shenjtėruarve nė Krishtin Jezus, ata tė thirrur shenjtorė ... Efesianėve 1: 4" si ai para themelimit tė botės na ka zgjedhur nė atė qė ne do tė jetė i shenjtė dhe tė papėrlyer pėrpara tij ".

Bibla flet nė disa vende rreth procesit tė vazhdueshėm shenjtėrimit.

1 Thesalonikasve 5:23 thotė , "Dhe Perėndia i paqes ju shenjtėroftė ai vetė tėrėsisht ..." 2 Selanikasve 2:13 thotė se "... me anė tė shenjtėrimit tė Frymės dhe tė besimit nė tė vėrtetėn", Hebrenjve 2:11 flet pėr Jezusin, i shenjtėroj dhe ata qė shenjtėruar. Fjala na shenjtėrojė: Gjoni 17:17 "Shenjtėroji nė tė vėrtetėn tėnde; fjala jote ėshtė e vėrteta."

Besimtari bėn veten nė dispozicion pėr punėn e shenjtėrimit nė jetėn e tyre: 1 Thesalonikasve 4: 7.8.

Ne kurrė nuk do tė mbrojė mėkatet nė jetėn tonė! por kur Fryma e Shenjtė duke treguar keqardhje kemi bėrė, ne rrėfenjė pėrpara Perėndisė, atėherė Perėndia do tė na falė dhe tė na pastrojė nga ēdo drejtėsi. 1 John 1: 9

Ne jemi thirrur pėr njė jetė tė shenjtė

”Gud har inte kallat oss till orenhet utan till ett liv i helgelse. Därför, den som nu avvisar detta, avvisar inte en människa utan Gud, som har gett er sin helige Ande”. 1 Tess 4:7, 8

I Rom 6:19 uppmanas vi att ställa våra lemmar i tjänst för rättfärdigheten, till helgelse, och 2 Kor 7:1 uppmanar oss att i Gudsfruktan fullborda vår helgelse.

Jag tror att sann Gudsfruktan är en stark drivkraft i den troendes liv till att eftersträva helgelse i sitt liv. Detta vill jag starkt lyfta fram!

I ljuset av Guds helighet så föds en sann Gudsfruktan fram.

Han är värd respekt, underordnande, lydnad, vårt hjärtas ödmjuka tacksamhet och tillbedjan.

Ėshtė jashtėzakonisht e rėndėsishme qė tė mos shkojnė kundėr dhe injorojnė kur tregon Fryma e Shenjtė na diēka nė Fjalėn, kur Perėndia shkėlqen nė diēka ku ai dėshiron tė shohė njė ndryshim nė jetėn tonė. Kur Zoti thotė; Kjo nuk ėshtė e kėndshme pėr mua, qė unė dua qė ju tė ndaluar nga, nė qoftė se nė kohė tė tilla, vetėm injorojnė atė, ose mendoj, kjo nuk ėshtė aq e rrezikshme, nė mėnyrė shqetėsuese nė Frymėn e Shenjtė tė Perėndisė. "Mos u pikėllo Frymėn e Shenjtė tė Perėndisė, tė cilin e keni si njė vulė pėr ditėn e shpengimit." Efesianėve 4:30.

Nė qoftė se kjo ėshtė njė kohė e gjatė, kur ju injorojnė Zoti vė nė dukje, aq mė pak ata e perceptojnė si zė tė ulėt-kyē e Frymės nė njė tė brendshme, njė bėhet "majė". Ai flet shpesh nė heshtje brenda nesh.

Unė do tė jap njė shembull nga vetė jetėn time. Mė parė kam shikuar shumė shpesh nė TV. Unė pastaj ishte eksperienca shumė e qartė kur e pashė nė disa programe televizive, as kur ajo ishte shumė karakter fetar ose pėrmban asnjė gjė tė papastėr, si Fryma e Shenjtė brenda meje pėrgjigj dhe u bė shqetėsuar. Kjo mund tė jetė pėr shembull diēka emocionuese programi polic treguar ose dramė qė kam gjetur interesante, dhe si unė shikuar nė. Kur ajo kaloi njė kohė tė gjatė, dhe unė kam injoruar paralajmėrimin e Frymės sė Shenjtė, dhe vazhdoi pėr tė parė nė program tė tillė njė, kėshtu qė unė konceptuar jo mė si nė mėnyrė tė qartė sfidė tė ulėt-kyē e Frymės sė Shenjtė. Unė pashė mė se si ai u bė i shqetėsuar.

Ēfarė kishte ndodhur? E pra, ajo qė ndodhi ishte se zemra ime ishte duke u pa majė nė lidhje me shenjtėrinė e Perėndisė! Zėri Frymės nė atė gjė tė veēantė kishte ndalur pothuajse. tronditės

Tani ajo do tė jetė shumė pak shikimin e televizionit. Mendoj se ne tė gjithė kemi fushat qė Fryma e Perėndisė tregon se nuk i pėlqen atė, dhe ku ne duhet tė pendohemi.

Ndihmė nė procesin e shenjtėrimit ėshtė nė dispozicion. Ne e dimė se tė mjaftueshme pėr tė gjithė sa herė kemi tentuar, nė pėrpjekjet e tyre pėr tė bėrė mė tė "devotshėm" tė krishterė shenjtėruat, por ajo qė ne nuk e bėjmė kėtė. Ne harrojmė, apo nuk e di se si Perėndia na ndihmon nė procesin e shenjtėrimit.

Nė Ezekieli 11:19, 20, lexojmė

" Unė do t'ju jap atyre njė zemėr tjetėr dhe njė shpirt tė ri unė do tė shtie brenda tyre. Unė do tė heq guri zemrėn nga mishi i tyre dhe pėr t'u dhėnė atyre njė zemėr prej mishi, qė ata do tė ecin sipas statuteve tė mia, do tė respektoni urdhėrimet e mia dhe do t'i vini. Ata do tė jenė populli im dhe unė do tė jem Perėndia i tyre "

dhe nė Hebrenjve 8:10, lexojmė tė njėjtin premtim. Galatasve 5:16 "Ajo qė dua tė them ėshtė kjo: Ecni sipas Frymės, ju nuk do tė jetė lakmia e mishit," dhe ajeti 25: ". Nėse ne jetojmė me anė tė Frymės, edhe duhet tė ecim nė Frymė"

Ajo megjithatė pėr mua personalisht folur qartė pėr mua nė kėtė dėshirė pėr tė qenė mė shumė si Jezusi dhe tė pjekur, kjo ėshtė fjalėt e Jezusit tek Gjoni 15. Kėtu Jezusi flet pėr veten e tij si hardhia e vėrtetė / hardhinė e vėrtetė. Ai thotė se ėshtė vetėm pėrmes se ne qėndrojmė nė atė qė ėshtė hardhia, fruta do tė rritet. Ai thotė se nga förblivandet nė hardhi do tė zgjerohet (vi) tė japė fryt tė pasur. Jezusi gjithashtu thotė nė vargun 5 "... pa mua nuk mund tė bėni asgjė."

Dega mund tė energjisė nuk e vet ose pėrpjekje shtrydh ndonjė fryt.

Fruta rritet.

Puna e Frymės e hirit nė ne, qė zhvillohet nė komunitetin e vetė Jezusit.

Unė mendoj se sap jetėdhėnės i hardhisė, tė cilat prodhojnė fruta, rrush, unė mendoj se kjo mund tė thuhet pėr njė foto tė Shpirtit tė Shenjtė, jetėn e tij tė gjallė.

Fryti i Frymės pėrmendur nė Galatasve 5:22. Vini re se fryti i Frymės , e cila ėshtė nė zhvillim. Nuk ka nder shkon nė shermend qė jep fryt. Por dega bindet nė hardhi tė bėjė nė mėnyrė qė ajo mund tė rritet fruta.

Ne gjithashtu shohim nė Bibėl qė njeriu nuk mund tė jetojė shpėtoi mėnyrėn e dėshiron, dhe tė injorojė atė qė Fryma e Perėndisė me anė tė Fjalės na flet. Ne jemi tė thirrur nga Jezusi pėr tė dishepullimit "Pastaj e thirri popullin dhe dishepujt e tij dhe u tha atyre: Nė qoftė se dikush don tė vijė pas meje, le ta mohojė vetveten, ta marrė kryqin e vet dhe tė mė ndjekė." Mark 8:34.

Pėr t'i dhėnė fund me njė fjalė nga Filipianėve 4: 8, i cili ėshtė bėrė nė mėnyrė tė gjallė pėr mua

" vėllezėr mė tepėr (dhe motra), tė gjitha qė ėshtė e vėrtetė dhe dinjitoze, tė drejtė, tė pastėr, ēdo gjė qė ėshtė e bukur, dhe e vlerėsuar, po, tė gjitha qė ėshtė quajtur virtyt dhe i denjė pėr lavdėrim, kėto mendoni."

Shtimi im: jetojnė pėr kėto gjėra, them kėto gjėra.


Publicerades onsdag 4 december 2019 19:47:01 +0100 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 25 november 2020 22:37
Herre, jag vill härmed tacka för bönesvar. Nu har jag äntligen fått mitt efterlängtade körkort, till mina två underbara barns stora glädje. Tack alla Ni som bad för mig - Gud hör bön!

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp