Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Kommentarer | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Do tė tė gjithė krokodilat, gjarpėrinjtė, fluturon, merimangat, kuriozitete, tigrat, elefantėt, peshkaqenė, dhe peshqit nė qiell?

Mendja jonė logjike kupton Shpejt e keqe se kjo nuk mund tė jetė e drejtė.

Njė varr i kafshėve nė Axamo jashtė Jönköping.

Jo, kjo nuk ėshtė njė fėmijė i vogėl i cili ka vdekur. Kjo ėshtė njė kafshė qė e ka marrė kėtė varr tė bukur pėr mijėra. Varri ėshtė i vendosur nė njė varrezė manar pėr kafshėt e vogla nė Axamo jashtė Jönköping.

Qė nga ajo ėshtė e rėndėsishme tė kujtojmė se ka njerėz tė cilėt duhet tė dalin dhe tė mbretėrojė me Jezusin pėr njė mijė vjet. Nuk ėshtė pra ka qentė dhe macet qė tė ringjallen dhe tė mbretėrojnė me Jezusin. A e shihni se ēfarė mė tė sqarojmė atė, aq mė shumė e palogjikshme tė bėhet. Nė fakt, kjo ėshtė njė fyerje pėr vetė Jezu Krishtit.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
söndag 9 februari 2020 16:11

lėviz pėrqėndrohet

Nė fakt, ėshtė e ēuditshme se ka nga ata qė janė tė zemėruar nė lidhje me kafshėt do tė shkojnė nė qiell apo jo. Unė mendoj se nė fakt lėviz fokusin nga diēka qė ėshtė shumė e rėndėsishme pėr diēka qė nuk ėshtė aq e rėndėsishme.

Gjegjėsisht, duke lėvizur fokusin nga nevoja e tij pėr shpėtimin dhe janė tė shqetėsuar nė lidhje me kafshėt. Ėshtė ashtu si ju fajėsojnė larg nga vetė nė njė farė mėnyre pėr tė shmangur vetėqeverisje pėr mirėqenien e tij shpirtėrore.

A keni menduar se ēfarė do tė jenė pasojat nė qoftė se tė gjitha kafshėt e shkoi nė qiell? Atėherė tė gjithė krokodilat, gjarpėrinjtė, fluturon, merimangat, kuriozitete, tigrat, elefantėt, peshkaqenė, peshku dhe kėshtu me radhė ... dhe kėshtu me radhė, pėr tė shkuar nė qiell. Mendja jonė logjike kupton Shpejt e keqe se kjo nuk mund tė jetė e drejtė.

Jezusi u bė njeri

Jezusi u bė njeri tė vdiste pėr popullin, ai nuk ishte njė qen ose mace. Pėr mė tepėr, ajo ėshtė e njerėzit me rrėfimin e tyre Munnar mund tė pranuar Jezusin dhe tė ruhen. Qentė dhe macet nuk mund tė marrin Jezusin me rrėfimin e tij Munnar.

Qė nga ajo ėshtė e rėndėsishme tė kujtojmė se ka njerėz tė cilėt duhet tė dalin dhe tė mbretėrojė me Jezusin pėr njė mijė vjet. Nuk ėshtė pra ka qentė dhe macet qė do tė dalin dhe do tė mbretėrojnė me Jezusin. A e shihni se ēfarė mė tė sqarojmė atė, aq mė shumė e palogjikshme tė bėhet. Nė fakt, kjo ėshtė njė fyerje pėr vetė Jezu Krishtit.

Ne morėm leje nga Zoti Jezu Krisht pėr tė ngrėnė kafshėve. Kjo do tė kurrė nuk kanė qenė nė gjendje pėr tė marrė kafshėt ishin si ne njerėzit.

qenie e gjallė

Njeriu ėshtė njė shpirt i gjallė, kafshėt nuk janė shpirt i gjallė. Zoti shpėrtheu frymėn e jetės nė njeriun, por Perėndia nuk e goditje nė frymėn e jetės nė hundė e kafshės. Tė besojnė se kafshėt do tė shkojnė nė qiell ėshtė njė gėnjeshtėr e jetės dhe pėr tė vėnė Biblėn jashtė loje.

Ne duhet tė predikojmė shpėtimin nė Jezus Krishtin pėr njerėzit dhe pagėzoj nė Zotin Jezu Krisht. Ne duhet tė jemi tė zėnė dhe nuk ka asnjė llafos fetar dhe bestytnitė e kafshėve tona.

Pet Varrezat

Njerėzit tė cilėt nuk mund tė kenė tingujt hop varrosin kafshėt e tyre nė djurkykogårdar. Unė vetė kam vizituar njė "varrezė" tė tillė pėr kafshėt e vogla nė Axamo jashtė Jönköping. Disa kafshė kishte varre nė rregull me varreve mijėra. Shumė e trishtuar.

Kėto kafshė "pushimi" nė varre nuk do tė ndodhė. kufomat e tyre tė vogla tė kafshėve do tė tretem dhe pastaj nuk janė mė. Por ne jemi njerėz qė besojnė nė Zotin Jezu Krisht do tė dalin si tė Zotit Jezu Krisht. Kjo ėshtė shpresa jonė e pėrjetshme!


Publicerades söndag 9 februari 2020 16:11:10 +0100 i kategorin och i ämnena:


0 kommentarer


Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!

"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 22 februari 2020 21:15
Ja har självmordstankar för livet är för svårt. Har förlorat så mycket i mitt liv. Ensam utan släkt. Nyss flyttat till annan lägenhet o ja vantrivs. Vill tillbaka till gamla området. Be för mig. €

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper Creeper

↑ Upp