Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Shfajėsimi me anė tė hirit nėpėrmjet besimit nė Jezu Krishtin

Njeriu nuk mund tė bėjė veten tė drejtė.

Kryqi mbi njė shkėmb nė det dhe njė agim.

Kur Bibla thotė se njė njeri ėshtė i justifikuar, kjo do tė thotė se ajo ėshtė nga Perėndia shfajėsuar, ajo ėshtė e liruar nga mėkati i tij nga gjykimi bie mbi Jezu Krishtin. Ai qė nxjerr vetė Perėndinė.


Av Emma
söndag, 24 november 2019 15:05

Konceptet e justifikimit dhe drejtėsia bėni ėshtė plotėsisht konceptet qendrore e besimit tė krishterė. Fjala justifikuar nė pėrkthimin suedeze tė Biblės ėshtė pėrkthyer nga teksti origjinal grek, "dikaķoo", fjala ėshtė njė folje qė do tė thotė pėr tė ligjėrisht tė shpallė dikė tė pafajshėm. Personi ėshtė liruar nga faji qė ajo ka. Ju mund tė krahasoni konceptin e kur njė juri apo njė gjyqtar nė njė gjykatė shpjegon disa nga "jo fajtor".

Kur Bibla thotė se njė njeri ėshtė i justifikuar, kjo do tė thotė se ajo ėshtė nga Perėndia shfajėsuar, ajo ėshtė e liruar nga mėkati i tij nga gjykimi bie mbi Jezu Krishtin. Ai qė nxjerr vetė Perėndinė.

Njeriu nuk mund tė bėjė veten tė drejtė. Pali shkruan nė 2 Korintasve 5:18, 19

"Ēdo gjė vjen nga Perėndia qė na pajtoi me veten pėrmes Jezu Krishtit dhe na dha shėrbimin i pajtimit. Sepse Perėndia ishte nė Krishtin, duke pajtuar botėn me veten e tij. Ai, duke mos ua numėruar mėkatet e njerėzve, dhe ai i ka kryer ne fjalėn e pajtimit. "

"Tė gjithė mėkatuan dhe u privuan nga lavdia e Perėndisė, por janė shfajėsuar falas tė ketė fituar atė me anė tė hirit tė tij, pėr shkak se Jezu Krishti i ka ēliruar ata." Romakėve 3:23, 24

Njė pasojė e kėtij justifikimit me anė tė besimit ėshtė se ne kemi njė marrėdhėnie paqėsore me Perėndinė.

"Tė shfajėsuar, pra me anė tė besimit, kemi paqe me Perėndinė, nėpėrmjet Zotit tonė Jezu Krisht." Romakėve 5: 1

Kjo ėshtė vetėm hiri qė vjen nė drejtim justifikimin

"Por, pasi qė ne e dimė se njeriu nuk shfajėsohet me anė tė veprave tė ligjit, por me anė tė besimit nė Jezu Krishtin, besuam edhe ne nė Jezu Krishtin, qė tė mund tė justifikohet me anė tė besimit nė Krishtin dhe jo me anė tė veprave tė ligjit. Pėr me anė tė veprave tė ligjit askush nuk tė jetė i justifikuar. "Galatasve 2:16

Ky justifikim ėshtė i qartė dhe i vlefshėm nėpėrmjet vdekjes flijuese tė Jezuit, megjithatė, duhet tė jetė marrė me anė tė besimit e individit pėr tė shėrbyer shpėtimi / justifikim pėr tė.

Nuk ka pra asnjė per-Automatic-shpėtimi. Ju lutem vini re kjo ėshtė e rėndėsishme!

Nė 2 Korintasve 5:20, 21 lexojmė: "Pra, ne lajmėtarė pėr Krishtin. Ėshtė sikurse Perėndia tė kėshillonte nėpėrmjet nesh. Ne kėrkojmė nė emėr tė Krishtit , tė pajtohen me Perėndinė. Ai qė nuk njihte mėkat, Perėndia e ka nė vendin tonė e bėri tė jetė mėkat, sepse nė tė ne tė bėhemi drejtėsia e Perėndisė. "

Edhe nė Dhiatėn e Vjetėr, lexojmė e justifikimit me anė tė besimit. Si nė 1 Eksodi 15: 6, Romakėve 4: 3 dhe Galatasve 3: 6 ai thotė lidhur me Abramin (= Abrahamit) se si ai i besoi Perėndisė dhe se si kjo iu numėrua atij pėr drejtėsi. Nė Rom 3:21, 22, Pali thotė se tani drejtėsia e Perėndisė ėshtė zbuluar, duke qenė ligji dhe profetėt dėshmojnė, madje drejtėsia e Perėndisė nėpėrmjet besimit nė Jezu Krishtin pėr tė gjithė ata qė besojnė. Ne e shohim nė kėto vargje si edhe ligji dhe profetėt ishte parashikuar mė parė justifikimin me anė tė besimit nė Jezu Krishtin. Bibla na tregon se si ne nuk do tė justifikohet vetėm me anė tė besimit nė Jezu Krishtin, por edhe pėr mėnyrėn se si ai vetė bėhet drejtėsia jonė! Jeremia 23: 6 dhe Jeremia 33:16 flet Zoti, drejtėsia jonė. Pali thotė tek 1 Korintasve 1:30

"Ai ju ka tė falėnderoj pėr tė cilat ju jeni nė Krishtin Jezus, tė cilin Perėndia ka bėrė pėr ne dituri, drejtėsi, shenjtėrim dhe shpengim"

Pra, kjo ėshtė drejtėsia e Jezu Krishtit, atij qė i numėron ata qė besojnė nė tė, qė e bėn Atė tė na deklaron tė drejtė. Siē lexojmė tani nė tė dy postet, rreth Jezu Krishtit, shpresa jonė e vetme, kėshtu qė Perėndia e ka bėrė njeriun nė baltė, kur ajo ishte nė kopshtin e Edenit mėkatuar kundėr tij, dhe zgjodhi pėr tė shkuar rrugėn e vet. Ne kemi lexuar nė lidhje me planin e Perėndisė pėr shpėtim, duke dėrguar e tij tė dashur djalė, Jezusin, pėr tė bėrė tė mundur qė njeriu tė ketė njė marrėdhėnie tė themeluar paqėsore me tė. Po tė mos ishte pėr vdekjen e Jezu Krishtit sakrifikuese dhe ringjalljes (Romakėve 4: 23-25), kėshtu qė ne kishim tė gjithė vdiq nga mėkatet tona, vdekjen e Jezusit duke folur rreth nė Gjoni 8:24.

Vill avsluta detta inlägg med denna hyllningsproklamation till Herren och Frälsaren Jesus Kristus.

”Fastän han var till i Gudsgestalt, räknade han inte tillvaron som Gud såsom segerbyte utan utgav sig själv genom att anta en tjänares gestalt då han blev människa. Han som till det yttre var som en människa ödmjukade sig och blev lydig ända till döden – döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom över allting och gett honom namnet över alla namn, för att i Jesu namn alla knän skall böja sig, i himlen och på jorden och under jorden, och alla tungor bekänna, Gud, Fadern till ära, att Jesus Kristus är Herren.” Fil 2:6-11.


Publicerades söndag, 24 november 2019 15:05:41 +0100 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu - Live med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 23 september 2020 22:11
Jesus, jag ber att våra 4 barn ska bli frälsta med hela sina familjer!!

Senaste kommentarer

Israelvänlig : Islams Antikrist

Lena Henricson : Skrivklåda

Lena Henricson : Skrivklåda

Susse: Skrivklåda

Susse: Skrivklåda

Israelvänlig : Islams Antikrist

Israelvänlig : Islams Antikrist

Lasse : Skrivklåda

Mikael W: Islams Antikrist

Susse: Skrivklåda

Susse: Skrivklåda

SA: Hur förändrar man ett helt folk? - Med Corona!

Israelvänlig : Islams Antikrist

Israelvänlig : Islams Antikrist

Lasse : Skrivklåda

Johanna: Skrivklåda

Johanna: Skrivklåda

Johanna: Skrivklåda

Lasse : Skrivklåda

Johanna: Skrivklåda


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp