DONERA - bli mnadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Language Apostlagrningarna fortstter i vr tid!
Christer berg | TV | Bnesidan | Pyetni Christer berg | comments | Shkruaj Kruhet | chat | Reader Mail | Printo | media | Info | Krko
Christer berg | TV | Bnesidan | Pyetni Christer berg | comments | Shkruaj Kruhet | chat | Reader Mail | Printo | media | Info | Krko

Jesus - njerzimi garant

Jezusi qndroi garant pr nj t tr njerzimin.

Jesus - njerzimi garant

Jezusi qndroi garant pr nj t tr njerzimin. Mbreti i menur Solomon mund t me an t shpalljes profetike Fjalt e urta t parashikuar se far ka ndodhur me rroba Jezus, qindra vjet para se t ndodhi.


Av Sven Thomsson
torsdag, 26 september 2019 16:39
Lsarmejl

Jezusi u b garant yn

Njeriu nuk mund t paguaj borxhin e tyre t mkatit. Por Jezusi u b garant ton dhe paguar nj shum barrn e borxhit njerzimi. Ajo nuk mund t paguhet me argjend ose ar, por Jezusi ishte mimi, kur ai e pagoi at me gjakun e tij t muar.

Ne t japin kuotn e nj shkrim t shenjt nga Matt.27: 35

"Dhe, mbasi e kryqzuan, i ndan rrobat e tij, hodhn short"

N nj prkthim thuhet: "ushtart luajtur zare pr t ndar rrobat e tij," dhe nj tjetr "kasht t drogs pr ta". Ngjarja sht prshkruar edhe n Mark.15: 24 dhe Luka. 23:34.

Ngjarja e rrobave t Jezuit jan parashikuar

Por t gjitha lexues t Bibls nuk mund t di se ngjarja e rrobave t Jezuit jan parashikuar edhe n Dhiatn e Vjetr. Mbreti Solomon, i cili ishte profeti shkruan pr kt n Urta. 20:16:

"Merr rroben e tij, sepse ai ka shkuar garant pr nj tjetr, dhe zotimin kur ai ka pr hir t t huajve."

Me "t huaj" do t thot nj pagant probabilitet t lart, ifutt, dhe t gjith popujt, me t vrtet, e tr njerzimit t rn - si ju dhe un, t cilt mbanin fajin e mkatit. N Prov. 27:13: thot:

"Merr rroben e tij, sepse ai ka shkuar garant pr nj tjetr, dhe pengu kur ai, hir t gruas s huaj-s."

prgjegjsi e rnd e personit i cili qndronte garant

N koht e Dhjats s Vjetr, dhe n kohn e Jezuit mbshtetej nj prgjegjsi jashtzakonisht t rnd t personit i cili qndroi garant pr nj borxh-ngarkuar personal. Garantuesi duhet s pari t paguaj borxhin e debitorit. Por n qoft se debitori nuk mund t paguajn ishte obligim e garantuesit pr ta br kt. Nuk u lejohet edhe pr t lejuar pr t marr mantelin e tij peng.

Ne do t shohim n nj tjetr shkrim i shenjt si shembulli i asaj q ndodhi si nj garant pr dik tjetr. Prov. 22: 26-27

"Mos nj nga ata q japin dorn, e atyre q u garanton kredi. Jo si ju, q ju duhet t merrni larg nga shtrati ku jeni, n qoft se ju keni asgj pr t paguar me? "

Edhe krevat, ku borxhi-ngarkuar prdoren pr t fjetur ishte kreditori e drejta pr t marr pengun.

Jezusi qndroi garant pr nj t tr njerzimin. Mbreti i menur Solomon mund t me an t shpalljes profetike Fjalt e urta t parashikuar se far ka ndodhur me rroba Jezus, qindra vjet para se t ndodhi.

Ajo ishte zakon n Izrael se ushtart kishte pr t marr rrobat kryqzuar. Ata jo vetm q morn rrobat e Jezuit, por edhe t Kryqzuarit grabits rrobat. tunik e Jezusit ishte e endur nj cop dhe nuk kishte seams. Pse ushtart nuk e heq at, por hedhim short pr t par se kush mund t takojn (Gjn. 19:25).

profeci prmbushet n do detaj

Ushtart e dinin se ai ishte i varur n kryq nuk do t duhet t veshin m shum. Megjithat ata nuk e din se duke ndar rrobat e Jezuit dhe dhuroj pallto, n do detaj takuar Psal. 22:19.

Si Adami i par ra n mkat dhe u prjashtua nga parajs, Perndia i dha atij rroba, n mnyr q ai t mund t fsheh lakuriqsin e tij. Kur Adami i fundit (Jezusi) vdiq pr mkatet tona dhe u b mallkim pr ne, ai ishte i zhveshur.Publicerades torsdag, 26 september 2019 16:39:32 +0200 i kategorin Lsarmejl och i mnena:

ANNONS:
Himlen TV7

Rekommenderas

Stor intervju med Christer berg i tidningen Vrlden idag. "Gud bar Christer efter hggravida fruns dd." Bde text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live p Youtube


Direkt med Christer berg - Apg29.Nu


Dagens datum

V 02, lrdag 16 januari 2021 kl 16:37

Dagens namn

Hjalmar, Helmer

Dagens bibelord

“[Köttets gärningar och Andens frukt] Vad jag vill säga är detta: vandra i Anden, så gör ni inte vad köttet begär.” (Galatians 5:16)

Dagens bn

Fader mt var och en idag och omslut dem p alla sidor. Mt ocks Hjalmar och Helmer. Tack fr din stora krlek och nd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


"Perndia e deshi aq botn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], t cilitdo q beson n t t mos humbas, por t ket jet t prjetshme." - 03:16

"Por, sa m shum t  marr  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin t bhen bij t Perndis, atyre q besojn n emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po t rrfesh me gojn tnde Zotin Jezus, dhe po t besosh n zemrn tnde se Perndia e ngjalli prej s vdekurish, do t shptohesh." - Roma 10: 9

Dshironi t merrni t ruhen dhe t marr t gjitha mkatet e tua t jan falur? Lutuni kt lutje:

- Jezusi, un do t'ju marr tani dhe ju rrfej si Zotin. Un besoj se Perndia ju ringjall prej s vdekurish. Faleminderit q un tani jam i shptuar. Faleminderit q e ke falur mua dhe ju falnderoj q un jam tani nj fmij i Perndis. Amen.

A ju merrni Jezusi n lutje lart?


Senaste bnmnet p Bnesidan

lrdag 16 januari 2021 11:01
Alla olyckor kom p samma gng: Pandemin,skilsmssa,arbetslshet. Sorg och saknad ger ngest. Be att Jesus br mig under denna svra tid. Snlla Gud hr mig.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTD APG29
SWISH: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli mnadsgivare
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stdja finner du hr!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer berg

↑ Upp