Language

Apg29.Nu

Start | TV | Bnesidan | Bibeln | Lsarmejl | Media | Info | Sk
REKLAM:
Himlen TV7

Review: Nuk ka perndi t tjera

Christer berg rishikimin Per-Arne Imsens librin e famshm perndi t tjer.

Ky shqyrtim, un besoj se sht e rndsishme, pr shkak se ju e kuptoni se si u formua Kisha Katolike Romake dhe zhvillimi historik, ather e kuptojm edhe se si Kisha Katolike Romake sht duke punuar dhe duke menduar sot.


Christer bergAv Christer berg
mndag 4 november 2019 18:21

Tani m n fund Un i kam lexuar Per-Arne Imsens librit vlersua perndi t tjer. Libri u botua n vitin 2017 nga shtpia botuese Pilgrim dhe kan dal n dy edicione. Titulli i librit sht marr nga i pari i dhjet urdhrimet e Perndis n Bibl. Ajo merr historikisht dhe faktikisht rreth Kishs Katolike.

melodram

Libri sht mjaft i trash dhe kam pasur nj koh t vshtir marrjen n t, por pas rreth 150 faqet e mori at dhe kam zbuluar se sa i mir sht. Ather ajo ishte si e lexuar at si nj triller t vrtet. Ajo sht e shkruar mir dhe ka shqyrtim t vrtet t plot historik se si Kisha Katolike u rrit nga ish-Perandoris Romake. 

Ky shqyrtim, un besoj se sht e rndsishme, pr shkak se ju e kuptoni se si u formua Kisha Katolike Romake dhe zhvillimi historik, ather e kuptojm edhe se si Kisha Katolike Romake sht duke punuar dhe duke menduar sot. Kur mendoj pr baz doktrinore.

Un mendoj se libri sht shkruar faktike dhe n fakt shum her, ai ka nj prshkrim objektiv t Kishs Katolike. Ajo merr faktet historike dhe ka shum referenca. 

Autori ka br nj pun t pastr pr t lexuar npr do gj kshtu q ai ka nj themel t fort pr t qndruar n. Un e kuptoj se ky hulumtim ka marr disa vjet.

Duke treguar Jezusit

Gjat gjith librit, duke Per-Arne Imsen n Jezusin. Kjo bhet shum liruese dhe t rehatshme. Njerzit kan nevoj pr Jezusin, sepse ai sht i vetmi q mund t shptoj dhe t liruar. Ajo sht e mjaftueshme q t ket nj besim t thjesht n Jezusin pr t shptuar. Churches - sa e madhe ata jan, nuk mund t shptoj.

Per-Arne Imsen sht i biri i famshm Maranataledaren t Arne Imsen , dhe ai prshkruan nj pjes t librit se si ishte t rritet deri n lvizjen dhe jetn e tij i bollshm e besimit.

Libri sht pritur me kritika nga disa qarqe, por un mendoj se ju dshironi t kuptoni m mir historin e Kishs Katolike dhe ku qndron sot, un ju rekomandojm q t lexojn Librin perndi t tjer .

Nj lum i fuqis shpirtrore

Ndonjher ju mund t mendoni se kjo sht vetm Kisha Katolike q ka dominuar pr periudha t gjata n histori, dhe jo pr lvizjet e tjera kan ekzistuar. Por t gjith kohn jasht (ose edhe brenda) Kisha Katolike, ka pasur Zgjimi Ungjillor e dhuratave t shfaq n librin e Veprave n Bibl. S fundi, un do t citoj nj citim nga Pentecostal pionier TB Barratt n faqen 277 n librin Per-Arne Imsens perndi t tjer:

TB Barratt shkroi: "Ajo e ka nga koha e apostujve qen nj rrjedh e pastr e fuqis shpirtrore, se sa n nj drejtim se sa n nj tjetr i:. Kishs s krishter, madje edhe gjat periudhave t saj m t errta dhe n koh t vshtira t persekutimit Kur kisha ra posht n formn bosh, bestytnit, zakonet dhe dobsi shpirtrore, ajo ishte gjithmon disa q mbajti zjarrin n pushtet n nj cep t krishterimit ata ishin n prgjithsi:. vulosur si "heretik" dhe atyre q u mblodhn rreth tyre sht quajtur sekt si t krishtert e par (Veprat 24: 5-14).. Ka pasur edhe shpesh n mesin e tyre, kshtu q nuk ishte krejtsisht apostolik, por Perndia e pa zemrat e sinqerta dhe t uritur dhe e drgoi zjarrin e tij n mesin e tyre dhe kudo, ku djegur zjarri, doli jasht ashtu si ndr t krishtert e par n nj biznes t fort pr Krishtin prmes zemrgjersi,Fryma e Shenjt u dha atyre. "


Publicerades mndag 4 november 2019 18:21:03 +0100 i kategorin och i mnena:


4 kommentarer


x
bo svensson
mndag 4 november 2019 19:28


DET R EN BRA BOK SOM ALLA KRISTNA BEHVER LSA.

Svara

x
SA
mndag 4 november 2019 22:53

Har hrt honom p kanal 10 , jttebra och boken ox, behvs o vr tid 👍

Svara

x
Steven
tisdag 5 november 2019 18:36

Nu blir jag nyfiken att lsa den ocks.
r intresserad av kyrkohistoria, speciellt under reformationen.
Tipsar om att lsa om Jan Hus, husiterna samt Komenius, Herrnhutarna, John Wesley.

Svara

x
Annie wahlberg
torsdag 7 november 2019 08:17

Ska frska lsa boken, tack fr tipset!

Svara

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste bnmnet p Bnesidan

onsdag 13 november 2019 18:37
Kan ni be fr vr familj? Pappan utfrskrad frn F-kassan trots kronisk sjukdom. Jag mamman jobbar inte mycket pga ohlsa. Vi behver matpengar och till rkningar.. Barn hemma.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarStd Apg29:

Kontakt:

MediaCreeper Creeper

↑ Upp