Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Salvation

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Islami dėshiron qė tė marrė pėrsipėr nė Suedi

Nuk ėshtė njė betejė shpirtėrore pėr vendin tonė mes Krishterimit dhe Islamit.

Islami dėshiron qė tė marrė pėrsipėr nė Suedi

Ka shumė myslimanė nė vitet e fundit nė vendin tonė ka zgjedhur rrugėn e krishterė, larg urrejtjes dhe dhunės. Kjo ėshtė ana pozitive e gjėrave, ndėrsa kėrcėnimi islamik rritet.


Av Holger Nilsson
onsdag, 25 september 2019 19:20
Gästblogg

Integrimi - njė ēėshtje kyēe

Politikanėt kryesorė tani janė duke folur nė lidhje me atė integrimi ėshtė njė ēėshtje e rėndėsishme. Ėshtė e qartė se ajo vėshtirė se mund tė thuhet.

Natyrisht, kjo nuk ėshtė aq e menēur pėr tė marrė lehtė njė ēėshtje vendimtare. Ēfarė mund tė bėjmė pėr kėtė ēėshtje serioze? Pėrgjigja e trishtuar ėshtė "jo shumė" ose "pothuajse asgjė".

Arsyeja pėr kėtė pesimizėm ėshtė ajo qė njė shkencėtar, profesor Ruud Koopman pėrfunduar. Ai ka mbi 20 vjet hulumtimin e integrimit dhe asimilimit nė mesin e muslimanėve nė Evropė.

Nė gazetėn norvegjeze Dokumenti mund tė lexoni atė qė ai ka dalė me. Pėrfundimi i tij ėshtė: Islami nuk lejon pajtuar me demokracinė dhe shoqėritė perėndimore. Kjo ėshtė padyshim e vėshtirė tė integrohet muslimanėt se sa grupet e tjera tė emigrantėve nė shoqėritė perėndimore.

Tashmė nė vitin 2013 Koopman botuar njė raport me shoqėrues studim tregon se dy tė tretat e atyre muslimanėve tė anketuar besojnė se rregullat fetare janė mė tė rėndėsishme se ligji i vendit ku ata jetojnė.

Asnjė shoqėri perėndimore ka pasur sukses nė integrimin e myslimanėve. Kėshtu, ajo ėshtė njė iluzion se Suedia do tė arrijė atė qė asnjė vend tjetėr nuk ka pasur sukses.

Kjo ėshtė pėr shkak se ajo ėshtė nė lidhje me njė kulturė tė ndryshme, fesė, dhe njė mendim qė bien ndesh me shoqėrinė suedeze.

Njė zgjidhje ėshtė, megjithatė, dhe kjo ėshtė kur myslimanėt do tė konvertohet nė besimin e krishterė. Ka shumė shembuj tė atyre qė kanė marrė kėtė hap, mė tė mirė kanė arritur tė integrohen nė shoqėri.

Pavarėsisht nga kjo, zgjidhni Bordi i Migracionit ende pėr tė dėbuar shumė prej kėtyre tė konvertuarve krishterė, ndėrsa numri i madh - ata qė nuk duan tė integrohen - mbetet. Kjo mund tė provojė tė jetė njė gabim shkatėrrues!

Islami dėshiron qė tė marrė pėrsipėr nė Suedi

Nėse ju reagojnė pėr titullin nė mėnyrė tė lexoni kėtė artikull dhe tė shohim shembuj tė asaj qė po ndodh nė vendin tonė.

Soheila Fors ka njė utet dramatik fl, ajo ka lindur nė Iran dhe erdhi vonė nė Suedi. Sot ajo ėshtė njė i krishterė i patundur dhe ka pėrvojė tė dy Islamit tė besimit tė krishterė. Nė njė artikull nė botė sot ajo na tregon pėr njė ngjarje:

"Kjo ndodhi nė shesh, kur kam pasur grupin dhe ajo erdhi pėr t'u pėrballur me mua. Veli ishte ulur nė mėnyrė tė pėrkryer, si buzėqeshje pėrēmuese. Kėshtu filloi bisedėn qė nuk ishte njė bisedė pa njė seancė. Kur ajo nuk ėshtė duke u kudo, ajo ishte koha pėr tė kėrcėnuar: Kemi ardhur kėtu pėr tė marrė pėrsipėr. Askush nuk duhet tė duhet tė mėsojnė suedeze, tė gjithė duhet tė flasin Arabisht. Kur ne kemi fuqi, po ashtu do tė jetė e detyruar tė veshin vello.

Thirrja dha njė shije tė keqe nė gojėn time, sepse kam takuar kaq shumė si kohė e saj kaq shumė. Ėshtė kafshėt fetare diktaturės qė gjithmonė tingull tė njėjtė, si nė vitin 1980 Irani nė Suedi e 2020-sė. "

Ne do tė japė njė tablo tė ndryshme tė Suedisė, pėrkatėsisht nga Hjällbo, njė periferi tė Gothenburg. Bota sot jep njė pamje tė asaj qė ndodhi kur tre tė krishterėt ungjillizuar nė sheshin.

Pastaj ka pasur njė djalė nga banda dhe thotė: ". Ju keni tre minuta pėr tė marrė ju nga kėtu, ose unė do tė tė gjuaj"

Incidenti ndodhi gjatė Ramazanit dhe bandės gjithashtu ėshtė shprehur se "Tė gjithė i shpejtė kėtu. Ne jemi muslimanė. Ne nuk duam ju kėtu. "

Komentet e mėposhtme janė shqiptoi fjalėt e muslimanėve: ". Ne nuk duam tė ju kėtu" "Ne kemi ardhur kėtu pėr tė marrė pėrsipėr" dhe

Kjo tregon se ekziston njė betejė shpirtėrore pėr vendin tonė mes Krishterimit dhe Islamit. Ajo ėshtė tani koha pėr tė krishterėt dhe politikanėt pėr tė zgjoheni dhe tė marrin kėto ngjarje seriozisht. 

Islamistėt janė rritur nė Suedi

Askush nuk duhet tė mendojė se Suedia ėshtė njė qoshe tė mbrojtur tė botės ndikimi i islamistėve. Njė raport SAPO tregon rritje tė mprehtė e islamistėve nė Suedi.

Nė TV, teletekstit dhe disa media tė tjera mund tė jetė mė 11 qershor tė marrin pjesė tė shifra alarmante e FBI-sė pėr numrin e islamistėve nė Suedi.

Fredrik Hallström, nėnkryetari i antiterrorizmit thotė: "Ne jemi tė shqetėsuar pėr rritjen." Ėshtė thėnė edhe nė raportin: "Autoriteti tash po ndodh nė ofensivė ėshtė e lidhur me numrin e radikalėve islamikė nė Suedi ėshtė rritur ndjeshėm nė vitet e fundit, nga qindra tė mijėra. Nė maj, tashmė ka gjashtė islamistėt shquar janė ndaluar. "

Tani ka me mijėra (!) Islamistėt nė Suedi. Njė nga kėto mund tė thuhet se pėrbėjnė njė kėrcėnim potencial pėr sigurinė e vendit tonė. Kjo ėshtė ndoshta vetėm njė ēėshtje kohe para se ne mund tė fillojnė tė shohin islamistėt radikalė pėr tė vepruar nė ēdo mėnyrė.

Ka pasur njė rritje tė mprehtė nė numrin e muslimanėve nė Suedi nė vitet e fundit.

Nė vazhdėn e kėsaj gjithashtu ndjek njė rritje tė mprehtė nė islam. Islamistėt janė tė gatshėm tė bėjė asgjė nė emėr tė besimeve tė tyre fetare, duke pėrfshirė edhe hedhjen nė ajėr pėr tė vrarė tė tjerėt.

Nė qershor, Shėrbimi i Sigurimit pėr tė dėbuar dy imamėt (!), I cili ka qenė aktiv nė xhami. Anėtarėt e tjerė tė mjedisit radikal islamist ka qenė gjithashtu i arrestuar nga Shėrbimi i Sigurimit.

Muslimani i zakonshėm duhet tė duam dhe tė pėrpiqet tė fitojė pėr Jezusin. Dashuria e Jezusit e bėn njė musliman pėr njė ndjekės tė dashur tė Jezusit nė vend tė duke u bėrė islamistėt.

Ka shumė myslimanė nė vitet e fundit nė vendin tonė ka zgjedhur rrugėn e krishterė, larg urrejtjes dhe dhunės. Kjo ėshtė ana pozitive e gjėrave, ndėrsa kėrcėnimi islamik rritet.

Nėse jeni duke e lexuar kėtė janė myslimanė ju duhet tė dini se ju jeni tė dashur nga Perėndia. Prandaj bėjė tė njėjtėn gjė si kaq shumė tė tjera dhe tė hapur deri nė mesazhin e dashurisė.Publicerades onsdag, 25 september 2019 19:20:39 +0200 i kategorin Gästblogg och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

tisdag 27 oktober 2020 17:44
TACK JESUS DU HJÄLPER S I MORGON ONSDAG PÅ ETT VIKTIGT MÖTE SOM HAN SKALL VARA PÅ HOS POLISEN ATT ALLT GÅR BRA DÄR JESUS ÄR MED HONOM OCH ALL RÄDSLA ÄR BORTA ATT KAN SOVA O VARA I VILA O FRID I ALLT.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp