DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Language Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Christer Åberg | TV | Bönesidan | Pyetni Christer Åberg | comments | Shkruaj Kruhet | chat | Reader Mail | Printo | media | Info | Kërko
Christer Åberg | TV | Bönesidan | Pyetni Christer Åberg | comments | Shkruaj Kruhet | chat | Reader Mail | Printo | media | Info | Kërko

Testamenti i Vjetër thotë se Zoti ka një djalë

"Nga Egjipti e thirra djalin tim". 

Studimi i Biblës.

Testamenti i Vjetër i Biblës flet për Jezusin si Birin e Perëndisë. 


Christer ÅbergAv Christer Åberg
torsdag, 30 juli 2020 00:46

Testamenti i Vjetër (OT) thotë se Zoti ka një djalë. Dhe ajo që shkruhet për Jezusin në Testamentin e Vjetër përmbushet në Testamentin e Ri (NT).

"Nga Egjipti e thirra Birin tim"

Profecia dhe GT

Në 11: 1: "Kur Izraeli ishte i ri, unë u dashurova me të dhe e thirra djalin tim nga Egjipti ".

Përmbushja në NT

Mateu 2:15: "Dhe ai u ndal atje deri në vdekjen e Herodit, që të përmbushej ajo që u fol për Zotin nga profeti, duke thënë: " Unë nga Egjipti e kam thirrur tim bir ".

Si quhet djali i tij?

Profecia dhe GT

Proverbat 30: 4: " Kush u ngjit në parajsë dhe zbriti? Kush ka mbledhur erën në duar? Kush e lidh ujin në një rrobë? Kush i ka vendosur të gjitha kufijtë e tokës? Cili është emri i tij dhe cili është emri i të birit ? - ti e di atë? "

Përmbushja në NT

Gjoni 3:13: "Dhe askush nuk u ngjit në qiell, por ai që zbriti nga qielli , madje edhe Biri i njeriut [Jezusi], që është në parajsë".

Djali

Profecia dhe GT

Ps 45: 6: "O Perëndi, froni yt është përgjithmonë dhe përgjithmonë; skeptri i mbretërisë sate është skeptri i drejtësisë".

Përmbushja në NT

Hebrenjve 1: 8: "Por për Birin , ai thotë:" O Perëndi, froni yt është përgjithmonë dhe përgjithmonë; dhe shtylla e drejtësisë është shtylla e mbretërisë sate ".

Publicerades torsdag, 30 juli 2020 00:46:04 +0200 i kategorin och i ämnena:

ANNONS:Världen idag

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg - Apg29.Nu


Dagens datum

V 02, fredag 15 januari 2021 kl 15:38

Dagens namn

Laura, Lorentz

Dagens bibelord

“[Abrahams sanna barn] Jesus sade till de judar som hade kommit till tro på honom: "Om ni förblir i mitt ord är ni verkligen mina lärjungar. Ni ska lära känna sanningen, och sanningen ska göra er fria.” (John 8:31-32)

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Laura och Lorentz. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


"Perëndia e deshi aq botën, sa dha Birin e Tij [Jezuin], të cilitdo që beson në të të mos humbasë, por të ketë jetë të përjetshme." - 03:16

"Por, sa më shumë të  marrë  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin të bëhen bij të Perëndisë, atyre që besojnë në emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po të rrëfesh me gojën tënde Zotin Jezus, dhe po të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ngjalli prej së vdekurish, do të shpëtohesh." - Roma 10: 9

Dëshironi të merrni të ruhen dhe të marrë të gjitha mëkatet e tua të janë falur? Lutuni këtë lutje:

- Jezusi, unë do t'ju marr tani dhe ju rrëfej si Zotin. Unë besoj se Perëndia ju ringjall prej së vdekurish. Faleminderit që unë tani jam i shpëtuar. Faleminderit që e ke falur mua dhe ju falënderoj që unë jam tani një fëmijë i Perëndisë. Amen.

A ju merrni Jezusi në lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

fredag 15 januari 2021 10:05
Min moster Ulla-Britt har cancer snälla be för henne hon ligger på sjukhuset i Umeå. Jag vill att hon skall återhämta sig. Ge henne guds kraft till att återhämta sig.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

↑ Upp