Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg Ny! | Kommentarer | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Gruaja ime udhėtuar as me Estoninė

Kjo ėshtė njė nga mė kurioz tė Perėndisė tė ēon, siē kam qenė ndonjėherė pėrmes.

Aftonbladet afishe 28 shtator 1994.

Aftonbladet afishe 28 shtator 1994.

Sot ėshtė 25-vjetori i anijes Estonia shkoi nėn Detin Baltik. Me kėtė nė mendje, unė dua tė ndaj me ju dėshminė time vet e katastrofės Estoni nga njė kapitull tė mrekullueshėm tė librit tim tė dashur Natėn gjatė. 


Christer ÅbergAv Christer Åberg
lördag, 28 september 2019 01:20

Sot ajo ėshtė 25 vjet qė nga Estonia u mbyt, dhe 852 persona kanė humbur jetėn. Vetėm 137 persona mbijetuan.

Anija pasagjerėve M / S Estonia shkoi nėn Detin Baltik 28 shtator 1994 gjatė udhėtimit tė tij nga Talin nė Stokholm. 

Ka pasur 989 persona nė bord, prej tė cilėve 852 vdiqėn. Nga kėto, 501 suedezėt. 51 suedeze mbijetuar. Siē tė gjithė e mbijetuar 137 persona.

fatkeqėsi Estonia ėshtė anijembytje mė i madh nė kohė paqeje ndonjėherė nė ujėrat nordike. Ajo ėshtė gjithashtu njė nga mė vdekjeprurės ndodhi si humanizėm gjatė fundit tė viteve 1900.

Udhėtimi nė Estoni

Nga libri nata mė e gjatė e Christer Åberg.

Kjo ishte njė gjė qė duhej tė ndodhte, ose mė mirė, njė gjė qė nuk ka ndodhur nė takimin vendimtar nė Tranås mund tė bėhet. Dhe kjo ėshtė edhe njė nga mė kurioz tė Perėndisė tė ēon, siē kam qenė ndonjėherė pėrmes.

Pasi unė kam shpėtuar, unė shkova mė vonė nė dy shkolla tė Biblės. Shkolla E dyta Bibla ishte nė Jönköping Pentecostal Kisha. Emri i ishte i shkurtėr, Pentecostal Bible College dhe Pastor Leif Svensson ishte mėsuesi koka e shkollės. Shkolla pėrkiste vėrtetė Viebäcks kolegj dhe zgjati pėr njė vit. Ajo ishte me tė vėrtetė e rėndėsishme pėr mua.

Qė kam pasur besim tė madh Leif Svensson, kam mbajtur nė kontakt me tė, mbasi shkolla pėrfundoi pėr mua. I pėrdorur pastaj pėr tė thirrur atė tani dhe pastaj. Nė njė rast tė tillė, tha Leif se ai kishte qenė nė ish-Bashkimin Sovjetik dhe predikoi pėr Jezusin. Shumė njerėz kishin pranuar Jezusin dhe u shpėtuan nė takimet, dhe kjo do tė kishte qenė absolutisht fantastike.

Thembra e zemrės sime. Unė dua tė jem me tė, bėrtita atė nė mendjen time. Por unė kurrė nuk do tė kenė kohė pėr tė udhėtuar nė Bashkimin Sovjetik. Disa kohė pas bisedės sonė tretur perandorinė gjigant.

Kur unė mė vonė e quajtur Leif, ai mė tha se ata do tė kenė njė fushatė tė madhe tė krishterė nė pallatin e ish-komunist nė kryeqytetin e Letonisė, Riga. Ai mė pyeti nėse kam kėrkuar pėr t'u bashkuar, dhe kam kėrkuar pėr tė, natyrisht. Ajo ishte pėrsėri absolutisht fantastike: Shumė njerėz u shpėtuan dhe i shėroi tė mbinatyrshme e sėmundjeve sJags ndryshme.

Ajo gjithashtu do tė bėhet mė vonė njė udhėtim tė dytė nė Riga. Kjo takime kohė nė njė sallė tė madhe sportive. Tė dyja fushatat la njė pėrshtypje tė thellė nė mendjen time dhe kam kėrkuar qė tė jenė tė pėrfshira nė shumė ngjarje tė tilla tė mahnitshme nė tė ardhmen.

***

Pentecostal Church nė Ljungby qira disa apartamente dhe unė tani kishte njė kohė tė jetuar nė tė shtrirė nė krye. Kjo ishte njė e madhe, njė papafingo me njė tavan pjerrėsi dhe skylights. Ajo kishte njė dhomė tė madhe dhe njė kuzhinė tė zgjatur nė masė tė madhe dhe njė kthinė e cila ishte nė fakt mė shumė si njė dhomė tė vogėl. I gėzuar kėshtu edhe nė banesė, e cila kishte edhe njė ballkon tė vogėl. Kur rrija nė ballkon, kam pasur njė pamje tė mirė tė stacionit, e cila ishte afėr.

Nė kuzhinė tė madhe zgjatur, ku kam pasur telefonin tim kuq i lidhur me litar, I quajtur njė ditė deri Leif Svensson. (Kjo ishte para telefonat pa tela dhe koha telefonat celularė.) Kur i tha Leif Svensson pėr mua:

"Ne jemi tė paturit e njė fushatė tė madhe nė kryeqytetin e Estonisė. Ne do tė shkojnė atje me njė anije tė madhe tė pasagjerėve nga Stokholmi. "

Thembra pėrsėri nė zemrėn time. Unė me tė vėrtetė do tė doja tė vijnė sė bashku. E dija sa e mahnitshme do tė jetė pėr shkak se unė kam qenė nė dy fushatat e mėparshme. Por unė kam njė problem tė madh. Ajo dha paratė.

"Unė do tė tė vėrtetė si pėr tė ardhur sė bashku," tha unė pėr Leif, pak trishtim dhe resignedly. "Por unė nuk mund tė pėrballojė udhėtimin. Unė thjesht nuk kanė tė holla. "

Qė kur kam qenė nė kėtė kohė ishte i papunė, unė isha duke jetuar nė margjina. Unė kurrė nuk mund tė kėnaq mua diēka ekstra. Kam marrė para nga sigurimi i papunėsisė, dhe kjo ishte e mjaftueshme vetėm pėr tė minimale tė nevojshme. Ēdo gjashtė javė unė kam qenė, megjithatė, pėr disa arsye, njė para pak mė shumė. Kjo ishte pėr shkak tė njė faktor kundėrbalancuese, tė cilin unė kurrė nuk tė vėrtetė mund ta kuptonin. Kur Leif u tha se unė nuk mund tė pėrballojė, tha se ai ende besonte shėndetshėm

"Nuk ka asnjė problem. Ne do tė organizojmė atė. Ju merrni udhėtim shumė mė tė lirė, dhe tė tjerėt nuk e di atė. "

Kjo ishte pėr shkak tė kėtyre udhėtimeve se "njerėzit e zakonshėm", mund tė ndjekin. Ata paguhen bileta veten e tyre, dhe kėshtu ata ishin nė gjendje pėr tė ndihmuar nė mėnyra tė ndryshme nė mbledhje. Ata ishin ndėr tė tjera pėr tė qenė me tė dhe tė luten pėr njerėzit, shpesh nė qindra, qė kanė ardhur dhe dėshironin tė jetė i shpėtuar. Kur kėto Suedezėt zakonshėm u lut edhe pėr njerėzit qė ishin tė sėmurė, ata u shėruan. Kjo ishte njė shumė pėr ndėrtimin e besimit: Njė mori me fjalė tė tjera, qė tė jetė nė realitet, kur Jezusi bėri mrekulli dhe mrekullitė: Gjithashtu, unė tani e di se klasa Bibla Leif do tė ndjekin dhe tė marrin pjesė nė fushatė. Nė kėtė mėnyrė, ata patėn njė mundėsi unike pėr tė praktikuar atė qė kishin mėsuar nė shkollė Biblės. Ata do me sytė e tyre pėr tė parė se ai ka punuar pėr tė besuar nė Jezusin.

Leif Svensson bėri njė pėrpjekje tė vėrtetė pėr tė bėrė reklamat e mirė pėr udhėtim, nė mėnyrė qė unė mund tė ndjekin. Ai mė tha se si fushatė e mirė do tė jetė dhe sa e mahnitshme do tė ishte pėr tė udhėtuar nė gjendjen e tragetit artit pasagjerėve nga Stokholmi nė Talin. Ne do tė qėndrojnė nė kabina e tyre nė anije dhe dėshira e madhe tani gjithnjė e mė shumė atje. Para se tė pėrfundoi bisedėn Leif premtoi se ai do tė dėrgojė informacion nė lidhje me fushatėn dhe gjithashtu njė broshurė e bukur pėr tė pasagjerėve luksoze dhe hijerėndė me postė. Pak ditė pas bisedės kam dėgjuar nga dhomėn time tė gjallė tė madhe se si ajo u pėrplas nė postės ēarė nė derėn time, dhe zhurmė e mbytur e diēkaje zbarkoi nė katin sallė. Unė nxituan mi? Ket deri nė derė tė pastėr pėr tė parė nėse ajo ishte posti qė kishte ardhur. Po, nuk ishte nė kėmbėsore. Unė tė kėrkuar pėr tė parė nėse letra me informacion nė lidhje me udhėtimin Estoni kishte ardhur. Tė gjitha tė tjera tė postės letra, revistat dhe reklamat ishte kėtė herė jo shumė interesante. Pėr kėnaqėsinė time, gjeta njė zarf tė madhe ngjyrė kafe me Leif Svensson si dėrguesit.

Unė menjėherė grabitur zarf kafe me gishtin tim tregues si thikė rastit letėr, u tėrhoq nga pėrmbajtjen dhe gjeti atė pak informacion amatoreske bėrė nė lidhje me udhėtimin Estoni qė Leif kishte dėrguar pėr mua. Sytė e mi ishin tėrhequr shumė shpejt tė bukur, duke mirėpritur broshurė nė lidhje me tė madh traget pasagjer luksi qė do tė na marrė nė Estoni.

Kam studiuar anijen e madhe me njė shikim i ėmbėl. Kartė ėshtė marrė diagonalisht nga lart. Anija ishte larg dhe i gjerė, ku ajo ishte duke udhėtuar nė det blu me bymehet gjatė tė bardhė prapa. Ēka nėse unė mund tė shkoj me. Ēfarė njė aventurė do tė jetė, nė shumė mėnyra.

Po, unė me tė vėrtetė tė kėrkuar pėr tė ndjekur, por edhe dhimbje nė mendjen time, kur unė vetėm kujtoi veten e situatės ekonomike kam gjetur veten nė. Ēfarė duhet tė bėj? E pra, ndoshta ajo qė unė gjithmonė e pėrdorur pėr tė bėrė, kur unė u pėrplas me probleme apo ndonjė gjė tė nevojshme: Lutju Perėndisė. I nderur sepse gjunjėt e mi nga shtrati nė dhomė tė vogėl, e cila ishte kthina ime, dhe iu lut Perėndisė nė emrin e Jezusit. I kėrkova atij tė mė jepni paratė e nevojshme pėr udhėtimin. Dhe kur ti lutesh Zotit pėr tė marrė pėrgjigje tė lutjes - nė njė mėnyrė ose nė njė tjetėr.

Ndjeva njė ēift tė vjetėr tė krishterė tė cilėt gjithashtu ishin miqtė e mi. Emrat e tyre ishin Ruth dhe Berndt dhe kishte njė dyqan tė njohur hardware nė Ljungby qendrore. Tani dhe pastaj, kam pėrdorur pėr tė vizituar ato. Unė gjithmonė mendonin mirėpritur nė to. Kurrė nuk ka qenė ndonjėherė unė nuk pranoi tė vijė nė, kur thirra nė derėn e tyre. Dhe kjo ka ndodhur mjaft shpesh.

Ata jetonin nė afėrsi tė kullės sė ujit, e cila ishte nė njė kodėr vetėm mbi qendėr. Ajo mori rreth njėzet minuta pėr tė ecin deri nė shtėpinė e tyre kafe me tulla. Kur kam vizituar kėta miq ftoi mua gjithmonė kafe dhe biskota, ndėrsa ne u ul nė divan ngjyrė kafe nė tė madhe dhomė tė bukur tė jetesės.

Ne shpesh do tė shikojnė video tė krishtera sė bashku. Nė kėtė kohė, ai mori ende njė VCR, kur ju do tė shihni filma para-regjistruar nė televizion. Ruth dhe Berndt u pajisur me tė vėrtetė me filma tė krishterė nga fushata tė ndryshme dhe takime nėpėr botė. Filmat ishin shumė interesante dhe ata kishin me folės tė njohur. Ajo pastaj mori edhe shpirtėrisht dhe fizikisht pėr jetėn, kur ju mori atje. Folėm natyrisht pėr Jezusin, dhe pėr gjendjen shpirtėrore nė Suedi.

Ruth dhe Berndt gjithmonė kishte njė shumė pėr tė treguar dhe mėnyrėn intensive. Unė gjithashtu kishte njė shumė tė zemrės, kėshtu qė ajo shpesh do tė jetė vonė kur u takuam. Ne kishim tė tre kanė tendencė pėr tė humbur gjurmėt e kohės. Pra, ajo ishte ēudi qė ajo shpesh ishte bėrė njė natė mė parė kam ecur nė shtėpi. Unė kam qenė gjithmonė tė pėrgatitur pėr net tė gjata, kur kam vizituar ato.

Njė mbrėmje, ajo ishte koha pėr njė tjetėr vizitė nė Ruthit dhe Berndt. I u larguan nga banesa ime nė kishė Pentecostal, kaloi nė stacionin e trenit, ecte nėpėr shesh dhe pastaj trudged deri nė kodėr tė gjatė. Nė majė tė kodrės unė u mėsuar nga kulla e ujit nė anėn e rrugės qė ēoi nė shtėpinė e tyre, u ngjit hapat shkurtėr guri dhe ranė ziles.

Vetėm hapi derėn dhe mė pėrshėndeti si grup zakonshme mirėpritur. Si gjithmonė, unė ndjeva kėtė herė pranuar ngrohtėsisht nga miqtė e mi. Ajo ndjehet aq mirė pėr tė qenė me ta. Qė unė isha ende vetėm nė kėtė kohė, ajo ishte mė e rėndėsishme pėr mua qė tė ketė miq tė bukura tė krishterė tė bisedoj me.

Ne u ul, si zakonisht, poshtė nė TV divan dhomė tė gjallė, filloi tė biseduar, shikuar filma, foli, piu kafe, shikuar filma, foli ... Me pak fjalė, ajo qė kemi pėrdorur gjithmonė pėr tė bėrė, kur u takuam, dhe orėt e fluturoi si zakonisht larg.

Diku gjatė mbrėmjes gjatė, fillova tė flas pėr udhėtimin, si unė aq shumė tė kėrkuar pėr tė shkuar nė.

"Ish Mėsuesi im i Biblės nė Biblike Rrėshajėve Shkollės nė Jönköping, Leif Svensson, do tė bėjė njė fushatė tė re nė Evropėn Lindore", i tha Ruthės dhe Berndt.

"Pėr Letoni pėrsėri?" I pyetur Berndt ndėrsa ai piu njė gllėnjkė tė vogėl tė kafesė dhe tė pėrtypur njė tortė.

Ai ishte i interesuar menjėherė pėr shkak se ai kishte njė interes tė madh nė ungjillėzimin nė vende tė tjera, veēanėrisht nė Evropėn Lindore. Videoja flickered nė ekran e tyre televizive, por tani ajo ishte papritmas askush prej nesh ishin tė interesuar nė tė. Udhėtimi i ardhshėm ishin nė qendėr, dhe ajo kishte kapur edhe miqtė e mi 'veshėt. Ata e dinin se kisha bėrė kėto lloje tė udhėtimeve nė tė kaluarėn dhe ata e dinin se sa udhėtime kishte menduar pėr mua.

"Jo, Tallinn nė Estoni," Unė u pėrgjigj nė pyetjen e Smitty sė. "Kjo do tė jetė njė ringjallje e madhe lufton anion tė cilat, nė tė njėjtėn mėnyrė si fushatat Unė kam qenė nė nė Riga."

"Ēfarė fun" skeda Ruth nė ndėrkohė qė ajo derdhi disa kafe mė shumė nė kupėn time bosh. "A do tė vish?" Ajo e pyeti, duke mbajtur nė tė njėjtėn kohė deri nė pjatė tortė pėr mua se unė do tė marrė edhe njė tortė pėr tė sapo derdhur kafe.

"Unė vėrtetė do tė doja atė," i tha, "por nuk ėshtė njė pengesė e vogėl. Unė thjesht nuk kanė tė holla pėr udhėtim, kėshtu qė unė nuk mund tė pėrballojė pėr tė shkuar. "

Unė mendova se nuk e bėri me tė vėrtetė, sepse kur kam pėrmendur atė tė fundit. Ky ēift kishte domethėnė mjaft tė holla. Ata morėn nė dyqan popullor dhe tė zėnė nė Ljungby. Por ne e pėrdorur pėr tė folur hapur pėr gjithēka, kėshtu qė pėr kėtė arsye ajo ishte me tė vėrtetė nuk ka lypur nga ana ime.

Ne kemi vazhduar tė flasim pėr ēdo gjė, por kur zilja kishte gjysmėn bėhet kaluara dymbėdhjetė, kam menduar gjithsesi se ishte koha pėr t'i dhėnė fund komunitetin tonė. Biseda vazhdoi pėr njė kohė nė derėn e pėrparme para se mė nė fund u ndamė.

Unė eci poshtė kodrės gjatė dhe si zakonisht kishte pikėpamjet e madhe e qendrės nė errėsirė. Streetlamps, shtėpitė dhe dyqanet ndezur bukur nė errėsirė ​​nė rrugėn prapa nė banesėn time midis kinemanė e qytetit dhe stacioni i trenit.

Pasi u ndamė atė natė menduar Berndt nė atė qė unė kam thėnė nė lidhje me udhėtimin Estoni. Nė qoftė se unė tė kėrkuar pėr tė shkuar nė udhėtim, por unė nuk kanė mundėsi pėr shkak tė mungesės sė fondeve.

"Nėse Chris na pėrshėndet edhe njė herė para udhėtimit, unė do t'i japė atij paratė", arsyetoi veten Berndt.

Kėto mendime dija natyrisht asgjė rreth. Berndt mė tha mė vonė se ai ishte duke shkuar pėr tė mė jepni fondet e nevojshme, nė qoftė se unė tė kthehem para udhėtimit. Gjė e ēuditshme ishte se unė nuk e bėri.

Kjo ishte njė pjesė e vogėl e mbinatyrshme dhe udhėzime tė qarta tė Perėndisė. I kishte kėrkuar pėr tė holla pėr udhėtim, por unė kam pyetur edhe pėr njė grua. Perėndia ishte duke punuar tani nė mėnyrė qė unė do tė ketė sė shpejti mundėsi pėr tė marrė pėrgjigje tė lutjes.

***

Nė kėtė kohė unė u tha se tė papunė. Ēdo gjashtė javė, kam pėrdorur pėr tė marrė para ekstra nga sigurimi i papunėsisė, dhe tani ishte koha pėrsėri. Kjo I kishte harruar tėrėsisht, por kur unė jam me gishtin tim tregues ēarė hapur zarfin nga sigurimi i papunėsisė, unė pashė se ata kishin vėnė nė tė holla shtesė kėtė herė. Papritmas kam pasur vetė pėrballojė udhėtim nė Estoni.

Por diēka kishte ndodhur nė mendjen time. Interesi nė udhėtonte pėr nė Estoni nuk ishte aty mė. Ajo ishte zhdukur disi, ndėrsa unė pritur. Ajo ishte shumė e heshtur nė zemrėn time pėr fushatėn e planifikuar nė Talin. Kam pasur absolutisht asnjė dėshirė mė tė udhėtuar nė Estoni.

Unė i thashė mikut tim Tomas, i cili mė mori nė kishė Pentecostal dhe ka fituar mė Jezusin, unė tani kishte para shtesė nė llogarinė. Ai e dinte se sa shumė unė tė kėrkuar pėr tė udhėtuar nė Estoni, por se ekonomia vėnė njė foli nė timon.

"Por atėherė ėshtė vullneti i Perėndisė qė ju duhet tė shkoni!" Ai bėrtiti nė mėnyrė spontane, kur unė i tha atij lajmin e parave. Unė kurrė nuk do ta harroj pėrgjigjen time kur kam pak patundur, por me bindje tė madhe u pėrgjigj:

"Jo, nuk ėshtė."

Unė nuk tė vėrtetė e di se ēfarė kam thėnė. Ai erdhi vetėm njė farė mėnyre nga goja ime dhe buzėt e mia. Kėtu unė kam qenė duke luftuar dhe kėrkoi qė tė lejohen tė udhėtojnė nė Estoni. Kur unė nė fund mori rastin, kam thėnė se nuk ishte vullneti i Perėndisė.

Tani mė pas unė e kuptoj se me tė vėrtetė nuk ishte mė i cili tha atė. Ajo ishte Shpirti i cili kishte thėnė nėpėrmjet meje. Nė mėnyrė qė tė mos lejojnė "shpirtėrore" ose kryelartė, unė dinjitoz poshtė, megjithatė, atė pak duke shtuar:

"Unė nuk do tė ndjehen atė."

Mendova se dukej pak mė mirė se sa tė jetė aq i bindur nė vete. Por pas deklaratės se ēėshtja u diskutua fund. Thomas nuk mori mė shumė gjė - dhe unė nuk e bėjnė as. Diēka kishte ndodhur nė mendjen time nė lidhje me fushatėn nė Talin. Dėshira ime u hodh tėrėsisht larg dhe unė nuk mund tė vėrtetė kuptojnė atė.

Kam udhėtuar askund atė kohė, dhe unė jam pėrgjithmonė mirėnjohės. Mė pas, unė tė kuptojė se ishte Perėndia ai qė nė kėtė mėnyrė mė ka ēuar nė njė mėnyrė tė mrekullueshme.

***

Njė grua e re nė Linkoping, vetėm disa muaj mė tė rinj se unė, edhe menduar pėr tė shkuar nė tė njėjtin udhėtim. Kjo grua kishte, ndryshe nga unė, ishte rritur nė njė familje tė krishterė. Ajo u ruajt nė kėtė mėnyrė dhe tashmė kishte arritur pėr tė punuar si njė ungjilltar nė njė famulli. Disa vjet mė parė ajo kishte takuar Jezusin pėr ripėrtėritjen dhe tani ka jetuar njė jetė tė caktuar pėr Perėndinė.

Disa nga miqtė e saj kishte pėr njė kohė tė gjatė u pėrpoq pėr tė ndikuar e saj tė bashkohen me ne nė kėtė udhėtim tė mahnitshme dhe aventureske si kjo do tė thotė pėr tė ardhur nė Estoni. Por ajo nuk e di me siguri se si ajo do tė bėjė. Ajo do tė ndjekin apo jo? Ajo ishte me tė vėrtetė nė dy mendje nė shtėpi nė banesėn e tyre dy dhoma nė Linköping.

Nė tryezė nė kuzhinė e saj komod ishte fletėt e saktė tė njėjta nė shtėpi udhėtim me mua. Ajo kishte sigurisht njė kopje tė broshurės bukur nė lidhje me astar luksoze tė pasagjerėve, i cili tregoi anijen madhėshtore nė det blu me prag tė bardhė prapa.

Atje, nė banesėn e saj, ajo kishte njė pėrleshje tė dy me veten dhe me Perėndinė. Si mund tė bėjė ajo?

Pak kohė mė vonė, unė kam qenė deri nė qendėr dhe ka bėrė njė rast. Nė rrugėn shtėpi atė mbrėmje, mė kujtohet ajo aq mirė, unė eci kaluar njė qoshk gazetash. Sidomos njė nga titujt u fėrkimit jashtė nga tė tjerėt, unė mendoj se kjo ishte nė mes tė tre. I lėshoi ​​pak i hutuar kur kam kaluar kiosk. Titujt, ajo ishte me shkronja tė mėdha tė zeza: "Ferry u mbyt nė Balltik nė natėn - mbi 800 tė vdekur"

Pavarėsisht löpsedeln tmerrshme dhe tronditėse, kėshtu qė unė vuri nė dukje atė mezi. Ndoshta sepse unė supozuar se kjo nuk ishte aspak mė preku, dhe kjo gjithmonė ndodh diku tjetėr dhe jo "kėtu". Pėrveē kėsaj, kam menduar idenė e gabuar, se nuk do tė na ndikojnė nė Suedi, por popujt dhe vendet e tjera. Sa shpesh njerėzit dhe unė nuk ishte pak mė ndryshe se koha. Kur aksidentet dhe fatkeqėsitė ndodhin, ėshtė gjithmonė dikush tjetėr nė botė. Kjo nuk ndodh nė Suedi dhe edhe mė pak i shqetėsuar jam pėr atė. mendim e ēuditshme, por pėr fat tė keq mund tė jetė.

Tė nesėrmen nė mėngjes, unė u ul nė heshtje dhe hėngri mėngjesin nė kuzhinė e mia kam vėnė nė drithėra tim dhe njė sanduiē me sallam, ndėrsa unė absentmindedly dėgjuar buletinin e lajmeve nė radio.

Folės foli pėr njė fatkeqėsi tė madhe nė Detin Baltik. Papritmas Unė u kujtoi tė löpsedeln kisha parė njė natė mė parė. Njė traget kishte zhytur, dhe mė shumė se 800 njerėz kishin vdekur. Fillova tė dėgjoj mė me kujdes. Gazetari tha se trageti kishte qenė nė rrugėn e saj nga Estonia nė Suedi, nė mes tė natės kishte shkuar nėn valėt e detit.

Estonia? Por ajo ishte nė Estoni, unė do tė kishte shkuar nė udhėtimin tim? Dhe kjo ishte atje qė Leif Svensson po udhėtonin dhe qė fushatėn e tij. Ai kishte rregulluar edhe pėr njė kompani tė madhe qė do tė jetė. Pėr mė tepėr, pothuajse tė gjithė klasės Shkolla Biblike pėr tė qenė me tė.

Mendimet e mia u ndėrprenė pėrsėri kur folės pėrsėritur emrin e tragetit qė zhytur nė fund tė oqeanit, "Emri traget ėshtė Estonia".

Papritmas unė u pėrqendruar totalisht dhe mendova shtangur: Estoni? Jo se kjo anije e madhe u thirr qė do tė na marrė nė Estoni?

Unė u ndal pėrtypet nė mua thekon dhe tė vėnė poshtė lugė. Sanduiē me sallam me pika mė lejoni tė jetė, dhe unė kėrrusur pėrpara nė vend tė kėrkuar nė grumbull gazetės. Ndėr gazetat dhe reklarnblad kam kėrkuar broshurė pėr tė shpejt tė marrė tė dini emrin e anijes.

Kjo nuk ishte e gjatė para se kam gjetur atė. Jo pa frikė kam shikuar nė foto me anije gjigande qė udhėtoi me krenari nė det me shkumė valėt prapa. Sytė e mi kėrkuar padurim pėr emrin e anijes, e cila ėshtė shkruar me shkronja tė qarta tė zeza nė traget tė madh. Anija nė bar foto tė vėrtetė tė quajtur Estonia.

I filluar nė foto broshurė bukur. Lajme Zėri unė nuk dėgjova edhe mė gjatė. E vetmja gjė qė tani ka ekzistuar nė mendjen time ishte emri i anijes: Estonia. Kam lexuar atė mbi dhe mbi pėrsėri. Krenaria e vend i vogėl Baltik-M / S Estonia kishte zhytur nė fund. Miku im Leif Svensson dhe kompania e tij e tėrė ka qenė ndoshta nė bord. Dhe unė do tė kanė qenė tė pėrfshirė.

Kur ajo filluar nė mua se me tė vėrtetė ishte Estonia cilėt kanė rėnė, toted deri pyetjeve nė kokėn tuaj. Unė u ul pėr njė moment tė gjatė nė tryezėn e kuzhinės dhe filluar nė pak broshurė amatoresk reklamat rreth fushatės dhe shumė mė tepėr broshurė profesionale Estoni, tani me sa duket tė shtrirė nė shtratin e detit Baltik. Gati joreale dhe pak e paqartė, unė pashė dy broshura, ndėrsa unė u pėrpoq pėr tė vėnė sė bashku foto e asaj qė ndodhi. Mendimet e mia shkuan nė Leif Svensson. Papritmas ajo goditi mua se unė duhet tė telefononi gruan e tij, Sara. Ajo nuk do tė shkojė nė udhėtim kėtė herė, si ajo ndonjėherė e bėri. Ajo kishte, ndėr tė tjera, e ndjekur nga Riga nė tė njėjtin udhėtim i nė njė rast tjetėr. Por kėtė herė, ajo kishte zgjedhur pėr tė qėndruar nė shtėpi. I ngritur telefonin tim tė kuqe lidhur me litar dhe dialed numrin 036 pėr Jönköping.

Vetėm sinjale disa mund tė ndodhė para se ajo u pėrgjigj. Ndoshta Sara u ul dhe shikuar nė telefon atė ditė, sepse ajo ishte ndoshta shumė njerėz tė cilėt thirrur dhe kėrkuar pėr tė dėgjuar se ēfarė kishte ndodhur. Leif pasur shumė miq dhe e dinte sigurisht edhe shumė njerėz me detyrėn e tyre. Sigurisht ka pasur edhe shumė familje tė nxėnėsve tė cilėt dėshironin pėr tė kėrkuar mė shumė informacion rreth tė dashurit e tyre. Sara konfirmoi se Estonia ishte anija Leif dhe e gjithė partia ishte mbi. Atėherė ajo i tha njė fjali qė unė kurrė nuk do ta harroj:

"Por unė nuk kam aq shumė shpresė ..."

Ajo kishte, pra, nuk ka shpresė se Leif kishte paraqit. Por ai nuk e bėri. Ai dhe pastor tjetėr, Lennart Carlsson, sė bashku me pjesėn mė tė madhe tė klasės Biblės, pjesa tjetėr e partisė, dhe qindra tė tjerė u vranė atė natė nė thellėsitė e detit, kur Estonia u mbyt nė pesėmbėdhjetė minuta.

***

Unė kam menduar pėr kėtė ngjarje mė shumė se njė herė. Unė mund tė ketė qenė nė bord Estoni. Nė vend tė pas sė bashku nė udhėtim nė Estoni, kam zgjedhur pėr tė qėndruar nė shtėpi, sepse unė nuk do tė "ndjehen" pėr tė.

Gruaja nga Linkoping, nga rruga, tė quajtur Marie, ka vendosur pėr disa arsye pėr tė udhėtuar nė Izrael sesa nė Estoni - edhe pse ajo fillimisht vendosi tė bashkohet udhėtimin Leif Svensson sė fushatės.

Kur kam mėsuar mė vonė se kam kuptuar edhe mė shumė se sa tepėr Perėndia e kishte ēuar atė dhe mua.


Nga libri Nata e gjatė e Christer Åberg publikuar nga Semnos botuesit . Kapitulli 2: Udhėtimi me Estoninė. Pages 25-36.


Publicerades lördag, 28 september 2019 01:20:06 +0200 i kategorin och i ämnena:


13 kommentarer


x
Troende
lördag, 28 september 2019 04:27

Jag vaknade den natten,blev orolig, fick se en syn, ett fartyg i nöd.

Svara

x
RH
lördag, 28 september 2019 12:54

Så fängslande och bra skrivet! Jag läste nyss även en artikel som publicerades i Expressen i morse om en man vid namn Mats Hillerström, som faktiskt var en av de 6 personerna i bibelskoleklassen som överlevde fartygskatastrofen. Hans livsberättelse var också mycket stark och vittnade om Guds omsorg
och ledning mitt i de allra svåraste stunderna i livet.

Svara

x
Lena Henricson
lördag, 28 september 2019 14:58

Så fantastiskt,Christer,att Gud räddade dig och Marie och Dessan och er lille son,som du säkert får möta i himlen. Ja,Guds ledning är underbar! 🙂

Svara

x
Lars
lördag, 28 september 2019 16:52

För Gud är inget omöjligt. Herrens vägar är inte våra vägar. Man ska öppna sitt hjärta inte sitt förstånd.

Svara

x
Roger T. W. svarar Troende
lördag, 28 september 2019 20:40


Sådana här vittnesbörd behöver vi. Du fick veta att det var fara på sjön. Jag åkte med fartyget när det tillhörde Viking Line. När jag fick den första rapporten om katastrofen gick den inte in. Min brors vän överlevde och blev snart gråhårig. En granne förlorade båda sina föräldrar.

Det är svårt att tro på den officiella historieskrivningen. Sanningen ska döljas.

Jag varnades för andra saker och förstod inte varför förrän senare. Det var tur att jag lydde.


Svara

x
Sandra
söndag, 29 september 2019 01:25

Påminns av hur viktigt det är att Gud och inte jag leder...

Svara

x
Lukas
söndag, 29 september 2019 15:06

Fartyget körde för fort i hög sjö som det inte var godkänt för, bogvisiret slets loss vilket de inte såg från bryggan, fartyget vattenfylldes, kantrade och sjönk. Behövs det någon mer förklaring? Mystiskt med personer som ska ha klarat sig och sedan försvunnit...

Svara

x
Jessica
söndag, 29 september 2019 15:35

Det var ju underbart för de som överlevde Estonia-
katastrofen. Varför en del frälsta människor klarade sig och andra inte kan vi nog inte svara på.
Många frälsta unga bibelskoleelever dukade under för det kalla vattnet. Betyder det att de inte var ledda av Gud, eller lyssnade till Hans röst? Nej, jag tror inte det!
Säkert hade det betts mycket för dessa ungdomar
innan de begav sig iväg på sin resa🙏det är jag övertygad om. Gud ville inte att en enda av dessa
heller skulle dö.
Vi små människor kan inte förklara allt ont som händer, även de människor som är frälsta.

Svara

x
Sandra
måndag, 30 september 2019 00:27

De där ungdomarnas närvaro på båten kan ha varit någons sista chans att ta emot Jesus. Vi kanske hittar en bärgad skara från Estonia hemma i Himlen Tack vare dem. Nej, jag tror inte att Gud ville detta! Men nog är det likt Gud att alltid göra något gott mitt i kaoset!

Svara

x
AnnMarie svarar Jessica
måndag, 30 september 2019 19:45

Du har så rätt.
Vi kan inte förklara allt ont som händer och även drabbar kristna och när en del ändå försöker förklara varför blir det oftast så osmakligt att man mår illa.

Svara

x
Jessica svarar AnnMarie
tisdag 1 oktober 2019 21:11

Ja, jag måste hålla med dig Ann-Marie.
Skulle Gud ha talat till en del av de frälsta som tänkte åka med Ms Estonia, för att skydda dem, men inte till alla? En hel bibelklass med ungdomar som bara hade goda intentioner- varför skulle han inte ha talat till dem att stanna hemma?
Vad jag förstår så klarade sig 6 st av dessa 21 elever.
Många hade säkert bett för ungdomarnas resa innan de gav sig iväg!
Ibland försöker vi kristna förklara allt ont som händer så svart och vitt!
Men allt är inte så enkelt. Det är bättre att säga till ofrälsta mänskor när de frågar att vi inte förstår allt.
Det är bättre att göra det än att försöka snickra ihop en egen förklaring som de förr eller senare genomskådar.

Svara

x
AnnMarie svarar Jessica
tisdag 1 oktober 2019 21:39

Ja man måste kunna prata om erkänna att man inte fattar allt och att man undrar varför Gud inte griper in "när Han borde"

En del kristna vill inte erkänna att det är så att Gud uppenbarligen inte alltid vill gripa in.De säger istället att Han inte kan.
Vem vågar/vill tro på en Gud som inte kan?

Svara

x
Jessica svarar Jessica
söndag, 27 oktober 2019 17:50

Även vi som är frälsta måste medge
att det finns något som heter ”slumpen”.
Allt är inte förutbestämt.
Det är inte heller fel att erkänna att vi inte begriper allt som sker, speciellt inte allt ont.
Jag har nämnt den här devisen tidigare här på sidan Äkta vara- vara äkta!
( ett kristet studiematerial för ungdomar i pingst,
från slutet av 90-talet)
Jag tycker det är så bra. Vi har den äkta varan, men det gäller också att vi är äkta.🙏

Svara

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste bönämnet på Bönesidan

tisdag 28 januari 2020 23:21
Tack Jesus för att min dotters operation gick bra! Halleluja och Gud välsigne er alla bönevänner!

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarStöd Apg29:

Mer info hur du kan stödja finner du här!

Kontakt:

MediaCreeper Creeper

↑ Upp