Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Islami dëshiron që të marrë përsipër në Suedi

Nuk është një betejë shpirtërore për vendin tonë mes Krishterimit dhe Islamit.

Islami dëshiron që të marrë përsipër në Suedi

Ka shumë myslimanë në vitet e fundit në vendin tonë ka zgjedhur rrugën e krishterë, larg urrejtjes dhe dhunës. Kjo është ana pozitive e gjërave, ndërsa kërcënimi islamik rritet.


Av Holger Nilsson
onsdag, 25 september 2019 19:20
Gästblogg

Integrimi - një çështje kyçe

Politikanët kryesorë tani janë duke folur në lidhje me atë integrimi është një çështje e rëndësishme. Është e qartë se ajo vështirë se mund të thuhet.

Natyrisht, kjo nuk është aq e mençur për të marrë lehtë një çështje vendimtare. Çfarë mund të bëjmë për këtë çështje serioze? Përgjigja e trishtuar është "jo shumë" ose "pothuajse asgjë".

Arsyeja për këtë pesimizëm është ajo që një shkencëtar, profesor Ruud Koopman përfunduar. Ai ka mbi 20 vjet hulumtimin e integrimit dhe asimilimit në mesin e muslimanëve në Evropë.

Në gazetën norvegjeze Dokumenti mund të lexoni atë që ai ka dalë me. Përfundimi i tij është: Islami nuk lejon pajtuar me demokracinë dhe shoqëritë perëndimore. Kjo është padyshim e vështirë të integrohet muslimanët se sa grupet e tjera të emigrantëve në shoqëritë perëndimore.

Tashmë në vitin 2013 Koopman botuar një raport me shoqërues studim tregon se dy të tretat e atyre muslimanëve të anketuar besojnë se rregullat fetare janë më të rëndësishme se ligji i vendit ku ata jetojnë.

Asnjë shoqëri perëndimore ka pasur sukses në integrimin e myslimanëve. Kështu, ajo është një iluzion se Suedia do të arrijë atë që asnjë vend tjetër nuk ka pasur sukses.

Kjo është për shkak se ajo është në lidhje me një kulturë të ndryshme, fesë, dhe një mendim që bien ndesh me shoqërinë suedeze.

Një zgjidhje është, megjithatë, dhe kjo është kur myslimanët do të konvertohet në besimin e krishterë. Ka shumë shembuj të atyre që kanë marrë këtë hap, më të mirë kanë arritur të integrohen në shoqëri.

Pavarësisht nga kjo, zgjidhni Bordi i Migracionit ende për të dëbuar shumë prej këtyre të konvertuarve krishterë, ndërsa numri i madh - ata që nuk duan të integrohen - mbetet. Kjo mund të provojë të jetë një gabim shkatërrues!

Islami dëshiron që të marrë përsipër në Suedi

Nëse ju reagojnë për titullin në mënyrë të lexoni këtë artikull dhe të shohim shembuj të asaj që po ndodh në vendin tonë.

Soheila Fors ka një utet dramatik fl, ajo ka lindur në Iran dhe erdhi vonë në Suedi. Sot ajo është një i krishterë i patundur dhe ka përvojë të dy Islamit të besimit të krishterë. Në një artikull në botë sot ajo na tregon për një ngjarje:

"Kjo ndodhi në shesh, kur kam pasur grupin dhe ajo erdhi për t'u përballur me mua. Veli ishte ulur në mënyrë të përkryer, si buzëqeshje përçmuese. Kështu filloi bisedën që nuk ishte një bisedë pa një seancë. Kur ajo nuk është duke u kudo, ajo ishte koha për të kërcënuar: Kemi ardhur këtu për të marrë përsipër. Askush nuk duhet të duhet të mësojnë suedeze, të gjithë duhet të flasin Arabisht. Kur ne kemi fuqi, po ashtu do të jetë e detyruar të veshin vello.

Thirrja dha një shije të keqe në gojën time, sepse kam takuar kaq shumë si kohë e saj kaq shumë. Është kafshët fetare diktaturës që gjithmonë tingull të njëjtë, si në vitin 1980 Irani në Suedi e 2020-së. "

Ne do të japë një tablo të ndryshme të Suedisë, përkatësisht nga Hjällbo, një periferi të Gothenburg. Bota sot jep një pamje të asaj që ndodhi kur tre të krishterët ungjillizuar në sheshin.

Pastaj ka pasur një djalë nga banda dhe thotë: ". Ju keni tre minuta për të marrë ju nga këtu, ose unë do të të gjuaj"

Incidenti ndodhi gjatë Ramazanit dhe bandës gjithashtu është shprehur se "Të gjithë i shpejtë këtu. Ne jemi muslimanë. Ne nuk duam ju këtu. "

Komentet e mëposhtme janë shqiptoi fjalët e muslimanëve: ". Ne nuk duam të ju këtu" "Ne kemi ardhur këtu për të marrë përsipër" dhe

Kjo tregon se ekziston një betejë shpirtërore për vendin tonë mes Krishterimit dhe Islamit. Ajo është tani koha për të krishterët dhe politikanët për të zgjoheni dhe të marrin këto ngjarje seriozisht. 

Islamistët janë rritur në Suedi

Askush nuk duhet të mendojë se Suedia është një qoshe të mbrojtur të botës ndikimi i islamistëve. Një raport SAPO tregon rritje të mprehtë e islamistëve në Suedi.

Në TV, teletekstit dhe disa media të tjera mund të jetë më 11 qershor të marrin pjesë të shifra alarmante e FBI-së për numrin e islamistëve në Suedi.

Fredrik Hallström, nënkryetari i antiterrorizmit thotë: "Ne jemi të shqetësuar për rritjen." Është thënë edhe në raportin: "Autoriteti tash po ndodh në ofensivë është e lidhur me numrin e radikalëve islamikë në Suedi është rritur ndjeshëm në vitet e fundit, nga qindra të mijëra. Në maj, tashmë ka gjashtë islamistët shquar janë ndaluar. "

Tani ka me mijëra (!) Islamistët në Suedi. Një nga këto mund të thuhet se përbëjnë një kërcënim potencial për sigurinë e vendit tonë. Kjo është ndoshta vetëm një çështje kohe para se ne mund të fillojnë të shohin islamistët radikalë për të vepruar në çdo mënyrë.

Ka pasur një rritje të mprehtë në numrin e muslimanëve në Suedi në vitet e fundit.

Në vazhdën e kësaj gjithashtu ndjek një rritje të mprehtë në islam. Islamistët janë të gatshëm të bëjë asgjë në emër të besimeve të tyre fetare, duke përfshirë edhe hedhjen në ajër për të vrarë të tjerët.

Në qershor, Shërbimi i Sigurimit për të dëbuar dy imamët (!), I cili ka qenë aktiv në xhami. Anëtarët e tjerë të mjedisit radikal islamist ka qenë gjithashtu i arrestuar nga Shërbimi i Sigurimit.

Muslimani i zakonshëm duhet të duam dhe të përpiqet të fitojë për Jezusin. Dashuria e Jezusit e bën një musliman për një ndjekës të dashur të Jezusit në vend të duke u bërë islamistët.

Ka shumë myslimanë në vitet e fundit në vendin tonë ka zgjedhur rrugën e krishterë, larg urrejtjes dhe dhunës. Kjo është ana pozitive e gjërave, ndërsa kërcënimi islamik rritet.

Nëse jeni duke e lexuar këtë janë myslimanë ju duhet të dini se ju jeni të dashur nga Perëndia. Prandaj bëjë të njëjtën gjë si kaq shumë të tjera dhe të hapur deri në mesazhin e dashurisë.Publicerades onsdag, 25 september 2019 19:20:39 +0200 i kategorin Gästblogg och i ämnena:


11 kommentarer


x
Andy Svensson
torsdag, 26 september 2019 06:54

Församlingen i Sverige har inte tagit sitt ansvar att vara ljus och salt för muslimerna tyvärr. Om församlingen hade varit ett ljus och ett salt för muslimerna så hade läget varit annorlunda i vårt land. Vi kristna är så duktiga att lägga skuld på politikerna när det är vi som ska vara ljus och salt..

Svara

x
Erik S
torsdag, 26 september 2019 11:45

Bra där Holger! Klart och tydligt. Den som är någorlunda vaken har ju förstått
det här en längre tid. Givetvis vill islam ta över! Det vill dom till varenda land dom kommer till, det är deras mål, det ingår i deras grundagenda. Och detta kan ske med vilka medel som helst.


Det började med Palme. Och det till en början hemlighetsfulla avtal sossarna slöt
med muslimerna(det muslimska brödraskapet) förbundet Tro & solidaritet var sossarnas partner gentemot muslimerna-det såg mera rumsrent ut då!

Sedan har utvecklingen gått snabbt. Vi har snart ett muslimskt parti, som ganska säkert kommer in i riksdagen nästa val. Vad gör vi då? En del menar att Sverige är ett "experimentland" där FN,EU och globalisterna styr allt bakom kulisserna.
Politikerna i Sverige är bara marionetter. Man vill se, hur det blir i ett västerländskt land, när islam tar över. (det vet vi redan, det är bara att se ut över världen)
Det är redan nu, långt mer allvarligt än dom flesta inser. Det är både en "vanlig kamp" och en andlig kamp. Vi har inte bara islamister, som kan utföra terrordåd. Vi har muslimska gäng, som tar över stadsdel efter stadsdel och polisen är i stort handlingsförlamad, eller? Polisen måste följa PK-linjen. Det som regeringen-sossarna och miljöpartiet tillsammans med MSM har bestämt. Alltså, dom måste följa den "Globalistiska agendan". Det måste alla statliga verk och myndigheter. Protesterar du är du snart utmobbad och utan arbete.


Sedan har vi den andliga kampen över våra städer och samhällen. Muslimerna kräver moskeér på allt fler platser och böneutrop. Och där detta finns, anser dom, att islam är den religion som gäller. Dom kristna har i och med detta, förlorat och gett upp inför islam. Och detta gör, att det inte blir lättare för oss troende att bedja och gå emot onda avgudakrafter, som även många kristna har ställt upp på och välkomnat till landet!
Det kanske låter provocerande för en del, men varför är kristna med och bjuder in en mäktig främmande avgud till vårt land. Och sedan, när 10-tusentals av dom har kommit och vi har fått problem i våra städer och samhällen, som "i princip" är olösliga. Ja då skall man bedja emot dessa främmande gudar och hoppas att dom skall bli frälsta dessa muslimer.
Jo vi skall bedja för muslimerna och några av dom blir också frälsta, men det är naivt att tro att alla skall bli det-det kommer inte att hända. Och dom som verkligen har konverterat, dom borde få stanna, absolut. Men en del spelar dubbelspel. Och av alla som kommer är bara ca 3-5% flyktingar. (i media kallas alla flyktingar, det låter bättre då) och många går på denna falska, vinklade nyhetspropaganda som sprids av MSM.
Varför inte ta emot färre migranter och integrera dom i stället för att ta in massvis och misslyckas med integrationen. Och många som det verkligen är synd om, dom får aldrig en chans att komma hit. Det hela är ganska "ruttet", tyvärr.
Sverige har också skrivit på flera avtal som gör att vi är bundna till vissa åtaganden. (Barcelona-avtalet, Agenda 2030 m.fl.)

Vi binder ris åt egen rygg genom slams kraftiga inflytande. Vi har ju redan shariapoliser och sharialagar i vissa stadsdelar-men det syns ju inte utåt. Tänk när detta blir mer och mer tillämpat! Till detta kommer att det kostar "skjortan" för landet med alla dessa invandrare. Sverige har ingen bra ekonomi, gå inte på det. Siffrorna är friserade av regeringen-ekonomin är usel. Och Sveriges valuta faller.
Sverige är inne i en tuff period och tuffare lär det bli. Speciellt för oss bekännande kristna. T.o.m regeringen vill ha bort kristendomen från samhället. Vi behöver mycket nåd och kraft för att stå emot det som komma skall.
MVH-Shalom (Tack igen Holger)Svara

x
Lena Henricson
torsdag, 26 september 2019 13:37

Ja,skeendet är andligt. Där sann JESUStro falnar fyller onda andemakter tomrummet. Vi kristna behöver vakna upp 🔥 så att det sanna ljuset kan sprida sig mer och mer. 🙏

Svara

x
Lena Henricson
torsdag, 26 september 2019 13:46

I vår församling låter mkt ofta muslimer döpa sig till Kristus.👆✝️ Sedan efter en tid utvisas många av dem. 😢 Vi behöver verkligen be för Migrationsverket,att de fattar goda och rättfärdiga beslut,och inte skickar människor till länder där de troligtvis måste lida förföljelse! 🙏🙏🙏

Svara

x
AnnMarie svarar Erik S
torsdag, 26 september 2019 15:25

Ja visst blir det tuffare för oss kristna men jag undrar om så många kristna fötstår det?

Svara

x
Sven Thomsson svarar Lena Henricson
torsdag, 26 september 2019 17:59

Ja, Lena.
Migrationsverket saknar helt urskillningsförmåga. De skickar tillbaka sådana som blivit frälsta, döpta och medlemmar i kristna församlingar. Det är mycket sannolikt att dessa får lida förföljelse och blir hotade när de kommer tillbaka till sina hemländer.

Däremot låter de invandrare stanna, som inte har egentlig flyktingstatus, utan är terrorister, våldtäktsmän och våldsbenägna. Vi får verkligen be att det rätta slaget invandrare får stanna och att misstänkta terrorister och våldsmän visas ut. Vi får också be för kristna som utvisas att Herren håller sin skyddande hand över dem.

Svara

x
Sven Thomsson
torsdag, 26 september 2019 18:19

Vi får tacka Gud för Holger, som frimodigt vågar lyfta fram Islams farlighet.
Han skriver om integration och framhåller att integration är en ödesfråga. Det är sant och riktigt. Många islamister VILL INTE låta sig integreras. De vill inte anpassa sig till svenska lagar och förordningar. De rättar sig bara efter vad Allah säger. De bryr sig inte om att lära sig svenska, utan hävdar att alla ska tala arabiska. Deras mål är nämligen att ta över Sverige, ja hela världen.

De har nu bidat ett politiskt parti och kommer förmodligen in i Riksdagen efter valet 2022. Genom att islamisterna är så många och att fler och fler importeras hit kommer de säkert inom en snar framtid att rösta fram en islamistisk statsminister. Vad säger herr Löfven och de övriga i regeringen om det?

Svara

x
Roger T. W.
torsdag, 26 september 2019 20:53


Iranierna har en annan variant av islam och några blir kristna i sitt hemland. Jag har sett några omvändelsevideor och de var äkta. En fick bönesvar när han närmade sig Jesus. Annat måste vi se upp med. Några blir kristna i Sverige för att få stanna. Det är känt att de kan avrättas i sina hemländer. I islam är allah allförlåtande och det är frestande att ljuga.

En muslimska började tala med mig och antagligen för att hon ville träna sin svenska. Vi ska vara artiga, sade hon. Jag blev mycket förvånad. En muslimska ville tala med en svensk man? En annan tvingades av sin man att ha hopplösa skor. På väg till jobbet bytte hon till skor mer i sin smak. En annan tog av sig slöjan när hon skulle fotograferas.

Jag tror inte att iranierna begår terrorbrott. Vilseförda sunnimuslimer gör det. Det nämns aldrig att kristna har skydd i koranen, men be mig inte om citat.

Partiet Nyans är intressant på det sättet att det hotar socialdemokraternas väljarbas.

Svara

x
Lena Henricson svarar Sven Thomsson
torsdag, 26 september 2019 22:30

👍 Precis! 🙏

Svara

x
Troende
fredag, 27 september 2019 08:50

Var på er vakt när det är muslimer och utlänningar. Inget fel att vara försiktiga !
Se upp i sammanhang där de låter asylsökare delta i t.ex. matserveringar,vara på Förskolor,Fritidsverksamhet.
Infiltration pågår ibland där man minst anar det.

Svara

x
Torsten Edelstam
söndag, 29 september 2019 23:03

Bara ett krig kan rädda Sverige från islam.

Svara

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 16 december 2019 02:39
Min man är intresserad av sin anställd! Fikar med henne, tar henne med sig till sina ärenden osv. Jag vet inte hur jag ska gå till väga. Jag är frustrerad o förkrossad. Jag vet inte vad jag ska göra.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarStöd Apg29:

Mer info hur du kan stödja finner du här!

Kontakt:

MediaCreeper Creeper

↑ Upp