Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Veli ėshtė njė rrėfim nė Islam

Veli dhe veshje tė dėshmojnė se ata janė myslimanė.

Njė vajzė e veshur me njė vello - vello ėshtė njė rrėfim nė Islam

Njė vajzė e veshur me njė vello.

Kur gratė e reja suedeze bėhen myslimanė, ata e marrin pastaj shpejt me shall myslimane. Ata nuk e bėjnė kėtė para se ata ishin muslimanė. Shall apo vello ėshtė bėrė kėshtu njė rrėfim qė tani ata janė myslimanė dhe i pėrkasin Islamit.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
söndag, 22 september 2019 14:12
Apg29

Skena e zakonshme rrugė

Unė jetoj tetė kilometra nga Forserum. Nė Forserum jetojnė shumė muslimanė. Kur kam ardhur pėr Forserum unė shoh direkt nga makinėn time gratė muslimane ecin nė rrugė. Kjo ėshtė njė skenė e zakonshme rrugė. 

Si mund ta di se ka femra muslimane? Unė shoh atė nė rrobat e tyre. Ata kanė shalle mbi kokat e tyre dhe veshje tė plotė. Rrobat e tyre dėshmojnė pėr kėtė arsye se ata janė myslimanė. 

Unė po tė shoh njerėz qė nuk kanė kėto rroba nė, unė nuk mendoj se pėr shkak se ata janė muslimanė. Me fjalė tė tjera, rrobat njė rrėfim qė ata janė myslimanė. Ata tregojnė botės se ata janė myslimanė. 

Mbulojnė flokėt e tyre dhe gjoksin e tyre

Ai thotė nė Kur'an se gratė muslimane duhet tė mbulojė flokėt e tyre dhe gjoksin e tyre me shall apo vello. Sepse nė kėtė mėnyrė pėr tė treguar se ata janė myslimanė nė mėnyrė qė njerėzit nuk do tė jetė nė pėrputhje me faqen e internetit myslimane islam.se ta ngacmoje. Kėshtu pėrdhunojnė ato. Ata do tė tregojnė se ata nuk janė skllevėr ose jobesimtarė se ajo ėshtė e lirė pėr burrat pėr tė ngacmoj dhe pėrdhunim.

Kur'ani: Dhe thuaj edhe besimtareve tė ndalin shikimet e tij dhe tė ruajnė pjesėt e tyre private dhe jo pėr tė treguar mė shumė nga stolitė e tyre se sa mirėsjelljes mund tė jenė tė dukshme; Le pra ta tėrheqė vellot e tyre (khimar) nė mėnyrė qė krahėrorin e ...

Ėshtė ky ajet, numri 31 i kapitullit 24 tė Kuranit, e cila ėshtė bazė pėr mbajtjen e velit. Kur muslimanėt diskutuar kėtė varg pėrmend emėr, khimar pėrkthyer si "vello". Mohammed Knut Bernström shkruaj kėtė nė njė shėnim nė vargun nė interpretimin e Kur'anit:

Emrit khimar (Plur. Khumur) tregon velin qė gratė arabe para dhe pas ardhjes sė Islamit nė histori kishte zakon tė bashkėngjitur flokėve. Sipas komentuesve shumicėn klasike veshur veli pak a shumė dekorativ, lirshėm varur poshtė pjesėn e prapme dhe pėr shkak veshje e grave nėn modelet e pastaj mbizotėruese pėrfshirė njė jetė para dekolte, ishte pjesė bar bust. Gratė janė pyetur kėtu pse pėr tė fshehur atė me ndihmėn e njė khimar.

mbulojė kokėn

Njė nga komentatorėt klasike si Bernström theksohet ėshtė Ibn Kethiri (d. 1373) duke shpjeguar Fjala khimar pėrfaqėson diēka qė mbulon dhe qė ėshtė pėrdorur pėr tė mbuluar kokėn. Tė bashkėngjitni velin do tė thotė pėr tė tėrhequr atė rreth dhe tė bėjė atė tė sigurt. Kjo do tė bėhet mbi qafė dhe gjoks nė mėnyrė qė asgjė nuk mund tė shihet prej tyre. Ibn Kethiri gjithashtu citon profetin e gruas Islam Muhamedit Aishes:

Mund hiri i Perėndisė qoftė mbi gratė e emigrantėve tė hershėm. Pastaj Perėndia shpalli ajetin: "Le pra, tė vizatojnė vellot e tyre pėr tė mbuluar gjirin 'grisėn bodices e tyre dhe tė vėnė mbi to.

Qėllimi i vello dhe rroba muslimane ėshtė se ata nuk tėrheqin vėmendjen. Por unė them se kjo ėshtė e kundėrta. Sytė e mi janė tėrhequr direkt me rroba tė ndryshme dhe mbulesė nga gratė muslimane veshin. Ata dal nė turmė. 

veshje e grave

Tė shkurtojė do tė konsiderohet tė jetė i saktė janė njė numėr i kushteve qė duhet tė plotėsohen. Kėto pėrfshijnė:

  1. Ai do tė tė mbulojė tėrė trupin, siē pėrshkruhet mė sipėr.
  2. Ajo nuk duhet tė jetė njė zbukurim nė vetvete. Tapiceri Me fjalė tė tjera, nuk do tė tėrheqė vėmendjen e padėshiruar nė vetvete, e cila natyrisht ėshtė njė nga konotacione tė vargut 24:31.
  3. Rrobat nuk duhet tė jetė transparent.
  4. Ata duhet tė jenė tė lirshme dhe jo dredhi tė tjera nė mėnyrė qė ata tė tregojnė format e trupit apo tė parfumuar.
  5. Ata nuk duhet tė ngjajnė rrobat e burrave apo rrobat e mosbesimtarėve.

veshje e njeriut

Shok Ebu Umame mė tha se ai e ka dėgjuar Profetin Muhamed - paqja qoftė mbi tė - tė thotė:

Garanton mua gjashtė gjėra dhe unė do tė ju garantojnė Xhennet: Kur dikush nga ju flasin, ai nuk do tė gėnjejė; ai besoi diēka qė ai nuk do tė tradhtojė atė besim; nė qoftė se ai i bėn njė premtim se ai nuk do tė thyejnė atė; ulur sytė tuaj; tė mbajė prapa duart tuaja dhe pėr tė mbrojtur [trupi] pjesėt private.

Ashtu siē ka rregulla pėr mėnyrėn se si vishen e grave duhet tė jetė nė mėnyrė qė tė jetė i saktė, ka edhe dispozita pėr veshjen e njeriut. Kėto pėrfshijnė qė tė lejohet (hallall), qė do tė thotė pėr shembull se ata nuk duhet tė bėhen prej mėndafshi ose pėrmbajnė ari kur kėto dy materiale janė tė rezervuara pėr gratė. Ata gjithashtu nuk duhet tė jetė e hollė apo transparente nė mėnyrė qė ata tė tregojnė njė prej pjesėve tė trupit Mannan nuk ėshtė e pėrputhshme (awra '). Ata nuk duhet tė imitojnė besėprerė rrobat dhe ajo ėshtė e rekomanduar (mustehab) tė veshin rroba tė bardha. Pėrveē kėsaj, ajo ėshtė e ndaluar edhe pėr tė veshin rroba qė qėndrojnė nė mėnyrė tė tillė qė ata tė tėrheqė vėmendjen pėr veten e tyre dhe pėr transportuesi ėshtė i njohur dhe i famshėm pėr tė.

Fėmijėt e vegjėl tė veshur vellot

Ata thonė se kur fėmijėt hyjnė nė adoleshencė, ato veshin kėto mbulesė, por unė shpesh shoh fėmijėt e vegjėl veshin mbulesė. Nė kėtė mėnyrė, fėmijėt janė bėrė tė seksualizuar dhe pretendoj tė pandėrgjegjshme tė besimit mysliman. 

Kur gratė e reja suedeze bėhen myslimanė, ata e marrin pastaj shpejt me shall myslimane. Ata nuk e bėjnė kėtė para se ata ishin muslimanė. Shall apo vello ėshtė bėrė kėshtu njė rrėfim qė tani ata janė myslimanė dhe i pėrkasin Islamit.

Mona Sahlin dhe Lena Hjelm-Wallens shalle

Mė 11 shtator 2001 pa sulmet e tmerrshme terroriste nė Shtetet e Bashkuara qė vrau deri nė 3.000 amerikanėve dhe krijuar luftė mė tė tmerrshme. Kur bėnė anėtarėt e qeverisė Mona Sahlin dhe Lena Hjelm-Wallén nė njė xhami suedeze me shalle mbi kokat e tyre. Kjo mėrzitur kurs shumė dhe mund tė duket si njė akt tė pakuptueshme. 

Nėse ju jeni lloji, jo mė tej konspirativ, ėshtė ndoshta pėr tė treguar mbėshtetjen e tyre, por tani pėr tani shall ėshtė njė rrėfim i besimit mysliman, tė cilat i kemi diskutuar nė detaje nė kėtė artikull, e cila ishte shalle tyre asgjė, por njė rrėfim pėr besimi mysliman! 

Ēfarė mendoni ju se muslimanėt duke menduar kur panė dy shall stolisur anėtarėt e qeverisė? Ata mendonin se ishin tė krishterė? Ose referuar ata tė muslimanėve? Ata bar dėshminė nga shawls se ata ishin muslimanė.

Dėshmia se Mona Sahlin ėshtė mysliman

Por fakti ėshtė se ka njė dėshmitar, ose tė paktėn njė aluzion qė Mona Sahlin ėshtė nė fakt njė musliman. Kjo dėshmi vjen nga gruaja muslimane Nalin Pekgul pėrballet me zgjedhjet e pėrgjithshme:

"Dikush Mona Sahlin, pėr shembull, se ajo do tė shėnoni mė shumė Tensta, sepse ju mendoni se ajo ėshtė garant i tė drejtave tė tė tjerėve pėr tė qenė nė kėtė vend se ndoshta shumė myslimanė tė tjerė tė cilėt kurrė nuk do tė shėnoni."

bold im. dhe:

"Jam shumė i lumtur qė ajo (Sahlin) nė krye tė listės, sepse unė besoj atė, unė mund tė shesė ēdo shumė nė Tensta, por ndoshta unė nuk do tė shesė asnjė muslimanėt e tjerė nė tė njėjtėn mėnyrė"

bold im. 

Vizitė shtetėrore nė Iran nė vitin 2017

Nė lidhje me vizitėn e qeverisė nė Iran nė shkurt tė vitit 2017 kryer femėr ministrat vello. Kjo sigurisht ishte shumė e ēuditshme duke pasur parasysh se pjesėmarrėsit femra nė vizitė shtetėrore tė vendeve tė tjera nuk u ndjenė tė detyruar tė bėjnė tė njėjtėn. 

Pra, ajo ishte diēka unike pėr tė delegacionit suedez. Kjo ishte asgjė mė shumė se shprehje e simpatisė apo lajka? Ishte njė rrėfim tė besimit mysliman?

Ann Linde vello zbulon politikėn e saj

Aktuale Ministri i jashtėm Ann Linde Ekonomike e veshur me vello nė Iran vizitoni 2017.

Shumė u gėzua me siguri lajmin se Margot Uallstrom do tė japė dorėheqjen, por gėzimi ishte e mjaftueshme tė shkurtėr duke pasur parasysh se Commerce Ann Linde eftertädde saj. 

Ajo ishte nė vizitė nė Iran nė shkurt 2017 dhe tė mbuluar veten e tyre (https://media.publika.md/en/image/201702/full/_94625808_annlindeirna_41696400.jpg) sė bashku me ministrat e tjerė femra. Duke pasur parasysh se ajo mori vellon kėshtu qė kjo i jep njė aluzion se ajo nuk ėshtė i paanshėm nė konfliktin mes Izraelit dhe Autoritetit Palestinez. 

Ajo sigurisht qė ėshtė kundėr demokracisė vetėm nė Lindjen e Mesme, Izraeli dhe shkon nė gjurmėt e paraardhėsit tė tij Margot Wallström sė.

vit palestinavän

2011 emėrohet Shoqata palestinez Ann Linde "vit Palestinėn" me deklaratėn e mėposhtme: 

Ann Linde, me punėn dhe pėrkushtimin e tyre, udhėtimet e tij nė Palestinė dhe Izrael, kontaktet dhe diskutimet me tė dyja partitė e tyre, ka theksuar gjendjen e palestinezėve me kthjelltėsi, qartėsi dhe guxim, mė sė fundi si njohjen e Jerusalemin Lindor si kryeqytet i njė palestinez nė tė ardhmen Shteti dhe njohjen e Palestinės si numri anėtarėsh 194 tė OKB-sė. Lufta Ann Linde pėr paqe dhe drejtėsi ka pasur gjithmonė njė fokus nė tė drejtėn ndėrkombėtare dhe parimet e tė drejtave tė njeriut.

Veli zbulon se ēfarė ėshtė politika e Lindjes sė Mesme, ajo commerce lėviz. Kėshtu qė kėtu ajo tha nė njė kurs demokracisė nė Tel Aviv, nė vitin 2008: 

"Konflikti midis Izraelit dhe Palestinės, ku parakushti mė i rėndėsishėm pėr paqen ėshtė se pushtimi izraelit pėrfundon, ky ėshtė ēelėsi pėr tė gjithė Lindjen e Mesme mund tė zhvillohen nė njė drejtim tė qetė."

Vini re se ajo flet pėr "Palestinės" si njė vend tashmė nė vitin 2008, dy vjet para se qeveria socialdemokrate e njohur atė si njė vend, edhe pse kjo nuk ėshtė njė vend.

Veli nuk mund t'ju shpėtojė

Nė Teheran, Irani u bė njė grua nė vitin 2018 u dėnua me dy vjet burg, pėr krimin musliman tė hequr publikisht velin e tij . Nė dy muajt e arrestuar 30 gra me arsyetimin se ata kanė refuzuar tė veshin vello. 

Ligji pėr mbajtjen e velit pėr tė dy gratė myslimane dhe jo-myslimane nė Iran kanė qenė nė fuqi qė nga pėrgjakshme 1979th revolucionit islamik 

Mė lejoni tė them nė mėnyrė tė qartė: veli nuk mund t'ju shpėtojė. Nė vend tė kėsaj, ajo ėshtė njė mjet pėr tė shtypur dhe tė nėnshtruar, nėse jeni musliman apo jo. 

I vetmi qė me tė vėrtetė mund t'ju shpėtojė dhe tė ju vė plotėsisht i lirė janė Jezu Krishti. 

Perėndia ju do

Perėndia i do tė gjithė njerėzit, por nuk ka vello ose mund tė tė shpėtojė ose tė pėlqejnė Perėndisė. Duhet tė jeni tė shpėtuar dhe tė vėrtetė tė kėnaqur Perėndinė, atėherė ju duhet tė pranoni Birin e Tij Jezu Krishtin qė ai ka dėrguar nė botė pėr tė vdekur nė kryq pėr t'ju shpėtuar.

Jezusi ėshtė i gjallė sot - ai u ngjall sė vdekuri. Kur ju tė merrni atė qė ju do tė ruhen dhe tė lirė. Jezu Krishti me tė vėrtetė vendos njerėz tė lirė.

Bibėl

Gjithashtu, Bibla i referohet vello apo shall, por nė kėtė kontekst ėshtė e qartė se nuk ka ligj pa porosi. Jezusi ka bėrė njerėzit tė lirė, jo pėr shkak se ata janė edhe njė herė do tė vėnė nė robėri, por ata mbeten tė lirė.


burimi:


Publicerades söndag, 22 september 2019 14:12:52 +0200 i kategorin Islam och i ämnena:


10 kommentarer


x
Sam G Ö
söndag, 22 september 2019 18:12

Palestina är inget land och det finns inga palestinier, de är alla araber.

Svara

x
bo svensson
söndag, 22 september 2019 18:30

VILKEN VILLFARELSE .
DET ÄR INTE KLÄDERNA SOM AVGÖR VAD DU TROR PÅ.
EFESEBREVET 6 .

Svara

x
Sven Thomsson svarar Sam G Ö
måndag, 23 september 2019 08:44

Du har rätt, Sam GÖ
Palestina är inget land. Det hjälper inte att vår förre utrikesminister, Margot Wallström har erkänt Palestina som stat. Hon och de övriga sossarna kan göra det hur många gånger som helst. Det landet finns inte i alla fall.

Svara

x
Sven Thomsson svarar bo svensson
måndag, 23 september 2019 08:53

STACKARS MUSLIMER!
De är så vilseledda och förförda av sin villolära. När jag ser muslimska kvinnor med sina slöjor, burka och kjolar som når till fötterna blir jag beklämd.

Jag tycker så synd om dem. Jag brukar tänka: "Arma människor som är så förvillade. Om de tog emot Jesus skulle de bli befriade från sin falska religion."

Svara

x
Troende svarar bo svensson
måndag, 23 september 2019 20:19

Jo, när det gäller den Gudsfönekande religionen islam, är det deras yttre, som visar vad de tror på.
Andra religioner har ju också avvikande kläder, men de är inte så aggressiva och föraktfulla. De tvingar inte heller vanliga människor.

Du får läsa på mer, bo svensson !

Svara

x
Sven Thomsson
måndag, 23 september 2019 21:03

Gud älskar muslimer, men hatar deras lära och religion. Herren har sagt: "Du ska inte ha andra gudar jämte mig". Men muslimerna har Muhammed och Allah, som är deras gudar.

Jesus vill, att muslimer ska bli frälsta och en del blir det. Men när de konverterar till kristendomen blir de hotade och förföljda av sina trosfränder, ja till och med av sina egna familjer. Det är synd om dem, för de får lida för sin tros skull.

Men vi får tacka Herren för de muslimer som tar emot Jesus. Om de håller fast vid Honom, kommer deras namn aldrig att utplånas ur Livets bok. De kommer till himlen.

Svara

x
Sam G Ö svarar Sven Thomsson
tisdag, 24 september 2019 10:17

Du har rätt att Gud älskar muslimer, men de tillber en avgud. Vi får be för dem att de får uppleva Kristus Jesus.

Svara

x
Adilce Schmidt Lindgren
tisdag, 24 september 2019 17:20

Gud älskar muslimer, men hatar deras lära och religion. Herren har sagt: "Du ska inte ha andra gudar jämte mig". Men muslimerna har Muhammed och Allah, som är deras gudar.
Precis som de använder sjal eller slöja, människor kan se att de är muslimska Jag tro att vi borde använda bibeln. Ta med oss Bibeln när vi går i kyrkan,de kan se att vi är kristna.

Svara

x
Tommy
tisdag, 24 september 2019 18:31

Det är synd det där med Kläd kod. Bara Iran, Muslimska landet så ändrades Klädkoden. Men innan dess kunde man ju inte se i yttre mening vad de trodde, om de var muslimer. Tvång är alltid fel. Fria Viljan hos människan måste finnas. Vare sig vad människan än tror på. Paulus talar väl om hur Kvinnan skall täcka sitt hår i något av breven om vi går åt andra hållet. Det jag är mest rädd för egentligen, är inte kläder, vad de egentligen tror på. "Det kan vi inte heller Tvinga fram." Men det är ju bara ett Andetags avstånd vad som hände forna Jugoslavien. Fredliga vänliga Grannar, börja skjuta på varandra. Så här i Europa. Sånt vansinne kan ju faktiskt bryta ut. Alltså fina vänner innan och barnen lekte med varandra, trots olika tro. Kanske vi har ett Osynligt beskydd ännu, som vi aldrig tänker på över Sverige, Guds Änglar som beskyddar från ett sådant vansinne igen i EUROPA.

Svara

x
Troende
söndag, 29 september 2019 05:28

Dessa kvinnor som har slöja m.m. har ju också själva ett personligt ansvar. Lägg inte hela skulden på förtrycket på de muslimska männen.

Svara

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 7 december 2019 00:31
Tacksägelseämne Välsignad ska du vara som stått med och bett för min jul. Mina barn,ett av dom vill jag ska vara där.Tack än en gång för du bad för mig.Så tacksam,så tacksam,Gud vet.Tack Jesus d

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarStöd Apg29:

Kontakt:

MediaCreeper Creeper

↑ Upp