Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Kommentarer | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Rrethprerja është e padobishme

Rrethprerja nuk mund të lindë përsëri te ju, por ajo mund të jetë Jezu Krishti. 

Partia Qendra do të ndalojë rrethprerjen fetare.

Picture: dn.se.

Këtë fundjavë, ai u vendos në takimin Parti e Qendrës se ata do të punojnë për të ndaluar rrethprerja e djemve nuk është bërë për arsye mjekësore.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
tisdag 1 oktober 2019 11:27

Galatasve 6:15. Sepse në Jezu Krishtin as rrethprerja, as prepucit të padobishme, por krijesa e re.

Qendra ka vendosur në konferencën e tij të partisë që ata duan për të ndaluar rrethprerjen e djemve. Udhëheqja e partisë është paralajmëruar se do të perceptohet si partia do të ndalojë Judaizmin dhe Islamin.

Por, sipas Biblës, kështu që rrethprerja është e padobishme. Ajo nuk mund të shpëtojë. I vetmi që mund të shpëtojë është Jezu Krishti.

Qendra ka vendosur për të ndaluar

Këtë fundjavë, ai u vendos në takimin Parti e Qendrës se ata do të punojnë për të ndaluar rrethprerja e djemve nuk është bërë për arsye mjekësore. 

Udhëheqja e partisë nuk duan këtë, dhe lideri Qendra Partisë Annie Lööf tha më pas se i vjen keq vendimin.

Tani vjen pyetja, edhe në Partinë të moderuar, i cili është takuar në disa javë. Kjo është Anna af Sillen dhe Maria Gilstig nga Sörmland kanë paraqitur një mocion për të ndaluar synetin e meshkujve nëse nuk është për arsye mjekësore.

Natyrisht, grupet çifute dhe myslimane mërzitur, të cilën unë mund ta kuptoj, por sipas Biblës nuk është kursim rrethprerja, por në lidhje je krijesë e re në Krishtin apo jo. 

Rrethprerja nuk kursen

Rrethprerja nuk mund të lindë përsëri te ju, por ajo mund të jetë Jezu Krishti. Kjo është e atij që ju duhet të pranoni në qoftë se ju doni të jetë i shpëtuar.

Bibla thotë:

1Co 07:19. Rrethprerja do të thotë asgjë, dhe lafshë e penisit nuk do të thotë asgjë, por më tepër për të mbajtur urdhërimet e Perëndisë.

Galatasve 5: 6 Sepse në Jezu Krishtin as rrethprerja, as asgjë prepucit, por besimi që vepron me anë dashurie.

Galatasve 5:11. Dhe unë, o vëllezër, në qoftë se unë vazhdoj të predikoj rrethprerjen, përse vuajnë unë ende persekutimi? Atëherë ajo do të shkeljes së kryqit larg.

Galatasve 6:12. Të gjithë ata që duan të kenë një pamje të mirë në mish, ju shtrëngojnë që të rrethpriteni vetëm sepse ata nuk do të përndiqen për kryqin e hir të Krishtit.

Galatasve 6:15. Sepse në Jezu Krishtin as rrethprerja, as prepucit të padobishme, por krijesa e re.

Kolosianëve 2:11. Në atë ju edhe u rrethpretë me një rrethprerje që nuk u bë me dorë, por me rrethprerjen e Krishtit, atëherë vënë off trupin mëkati Flesh së.

Ne e shohim që në mënyrë specifike Bibla thotë që ju nuk mund të ruhen duke rrethprerë, por shpëtimi varet nëse ju keni Jezusin apo jo. 

gabim rrethprerja

Por ka pasur njerëz në Bibël që dëshironin për të imponuar besimtarët rrethprerjes. Për ata pohuan se ata nuk mund të shpëtohen ndryshe. Ju mund të lexoni në Veprat e Apostujve 15: 1-2:

1. Dhe disa, që zbritën nga Judeja, mësonin vëllezërit: Nëse ju nuk e le të rrethprerë sipas ritit të Moisiut, nuk mund të shpëtoheni.

2. Atëherë lindi një mosmarrëveshje, dhe Pali dhe Barnaba mori në një mosmarrëveshje serioze me ta. Ata vendosën që Pali, Barnaba dhe disa të tjerë nga ata do të udhëtojë deri tek apostujt dhe te pleqtë në Jerusalem për këtë çështje jokontestimore.

Vini re se ai thotë se "ritit të Moisiut" , jo "ligjin e Moisiut ..."  Pas Apostujt u ngjitën në Jeruzalem, ata vendosën, së bashku me Shpirtin e Shenjtë:

Veprat e Apostujve 15: 28-29. Sepse Fryma e Shenjtë dhe ne kemi vendosur të mos që të mos ju ngarkojmë asnjë barrë tjetër përveç kjo është e nevojshme:

29. Që ju duhet të hiqni dorë nga ajo që është e flijiuara idhujve, nga gjaku, dhe nga mishi i kafshëve të mbytura dhe nga kurvëria. Nëse keni kujdes ju të konsultoheni për këtë, jeni duke bërë drejtë. Lamtumire.

Kështu ne shohim se ajo është një herezi që duhet të rrethpriteni për t'u shpëtuar. E vetmja mënyrë për të shpëtuar është të pranoni Jezus Krishtin dhe të besojnë në të.

Debati nuk duhet të injorohet

Por debati politik në Suedi mund të mos jenë aq të padëmshme. Ndoshta herën tjetër që ata të shkojnë kundër vërtetë shpëtimit gjëra të rëndësishme, si që ju nuk mund të besoj në Jezusin, ose që ju nuk mund të mësojnë fëmijët të besojnë në Jezusin, atëherë ajo bëhet me të vërtetë e rrezikshme.

Le të lutemi për Suedinë dhe popullin e saj. Le të lutemi për politikanët tanë në mënyrë që ata të mos marrin vendime që shkojnë kundër Jezusit dhe Biblës. Le të lutemi që Perëndia do të dërgojë punëtorë në të korrat e tij si dëshmitar dhe të ungjillizuar në lidhje me Jezusin në mënyrë që njerëzit do të jenë në gjendje për të marrë atë në mënyrë që ata janë të shpëtuar.


Publicerades tisdag 1 oktober 2019 11:27:38 +0200 i kategorin och i ämnena:


6 kommentarer


x
Calle
tisdag 1 oktober 2019 15:04

Judar och muslimer kommer att fortsätta omskära oavsett vad Riksdagen beslutar, det ligger så starkt i deras religion. Då löser de det själva åker utomlands eller utför omskärelsen själva, kanske med sämre medicinsk/hygienisk övervakning, vilket kan leda till infektioner och lidande för pojkarna.

Svara

x
Daniel Ånséhn
tisdag 1 oktober 2019 21:45

Tack Crister.

För några år sedan övervägde jag omskärelse och sökte efter läkare, men det har aldrig blivit av.

Frågan är, varför vill man förbjuda omskärelse av religiösa skäl? Vad är nyttan med en sådan förbud?

Svara

x
Lena Henricson
onsdag 2 oktober 2019 14:30

Tråkigt att judar som bor i vårt land ska ha det så trångt. 😢

Svara

x
AnnMarie svarar Lena Henricson
onsdag 2 oktober 2019 15:12

Det gäller ju inte bara judar utan också muslimer.Hur tänkte du där?

Svara

x
Lena Henricson svarar AnnMarie
onsdag 2 oktober 2019 15:21

Eftersom jag undviker långa komplicerade inlägg,skrev jag endast om min medkänsla med judarna i vårt land. Men bäst är ju förstås att så många både judar och muslimer blir frälsta 🙏. Och då slutar de ju också att omskära sina pojkar. 👍

Svara

x
AnnMarie svarar Lena Henricson
onsdag 2 oktober 2019 16:35

Ok 👍

Svara

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste bönämnet på Bönesidan

söndag 16 februari 2020 19:26
Tack käre Herre för alla goda dagar du i så rikliga mått givit mig trots att jag inte är värd all den kärlek du visat mig i otaliga former. Herre,om det är din vilja,låt din välsignelse aldrig svika

Senaste kommentarer

Susse: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Jeanette Berglind: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Jeanette Berglind: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Lars-Göran Rönnberg: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Leif: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Anna Ivar: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Tomas N: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Lasse : Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Lasse : Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Johanna: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Leif: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Jessica: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Lillibeth: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Erik S: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Anna: Skrivklåda

Lasse : Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

SA: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Nils: Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna

Nils: De kristna på jorden efter uppryckandet

Lasse : Är det Gud eller tidningen Dagen som styr? - Angående bönekonferensen Nordens kallelsestund i Solna


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper Creeper

↑ Upp