Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Kommentarer | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Kontantlöshetens "lashtėsinė" dhe historinė mė tė hershme

Nga libri cashless konspiracion. Nė kuptimin modern, ideja u ngrit pėr blerjet cashless publike nė vitin 1949.

Kartat e kreditit. 

Shumė kohė para se tė holla aktuale e pėrdorur pėr gjėra tė tjera se paratė. Shell pėrdorur tė tilla si paratė nė Polinezi. Shembuj tė tjerė tė "para" ishin gurė, pupla, grepa peshku dhe madje edhe bagėti.


Av CashOnly
torsdag 3 oktober 2019 18:29
Bok/Följetong

Edhe nė Egjiptin e lashtė dhe Perandorisė Romake tė pėrdorura pagesave cashless, pėr shembull, nė spannmålsköp. Kompania Western Union ėshtė themeluar nė qytetin amerikan tė Rochester nė shtetin e Nju Jorkut. Ajo ka rrėnjėt e saj pėrsėri nė 1851 kur ajo u quajtur Misisipi Shtypi Telegraph Company. Western Union ka punuar kryesisht me atė paratė e dėrguara dhe tė telegrameve tė gjithė botėn. Njė lloj i kartave tė kreditit tė hershme ishin tashmė nė shekullin e 1890 nė Evropė. 1914 filloi nė Western Union me blerjet cashless me njė kartė krediti qė mund tė pėrdoret nė marrėveshjet qė ėshtė rėnė dakord.

kartat e kreditit tė aktuale origjinėn nė shekullin e 20, Shtetet e Bashkuara tė lėshuar nga kompani tė tilla tė naftės dhe zinxhirėt hoteliere. Njė faktor qė kontribuon nė rritjen e pėrdorimit tė kėtyre kartave tė vjetra janė rritur automobilistike, kur kompanitė e naftės filloi tė lėshojė kartat. Supermarket filloi edhe gjatė kėsaj dekade tė publikojė njė lloj argumentet identifikimit pėr klientėt tė cilėt tregtohen me kredi. Edhe pse dyqan departamenti NK pėrdorur nė dekadat e para tė kartave tė kreditit aktuale argumentet bronzi. parė "kartė krediti" Suedisė ishte, pra, i ashtuquajturi NK-card ishte nė fakt njė mässingspollett numėruara. Nė vitet '60 u dha NK kartat e tyre tė kreditit nė kuptimin modern tė modelit amerikan.

Disa kompani filloi nė kartat e fėmijėrisė ofrojnė kartat e kreditit dhe tė debitit tė klientėve tė tyre mė tė mirė. Kėto ishin rėndė pėr t'u pėrdorur dhe i lidhur plotėsisht me kompaninė nė fjalė. Dyqane dhe biznese tė tjera mė pas kishin kartat e tyre. Rreth 1938 filluan tė pranojnė kartat e njėri-tjetrit. Kartat janė bėrė nė '30 e fletė pėr tė zvogėluar rrezikun e falsifikimit. John biggins i Flatbush Bankės Kombėtare tė Brooklyn shpikur kartėn e parė tė kreditit tė lėshuar nga njė bankė nė vitin 1946. Programi, i quajtur blerjet ChargeIT lidhura ndėrmjet klientėve tė bankės dhe tregtarėt lokale.

Si tė gjithė filluan tė vėrtetė - Diners Club

Nė kuptimin modern, ideja u ngrit pėr blerjet cashless publike nė vitin 1949. Njė burrė i quajtur Frank McNamara ngrėnė nė restorant vuaj i madh pėr Cabin tjetėr pėr Empire State Building nė tė cilėn unionet e tij tė kreditit Hamilton Credit Corporation kishte zyrėn e tij. Me tė ishte shoku i tij Alfred Bloomingdale dhe avokati Ralph Schneider. Ata diskutuan problemet e njė klient i cili kishte huazohet kartat e tyre tė kreditit tė ndryshme pėr fqinjėt dhe kur shumė prej tyre nuk mund tė paguajnė mbrapa nuk mund tė klienti tė paguajė borxhin e saj pėr kompaninė McNamara.

McNamara gjithashtu zbuloi se ai nuk kishte qenė me portofolin e saj pėr tė paguar pėr tė ngrėnė. Duke shkruar nėnshkrimin e tij nė njė kartė biznesi qė ai dha nė restorant mund tė jetė njė projekt-ligj kaloi mė vonė. Sipas mendimit tė pėrgjithshėm ndėrvepruar kėto dy gjėra qė McNamara e kishte idenė pėr ēfarė do tė bėhet kartė krediti aktuale. Nė vitin 1950 ai themeloi kompaninė e Diners Club, sė bashku me avokatin e tij Schneider.

Kompania u bė njė ndėrmjetės nė mes tė konsumatorėve dhe kompanive qė ata blerė nga. Nė kartat e parė me shkrim emrat e agjencive tė pagesave nė kartat. Kartat janė pėrdorur shumė nga baterist pėr pagesėn e ngrėnies. Diners Club kartela fillimisht ishin tė ngarkuar me kartat qė do tė thoshte se ata paguhen ēdo gjė qė i detyrohet ēdo muaj.

Bloomingdale ishte pėr njė periudhė njė partner nė kompani. Pėrndryshe, ai ishte mė i njohur si trashėgimtar i supermarket Bloomingdale dhe förhållade saj famėkeq me modelen foto Vicki Morgan. Njė person tjetėr i rėndėsishėm nė historinė e Diners Club Matty Simmons. Simmons ishte gjatė njė periudhe prej zėvendėspresident i Diners Club, por ėshtė mė i njohur si producent televiziv dhe tė filmit.

Mbledhje cashless amerikane tashmė ishte kodrina dhe mori mė tė mėdha ēdo vit. Njė hap ishte kur banka lėshuar karta debiti i pari filloi tė lėshuar nė vitin 1951 nga Franklin Bankės Kombėtare tė Long Island. Sė shpejti, konkurrenca Diners Club dhe mė shumė nga kėto kompani u rrit pėr gjigandėt e mėdha tė kartės sė kreditit.

American Express dhe Wells Fargo

American Express ėshtė themeluar nė vitin 1850 nė Buffalo tė kryer shėrbimin ekspres mail. zgjeruar mė vonė me transportet tė holla dhe aktivitete nė industrinė e udhėtimeve. Henry Wells themeloi Express amerikan sė bashku me William Fargo dhe John Butterfield. Tre transportuesit janė shkrirė nė njė. Nė fund tė shekullit tė 50-tė, filluan operacionet e kartės sė kreditit nė konkurrencė me Diners Club. Kompania ka pasur edhe propagandat e tyre nė botėn e televizionit. American Express ka pasur selinė e saj nė ndėrtesa tė ndryshme nė Nju Jork.

En tid efter American Express grundandes också företaget Wells Fargo av personerna med samma namn. Wells Fargo blev längre fram namnet på en av världens största banker. American Express och Wells Fargos historia är så sammanflätade att det är svårt att skilja åt. I och med att American Express lanserade sitt första kort 1958 så införde man också kontokrediten. Det är företrädelsevis affärsmän som har använt American Expresskort. American Express har på senare tid haft ett samarbete med den stora affärskedjan Walmart genom vilket man ger ut det förbetalda kortet Bluebird Prepaid Card.

American Express anser sig vara så exklusivt att man vad gäller de dyraste korten inte sysslar direkt med marknadsföring. Kunderna anses mer bli medlemmar i en exklusiv klubb.

Rekrutimi ėshtė mė kujton njė shtėpizė masonike sesa njė biznes. Kompania organizon blerjet oddest dhe shėrbime pėr konsumatorėt. Dizajni ėshtė disi e ngjashme me trajtimin Rolls-Royce tė klientėve tė tyre. Por pamja kartat luksoze nuk duhet tė krahasohet me njė makinė luksoze. Pėrkundrazi ata janė "njė karrocė tė vjetėr kalbur me bajgė." Kjo ndodh nga koha nė kohė nė libėr. Urrejtja e kartės sė kreditit merr trurin shkrimtarit pėr tė kaluar nga logjika pėr emocionet negative rrufe.

De mer exklusiva varianterna av American Expresskorten har alltså varit "kändiskort" som har använts av alltifrån Elvis till Zlatan. Vissa rappare har till och med skrivit låttexter om sina älskade kort. Den här boken har troligen tidigare gett intrycket av att enbart vara en faktabok. Den är översållad med argument mot kontokort och annat kontantlöst. Men boken är också en "hatbok" mot allt kontantlöst och faktiskt (på tal om Zlatan) skriven av en fotbollstokig författare.

Men hatet underbyggs av fakta. Dyngkärran ovan var däremot ett undantag orsakat av ett spontant synapsfyrverkeri. På samma sätt som det att kämpa mot till exempel barnporr och rasism lätt blir personligt på grund av känslor av ilska och äckel så har även problematiken runt bokens ämnen blivit personlig för författaren. Det har varit personligt hela tiden.

Ndonjėherė kalimi librin me gjuhėn mė personale dhe bisedor dhe pėrmbajtje, dhe pastaj tė kthehen nė "mentalitet formale enciklopedi". Mė lejoni tani tė vendosur tonin pėr pjesėt personale tė librit. Nėse Zlatan lexuari kėtė libėr, unė shpresoj qė ai drejton nga shembull si super tip ai ėshtė dhe merr shpėtoj e "luks" karta e tij American Express. Duke bėrė atė qė ai e bėn mė tė mirė. Kasetė kartėn e kreditit tė njė futbolli. Kick pastaj topin larg nė pyje, ku askush nuk mund ta gjeni atė. Ku mund tė gjithė tė jenė kafshė tė egra nė mėnyrė tė pėrshtatshme pėr tė urinuar nė kartė. Si mund tė jetė autori kjo emocionale zemėruar? Lexuar librin dhe pėr tė gjetur se pse.

MasterCard dhe Visa - njė hyrje

MasterCard (themeluar 1966) ėshtė mė tepėr njė organizatė bashkėpunuese me disa mijėra bankat qė anėtarėt se njė thjesht

Kompanitė nė kuptimin normal. Nuk ėshtė njė kompani e kufizuar qė shet licenca kartė. Historia e hershme MasterCard ėshtė e lidhur me dy organizatave bankare pėr kartat e kreditit. Ndėrbankar dhe WSBA. Ai krijoi njė projekt pėr kartė krediti tė quajtur Master Charge. Master Charge u quajt mė vonė MasterCard. Fillimi i tij zhvilluar nė njė kompani globale kartė ishte njė bashkėpunim mes Master pagesė dhe banka meksikan Banco Nacional. Njė detaj i tregimit ishte konflikti ligjor qė u ngrit nga Worthern Banka nuk ėshtė e lejuar pėr t'u bashkuar Master Charge. Selia MasterCard janė tani nė qytetin e Blerjes nė shtetin e Nju Jorkut.

Shfaqja ėshtė e ngjashme me MasterCard njė organizatė bashkėpunuese. Kompania ėshtė nė pronėsi nga njė shoqatė biznesi qė pėrbėhet kryesisht nga bankat. Ka lidhje tė forta me Bankėn e Amerikės ėshtė banka e parė ka filluar lėshimin e vizave paraardhėsi BankAmericard 1958. karta e parė mund BankAmericard pėrdoret vetėm nė Kaliforni. Ajo ishte e ndaluar pėr tė kryer bankare pėrtej kufijve shtetėrorė. Kjo skirted atė duke licencimit kartėn pėr bankat e tjera. Shumica e kartave tė kreditit

u pe off nga Banka e Amerikės pėr t'u bėrė jo-listuara kompani dhe anėtar nė pronėsi BankAmericard National.

Njė kohė mė parė shfaqje ka marrė emrin e saj aktual si ata dhanė, duke kartėn e tyre tė parė tė kreditit quajtur drejtė hyrjeje. Kjo ishte njė kartė debiti qė ishte e lidhur me sistemet kompjuterike, atėherė sapo dalin pėr tė legalizuara tė quajtur BASE I dhe II BASE. sistemet pėrkatėse Master Charge quajtur INAS dhe INET.

Pjesėt e mendimit qė ishin jashtė Shteteve tė Bashkuara janė shitur nė vitin 1974 dhe u bė njė degė e njė grupi tė bankave quajtur IBANCO. Kompania u emėrua BankAmericard Kombėtare pėrfundimisht pėr nė Vizave SHBA. IBANCO riemėruar mė nė fund gati pėr tė Visa International. postare e parė e kartės sė kreditit tė kompanisė ishte nė qytetin e Fresno, me iniciativėn e Joseph Williams. Pastaj erdhi mailings nė qytete tė tjera nė Kaliforni. Projekti u prish gjatė gjithė kohės tė dy kritikave dhe mashtrimit. 1970 ndryshuar tė gjithė emrat pėr tė treguar. Globalizimi i kartave tė kreditit ka filluar nė fillim me SHBA bankat braktisur sistemin e tyre kartėn dhe u bashkuan ose Master pagesė ose BankAmericard i cili mė vonė u bė MasterCard dhe Visa.

Shiko mori nė vitin 1987 njė mandat pėr tė marrė kujdesin e tė gjithė rrjetit tė shitjes me pakicė Interlink pėr kartat bankare (rrjeti mė i madh i kėtij lloji nė Shtetet e Bashkuara). Nė vitet '90 nisi Smart Card Visa Cash qė mund tė jetė i ngarkuar me fonde nėpėrmjet ATM-ve. Shiko shtyrė zhvillimin nga shirit magnetik tė kartave chip pėrfshirė diēka tė quajtur Programi Partner. Nė Manhattan, bankat Citibank dhe Chase Manhattan nė fund tė viteve '90 njė kartė provė qė ishte plotėsisht i pasuksesshėm. Shpesh, njerėzit e ngarkuar kartėn vetėm njė herė. Njė partneritet me kompani kėrkimi nė internet Yahoo filloi pėr tė krijuar njė faqe blerje nė internet. Shih hapur edhe bashkėpunimin mjaft utkonkurerat me Microsoft qė njerėzit mund tė bėjnė transaksionet e tyre bankare nė kompjuterin tuaj. Display ėshtė me seli nė Fresno nė Kaliforni.

American Express dhe Diners Club kartat e kreditit tė dhėnė veten jashtė ndėrsa Visa dhe MasterCard nuk e bėjnė. Nė rastin e fundit, ajo ėshtė kryesisht bankat anėtare qė lėshojnė kartat. Njė ndryshim i rėndėsishėm nė mes tė kompanive tė kartės sė kreditit ėshtė se disa mėnyrė pėr tė thėnė banka vepron, ndėrsa tė tjerėt nuk e bėjnė. Rrjeti i komunikimit tė tė dhėnave kartat Visa dhe MasterCard ndryshon teknikisht shumė tė ndryshme. Sistemi MasterCard, i quajtur Banknet, VisaNet VISA-sė.

Visa dhe MasterCard janė tė kontrolluara kėshtu nga bankat anėtare si pėrdoruesit e kartave janė nė fakt krejtėsisht nė duart e kėtyre bankave. Konkurrenca mes Visa dhe MasterCard janė praktikisht nuk ekzistojnė, sepse shumica e bankave qė janė anėtarė tė njė organizate janė gjithashtu anėtarė tė tjetrit.

Discover dhe Sears

Discover Sherbime financiare ose thjesht short Discover ėshtė njė tjetėr kompani tė mėdha amerikane e kartės sė kreditit. Ajo u themelua nė vitin 1985 me ndarjen e kompanisė financave Dean Witter dhe u bė pjesė e Sears.

Discover u bė njė kompani e pavarur nė vitin 2007. Ajo i jep kartėn Discover Card. Rrjetet e kartės teknike quajtur Discover Network dhe Pulse. Me seli nė periferi tė Ēikagos. 2008 bleu Zbuloni Diners Club i grupit financiar Citigroup.

Sears, Roebuck & Co ėshtė themeluar nė vitin 1886 nga Richard Sears dhe Alvah C. Roebuck. Sears bė me kalimin e kohės, duke pėrfshirė kompanitė mė tė mėdha tė SHBA-mail pėr. Sears ėshtė e lidhur edhe me rrokaqiell Sears Tower nė Ēikago tani quhet Kulla Willis. Rrokaqiell i cili pėr njė kohė ishte ndėrtesa mė e lartė nė botė ishte nė pronėsi deri nė vitin 2004 nga Sears.

Ndenjur-Slayers

Kontrolli mund tė ēojė origjinėn e tyre pėrsėri nė 1200. Por pėrdorimi tė vėrtetė mori hov vetėm kur kontrollet filluar tė pėrdoret nga argjendarėt nė Angli. Verifikimet kanė qenė gjatė gjithė historisė, ėshtė pėrdorur ndonjėherė si para tė gatshme. Njė shembull i kėsaj ishte kur ushtarėt nė vitet '50 nė Hong Kong pėrdorur kontrollet si njė pagesė tė holla. Ēdo tregtar nėnshkruar kontroll nė kinezisht me ēdo blerje. Kjo mund tė ndodhė qė njė ushtar disa muaj mė vonė e pa njė kontroll tė cilėn ai vetė e kishte pasur nė posedim tė tij.

kartė krediti dhe kontrolloni kushtet bankare funksionon nė mėnyrė tė ngjashme. Mbajtėsi i llogarisė shkruan njė kontroll pėr shumėn e tė cilave marrėsi pastaj mund tė shpengosh nė njė bankė. llogari rrjedhėse mund tė kreditohet (krahasoni kartat e kreditit). Dikush pėrshkroi mėsim ēekun si "versionin kėrmilli e kartelės bankare" a. Nė kontantlöshetens fėmijėrisė folur sa mė shumė pėr shoqėrinė zgjidhjen e kontrollit nė lidhje me cashless.

Njė burrė tashmė nė vurmade 60 shekullit pėr kėtė kontroll dhe cashless shoqėri ku Gjoni Diebold. Kompania e tij u konsultuar Diebold Group krijuar disa rrjetin e bankave kompjuterike tė bazuar nė kėtė dekadė. menduarit Diebold e ndikuar George Mitchell i cili kishte njė post tė lartė nė tė Rezervės Federale (bankės qendrore tė SHBA). Ky i fundit u pėrpoq pėr tė ndikuar bankat e SHBA pėr tė kaluar nė sistemet e kompjuterizuara. Ajo pohoi se kontrollet ishin tė shtrenjta, e cila ishte shumė e ngjashme me argumentet e sotme pėr tė holla.

Ajo ishte njerėz si kėto qė ndikojnė nė organizimin Shoqata Amerikane Bankers (ABA) nė vitin 1976 pėr tė hetuar mundėsinė e njė kontrolli tė ardhshėm tė lirshme dhe cashless shoqėrisė. Ajo gjithashtu ka formuar njė komision tė quajtur Kontrollo Komitetin Shoqėria mė pak. Nė qendėr tė kėsaj ishte kreu ABA i automatizimit Dale Reistad. Shtetet e Bashkuara nuk ėshtė vetėm "kontantlöshetens babai", por edhe kontradiktore, gjithmonė kontrolloni numrin e vendit njė. Verifikimet ka gjithashtu janė dėrguar pėr kompanitė e interesuara me pagesėn e faturave tė rregullta.

Nė fillim tė viteve 90 ishte pagesa shtatė nė Suedi me ēek. Nė 2000, kjo shifėr ėshtė mikroskopike 0.1 pėr qind. Me kalimin e kohės ka pėrfunduar bankat suedeze kėshtu gjithnjė e mė shumė kontrolle. Asnjė nga bankat suedeze guxonte vetėm akuzuar pėr kontrolle. Pastaj, kur njė bankė suedeze nė fund e bėri tė ndjekur tė tjera pėr kontroll dhe fati u vulos gjatėsi. Si kuriozitet ėshtė se mashtrim kontroll ėshtė njė krim nė tė gjithė Shtetet e Bashkuara, por jo tė zmadhoj llogarinė e kreditit.

A bit e parave tė gatshme nė historinė

Shumė kohė para se tė holla aktuale e pėrdorur pėr gjėra tė tjera se paratė. Shell pėrdorur tė tilla si paratė nė Polinezi. Shembuj tė tjerė tė "para" ishin gurė, pupla, grepa peshku dhe madje edhe bagėti. Nė mungesė tė monedhave tė rregullta kanė pagesa oddest pėrdorur ndonjėherė. Pėr shembull, ata kanė pėrdorur shufra hekuri si monedhė nė Spartė, sepse ata ishin tė izoluar nga bota e jashtme.

Monedha Southwest filluar tė pėrdoret nė disa pjesė tė Azisė sė Vogėl nė 600 pes Near East ishte rreth asaj qė ne tani e quajmė nė Lindjen e Mesme. Kjo ishte lydiske Mbreti Croesus qė nė 500 pes filloi tė prerjes sė monedhave prej argjendi dhe ari. Ai u bėri thirrje edhe Pasanik dhe e tyre fjala e njė personi jashtėzakonisht tė pasur. Ku ka pasur njė mungesė e metaleve tė ēmuara tė pėrdorura nė masė tė madhe tė bakrit. Kjo ka ndodhur, pėr shembull, nė fillim nė Romė. Gjatė Epokės Viking janė importuar mė shumė monedha nė Suedi nga tė dyja botės islame dhe nga pjesė tė Evropės. Pėr vikingėt ishte vlera e argjendi, kėshtu qė tė flasin monedhėn. Prandaj, edhe monedha tė vjetėruara argjendi dhe sende tė ndryshme argjendi si pagesė. Mė vonė nė histori, ka pasur pllaka tė mėdha bakri qė kanė aplikuar pėr tė holla.

Monedhat e para suedezė argjendi u riformuar nė Sigtuna rreth vitit 1000. Nė fillim tė 1500 filloi tė numėruar pennies. Duke filluar nė mes tė viteve 1800 filloi nė Suedi pėrdorni njė monedha kokė (kurora dhe pastaj kurora), e cila ishte e ndarė nė 100 cents. Kur njė nga Suedisė braktisėn standardin e artė nė vitin 1931 u zhduk dallimin aktuale mes monedha dhe faturat. Standard ari pėr qėllim nė praktien e kartėmonedhave mund tė kėmbehet pėr ari nga njė rezervė ari. Kjo dhe kartėmonedhat nė pėrgjithėsi ishte i bazuar nė njė premtim tė dhe besimin nė shtet. Njė besim pėr shtetin siē ėshtė tani nuk duhet tė mbėshtetet nė. Paaftėsisė financiare ėshtė shumė e pėrhapur. Por besimi tepėr e keqe nė para tė gatshme se sa njė skllav nė njė shoqėri cashless paarsyeshėm tė cilat nuk ngjallin asnjė besim nė tė gjitha.

historia kartėmonedhė dhe zhvillimi ėshtė i lidhur ngushtė me artin e shtypjes. Ata ishin fillimisht njė formė e faturave ose borxhit para se tė bėheshin pagesa aktuale. Kartmonedha tillverkads parė nė Kinė nė rreth tė njėjtėn kohė si monedha aktuale filluan tė vijnė (600 para Krishtit). Pastaj filloi pėrdorimin e kartėmonedhave si pėrhapur ngadalė nga Kina nė Evropė nė Mesjetė. Ajo ishte nė fakt nė Suedi dhe njė nė 1600 pėr herė tė parė dha kartėmonedhat e duhur nė Evropė. Sė pari, duke Stockholms Banco, atėherė Realm Mbishkrimet bankė dhe nė fund Riksbank nė fund tė 1800s. Mė herėt presion bankat e tjera se shėnimet e veta Riksbank sė. Next nė Suedi, Angli ka shtypur kartėmonedhat nė.

Numizmatika - njė shkencė interesante dhe hobi

Numizmatika ėshtė studimi i tė gjitha monedhat. Ajo gjithashtu pėrfshin lakmi pavlerė me tė dhe tė kėrkoni pėr argumentet, kartėmonedhat dhe medalje. Edhe si njė djalė tė vogėl, autori ishte i hipnotizuar nga katalogėt trashė monedhė qė ekzistonin nė bibliotekė. Mbledhur monedha dhe si nuk ėshtė vetėm nė lidhje me marrjen e objekteve fun nė zotėrim tė tyre tė ēmojnė, kthesė dhe tė kthehet dhe nė fund u ndalur nė xhepat e tė vogla nė njė dosje monedhė. Ajo ėshtė gjithashtu njė mėnyrė pėr tė mėsuar nė lidhje me historinė nė tė njėjtėn mėnyrė si pullė mbledhjen mund tė jetė njė mėnyrė pėr tė mėsuar nė lidhje me vendet e tjera. Ndonjėherė monedhave tė jetė pothuajse vetėm kontakti i vėrtetė me njė periudhė historike.

Monedhė Mbledhja ėshtė njė nga ato hobi ku ka njė letėrsi tė madhe. numismatikern i parė suedez ishte Elias Brenner. Ai shkroi nė fund tė 1600 puna e monedhave titulli i tė cilit nė pus suedez do tė jetė diēka si "monedhė fjalor tė SVEA dhe Göters vendit". Ky seksion ėshtė gjithashtu nė vend me njė rekomandim pėr tė vizituar medaljes Kabinetit nė Stokholm. Ka edhe koleksione interesante monedhė nė qytete tė tjera suedeze. Coin Kabineti ėshtė tė holla muzeun e vet dhe grumbullimin mė tė madh numizmatik nė Suedi. Ai u bė njė muze i veēantė nė vitin 1975 dhe u zhvendos disa dekada mė vonė nė Castle Hill.

Njė nga mesazhi themelor kėtij libri ėshtė tė tregojė se si bota ėshtė gjithnjė e mė shumė i afrohet njė diktaturė totale cashless. Sa mė shumė tė holla pėr tė zhduket sa mė shumė qė ju tė humbni tė Numizmatika mrekullueshme pėr fat tė keq magjepsje e tij duke i prerė me njė thikė

nė fund tė njė litar botėrore-historike, edhe pse ai kalon nėpėr njė pjesė tė madhe tė historisė, atėherė nė fund tė prishet. Tani kjo ėshtė pėr fat tė keq koha pėr tė ndaluar para se autori fillon tė shkruajė njė libėr pėr monedha dhe historinė e tyre. Ky libėr ėshtė sigurisht mė nė lidhje me ruajtjen e tė holla moderne. Por kjo ėshtė njė kėrkesė serioze. e monedhave suedeze dhe mbledhėsit monedhė! Bashkohen! Duke ndihmuar pėr tė luftuar pėr tė ruajtur tė holla vjetra dhe tė reja. Lufta kundėr militantėve tė themelimit cashless tė historisė.

Vazhduar ...


Publicerades torsdag 3 oktober 2019 18:29:52 +0200 i kategorin och i ämnena:


9 kommentarer


x
P. Andersson
lördag 5 oktober 2019 09:40

Jesus sade i Matt 22: 17 Säg oss vad du anser: är det rätt eller inte att betala skatt till kejsaren?” 18 Jesus märkte deras onda avsikt och sade: ”Hycklare, varför vill ni sätta mig på prov? 19 Visa mig ett mynt som man betalar skatt med.” De räckte honom en denar, 20 och han frågade: ”Vems bild och namn är det här?” – 21 ”Kejsarens”, svarade de. Då sade han till dem: ”Ge då kejsaren det som tillhör kejsaren och Gud det som tillhör Gud.” 22 När de hörde detta blev de häpna. De lät honom vara och gick sin väg.

---------------------------------------------------------------------------------

Gud gav oss Sverige. Det är ett land att vårda tills Herren kommer tillbaka. Jag älskar Sverige och vill inte rämna mitt land, men jag vill värna våra gränser och vår sammanhållning.

Det jag inte gillar är att motiven har bytts ut på våra sedlar. Kontinuiteten är bruten, vi ser inte de som förvaltat vårt land längre utan det är populärkulturella figur vi kan älska på en viss nivå men kan de i våra hjärtan och minne ge oss styrkan i svåra tider att upprätthålla våra gränser?


Svara

x
Leif svarar P. Andersson
lördag 5 oktober 2019 10:06

Låt oss leka lite med tanken!

Visst är det på ett sätt Gud som gett oss våra gränser, men, även om det skulle bli nya gränsdragningar och en ny nation (Västryskallahland) av lilla Sverige så kommer Gud att ha varit med då också. All överhet är ju av Gud, eller hur!

De som senare föds in och växer upp i detta nya Västryskallahland kommer att värna om det just såsom du nu värnar om lilla Sverige!

Gränser för nationer förändras och har alltid förändrats, låt oss förstå det så vi blir av med krampaktigt beteende.

Sveriges existens som nation håller på att försvinna, acceptera och inse det...

Rikta istället blicken åt Himlens land och Jesus så kan vi vandra i frid oavsett vad som sker med Sverige..

(Apostlag 7:55)
Men fylld av den helige Ande lyfte han sin blick mot himlen och fick se Guds härlighet och Jesus som stod vid Guds högra sida,

Svara

x
P. Andersson svarar Leif
lördag 5 oktober 2019 10:38

Gud har givit oss våra gränser. Håller med dig om att gränserna ändras genom historien men förändringen är den utförd av Gud?

5 Moseboken 19: 14 Du skall inte flytta din grannes gränsstenar, som förfäderna har rest inom ditt område, i det land som Herren, din Gud, vill ge dig att ta i besittning.

5 Moseboken 27: 17 Förbannelse över den som flyttar sin grannes gränsstenar. – Hela folket skall svara: Amen.

Gränserna ska vårdas och skyddas pliktfullt. När de ändras är det väl av människan som gör det för Gud vill väl inte att vi ska flytta på gränserna?
Svara

x
Leif
lördag 5 oktober 2019 11:22

Det kanske inte direkt är Gud som flyttar gränserna men Han tillåter det definitivt av diverse anledningar som vi ofta inte helt kan överblicka.

Men!

Har ett folk varit upororiskt mot Gud och Hans Ord så sker det absolut så småningom. Sådana situationer där Gud fördriver pga ogudaktighet och därför låter fiender inta land är ju GT fullt utav. De som intar landet behöver heller inte tillhöra Jesus och leva under Guds lydnad utan kan likt Babylons tid vara ett syndigt folk men får ändå tillfälligt uppgiften att inta, fördärva, förskingra och tillfångata.

Detta skeende står vi nu inför i Sverige och kan inte förändra detta med mindre än att Sveriges kristenhet hade valt att älska varandra och enhetligt bett för de regerande och rådande. Istället klagar kristenheten på regering och väljer ständigt dessutom att klaga på varandra istället för att samlas till bön för t.ex Stefan Löfven. Detta har ju varit ett tydligt och synligt fenomen för ögat ända sedan jag blev kristen för snart ca 25 år sen.

Så inte är jag det minsta överraskad om att Sveriges tid som nation nu har nått sin yttersta gräns. Det hjälper inte att skrika på poliser och politiker, det är landets medborgare som mangrant vänt Jesus ryggen och släppt in New Age, Asiens och Arabländernas allehanda religioner.

Därför har vår tids kaldeer intagit och intar landet.


Jesu frid...

Svara

x
P. Andersson svarar Leif
lördag 5 oktober 2019 12:30

Man kan fråga sig varför folk inte sluter upp bakom politikerna..

Jag ställer den frågan till mig själv. Jag älskar Sverige och välfärden. Men jag gillar inte politik. Folk brukar fråga mig varför jag tror på Gud då de säger att det bara är påhitt. Då brukar jag tänka att de ska hitta en politiker som talar sanning..

Det är mycket som verkar gott och fint på ytan i det här landet men frågan är om svenskarna gör det som de gör i livet för att det är rätt eller för att de ska vinna på det själv?

Människor av annan religiös bakgrund har kommit hit, eller hellre, de har lockats hit av politiker. Men den som med någon form av sinne tar del av nyheterna eller verkligheten där man själv bor ser att invandrarna som kommit hit har lämnats vind för våg i fattigdom och missbruk. I kläm, har också sjuka svenskar, fattiga och pensionärer hamnat.

Markusevangeliet 7

1 Fariseerna och några skriftlärda som hade kommit från Jerusalem samlades kring honom, 2 och de såg att några av hans lärjungar åt bröd med orena händer, det vill säga utan att tvätta sig. 3 Fariseerna och alla andra judar håller fast vid fädernas regler och äter aldrig utan att ha tvättat sig om händerna, 4 och när de kommer från torget äter de inte utan att ha badat sig rena. Det finns också många andra traditioner som de håller fast vid, som att skölja bägare, kannor och kittlar. 5 Därför frågade fariseerna och de skriftlärda honom: ”Varför lever inte dina lärjungar efter fädernas regler utan äter med orena händer?” 6 Han svarade: ”Jesaja profeterade rätt om er, ni hycklare, när det står: Detta folk ärar mig med sina läppar, men deras hjärtan är långt ifrån mig. 7 Fåfängt dyrkar de mig, ty lärorna de lär ut är människors bud. 8 Ni vänder er från Guds bud för att hålla fast vid människornas regler.” 9 Och han sade: ”Det är just det rätta – att upphäva Guds bud för att låta era egna regler gälla! 10 Mose sade: Visa aktning för din far och din mor och: Den som smädar sin far eller sin mor skall dö. 11 Men ni påstår att om någon säger till sin far eller mor: ’Det som jag hade kunnat hjälpa dig med, det gör jag till korban’ (det vill säga tempelgåva), 12 då kan ni inte låta honom göra något för sin far eller mor. 13 Så sätter ni Guds ord ur kraft genom de regler som ni har ärvt och för vidare. Och mycket annat sådant gör ni.”

Jag måste påpeka att jag inte är en tillgänglig eller generös person i de flesta lägen. Men jag försöker att arbeta i Sverige så att mina handlingar är de samma i det offentliga som i det privata då Gud är vittne. När samhället har en vacker yta men inget innehåll så är det ett samhälle som inte tror på Gud. Frälsningen måste komma inifrån. Jesus måste in i svenskarna liv igen, in i hjärtat.

Jesu frid och välsignelse till dig också.

Svara

x
Leif svarar P. Andersson
lördag 5 oktober 2019 16:21

Visst är det allra mesta helt som du säger men en sak har jag annan uppfattning om, och det är att det inte är politikerna som orsaken till att andra religioner har kommit hit. Ja, de är ofta beslutsfattare men de sitter där de sitter för att folket i demokratins anda har valt, och då är de endast redskap åt folket. Det är folket som vill ha oandlig meditation, (New age) inom vård och omsorg, alltså blandningar av både yoga, buddhism och hinduism inom arbetsplatser. Det är folket som accepterar (Evolutionsläran) i skolvärlden. Det är folket som vill ha all denna avgudadyrkan inte politikerna först och främst. Därför har våldet och även islam tagit allt mer plats i samhället, inte pga politisk önskan. De är bara redskap åt ett avgudadyrkande folkslag!

Svara

x
Sven Thomsson
lördag 5 oktober 2019 16:53

Politikerna omhuldar invandrarna och ger dem privilegier som inte förunnas oss svenskar Vad sägs om Annie Lööf som ville dra hit en massa invandrare, rena invasionen?

Svara

x
Leif svarar Sven Thomsson
lördag 5 oktober 2019 16:59

Hon är också folkvald!

Svara

x
Troende
söndag 6 oktober 2019 11:26

Vilddjurets märke. Det har varken med betalkort eller kontanter att göra. Det är ett märke som vi inte ska ta emot.

Svara

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste bönämnet på Bönesidan

torsdag 20 februari 2020 17:59
Be att jesus visar mig vägen för mig...är trött på Sverige

Senaste kommentarer

Erik S: Coronaviruset – en kommande global pandemi?

Nils: Rädd för helvetet?

Anna: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Maritha Alm: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Anna: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Stefan Jonasson : Coronaviruset – en kommande global pandemi?

Anna: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Erik S: Coronaviruset – en kommande global pandemi?

Leif: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Tomas N: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Tomas N: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Ellen S: Påven tillkännager en världsreligion år 2020

Leif: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Jessica: Mycket av profetian om Donald Trump har gått i uppfyllelse

Mats J: Påven tillkännager en världsreligion år 2020

Jessica: Mycket av profetian om Donald Trump har gått i uppfyllelse

Stefan Jonasson : Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Tomas N: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Stefan Jonasson : Rädd för helvetet?

Tommy.: Påven tillkännager en världsreligion år 2020


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper Creeper

↑ Upp