Language

Apg29.Nu

Start | TV | Bönesidan | Bibeln | Läsarmejl | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Israel - karakteri i madh kohė

A kemi njė kuptim tė mė i madhi i tė gjitha karaktere kohė - Izraelin?

flamuj izraelit.

Tani hebrenjtė janė kthyer nė ish-vendin e tyre dhe ata kurrė nuk do tė jetė e detyruar jashtė vendit. Ajo ka Perėndia premtoi nė Amos 9: 14-15.


Av Holger Nilsson
måndag 7 oktober 2019 01:25
Gästblogg

Nė qoftė se ne nuk e kemi atė, nuk ėshtė ēudi nė qoftė se ne nuk e kuptojmė tė gjithė tė tjerėt.

Nga tė gjitha shenjat kohės qė profecia Bibla jep si pikė referimi pėr tė, kur ne mund tė presim kthimin e Jezusit ndodh, ėshtė shteti mė i madh i Izraelit dhe restaurimi i Judenjtė mbledhjes.

pėrmbushja e padiskutueshme profetike

Ka njė pėrmbushje profetike qė ka ndodhur nė brezin e tani i gjallė dhe kjo ėshtė e padiskutueshme. Pėrmbushja ėshtė aq i qartė dhe i plotė si ajo do tė drejtojė tė paktėn pėr tė gjithė besimtarėt. Ne mendojmė pėr hebrenjtė kthehen nė vendin qė dikur rreth 2000 vjet mė parė ishin tė detyruar larg.

Kjo arritje ėshtė kaq e bazuar se nė jo mė pak se 14 nga librat e Dhiatės sė Vjetėr mund tė gjeni kėtė. Ajo flitet nė mė shumė se 60 vende nė librat e profetit.

Mesazhi ėshtė i qartė

Kjo nuk ėshtė nė lidhje me njė ēėshtje tė interpretimit, mesazhi ėshtė i qartė; Perėndia do tė sigurt se njerėzit do tė kthehen nė vend. Ajo ėshtė gjithashtu nė lidhje me kėtė kthim tė mbahet nga ēdo drejtim.

Ne riprodhuar kėtu vetėm disa nga kėto fragmente si shembuj ju mund tė kėrkoni dhe tė lexoni: 

Tani hebrenjtė janė kthyer nė ish-vendin e tyre dhe ata kurrė nuk do tė jetė e detyruar jashtė vendit. Ajo ka Perėndia premtoi nė Amos 9: 14-15:

"Unė do tė bėj popullin tim e robėrisė Izraelit. Ata do tė rindėrtojnė qytetet e shkretuara dhe do tė banojnė nė to. Do tė mbjellin vreshta dhe do tė pijnė verėn e tyre. Ata gjithashtu do tė punojnė kopshtet dhe do tė hanė frytet e tyre. Unė do t'i mbjell nė tokėn e tyre. Qė nuk do tė ērrėnjosen kurrė mė nga toka qė u kam dhėnė atyre, thotė Zoti, Perėndia juaj. "

"Profecitė biblike po pėrmbushen nė kohėn tonė."

Disa vjet mė parė cituar Kryeministri izraelit Netanjahu kėtė profecisė biblike e hapjes solemne tė OKB-sė. Ai e bėri kėtė nė para tė gjitha kombet qė ishin mbledhur aty nė OKB. duke ēuar kėshtu nė botė e ka dėgjuar atė qė Perėndia ka bėrė dhe ēfarė ka premtuar popullin hebre.

Pas Netanyahu cituar pasazhin e Biblės nė Amos, ai shpalli: 

"Profecitė biblike po pėrmbushen nė kohėn tonė."

Duke pasur parasysh se ai mund tė bėjė atė nė frontin e pėrfaqėsuesve tė kombeve tė OKB-sė, aq mė tepėr duhet kjo tė mos tė shpallet nė tė gjitha katedrat e krishterė!


Publicerades måndag 7 oktober 2019 01:25:02 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!

"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

fredag 18 oktober 2019 23:54
Jag är så svag har en mycket svår livssituation. Är mycket ensam utan riktig släkt. Be min syster här av sig ja blir bara mer o mer sjuk. Känns som ja när som kommer falla ihop o dö. Blivit svårt sjuk

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarStöd Apg29:

Kontakt:

MediaCreeper Creeper

Apg29 använder cookies. Genom att surfa på Apg29 godkänner du användandet av cookies.

↑ Upp