Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Dikush qė dėgjon dhe mbart

Unė do tė mendoj se tė modeleve tė mi tė vjetėr rol nė Krishtin, qė ishte e pranishme gjatė viteve tė mia tė hershme si njė i krishterė. Ata mė dhanė kėshilla dhe rehati, por edhe qortoi.

Njė grua qė dėgjon.

Nė Skellefteå pashė shumė njerėz tė rinj tė vijnė nė besim dhe ne fjalė pėr fjalė jetuar nė Kishė. fryma e Perėndisė dukej nė masė tė madhe dhe unė jam mirėnjohės se si kishte njė i krishterė i ri pėr tė pėrjetojnė kėtė. Mirėnjohės pėr kėto etėrit shpirtėrorė dhe nėnat qė dėgjuan dhe mė ēoi.


Av Andy Svensson
tisdag, 26 november 2019 15:19

Unė do tė mendoj se tė modeleve tė mi tė vjetėr rol nė Krishtin, qė ishte e pranishme gjatė viteve tė mia tė hershme si njė i krishterė. Ata mė dhanė kėshilla dhe rehati, por edhe qortoi.

Disa nga ju e dini kam jetuar nė Suedi veriore pėr 23 vjet tė jetės sime. Winter ishte mrekullisht e bukur me shumė borė se tani mungon nė gnällbältet ku Zoti ma solli tuajat.

Bönetanten

Nė Skellefteå ku kam jetuar 1991-1994 minuta kėshtu qė unė bönetanten Anna-Maja, ajo dukej jo aq shumė dhe nuk ka tė bėjė zhurmė tė madhe nė kishė Pentecostal ku unė ishte duke punuar. Ajo kishte kontakt me qiellin dhe e dinte se ēfarė fuqia e lutjes mund tė kryejnė.

Shpesh isha nė Anna-Maja e saj, ndjeva siguroi. I thashė probleme tim tė ri dashuria pėr tė dhe ajo mė pyeti.

Ne kemi kėrkuar pėr Skelleftea dhe shpėtimin rinjve. Kam mėsuar kėmbėngulje nė lutje, fruta ariu. Gjithmonė kėshtu qė ne u lutėm sė bashku, kur arritėn te Anna-Maja.

Sven

Meqė kam jetuar nė vendin fqinj pėr Sven cili ishte ish-pastor i Finlandės dhe ai u kujdes me dashuri pėr gruan e tij tė sėmurė, por shtėpia e tyre ishte gjithmonė e hapur pėr njė tė riu i cili dashur Jezu Krishtin.

Nė Skellefteå I kishte marrė etėrit dhe nėnat qė mė mbėshtetėn dhe u lut pėr mua shpirtėrore.

Bridget dhe Martin

Pastaj unė tė marrė pėr tė sjellė Bridget dhe Martin i cili gjithashtu u lut pėr mua dhe mė ka vajosur me vaj qė ju keni makinėn, po ata nuk kishin vaj gatimi pėr tė mė vajosni si.

Nė Skellefteå pashė shumė njerėz tė rinj tė vijnė nė besim dhe ne fjalė pėr fjalė jetuar nė Kishė. fryma e Perėndisė dukej nė masė tė madhe dhe unė jam mirėnjohės se si kishte njė i krishterė i ri pėr tė pėrjetojnė kėtė. Mirėnjohės pėr kėto etėrit shpirtėrorė dhe nėnat qė dėgjuan dhe mė ēoi.

Vėshtirė sot pėr tė gjetur tė krishterėt tė besojnė

Sot unė e di se ėshtė e vėshtirė pėr tė gjetur tė krishterėt tė besojnė dhe tė luten sė bashku, pėr fat tė keq. Gjetur dikė qė do tė dėgjojnė dhe manaferrat ėshtė mė e vėshtirė sot pėr tė gjetur. Ne duhet tė mėsojnė tė dėgjojnė njėri-tjetrin dhe tė mbajnė njėri-tjetrin ėshtė barrėn.

Unė nuk jam shkrimtar mė tė mirė, por me shkrim nga dobėsinė time dhe dhimbje. Forca ime dhe nder Jezu Krishti ėshtė Shpėtimtari im dhe shpresa.

Jetojnė si

Unė dua tė jetoj si Anna-Maja qė bėri bujė tė madhe, por ajo e dinte se ēfarė dy duart e duke u lutur mund tė arrijnė nė mbretėrinė e Perėndisė. Dashuria Sven dhe tė hapur nė shtėpi ishte diēka qė unė kisha pėr tė kujtuar. Bridget dhe Martin janė ndezur pėr Krishtin.


Publicerades tisdag, 26 november 2019 15:19:22 +0100 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

torsdag 1 oktober 2020 09:22
Be för vår son som behöver ett annat boende och att han blir bevarad i sin tro då det gamla livet vill göra sig påmint.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp