Language

Apg29.Nu

BUTIK NY! | Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare!
SWISH: 072 203 63 74

REKLAM:
Världen idag

Låtsasbanker

Den så kallade Ica-banken är ingen riktig bank och kommer aldrig att bli det heller. Det samma gäller för Coops motsvarighet.

Bankkort och dator.


Av CashOnly
måndag, 14 oktober 2019 19:09
Bok/Följetong

Bankat load i pėrgjegjėsisė kur dyqanet ushqimore janė pėrdorur si "degė". Trading detyruar Angera bankier pa marrė kompensim as pėr rritjen e rrezikut apo rritjes sė kostove. Bankat justifikonte veten nga degėt e bankės do tė jenė mė tė sigurt nė kėtė mėnyrė. Ēfarė ata nuk e pėrmend ėshtė se ajo ėshtė mė pak e sigurt pėr tė gjithė tė tjerėt, pėrveē vetė bankat. Asnjė kompani tjetėr ėshtė aq egoist si bankat. Zyra e Bankės ėshtė shumė mė e sigurt se dyqane. Pėrveē kėsaj, plaēkitjet bankare pėrbėnte vetėm njė pjesė tė totalit tė wafers. Njė deklaratė nga viti 2011 tregoi se plaēkitjet bankare pėrbėnin vetėm pak mė shumė se pesė pėr qind e plaēkitjeve tė kryera nė dyqanet dhe bankat. Nė ditėt e sotme ajo ėshtė gjithashtu cash trajtimin si tė sigurta bankat e trajtimit tė holla se nė praktikė ėshtė e pamundur pėr tė kryer grabitje banke.

E ashtuquajtura banka Ica nuk ėshtė njė bankė e vėrtetė, dhe kurrė nuk do tė jetė ose. E njėjta gjė vlen edhe pėr homologun Coop.

Ata nuk kanė degė dhe "raste Bank" u qėlluan nė rastin mė tė keq vetėm me internet ose telefon. Edhe pse IKEA ka vet ashtuquajtur bankare saj. Tė dy ICA dhe IKEA gjithashtu tė lėshojė kartat e tyre tė kreditit. Shembuj tė kompanive tė mėdha suedeze tė marrė pushtet mbi sistemet e pagesave. Konsumatorėt janė nganjėherė pothuajse tė lypur pėr tė marrė tė holla tė mjaftueshme, pėr shembull, sportelet Formica. Ajo gjithashtu nuk ėshtė pėr tė marrė paratė pa karta.

Fenomeni qė duhet tė quhet pretenduar bankat, ku, pėr shembull, kompanitė e sigurimeve dhe zinxhirėt tė mėdha tė biznesit veprojnė si bankat filluan pas krizės financiare nė '90, kur industria e kreditit u parregulluar. Garancia State Bank ishte atėherė edhe pėr kėto kompani. Kjo liberalizimi ishte se tjetri liberalizimin synimin e gabuar pėr tė rritur konkurrencėn. Konkurrenca nė vend tė stabilitetit ekonomik dhe rendit. Tė dy ICA dhe karta Coop kishte fillimisht nuk sigurimin e depozitave dhe ishte e lidhur me tė ashtuquajturat banka e kursimeve. Kartat mund tė pėrdoren vetėm nė dyqanet e tyre.

Ica-banken har huvudkontor i Solna och fick status som bank 2001. Ica- kortet kom 1990. Ica- banken kom till genom att Ica Kundkort helt enkelt bytte namn till Ica-banken. Det visar tydligt Icas fixering vid kort. En del av verksamheten utgörs av uttagsautomater. Ica lurade till sig många kunder från de ordinarie bankerna genom att insättningstaket på 15000 slopades och att man gav högre ränta. Med Icas Bankkort Plus gavs rabatt på köpen och räkningar kunde betalas via Internet med det. MedMera Bank fick status som bank 2007. Motsvarigheten till Ica-kortet heter MedMera-kortet och kan även användas som kredit-kort.

Nuk ėshtė njė disavantazh i madh pėr kompanitė e tjera se bankat dhėnė statusin e bankave. Ata janė shpesh, nėse ėshtė e mundur, edhe mė shumė se bankat cashless cashless. Kur ju ndryshe ėshtė reklama pėr internet banking, e Sprovues i identifikimit dhe tė paguajnė faturat nė internet dhe ju keni njė efektin pervers. Pėr shembull, theksojnė se si "e lehtė do tė jetė pėr tė hequr qafe e faturave nė postė", kur nė vend tė kėsaj ajo ėshtė praktike. Aplikuar nė tjetrin nė jetėn e pėrditshme, kjo mund tė tingėllojė si kjo.

"Paramendoni se sa i pėrshtatshėm do tė ishte pėr tė lėnė makinėn nė shtėpi dhe tė ecin pėr tė punuar nė vend"

(Ėshtė e mirė dhe tė shėndetshme pėr tė shkuar nė punė, por kjo nuk ėshtė patjetėr e rehatshme)

"Mos harroni tė shmangur pjatalarėse pakėndshme kur ju larė enėt me dorė"

"A nuk ju gjithashtu tė shmangur makinė larėse dhe tė larė me njė shkop druri nė vaskė"

Ky ėshtė njė manipulim gjuhėsor dhe reklamat normė dhe njė variant i butė i gjuhės counterintuitive e romanit Orwell 1984. Pėr tė thonė se dikush qė ėshtė praktike dhe i pėrshtatshėm ėshtė i papėrshtatshėm dhe jopraktike.

Plotėsisht prapa. Duke folur pėr e-kartat e identitetit qė janė pėrdorur pėr mė shumė nė internet siē janė ato qė lidhen me krime tė rėnda. Njė numėr i biznesmenėve kryesorė janė tė ekspozuar ndaj mashtrimit nė miliona kur ata kanė pėrdorur e-kartat e identitetit nga Telia me Agjencinė Tatimore Suedeze dhe disa kompani.

Pa marrė parasysh se sa mirė off shumė njerėz tė merrni ėshtė llogaria barskrapat bankare nė fund tė muajit qė vjen. Ju lehtė mund tė ruani tė paktėn njė pak tė holla ēdo muaj, madje edhe pėr ata qė kanė vendosur tė keqe. Pa marrė parasysh sa tė varfėr jeni kėshtu qė ju mund tė vėnė larg $ 100 nė muaj deri nė njė tampon nė njė numėr tė vogėl tė qindra dollarė ėshtė qė tė pėrdorin. Me kėtė tampon nuk duhet tė kontrollohen vazhdimisht se sa ėshtė lėnė nė llogarinė. Kursyer faturat dhe njė libėr tė thjeshtė holla mban gjurmėt e nėse ju shkoi pėrsėri. Zgjidhni njė bankė e vėrtetė dhe tė ketė njė tampon tė vogėl nė vend tė vazhdimisht llogari rrjedhėse nė internet bankė ose pranimit nga ATM.

Bankat qė janė mė tė pretendojė se ata janė tė pastėr bankat cashless Internet. Krimi Lidhur ka pasur njė ndryshim nga krimet e pastėr e kartės sė kreditit pėr veprat penale qė lidhen me bankare online. Por kjo nuk ėshtė zakonisht se banka ėshtė e ekspozuar ndaj krimit. Programet e keqe quajtur Trojans mund pakujdesi depėrtuar nė kompjuterin e pėrdoruesit. Ata punojnė nė sfond dhe dėrgon fjalėkalimin nė njė server kompjuter. Nevoja penale nė kėtė rast nuk bėjnė as veten e tyre me karta krediti tė rreme. Krimi mund tė bėhet plotėsisht duke pėrdorur automatizimi kompjuter, por kjo gjithashtu do tė thotė se ajo ėshtė e lehtė pėr tė gjetur gjurmėt e saj. Por edhe nė kėtė rast ka tė ashtuquajtura portierėt e njeriut nė kėtė rast jep llogarinė e tij pėr pėrdorim penale.

Kjo ėshtė shpesh kriminelėt e kartės sė kreditit tė cilėt kanė shkuar pėr tė bėrė nė internet krimin bankar. Njė shembull i njė trojan ėshtė Death A311 quajtur edhe Haxdoor. Trojans pėrhapur me e-mail. Banking faqe login lidhur me Trojan ėshtė aq projektuar cleverly qė asnjė ndryshim duhet tė shihet kundėr vėrtetė. Njė sasi shumė mė e madhe e parave mund tė tėrhiqet nga llogaria mashtruar nė blerjen e ndonjė produkti nė internet. Trojans janė shitur nė internet dhe mund tė jetė pėr njė shumė parash tė jenė tė pėrshtatura pėr tė pėrshtaten njė bankė tė veēantė. Tė katėr bankat e mėdha suedeze janė goditur rėndė.

Zgjidh Handelsbanken. ATM bojkotin. Kjo ka kuptim pėr tė ndryshuar pėr tė Handelsbanken jo vetėm pėr individėt, por edhe pėr bizneset. Kompanitė kanė dhėnė Swedbank dhe Nordea vlerėsim fund, ndėrsa Handelsbanken u bė banka komerciale tė vitit. Vlerėsimi mė i keq etike marrė njė herė shumė tė cashless Danske Bank. Mė pėlqen si Danimarka dhe danezėve, por banka duhet tė hedhin pėrsėri nėpėr ngushticėn, ose pse nuk e hedhin atė nė ngushticė. Ekziston edhe njė bankė pretendojė.

(Duke folur pėr Ica ashtu si edhe njė ditė unė kuptova se ata filluan me njė kartat e veēanta contactless me tė cilat ju mund tė blejnė pėr mė pak sasi. Kontantlösheten pushtuar vendin. Kjo mė bėri edhe mė shumė tė motivuar dhe tė pėrkushtuar pėr tė shkruar librin.)

gėnjeshtėr Riksbank dhe tė heqė dorė nga kontrolli

banka e vetme qė ėshtė njėqind pėr qind ėshtė suedeze Riksbank. Nė faqen e saj ju mund tė lexoni, megjithatė ndoshta gėnjeshtrėn mė tė madhe qė ėshtė shkruar nga njė shtet suedeze.

"Banka Kombėtare nuk ka kontroll mbi se sa para tė pėrdorura nė shoqėri, por ajo ėshtė e kontrolluar nga kėrkesa publike."

Kur duhet banka e bankave marrin pėrgjegjėsi dhe masat dhe procedurat pėr tė siguruar qė pjesa tjetėr e bankave dhe komunitetit lejon publikun tė pėrcaktuar se sa tė holla ju doni tė pėrdorni. E drejta pėr tė pėrdorur tė holla, sipas kėshillės sė Pėrgjithshme tė Bankės Kombėtare "tolerant, nė vend se absolute." Kjo do tė thotė nė praktikė kuptueshme suedeze poshtė. Kur ėshtė jashtė dyqan thotė se "nuk ka tė holla", kėshtu qė blerėsi ka hyrė nė njė marrėveshje kontantlöshet, kur ai ėshtė nė dyqan. E drejta pėr tė pėrdorur tė holla ėshtė kėshtu praktikisht krejtėsisht pa dhėmbė.

I pari kishte vetėm Riksbank ėshtė pėrgjegjės pėr menaxhimin e parave tė gatshme. Nė 80 dhe 90 e ndjekur racionalizimin dhe efikasitetin (lexuar dėmtime), i cili ndėr tė tjera ka rezultuar nė mbylljen e zyrės sė Guvernatorit. Pėr disa vite ekzistonte njė kompani pėr aktivitetet qė do tė fokusohen nė profitabilitetit dhe me kosto tė kursimeve. Ajo u quajt Paratė nė Suedi (PSAB). Kompania u bė njė fiasko financiare dhe u mbyll nė vitin 2004. Pastaj erdhi sistemin aktual ērregullt. Vendimet nė kėtė sistem parregulluar ka rrėnjėt e saj nė Bordin Ekzekutiv. Riksbank kishte tani vetėm njė pjesė tė tė dhėnave tė tij tė mėparshme e cila ishte drejtuar nga dy zyra nė Tumba dhe Mölndal. Ai ishte vendosur nė vitin 2013 pėr tė lėvizur operacionet nė njė zyrė tė vetme nė Broby qė tė trajtojė vetėm kartėmonedhave. Menaxhimi i plotė monedhė erdhi qė tė drejtohen nga njė kompani private.

Sipas Aktit, Riksbank duhet tė "promovojė pagesa tė sigurta dhe efikase dhe pėrgjegjės pėr sigurimin e kartėmonedhave dhe monedhave euro." A duhet tė marrė atė fjalė pėr fjalė duhet nė vend tė kėsaj Riksbank kam shkruar kėtė libėr, ndėrsa unė kam qenė nė gjendje tė "qėndrojnė nė shtrat i varur." Ju pyes veten kur ne do tė merrni njė pjesė tė barabartė bankė private qendrore nė Suedi dhe Rezerva Federale e SHBA?

Mė shumė pėr hipokrizi dhe kontradiktat Riksbank-sė

Andra centralbanker än den svenska har med undersökningar visat att kontanter är ett av de billigaste betalningssätten för både privatpersoner och företag. Dessutom att elektroniska bedrägerier är fler än kontantbedrägerierna. Säkerhetstransportorganisationen ESTA (European Security Transport Association) visade redan för flera år sedan att kontanter var det mest populära och säkra betalningsmedlet i Europa. ESTA beställde en undersökning för att bemöta banker och kreditkortsföretag som ville införa total kontantlöshet. Man visade att total kontantlöshet gick emot folkviljan och ansåg att folk själva skulle välja hur de ville betala.

Riksbank ka zgjedhur tė pėrqėndrohet mė nė infrastrukturė dhe teknologji nė vend tė mbrojtjes sė konsumatorit. Mbrojtja e konsumatorit ka qenė nė vend transferuar nė kontantlösfanatiska AMF. Prandaj, konsumatorėt kanė praktikisht asnjė mbrojtje nė drejtim tė holla. Ėshtė sikur ujku ishin udhėzuar pėr tė kapur interesat Red Riding Hood-sė. Ujqėrit kanė vetėm interesat e tyre nė mendje.

Ka dy arsye tė rėndėsishme pėr tė lexuar nė faqen e internetit Riksbank-sė. Sė pari, ju mund tė mėsoni nė lidhje me sistemin monetar nga shqyrtimit nga faktet thjesht objektive dhe tė vėrtetueshme. E fundit por jo mė pak, mund tė shohim qartė se si Riksbank promovon mundėsitė cashless nė frontin e parave tė gatshme. Kėtu mund tė gjeni hipokrizinė mė tė madh nė historinė suedeze. Njė shembull shumė i rėndėsishėm ėshtė se ajo ėshtė Riksbank dhe askush tjetėr qė ka vendosur tė mbyllė

Depozitat cash. Le tė pėrsėris deklaratėn Riksbank-sė nga seksionin e mėparshėm pėr tė sqaruar hipokrite "neutralitetin" e bankės.

"Banka Kombėtare nuk ka kontroll mbi se sa para tė pėrdorura nė shoqėri, por ajo ėshtė e kontrolluar nga kėrkesa publike."

Nė qeverinė e Aleancės emėrohet Guvernator Stefan Ingves sugjeroi troē se akuzat nė tėrheqje ATM do tė zvogėlojė pėrdorimin e parave tė gatshme nė Suedi. Si e bėn kėtė deklaratė sė bashku me neutralitetin e mėsipėrme? Ai tregoi se praktika e bankave nė vendet e tjera nordike do tė paguani vetėm njė tarifė e tėrheqjes pėr tėrheqje ATM nga tė tjera se klientėt e tyre kishte reduktuar pėrdorimin e parave tė gatshme. Pasur nevojė tė paguajnė pėr tė tėrhequr paratė e tyre ėshtė absurde. Nuk ėshtė sigurisht autori dhe nuk Ingves pėrfundim.

Ingves foli shpesh dhe me dėshirė nėse plaēkitjet CIT dyfishuar gjatė njė numėr vitesh, por shmangur gjithashtu pėrmendur ato groteske arritura nga krediti dhe karta debiti Internet mashtrim. A ėshtė neutral? Riksbank ka gjatė viteve tė vėnė pėrpara mendimin absurd se privatizimi i menaxhimit tė parave tė gatshme ėshtė projektuar pėr tė "nxitur konkurrencė mė tė madhe dhe zhvillimin e produktit." Tė menduarit e tillė i takon nė komunitetin e biznesit dhe nė asnjė mėnyrė njė nga funksionet mė themelore tė shoqėrisė kryesore. Duhet ndoshta zjarrfikėse nė stacione tė ndryshme tė zjarrit pėr tė kandiduar pėr tė kapur deri nė zjarret, too? Stacioni ka kohė pėr tė parė tė paguhen, ndėrsa tė tjerėt do tė jetė nga e para. Motorėt e zjarrit tuned pėr max.

Ajo tani mund tė jetė nė mėnyrė qė tė shkoni mė thellė nė vendosjen aktuale Riksbank-sė, citoj fjalė pėr fjalė nga njė shkrim letėr-si qė ėshtė shkruar nga Björn Segendorf dhe Anna Wilbe punon nė stabilitetin financiar tė Bankės. Ajo quhet "A Cash ndonjė tender ligjor nė tė ardhmen?". Vini re se autorėt nuk janė konsulentė apo pale tė tretė pa u marrė me stafin e vet Riksbank sė. Tani kuotat.

"Njė konkluzion nga diskutimi ėshtė se njė pėrgjithėsi tė detyrueshme skyldighetför gjitha tė pranojė pagesat cash nuk kanė gjasa pėr tė nxitur njė sistem tė sigurt dhe efikas tė pagesave."

"Heqja e parave tė gatshme nė statusin e tenderit ligjor do tė ketė dy pėrparėsi. Sė pari, legjislacioni do tė pasqyrojė mė mirė realitetin. Edhe sot nuk ka nė thelb liri pėr tė negociuar kontrata dhe pėr kėtė arsye nuk ka praktikisht asnjė detyrim tė detyrueshme pėr tė pranuar tė holla dyti legjislacioni nuk ėshtė mė, nga errėsira e tyre, parandalimin e lojtarėve tė tregut gradualisht tė pėrshtatur pėr tregun dhe tė zgjedh kostot e tyre tė pagesave. "

"Nė afat tė gjatė, ėshtė e arsyeshme tė holla statusin unik si pushon tender ligjor."

"Njė pengesė e qartė pėr tė nxjerrė ligje pėr njė detyrim tė detyrueshme pėr tė pranuar tė holla ėshtė se ajo pėrfshin njė lock nė njė mungesė tė pagesave si tregu ngadalė duket tė jetė gati pėr tė braktisur."

"Mot denna bakgrund bedömer vi att åtgärder för att stärka kontanternas status som lagligt betalningsmedel inte skulle gynna utveckligen av ett säkert och effektivt betalningsväsende."

Slut på citaten.

Understrykningarna har gjorts av författaren för att uppmärksamma Riksbankens skrämmande likhet med ett investmentbolag eller någon annan privat aktör inom näringslivet. Man skriver att lagstiftningen bör återspegla verkligheten.

Realiteti ėshtė se disa studime kanė treguar se sa mė shumė si tetė nga dhjetė njerėzit duan procesi i menaxhimit tė holla do tė rritet. Cash Statusi ligjor vend tė kėsaj duhet tė forcohet. Koncepti i "tregut", ėshtė nė tė gjitha rrethanat, si e vėshtirė e kapi se miqtė imagjinare fėmijė tė ulur nė karrige bosh nė shesh lojėrash. Tregu logjikisht do tė thotė konsumatorėt, por fjala pėrfaqėson, nė praktikė, kompanitė do.

Meqenėse shumica duan tė menaxhimit tė parave tė gatshme pėr tė rritur duhet tė dėgjojnė pėr shumicėn. Por duket se njeriu me "tregun" nė vend do tė thotė tė biznesit. Njė bankė qendrore nuk duhet tė jetė si njė kompani e financave private. Njė bankė qendrore duhet tė ketė njė pėrgjegjėsi tė thellė sociale qė sektori privat nuk mund tė jetojnė deri nė. Prandaj, ju nuk duhet tė pėrdorin njė gjuhė qė i takon sektorit privat. Ky lloj i "lock-in" nė pranimin e pėrgjithshme e parave tė gatshme ėshtė gjėja mė e mirė qė mund tė ndodhė sistemin monetar suedeze.

Pėr hir tė paraqitjes jep Banka ka njė mundėsi pėr tė dhėnė tė holla pėr statusin ligjor tė detyrueshėm. Por ju mund tė shikoni qartė nė tekstin cila mėnyrė ajo leans. Cash Ligjshmėria lehtė mund tė eliminohet me anė tė pėrjashtim, kontratave dhe marrėveshjeve. Kėtu ėshtė Riksbank pėr tė mbrojtur tregun e pagesės. Pėrveē problemeve tė (mos tė pėrdoret) tė holla duhet tė jetė "aq e madhe dhe kėshtu tė ndikojnė

shumė njerėz nė treg pėrkeqėsohet '(nė mėnyrė qė tė bėjė diēka pėr kėtė).

Det betyder i praktiken, för att göra en jämförelse, att om Ryssland anfaller Sverige så har det minsta länet ingen rätt att bli försvarat eftersom det inte påverkar tillräckligt många personer. Samhället försöker i övrigt med rätta skydda till exempel etniska minoriteter från till exempel rasism. Detta sker till exempel med polisinsatser och olika myndighetsåtgärder. Men detta gäller

tydligen inte "kontantminoriteten". I det här fallet är det Riksbanken själv som är "rasisten" eller om man vill den som bara står och glor när utlänningen slås blodig och faller till marken utan att ens ringa polis eller ambulans.

Vetė Riksbank thotė troē se ajo nuk ofron ndonjė mbrojtje pėr konsumatorėt dhe grupet e rrezikuara (nė aspektin e pėrdorimit tė parave tė gatshme). Kėto grupe janė injoruar tėrėsisht nga banka diktatorial. Ata thonė se vetėm disa pėr tė qenė nė gjendje tė paguajnė para nė dorė nuk ka opsion cashless nuk ėshtė nė dispozicion. Pavarėsisht pretendimeve tė mėparshme kontradiktore se ka kėrkesa publike qė tė kontrollojė sasinė e parave tė gatshme dhe jo Riksbank. Si mendoni ju doni atė?

Diēka zgjedhje personale, nuk ka vend pėr mendim Riksbank sė. Kjo ėshtė mė shumė pėr ata qė nuk kanė tė drejtė pėr tė hapur njė llogari bankare pėr tė pėrdorur tė holla. Kundėr kėtyre propozuar qė "masa shėnjestėr". Fryma e dokumentit ėshtė se paratė ėshtė "i vjetėruar" dhe ngadalėson zhvillimin e kur problemi logjikisht nė vend tė kėsaj duhet tė jetė rreth opsion cashless ėshtė diktatorial.

kuotat shtesė

"Aktorėve tė tregut, duke pėrfshirė familjet, kanė kosto si pėr tė holla e tyre dhe metodat e tjera tė pagesave, dhe pėr kėtė arsye duhet tė jenė tė lirė tė marrin vendime tė biznesit pėr tė cilat metoda e pagesės pėr tė pėrdorur pėr ta."

"Nga kėndvėshtrimi ekonomik duket kartė debiti tė jetė mė e lirė se pagesave tejkalon 20 kurora." (Nuk ka asnjė dėshmi qė ėshtė)

"Edhe pse hulumtimet e Riksbank sugjeron se numri i transaksioneve nė cash zvogėlohet, ėshtė e vėshtirė pėr tė siguruar se i tillė ėshtė rasti."

Njė pastaj thotė se familjet vetė duhet tė jetė nė gjendje tė vendosė se cilat metoda e pagesės qė ata duan tė pėrdorin. Ndėrkohė, mė parė

kontradiktė se vetėm grupe tė caktuara duhet tė kenė tė drejtėn e pėrdorimit tė holla. Kjo ėshtė shumė e shumė tė gjitha ato qė Riksbank duhet tė vendosin se ēfarė ėshtė komerciale. Atėherė njerėzit binden. I njėjti parim si nė diktaturat.

Ese ėshtė e pėrshkuar me fjalė dhe koncepte tė tilla si biznes, pjesėmarrėsit nė treg, me kosto efektive dhe teknologji-neutral. Jo njė rrokje ėshtė pėrmendur mbi privatėsinė dhe demokraci. Duke pėrfaqėsuar popullin Riksbank apo fuzzy "treg"? Riksbank ka qė nga viti 1600 janė tė lidhura ngushtė me dhe kontrollohet nga parlamenti. Kjo ėshtė politikisht unik pėr Suedinė. Kushtetuta thotė se e tėrė fuqia publike nė Suedi duhet tė burojnė nga populli dhe parlamenti ėshtė pėrfaqėsues kryesore e popullit. Nė mė shumė se 150 vjet, tė holla ka pasur tender ligjor. Edhe pse duke pranuar qė tė duket si nė qoftė se njė pjesė e madhe e publikut e sheh pagesave nė cash, si njė e drejtė qė tregon Riksbank ka tė qartė qė vendos.

Ka edhe njė tjetėr ese qė mund tė lexohet nė faqen e internetit Riksbank-sė tė quajtur "Cash ose kartė. Si duhet tė paguajė? ". Ajo ėshtė shkruar nga dy punonjės nė Riksbank. Pėrmendur mė parė Segendorf dhe Thomas Jansson. Kjo nuk ėshtė aq e rėndėsishme sa duke lexuar ese ėshtė e fokusuar nė mėnyrė tė njėanshme nė shpenzimet. Por disa e rėndėsishme nuk ka pėr tė thėnė nė lidhje me tė. Ajo merr shumė tė kartave tė kreditit mbi tė holla duke pretenduar se kartat e debitit duhet tė pėrdoren mė gjerėsisht pėr tė zvogėluar shpenzimet. Ėshtė propozuar qė tė miratojė "akuzat transparente dhe tė bazuara nė kosto." Kjo do tė thotė nė kėtė kontekst se fjalėt e bukura qė sugjeron tarifat pėr pagesat e parave. Riksbank rekomandon plotėsisht pagesat transparente ēmimi pėr llogari kartat favorizojnė dhe propagandojnė tarifat tėrheqjes pėr ATM.

Hulumtimi Sound tregon se tė holla ėshtė e shtrenjtė. Kjo ka qenė industria e sigurisė. Logjikisht do argumenti tė jetė nė gjendje pėr tė qėndruar atje. Por ėshtė e rėndėsishme qė tregojnė kėrkimin lodhur e "ekonomisė optimale" Riksbank sė. Ajo pėrpiqet pėr tė treguar me grafikėt dhe tabelat nė njė prag i cili pretendon se ai paguan pėr tė pėrdorur kartat e kreditit. Ajo ka nė disa qarqe pohoi se 70 Kurora do tė jetė kufiri ku ai paguan pėr tė pėrdorur kartat e kreditit. Riksbank edhe nė vende tė tjera ka deklaruar se ky limit pėr kartat e debitit do tė jetė nė 20 kurora, ndėrsa vlera korresponduese e kredisė do tė jetė 450 kurora.

Ndoshta e njėjta metodė e pėrdorur nė politikė shumė? Ēdokush duke fituar mbi 500.000 kurora para tatimit duhet tė votojnė pėr "Dik diktatori". Ata qė fitojnė mbi kėtė shumė duhet tė votojnė pėr "Sture Kryeministėr". "Dick Dictator" ėshtė gjithmonė njė alternativė e keqe, pavarėsisht ekonomisė. Kontantlöshet ėshtė gjithmonė njė alternativė e mbushur me morra.

Kjo ėshtė demonstruar se si tė holla dhe llogaria e bazuar (lexuar cashless) pagesat kanė ekonomitė e shkallės. Nė terma thjesht ekonomike, nuk ka asnjė kundėrshtim pėr kėtė kėrkesė. Pjesa mė e madhe e komunitetit ėshtė e bėhet mė e lirė me sasi nė rritje. Problemi ėshtė se duke ulur holla pėr pengesė dhimbje hequr ekonomitė e tyre tė shkallės. Duke folur pėr tė holla qė i shtrenjtė ėshtė e padrejtė nė kėtė kontekst. Sikur tė ishte gjysmė tė holla, pagesat e gjysmė cashless kishte njė krahasim i duhur mund tė jetė bėrė.

Nė vende tė tjera tė tilla si Hungaria, ku ajo ėshtė pėrdorur shumė para sa ėshtė kostoja e pagesės mesatare e parave tė gatshme ėshtė shumė e ulėt. Ajo mund tė krahasohet me makina. ajo do tė

njė largėsi dukshėm mė e lartė nė qoftė se ju vetėm makinė 50 mil me njė makinė nė vit, krahasuar me 1.000 mil. Cash ėshtė ende e lirė. Por kjo ėshtė e politikanėve, bankat, kompanitė e kartės sė kreditit, policinė, dyqane dhe shumė njerėz tė zakonshėm mashtruar tė cilėt kanė bėrė tė holla konkurrenca rėnė pėr shkak tė asaj qė kėto tė kombinuara bėrė pėr rritjen e kartės sė kreditit.

pastaj Guvernatori Ingves shprehu nė kontekste tė tjera mendimit se tė gjitha pagesat duhet tė mbajnė shpenzimet e tyre. Ėshtė e lehtė tė thuash kur tė keni vrarė procesin e menaxhimit tė holla nė mėnyrė qė ajo ka humbur ekonomitė e veta e shkallės dhe pėrqindja e kostove fikse, pra, ėshtė rritur fuqishėm. Ai motivuar trajtimi i ri i parregulluar private cash tė bankave shfrytėzuar mė parė paarsyeshme menaxhimin e parave tė gatshme tė qeverisė vetėm pėr qėllim tė shmangies akuzat e interesit brenda natės. Bankat, nė praktikė, nuk ka paguar pėr shėrbimin qė ofrohet.

Ka mbuloj me mjegull kritikave, por mund tė nxjerrė vetėm dy pėrfundime. Bankat private ishin shumė tė papėrgjegjshme i cili pėrdoret pėr sistemin pėr max. Riksbank nuk ka bėrė mjaftueshėm nė lidhje me situatėn pėr shkak tė paaftėsisė, papėrgjegjshmėrisė dhe mungesa e vullnetit. Ēdo gjė nė mėnyrė tė qartė tregon se tė gjitha llojet e bankave (pėrfshirė Riksbank) do tė zvogėlojė tė holla. Bankat private skinned pastaj ish-shtetin nėpėrmjet pėrdorimit tė tepruar tė menaxhimit tė parave tė gatshme. Kjo ėshtė njė arsye e madhe pėr tė pretenduar se tė holla nuk ėshtė duke bartur shpenzimet e veta. Ėshtė faji i bankave.

A ka ndonjė gjė pėr tė sugjeruar se bankat papritmas do tė ndalojė pėrdorimin e sistemit nė mėnyra tė ndryshme nė opsionin cashless. Nuk ka asgjė. Ajo gjithashtu duhet tė Riksbank kuptojnė. Pėrdorimi i mėparshėm i tepruar i trajtimit tė holla tregon se nuk mund tė mbėshtetet nė bankat private pėr tė marrė pėrgjegjėsi. Shumė djem tė rritet deri nė jetė rritur tė pėrgjegjshėm meshkuj. Bankat nuk janė tė rritur. Ata kurrė nuk ndalet swiping nga cookie jar janė.

Nė letėr lartpėrmendur pohoi se njė kartė merr mesatarisht 25 sekonda pėr tė pėrfunduar, ndėrsa njė Ditto holla merr 26 sekonda. Ēfarė bėn kjo ēėshtje tė dytė? Ēfarė lloj i argumenteve qesharake? Nėse tregtia pėrfundon pallavra pėr ēmimin njė

produkt tė 995 nė vend tė ndjeshme SEK 1000 kėshtu qė kursen shumė kohė mė tani sekonda kėshtu oerhärt rėndėsishme. Shuma mė e madhe zgjat mė shumė pėr tė paguar me para nė dorė ėshtė sigurisht njė gjė e natyrshme sa mė shumė faturat pėr t'u numėruar. Ėshtė mirė kur marrėveshja nuk do tė ketė sasi tė vogla.

Kjo "humbur sekonda" ėshtė padyshim argumenti mė silly kontantlöshet kam hasur gjatė punės nė libėr. Kjo ėshtė ndjekur nga afėr nga deklarata se gjashtė cent pėr njėqind humbur pėr shkak tė skimming nė ATM. A ka ndonjė mė shumė se unė boggles se si argumenti keq kontantlösheten kanė? Nėse njė person merr paratė nėpėrmjet ATM ēdo ditė tė vitit nė mėnyrė humbjen teorike e 22 SEK pėr shkak tė skimming. Qė kujdesin kontantlösheten aq shumė pėr pennies, ajo ėshtė njė rezultat mė i saktė 21,90. Oh sa e rėndėsishme ėshtė pėr tė "tub ėshtė kori" dhe "Momenti i dytė i rėndėsishėm".

Mė lejoni t'ju them nė vend nė lidhje me kohėn qė me tė vėrtetė rėndėsi. Sipas restoranti Stokholmit Bengt Sörås merr atė nė industrinė e tij 35- 40 sekonda pėr tė paguar me kartė si njė pagesė cash merr dhjetė sekonda. Nuk ka megjithatė njė dallim i madh. Radhėt e gjata do tė nė pėrputhje me atė tė jetė disa qindra metra nė qoftė se tė gjithė do tė paguani me kartė. Shumė taverna dhe si nė qytetet e mėdha tė pranojė vetėm tė holla.

De tidigare nämnda 22 (förlåt 21,90) kronorna ska jämföras med de genomsnittliga 8000 i ren vinst som bankerna skinnar oss på varje år per person eller de enorma summor de tjänar på kontokorten. Vad jag önskar att man kunde vrida tillbaka tiden så att vi fortfarande fick lönekuvert med kontanter i handen. Då skulle jag inte ens ha ett bankkonto utan ha allt "i madrassen". I detta nostalgiska önskescenario borde företagen göra likandant. Bara ha pengar i sitt eget kassaskåp. Kanske gömma pengarna under badkaret hos föräldrarna som Bert Karlsson gjorde för länge sedan. Resultatet av detta vore att det inte skulle finnas några banker.

Vilken underbar och befriande tanke. Efter denna psykologiskt undergörande utvikning går vi nu tillbaka till ämnet.

Ēfarė do tė thotė deri nė atė tė dytė tė lartpėrmendur? Nxitojnė poshtė arkėtarėve plotėsisht? Le stafin nė sportelet punojnė nė ritmin e duhur dhe tė mos nxitojnė pėr vdekje. Stop duke folur pėr sekonda. Propozimi pėr tė vendosur ēmime tė njėjta pėr tė pėrmirėsuar pagesat e parave ėshtė aq e thjeshtė sa revolucionar. Njė qumėshti do tė kushtojė dhjetė kurora nė mėnyrė tė barabartė dhe jo 9.90. Njė palė kufje do tė kushtojė 300 nė mėnyrė tė barabartė dhe jo 295. Disavantazhi ėshtė mirė qė disa wretches nė tregti tė vdesin nga shoku, kur njė ndryshim i tillė radikal mund tė jetė shumė e guximshme. Shpresoj toni ironike ishte e qartė nė tekst. Ndoshta kur pagesat cash rrahur disa sekonda cashless vetėm pėr kėtė arsye.

Njė gjė qė ju shpesh nuk e kuptojnė ėshtė se biznesi ka njė detyrim ligjor pėr tė kontrolluar disa gjėra nė lidhje me pranueshmėrinė dhe vlefshmėrinė e blerjes me kartė krediti. Kartela duket tė kontrollohen pėr holografik dhe logon. Nėnshkrimi konsumatorit dhe periudha e vlefshmėrisė sė kartės pėr t'u kontrolluar. Qė bėn nė praktikė kėto kontrolle? Pėrveē kėsaj, ēdo identifikimi kontrolluar. Cash nuk kėrkon identifikimin dhe ata janė gati e pamundur pėr tė krijuar.

Nėse checkings kėrkohet ligjėrisht ndjekur me pėrpikėri blerja kartė krediti zhduket, ku e dyta si njė blic dhe tė zėvendėsohet me disa sekonda tė humbjes pėr llogari karta disavantazh. Ligji shpesh kėrkon gjėrat nė praktikė nuk ndiqet. Por vetėm njė rritje tė vogėl nė kontrollet do tė bėjė blerje me kartė krediti ishte shumė mė e ngadalshme se sa blerjet tė holla.

Pastaj, thuhet nė letėr se paraja pėrdoret nė masė tė lartė. Pėrmes shkrimit tendosur mbi pragjet dhe kohė tė mbėshtetur nga njė grafik matematikore "provuar" se ky ėshtė rasti. Ajo shkon aq larg sa tė thonė se kostoja pėrcaktohet plotėsisht nga koha qė duhet pėr tė paguar. Llogaritjet janė aq shumė tė tėrhequr deri nė kufi nė paranormal ose kuazi-fetare. Njė nuk mund tė ngrit nė qiell tė mjaftueshme nė lidhje me industrinė e sigurisė provuar se pagesat cash janė mė tė lirė. Por le se loja mendja tė thotė se e drejta Riksbank sė. Se ajo ėshtė mė e lirė pėr tė paguar me kartė krediti mbi njė vlerė tė caktuar.

Ēfarė konsumatorėt pėrfitojnė prej saj? Besohet se restorantet do tė ndryshojnė menutė e tyre pėr njė lėmoshė? Do engines ushqimore ndryshojnė ēmimet e tyre nė mė tė vogėl? Jo edhe Riksbank bėni mirė nė diēka kaq qesharake. Realiteti ėshtė mjaft shpesh se hapat ku mė shumė para ėshtė e pėrfshirė nuk ofron ndonjė efekt tė dukshėm ose mund tė ketė asnjė efekt nė tė gjitha. shkurtimet e taksave pėr shembull. Kompanitė thėnė faleminderit faleminderit dhe pastaj tė gjetur klientėt asnjė ndryshim tė rėndėsishėm. Duhet njė tė shesė lirinė e tij tė ardhshėm tė pėrdorur kartat e kreditit pėr tė shpėtuar njė ose dy cent nė ditė, e cila nė praktikė ėshtė imagjinatė ekonomike?

Nė fund tė kėsaj eseje dytė tregon Riksbank vėrtetė fytyrė e tij diktatorial. Ėshtė propozuar pėr tė "futur njė taksė mbi njė pagese si njė zbritje nė njė tjetėr metodė e pagesės." Siē mund tė kuptohet nga konteksti, kjo do tė thotė nė praktikė tė ngarkuar pėr pagesat e parave dhe pėr tė subvencionuar opsionin cashless me burimet financiare qė kanė marrė nė pjesėn e parė. Vetėm para kthesės-kjo ėshtė njė mėnyrė pėr tė kontrolluar pėrdorimin e parave tė gatshme tė cilat ajo thotė se ju nuk duhet tė bėni. Nėse Riksbank do tė jetė sa mė neutral sa ajo pretendon tė jetė do tė qėndrojė krejtėsisht jashtė debatit mbi pėrdorimin e parave tė gatshme ose kartat e kreditit.

Ajo gjithashtu propozon "efekte delikate nė sjellje" (eng. Nudging) pėr llogari karta favor. Kjo nuk ėshtė tjetėr vetėm ndėrrim pikėpamjesh tė pastėr. Duhet tė tillė aspak tė propozohet nė njė demokraci tė ashtuquajtur? Duhet Suedezėt brainwashed nė njė lloj tė "kampit kartė krediti", si qė ndodh me qasjen e pėrgjithshme ndaj regjimit tė diktaturave? Popullsia e Suedisė pohoi tė drejtėn pėr tė kontrolluar sasinė e parave tė gatshme nė shoqėri ėshtė nė fakt asgjė mė shumė se pėr tė le veten tė brainwashed nga Riksbank.

Kjo, Guvernatori im i dashur nuk ka zgjedhje vet apo vendimin e tyre pėr tė bėrė. Banka Kombėtare krenohet vetė nė e saj "parashikimeve tė sakta." Ata nuk duhet edhe tė quhet parashikimet sepse ēdo gjė ėshtė e bazuar nė Riksbank dhe ilk e tij cashless me njė grusht tė hekurt tė kontrolluar zhvillimin e drejtimit cashless. Ėshtė e kotė pėr tė bėrė "parashikimet" e arritur pėrmes manipulimit absolut tė popullsisė. Kėto dy dokumente ishte kashtė e fundit. Deklaroj demokracinė zyrtare suedeze pėr tė qenė tė vdekur. Diktatura Riksbank duhet tė jenė shtetas tė qartė e di vendin e tyre.

Riksbankschefen Stefan Ingves kom nummer två på magasinet Fokus lista över de hundra mäktigaste personerna i Sverige. Vad gäller makt är det en ganska realistisk placering av riksbankschefen. Frågan man i stället bör fråga sig är vem som egentligen har mest makt. Är det statsministern eller riksbankschefen? Men om vi i Sverige protesterar riktigt kraftfullt mot kontantlöshet och mot Riksbankens agerande kanske man känner sig tvingad att i alla fall tillfälligt tillsätta en riksbankschef som till skillnad mot Ingves drivs av förnuft och neutralitet.


Publicerades måndag, 14 oktober 2019 19:09:04 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 5 december 2020 13:46
Ber om Guds ingripande i mitt liv, att jag får den hjälp som jag behöver. Tack.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp