Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Shtatė hapa nė rrugėn e besimit

Hapi juaj i parė nė rrugėn e besimit.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
torsdag 3 oktober 2019 18:47

Ky artikull ėshtė shkruar pėr ata qė kanė marrė Jezusin dhe ishin tė ruajtur. 

paraqitje

Pėr tė filluar, unė dua tė ju pėrgėzoj qė keni marrė Jezusin dhe u ruajt! Kjo ėshtė gjėja mė e mirė qė mund tė ndodhė nė ēdo njeri. Tani fillon njė jetė tė re tė shkėlqyer pėr ju me Jezu Krishtin.

Edhe udhėtimi mė i gjatė fillon me njė hap, tha dikush. Kjo ėshtė veēanėrisht e rėndėsishme kur bėhet fjalė pėr shėtitje besimit. Tani pėr tani ju jeni tė shpėtuar dhe tė shkojnė nė qiell, kjo nuk do tė thotė se tani janė zhvilluar plotėsisht nė fushėn e besimit. Por tani ajo fillon. Tani ju mund tė zhvillojnė dhe tė mėsojnė tė njohin Jezusin edhe mė shumė.

Mendoni e porsalindur: A nuk ėshtė ai i mirė i zhvilluar plotėsisht? Ai nuk mund tė fillojnė pėr tė kandiduar, kėrcejnė, valle dhe tė drejtuar makinėn garė menjėherė? Jo, por nėse ai lejohet tė rritet, filloni duke praktikuar kėshtu qė ndoshta ai mund tė kandidojė nė makinė garė, kur ėshtė koha pėr tė.

Kjo broshurė duhet tė jetė rreth hapat juaj e parė nė rrugėn e besimit. Ju nuk janė zhvilluar plotėsisht, sepse ju janė tė lindur tani nė Krishtin. Kjo mund tė ndodhė me ju, ashtu si fėmija bie poshtė dhe ju godet. Ju dėshtojnė. Por nuk do tė heqė dorė. Ēohu dhe shko nė me Jezusin nė rrugėn e besimit!

Christer Åberg


Hapi i parė

Shpėtimi!

Hapi i parė qė kanė marrė tashmė. Kjo ishte kur ju pyeti Jezusin tė hyjė nė zemrėn tuaj.

Nė Romakėve kapitulli 10 dhe vargu 9 thotė:

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh."

Fjala shpėtoi thjesht do tė thotė "i shpėtuar"! Kjo nuk do tė thotė se ata janė entuziastė, tė etur dhe entuziast nė ēdo gjė. Kur kam pranuar Jezusin, unė isha thjesht i shpėtuar - ruajt!

Saved - nga ēfarė? Ju mbijetuar, ndėr tė tjera, nga mėkati dhe nga tė qenit i humbur nė njė ferr tė pėrjetshėm!

Pėr tė shpėtuar, njeriu duhet tė rrėfej me zė tė lartė me gojėn e tij se Jezusi ėshtė Zot dhe besoj se Perėndia e ringjalli Krishtin prej sė vdekurish. Nėse ju tė pėrmbushur kėto dy kėrkesa, ju do tė dini me 100% siguri se ju jeni ruajtur tani. Si mund tė dini se? E pra, sepse Bibla thotė kėshtu! Ėshtė e rėndėsishme tė besojnė Biblėn, kur ėshtė fjala pėr gjėra tė tilla si kjo. Ju nuk mund tė shkojnė nga ajo qė ndjenjat janė duke thėnė. Ndjenjat njė ditė mund tė thotė: "Oh, sa e mrekullueshme qė unė jam i shpėtuar", dhe nė ditėn e dytė, ndoshta ju nuk duhet tė vėrtetė mendoni se ju jeni tė shpėtuar. ajo

nuk ka tė bėjė me tė "ndjehen" Por ajo qė Bibla nė fakt thotė! A do tė rrinė me kėtė rregull tė thjeshtė, atėherė ajo do tė shkojė mirė pėr ju nė rrugėn e besimit.

Nė besim hiking, ju mund tė hasni pengesa tė ndryshme. Atėherė ėshtė e rėndėsishme qė tė rrinė nė Jezusin. Nėse ju bėni kėtė, ajo do tė shkojė nė rrugė dhe besimi bėhet mė e fortė.

Ka dy lloje tė njerėzve, kur sprovat dhe vuajtjet. Njėri prej tyre ikin nga Jezusi. E dyta ikin Jezusit. Nuk ishte ikur larg nga Jezusi dhe rėnia e besimit. Ku nė vend tė ikur te Jezusi dhe i fortė nė besim.

Kur fėmija do tė mėsojnė tė ecin, ai do tė dėshtojė. Ai do tė bjerė dhe tė vendosen. Por ai ende do tė jetė kokėfortė, tė ngrihet dhe tė provoni pėrsėri. Ky rregull ėshtė e rėndėsishme pėr ju. Ajo mund tė jetė qė ju tė bien nė rrugėn e besimit. Mos gėnjeni atje dhe ishte i brengosur. Ēohu, tė kėrkojė Perėndinė pėr falje dhe tė lėvizė me Jezusin.

Si njė besimtar tė ri dhe ju keni me siguri disa gjėra me bagazhin e tij se nuk ėshtė e mirė. Nė kėtė drejtim, ajo do tė jetė nė rregull. Ju duhet tė ndjekin Jezusin dhe tė ecin me Tė. Gjėrat nuk janė tė mira nė bagazhin tuaj ai do tė ju ndihmojė pėr tė hequr qafe kur ėshtė koha. Ēdo gjė qė nuk u zhduk menjėherė kur keni pranuar Jezusin dhe u ruajt, por ajo do tė zhduket me kalimin e kohės. Ėshtė kjo qė pėr njė fjalė qė quhet shenjtėrim.

Unė gjithashtu dua tė pėrmend nė kėtė kontekst se ajo ėshtė shumė e zakonshme pėr besimtarėt e rinj herėt a vonė do tė ketė njė sulm tė rėndė dyshim. Po, kjo nuk ėshtė vetėm e zakonshme, por ajo ėshtė gjithmonė kėshtu! Ajo mund tė jetė e hershme, ajo mund tė vijė mė vonė, por ajo do!

Nė kėtė sulm dyshim do tė jetė nė fund, nėse duam tė vazhdojmė tė ndjekim Jezusin, ose tė kthehemi nė jetėn e saj tė vjetėr. Nėse ju zgjidhni Jezusin si besimi tė jetė i fortė dhe tė durueshėm!

Hapi i dytė

Filloni tė hani!

Fėmija do tė vdesė, nėse ai nuk ka marrė ushqim. Nė tė njėjtėn mėnyrė ajo ėshtė me ju. Ju duhet ushqim frymor. A nuk ju merrni atė, ju do tė jetė kequshqyer shpirtėrisht dhe eventualisht vdesin shpirtėrisht nė besimin tuaj.

Si mund tė merrni ushqim? Ju mund tė merrni ushqim nė mėnyra tė ndryshme. Ndėr tė tjera, ju mund tė hani veten. Ju bėni kėtė duke lexuar Biblėn. Nėse jeni tė ri pėr tė lexuar Biblėn, unė rekomandoj pėr tė filluar nė Dhjatėn e Re (e cila ėshtė pjesa tjetėr e Biblės), dhe tė lexoni nė Ungjillin e Markut. Kjo ėshtė pėr tė marrė filluar. Pastaj, sigurisht, tė vazhdojė pėr tė lexuar tė gjithė Biblėn.

Ka nga ata qė pėrpiqen tė lexojnė Biblėn nga fillimi nė fund. Si njė besimtar i ri, kjo ėshtė e vėshtirė pėr tė bėrė. Ju lutem lexoni vazhdon njė kapitull tė Dhiatės sė Vjetėr (e cila ėshtė pjesa e parė e Biblės), dhe nė Dhjatėn e Re ēdo ditė. Pastaj ju do tė shihni se besimi juaj do tė rritet.

Ju gjithashtu mund tė merrni ushqim duke u shėrbyer! Ēfarė ju merrni duke shkuar nė njė kishė tė krishterė qė predikon tė gjithė Fjalėn e Perėndisė dhe Jezusin biblik tė! Unė ju rekomandojmė qė tė kontaktoni njė kishė nė lokalitetin ku jetoni. A nuk ju shkoni nė njė kishė kėshtu qė unė mund tė jenė tė lumtur pėr tė ndihmuar ju me atė kontakt. Ose, nė qoftė se ju tė kthehet nė njė tė krishteri ruajtur i cili keni besim. Pra, ai me siguri mund tė ju ndihmojė.

Si mund tė dini nėse Kuvendi ka tė drejtė pėr tė mėsuar? - rrėfejė Zotin Jezus, ju nuk duhet tė jetė i shqetėsuar.

Faza e tretė

Filloni falurit!

Dhe unė do tė thotė qė ju jeni tė lirė me gojėn tėnde Jezus. Jezusi ka shpėtuar ju dhe ai

duan qė tė ketė shoqėri me ju. Ai dėshiron tė flas me ju dhe qė ju tė merrni pėr tė biseduar me tė. Kjo ėshtė e rėndėsishme.

Nėse e doni dikė, ju bėni natyrisht nuk tė bėjė pėrpjekje pėr tė biseduar me atė person. Nė tė njėjtėn mėnyrė ajo ėshtė me Jezusin. Ju nuk keni nevojė pėr tendosje apo tension ndonjė muskujt fetare. Jo, ajo ishte e natyrshme. Flisni me tė ēdo ditė. Thonė se ju keni atė dhe tė shpenzojnė kohė me tė. Qė ai e pėlqen.

Unė nuk mund tė marrė tėrėsisht nė tė gjitha sekretet e lutjes kėtu, por unė dua tė ju inkurajojmė me njė gjė: Perėndia dėshiron qė ju tė luteni. Ai e quan kėtė disa herė nė Bibėl.

Nė kapitullin 21 dhe vargu 22, Jezusi thotė kjo nė Ungjillin e Mateut:

"Ēfarėdo qė tė kėrkoni nė lutje do tė keni, si ju mendoni."

Jezusi thotė, atėherė kėtu ju mund tė merrni pėrgjigje tė lutjes pėr ndonjė gjė qė ju kėrkoni!

Ju mund tė luteni pėr Jezusin, por Jezusi gjithashtu inkurajon tė luten direkt Atit nė emrin e Jezusit. Ashtu siē kishte premtuar pėrgjigje pėr lutje! njė premtim tė tillė, Jezusi thotė tek Gjoni kapitulli 16 dhe vargu 23:

"Atė ditė ju nuk do tė mė pyesni pėr ndonjė gjė. Amen, amen, unė po ju them: Ēfarėdo qė t'i kėrkoni Atit nė emrin tim, ai do t'jua japė ".

Mos harroni tė falėnderoj Perėndinė qė tė shpėtoi. Kremtoni pėr atė qė Jezusi ka bėrė pėr ju. Qė ai vdiq dhe u ringjall. Se ai ėshtė i gjallė sot dhe se ai ka falur tė gjitha mėkatet e tua. atėherė

Kjo ėshtė e vėrtetė pėr ju dhe besimi juaj bėhet e fortė.

Kur duhet tė kėrkoni? Pėrgjigja qė ju tė merrni Biblėn nė tė parė Thesalonikasve kapitulli 5 dhe vargu 17:

"Lutuni pa pushim."

Faza e katėrt

Pagėzuar!

Nė Veprat kapitulli 2 dhe vargu 38 Pjetri i pėrgjigjet njerėzve atė qė ata do tė bėjnė:

"Pjetri u pėrgjigj, 'Pendohuni dhe tė pagėzohet nė emėr tė Jezu Krishtit nė mėnyrė qė mėkatet tuaja mund tė falen. Dhe do tė merrni Frymėn e Shenjtė si njė dhuratė. "

Ēdo njeri atėherė do tė pendohen, dhe tė gjithė u pagėzuan. Fjala e Perėndisė thotė qė ju duhet tė le veten tė pagėzohet. Kur ju bėni kėtė, ju keni edhe njė premtim: pėr tė siguruar ju me Frymėn e Shenjtė si dhuratė! Nė kohėt biblike pėrfshirė shpėtimin e kėtyre tre gjėrave: pendimin, pagėzimin dhe Frymėn e Shenjtė si njė dhuratė.

Ju duhet tė lejoni veten tė pagėzohet nė emėr tė Jezu Krishtit. Ju nuk pagėzoj ty nė ēdo emėr tė kishės, por ajo ėshtė nė emėr tė Jezusit. Dhe ju pagėzuar as pėr ndonjė gjė personale, por ėshtė ende nė Jezusin.

Ju jeni pagėzuar duke u zhytur tėrėsisht nė ujė dhe pastaj pėrsėri siē thotė Bibla nė Romakėve kapitulli 6 dhe vargjet 3-4:

"A nuk e dini se ne tė gjithė qė u pagėzuam nė Jezu Krishtin, u pagėzuam nė vdekjen e tij? Pra, ne jemi tė me anė tė pagėzimit nė vdekje, tė varrosur bashkė me tė, edhe ne mund tė jetojmė njė jetė tė re, ashtu si Krishti u ringjall prej sė vdekurish me anė tė lavdisė sė Atit ".

Pagėzimi ėshtė njė rrėfim i mjedisit qė tani i pėrkasin Jezusit. Ju jeni pagėzuam nė Jezu Krishtin, qė gjithmonė i pėrkasin atij! Pagėzimi ėshtė njė shenjė qė ju tani janė penduar pėr Perėndinė.

Nė Marku kapitulli 16 dhe vargu 16, Jezusi thotė:

"Kushdo qė beson dhe ėshtė pagėzuar, do tė jetė i shpėtuar; por ai qė nuk ka besuar, do tė jetė i dėnuar."

Faza e pestė

Tė pagėzoheni me Frymėn!

Merrni Frymėn e Shenjtė si dhuratė! Ky hap e kam prekur tashmė nė. Ju duhet fuqinė pėr tė jetuar si njė i krishterė dhe tė bėjė atė qė Jezusi ju ka urdhėruar. Ju gjithashtu do tė duhet tė ndihmojė nė ecjen tuaj tė pėrditshme me Jezusin.

John kapitulli 14 dhe vargjet 16-17, Jezusi thotė kėtė:

"Dhe unė do t'i lutem Atit dhe ai do t'ju japė njė Ngushėllues tjetėr, qė do tė qėndrojė pėrgjithmonė me ju, Frymėn e sė Vėrtetės, qė bota nuk mund ta marrė. Pėr botėn e sheh dhe nuk e njeh atė. Ti e di atė, sepse ai qėndron me ju dhe do tė jetė nė ju. "

Kėtu ai thotė se bota nuk mund ta marrė ngushėllues, por kjo ju lejon tė besoni nė Jezusin. Fryma e Shenjtė ėshtė njė dhuratė qė ju tė pranoni me anė tė besimit. Nė tė njėjtėn mėnyrė ju pranuar Jezusin!

Pasi tė keni marrė Frymėn e Shenjtė kėshtu qė ju mund tė filloni tė folurit nė gjuhė siē thuhet te Veprat kapitulli 2 dhe vargun 4:

"Dhe tė gjithė u mbushėn me Frymėn e Shenjtė dhe filluan tė flasin nė gjuhė tė tjera, ashtu si Fryma e Shenjtė ua jepte tė shpreheshin."

Tė gjithė u mbushėn me Frymėn e Shenjtė dhe filluan tė flasin tė gjitha gjuhėt. Gjuhėt thotė diku tjetėr nė Bibėl. Pėr shembull, nė Veprat kapitullin e dhjetė nė vargjet 45 dhe 46:

"Tė gjithė judenjtė besnikė qė kishin ardhur me Pjetrin, u mrekulluan

qė dhurata e Frymės sė Shenjtė u derdh mbi johebrenjtė. Sepse i dėgjonin duke folur gjuhė tė tjera dhe duke madhėruar Perėndinė. "

Nė Veprat kapitulli 1 dhe vargun 8, Jezusi thotė:

"Por, kur Fryma e Shenjtė do tė vijė mbi ju dhe do tė bėheni dėshmitarėt e mi nė Jeruzalem dhe nė gjithė Judenė, nė Samari dhe deri nė tokė."

Hapi i gjashtė

Dėshmojnė pėr Jezusin!

Tregojnė tė tjerėve pėr besimin tuaj nė Jezu Krishtin. A nuk e mbani atė tė veten. Ju keni qenė tė shpėtuar, falur dhe tė ketė jetė tė pėrjetshme. Le tė tjerėt gjithashtu duke pėrjetuar tė njėjtėn gjė.

Nė Veprat kapitulli 4 dhe vargu 20 thotė se ky rrėfim mahnitshme:

"Ne, nga ana jonė nuk mund tė flasim pėr ato qė kemi parė dhe dėgjuar."

Pėr tė tė treguar njerėzve tė tjerė nė lidhje me Jezusin ėshtė mėnyra mė e mirė dhe mė efektive pėr tė vetė-rritet dhe tė bėhet i fortė nė besimin e tyre.

Atėherė Sauli, i quajtur mė vonė Pali, u ruajt, ai menjėherė filloi tė dėshmonte dhe tregoni atyre nė lidhje me Jezusin. Si pasojė e kėsaj, ai mori mė shumė pushtet. Ju mund tė lexoni nė Veprat Kapitulli 9 dhe vargu 22:

"Por Sauli bėhej gjithnjė e mė shumė pushtet, dhe Judenjtė qė banonin nė Damask, ashtu si ai provoi se Jezusi ėshtė Krishti."

Mos kini turp tė Jezusit. Kur ju tė qėndrojė pėr besimet tuaja, njerėzit do tė kenė respekt pėr ju. Ju janė pėrmbushur nga Jezusi.

"Pėr ēfarė zemra ėshtė plot, goja flet."

Kjo Jezusi thotė tek Luka kapitulli i gjashtė nė vargun 45. Nė qoftė se kjo ėshtė diēka qė ne jemi nė-entuziastėt e tilla futboll, kėshtu qė ne kemi asnjė problem duke folur nė lidhje me atė me miqtė tanė. Ne nuk nė asnjė mėnyrė tė bėjė pėrpjekje. Ajo vetėm rrjedh nė. Tani, sigurisht, Jezusi transformuar jetėn tonė. nuk duhet tė thoni nė lidhje me atė pėr njerėzit e tjerė?

Hapi i shtatė

Mbajė nė tė Jezusit!

Ēfarėdo qė tė ndodhė: Mbajė nė tė Jezusit! A nuk e le asgjė tė marrė ju pėr tė lėnė atė. Ai ėshtė gjėja mė e mirė qė ka ndodhur pėr ju!

A do tė rrinė me Jezusin deri nė fund, ju do tė merrni Li vets kurorė nė Qiell! Kjo Jezusi thotė tek Zbulesa 3 dhe vargu 11:

"Unė do tė sė shpejti. Mbajeni atė qė ju keni, nė mėnyrė qė askush nuk do tė marrė kurorėn tėnde. "

Tė gjitha kėto shtatė hapa janė vetėm fillimi. Kjo ėshtė ajo ku ajo ndodh:

- ecin me Jezusin ka filluar!Christer Åberg

www.apg29.nu


Publicerades torsdag 3 oktober 2019 18:47:29 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Hjälparen den Helige Ande - Har du tagit emot honom?


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 30 maj 2020 12:18
Be att Herren ska mana på en person att ta kontakt med mig,det är oerhört viktigt att personen gör detta nu.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp