Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Jo, Greta nuk ėshtė Antikrishti

Unė kam qenė njė email lexues ėshtė dėrguar pėr mua ku shkrimtari pyet veten nėse aktivist 16-vjeēar mjedisore Greta Thunberg ėshtė Antikrishti.

Greta Thunberg nė OKB.

Picture: allas.se.

Kam lexuar mė parė sot nė gazetėn dita qė dikush krahasuar lėvizjen e klimės me lėvizjen e rigjallėrimit. Por lėvizjet ringjallje tė marrė shpresė, tė cilat ju nuk merrni nė lėvizjen e klimės. 


Christer ÅbergAv Christer Åberg
måndag, 30 september 2019 21:31

Unė kam qenė njė email lexues ėshtė dėrguar pėr mua ku shkrimtari pyet veten nėse aktivist 16-vjeēar mjedisore Greta Thunberg ėshtė Antikrishti. Pėr kėtė pyetje unė mund tė pėrgjigjem menjėherė: 

"Jo, Greta Thunberg nuk ėshtė Antikrishti." 

Gretel ėshtė njė grua. Bibla thotė se Antikrishti ėshtė njė njeri, kėshtu qė spekulimet bie menjėherė. Kjo nuk ėshtė nė pėrputhje me Biblėn. 

2 Thes 2: 3 . Askush tė mos ju gėnjejė kursesi. Pėr Ditėn nuk do tė, nėse mbeturinat tashmė ėshtė bėrė, dhe njeriu i mėkatit, ata qofshin tė pėrmbysur biri [dmth njė njeri], janė zbuluar.

Njėri nuk duhet tė kritikojnė

Sigurisht qė unė botojė asnjė email lexues. Pėrveē Pėrmbajtja mejlets ėshtė unscriptural, edhe unė do tė linēohen. Dhe gjėja e fundit ėshtė e ēuditshme. Kjo ėshtė me sa duket nuk tė kritikojė Greta Thunberg. 

Kam lexuar se njė trajner futbolli i cili ka thėnė gjėra tė trashė tė saj tashmė tė  pushohen nga puna . Sure, ajo ishte gjuha e papėrshtatshme, por ju e kuptoni ēfarė dua tė them. Mė parė, unė kam parė njė clip nga televizionin amerikan, unė besoj se ishte, ku ai kritikoi vajzėn 16-vjeēare qė u tha menjėherė jashtė nga njė burrė tjetėr me fjalėt: 

"Si guxon tė kritikojė njė fėmijė, ju jeni njeri i rritur?!"

Ajo nuk ėshtė vetėm njė fėmijė, por ajo gjithashtu ka tre diagnoza, qė kam lexuar mė parė nė Wikipedia , por tani ajo vetėm thotė se ajo kishte njė "depresion tė rėndė dhe ndjenjat pėrvojė e kotėsisė," dhe 2018 tė saj vendosi "nė mėnyrė qė tė nė vend qė tė bien pėrsėri nė depresion, tė shkojnė nė veprim. "

Nėse ju kritikojnė Greta mund tė akuzohet kritikuar njė fėmijė tė sėmurė. Nė kėtė mėnyrė ajo i ka ndaluar tė gjitha format e kritikės ndaj lėvizjes rreth Greta Thunberg.

forcat themelore

Natyrisht se nuk ka kush e ka bėrė qė ajo ėshtė bėrė kaq i njohur mirė ėshtė, por ėshtė forca bokomliggande dhe interesave ekonomike. 

Unė nuk kritikoj Greta, ajo ėshtė njė fėmijė - dhe njė qenie tė ēmuar njerėzore - tė cilėt kanė nevojė pėr Jezu Krishtin. Ajo qė unė prekur keq nga interesat themelore dhe forcat. Herėn e parė unė pashė Greta Thunberg, unė kam qenė menjėherė i mėrzitur. 

Pastaj Greta nuk bėhet aq i madh dhe ende kam reaguar kėshtu. Ėshtė e ēuditshme se tė gjitha mediat janė prapa dhe tė pėrputhen deri tek ajo. Dhe pėr kėtė arsye duhet tė kuptojnė njėri-se ka diēka tė gabuar. 

Edhe vajza ime 13 vjeēare, i cili ėshtė Greta nė Instagram , qė mendohet saj Fjalimi i OKB-sė ishte e rreme , dhe ajo mė tha krejt spontanisht me mua para se tė kisha kohė pėr tė thėnė ndonjė gjė.

Pra, ata qė janė pas Greta Thunberg ishte i zgjuar, kur ata e kanė dėrguar atė jashtė, sepse ju thjesht nuk mund tė kritikojė njė fėmijė tė sėmurė!

Dhe ajo ishte nė krye tė ēdo gjė pėr tė marrė Ēmimin Nobel pėr Paqe duhet, shumica e kuptojnė se ajo ėshtė e rreme. Mė parė nėnkryetar dhe aktivist klima Al Gore, mori ēmimin pėr njė dokumentar qė ai bėri. Unė kam lexuar se parashikimet nė filmin e tij janė gėnjeshtra dhe nuk vijnė e vėrtetė

Nė situata tė tilla ju thonė se ju keni vetėm dhjetė vjet nė tė cilėn pėr tė shpėtuar planetin. I njėjti thotė se Greta dhe fėmijėt e tjerė ish e saj kanė thėnė tė njėjtėn gjė. Dhe kjo ishte pėr rreth  20 - 30 vjet mė parė !

Toka nuk do tė shkojė nė

Toka nuk do tė shkojė mbi dhjetė vjet - jo 20 apo 30 vjet. Pra, tė gjithė profetėt e dėnimit qė vjen me mesazhe tė tilla janė tė rreme. Sė pari, Jezusi duhet tė kthehet, dhe ai do tė kthehet nė Jerusalem nė kėtė tokė! 

Nėse Toka ka shkuar poshtė, atėherė Jezusi ka tokė pėr t'u kthyer nė. Prandaj, ne e kuptojmė se ky lloj i profecive fundi i botės janė tė rreme. 

Por, pasi Jezusi ka mbretėruar nė tokė pėr njė mijė vjet pas kthimit tė tij, atėherė ajo do tė jetė njė qiell tė ri dhe njė tokė tė re! Por nuk do tė ketė shkatėrrim - ajo do tė jetė njė rilindje.

Dikush ka shkruar edhe nė revistėn e Kishės nė Greta Thunberg ėshtė njė profet . Jo, ajo nuk ėshtė njė profet. Nėse ajo ende do tė ishte njė profet - atėherė ai ėshtė njė i rremė. Njė profetizon profet i shpresės nė Jezu Krishtin dhe jo njė mesazh tė tillė si Greta Dost qė janė pa shpresė dhe shpėtim. 

Bibla thotė:

Fjalėt e urta 23:18: Me siguri ju si njė tė ardhme, dhe shpresa jote nuk do tė jetė pėr asgjė.

Jeremia 29: 1: unė i njoh mendimet qė kam pėr ju, thotė Zoti, mendime paqeje dhe jo tė sė keqes, pėr t'ju dhėnė njė tė ardhme dhe njė shpresė.

Fjalėt e urta 24:14: Pra, ėshtė njohuri dhe urtėsi pėr shpirtin tuaj. Nė qoftė se ju tė gjeni ato, ju keni njė tė ardhme, dhe shpresa jote nuk do tė jetė pėr asgjė.

Jeremia 31: 1: Ka shpresė pėr tė ardhmen tuaj, thotė Zoti. Fėmijėt tuaj do tė kthehet nė vendin e tyre.

Jo, Greta nuk ėshtė Antikrishti

Kam lexuar mė parė sot nė gazetėn dita qė dikush krahasuar lėvizjen e klimės me lėvizjen e rigjallėrimit . Por nė lėvizjet e krishtera ringjalljes kanė Jezusin nė qendėr pėr tė marrė shpresė, tė cilat ju nuk merrni nė lėvizjen e klimės. 

Por lėvizja klima ėshtė bėrė njė fe. Kam gjetur njė video nė YouTube me titull: " gjelbėr Revival | feja e re e klimės ". Lars Bern Swebb televiziv thirrje edhe lėvizje klima Greta Thunberg pėr njė kult pesimist . Nė sekteve, ne e dimė se njerėzit janė tė lidhur dhe tė shtypurit, por nė Jezu Krishtin, njerėzit janė tė lirė.

Nėse ne do tė shkojmė pėrsėri nė fillim tė kėtij neni, natyrisht, nuk ėshtė Greta Thunberg Antikrishti. Atje, lexuar email printer shumė. Nė email ai ngre si deri Greta mbiemri ėshtė 666 dhe se ngjyra ėshtė si gjelbėr islamik. 

Por nga ana tjetėr mund tė lėvizja mjedisore tė jetė pjesė e nisjes sė Antikrishtit. Ka forca tė forta prapa lėvizjes globale mjedisore qė mund tė rezultojė nė Antikrishti vjen ėshtė nė fron. Lėvizja e ajrit nuk ėshtė plotėsisht i pafajshėm. Nė gjithė kėtė, njerėzit mund tė keqpėrdoret dhe tė jetė pawns nė njė lojė cinike.

Shtrembėrimin nga kuptimet Rendit

Unė do tė pėrmend se si pėr tė dhėnė fjalės njė kuptim tė ndryshėm. Ndonjėherė kam lexuar se Greta "greva e arsimit", kur ka pasur njė ēėshtje e grevės shkollės. Sepse si mund ajo tė godasė shkollėn nė njė vend tjetėr, siē janė Shtetet e Bashkuara? 

Ose telefononi atė "grevė" ose "grevė klimės". Kjo nuk ėshtė njė ēėshtje e njė greva pak, por demonstrata dhe propaganda. Ju duhet tė telefononi gjėra pėr atė qė ėshtė. Por, nė kėtė mėnyrė ata mbjellin idetė dhe konceptet nė mendjet e njerėzve pėr tė ndikuar ata nė njė drejtim tė caktuar. 

Pyetni Greta Thunberg dhe tė luten pėr tė gjithė njerėzit e tjerė qė nuk kanė shpresė. Lutuni qė ungjilltarė dhe shėrbėtorėt e tjerė tė Zotit do tė dėrgoj tek ata nė mėnyrė qė ata tė dėgjojnė mesazhin e lavdishme e Zotit Jezu Krisht nė mėnyrė qė ata e pranojnė atė dhe tė jetė i shpėtuar!

Matthew 09:38 . Prandaj luten Zotit qė tė dėrgojė punėtorė nė tė korrat e tij.

Unė gjithashtu lexuar diku se njė pėrfaqėsues i krishterė, unė besoj se ishte njė prift, tha se ēėshtja mė e rėndėsishme qė ne kemi sot ėshtė klima apo mjedisi. Jo, kjo nuk ėshtė ēėshtja kryesore. Ēėshtja kryesore ėshtė se njerėzit duhet tė pranojnė Jezusin dhe tė ruhen.


Publicerades måndag, 30 september 2019 21:31:16 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Ha-ha-ha-ha


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

fredag 30 oktober 2020 20:32
Snälla, hjälp mig att be om Guds vilja över min son liv. Att Gud griper in och möter honom. Troende vänner/tjej i jesu namn

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp