Language

Apg29.Nu

BUTIK NY! | Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare!
SWISH: 072 203 63 74

REKLAM:
Salvation

Femėr nė Holandė u mbajt fiksuar nė eutanazisė

Tani mjeku provuar nė gjykatė dhe liroi applåders brohoritjet nė sallėn e gjyqit.

Femėr nė Holandė u mbajt fiksuar nė eutanazisė.

Njė 74-vjeēar grua e sėmurė Alzheimer nė Holandė u mbajt nė vend nga tė afėrmit dhe mori "eutanazinė" nėn presion tre vjet mė parė.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
onsdag, 25 september 2019 16:28

vartės qė mbahen fikse

Gruaja Sick Njė Alzheimer 74-vjeēar duke u mbajtur poshtė nga tė afėrmit dhe mori "eutanazinė" nėn presion nė Holandė tre vjet mė parė. Ndėrsa mjeku i dha injeksion vdekjeprurės ishte familja e saj fikse e saj. 

Tani mjeku provuar nė gjykatė dhe liroi applåders brohoritjet nė sallėn e gjyqit. 

Konsiderohet tė ketė vepruar si duhet

Gjykatėsi njoftoi se mjeku ėshtė i lirė dhe ėshtė konsideruar tė ketė vepruar nė mėnyrė korrekte. Gjykata mendon se dėshira pėr tė vdekur nuk ka nevojė tė konfirmohet nė pacientėt me ēmenduri tė rėnda.

Gruaja me siguri kishte disa vite mė parė kėrkuan eutanazinė, nė vend tė duke i dhėnė fund deri nė njė shtėpi pleqsh, por ajo gjithashtu kishte nė raste tė tjera, tha se ajo donte pėr tė jetuar. 

"Rasti tregon kėrcėnimin qė legalizimit vetėvrasje ndihmuar paraqet pėr individėt dhe shoqėrinė si njė e tėrė", thotė Andreas Thonhauser, zėdhėnės i Aleancės mbrojtjen e lirisė International.

6126 njerėzit mori "eutanazinė" Nė vitin e Holandės 2018th fundit

"Eutanazia" nuk jep shpresė

Unė e kam thėnė edhe mė parė dhe do tė them pėrsėri: Ne nuk do tė japė njerėzve "eutanazinė" pa ndihma ushqimore. Ne duhet tė ndihmojė njerėzit tė jetojnė - jo pėr tė "ndihmuar" e tyre pėr tė vdekur.

Pėr vdekje e lehtė ėshtė me tė vėrtetė asnjė ndihmė. Ėshtė fundi, tmerrėsisht e tmerrshme dhe nuk kanė asnjė shpresė. "Eutanazia" ėshtė e pakthyeshme, por nė jetė do tė thotė ka shpresė, kuptimi dhe besimi.

Ndihma mė e mirė e ushqimit

Ndihma Jeta mė e mirė qė ne mund tė japim njerėzve ėshtė Jezu Krishti. Ne do tė tregoni atyre nė lidhje me Jezusin nė mėnyrė qė ata tė kenė mundėsinė pėr tė marrė atė dhe tė ruhen. Atėherė ata me tė vėrtetė tė marrė jetėn. Po, atėherė ata do tė kenė jetėn e vėrtetė e pėrjetshme.

Gjonit 3:15 . pėr tė gjithė qė beson nė tė [Jezusi], tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme.

Gjoni 3:16 . Sepse Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e tij tė vetėmlindurin, qė [Jezui], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme.

Gjoni 3:36 . Kush beson nė Birin [Jezui] ka jetė tė pėrjetshme, por ai qė nuk i bindet Birit nuk do tė shohė jetė, por zemėrimi i Perėndisė qėndron mbi tė.

Ne jetojmė nė njė kohė kur ajo ėshtė mė e rėndėsishme se kurrė qė tė thoni nė lidhje me Jezusin pėr njerėzit nė mėnyrė qė ata do tė jenė nė gjendje tė marrin atė dhe tė ruhen. 

Njerėzit kanė nevojė pėr shpresė, dhe se shpresa ėshtė nė Jezu Krishtin!


Publicerades onsdag, 25 september 2019 16:28:18 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

torsdag 3 december 2020 00:15
Först vill jag TACKA för att jag får leva i ett land i fred. Och för att det finns öppna kyrkor att få till mitt i denna pandemi. Mitt böneämne: jag är fortfarande rätt dålig efter hjärnskakning.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp