Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Rritja Suedisė dhe rėnia - Pjesa 2

Dikush mund tė thotė se ne kemi pėrjetuar rritje tė dy Suedisė dhe rėnien.

Ngritja dhe rėnia Suedisė.

Perandoria Romake rritet dhe tė bjerė ėshtė njė koncept i njohur. Kjo ėshtė se si kjo perandori botėrore erdhi nė jetė aq i madh dhe dominuese, por edhe pėr mėnyrėn se si ajo atėherė u shemb.


Av Holger Nilsson
torsdag, 30 januari 2020 12:54

Rėnia e Suedisė

Suedia po ndryshon, nuk ėshtė mė shtėpia e pleqve.

Dikush mund tė thotė se ne kemi pėrjetuar rritje tė dy Suedisė dhe rėnien.

Perandoria Romake rritet dhe tė bjerė ėshtė njė koncept i njohur. Kjo ėshtė se si kjo perandori botėrore erdhi nė jetė aq i madh dhe dominuese, por edhe pėr mėnyrėn se si ajo atėherė u shemb.

Populli u ngrit nga poshtėrimi e alkoolizmit nė vitet 1800 dhe shtetit social qė ėshtė krijuar gjatė viteve 1900, ishte njė dėshmi e asaj qė mund tė ndodhė nė njė vend.

Nė dekadat e fundit, pėr fat tė keq, njė dėshmi tė asaj qė mund tė shkatėrrohet. Gurin e themelit tė njė shoqėrie, martesa ėshtė zėvendėsuar nga lidhjet e lirshme, familjet e thyer ku fėmijėt ndėrrime akomodim dhe transport ndėrmjet shtėpive tė ndryshme.

Tė sigurt pėr shkak se duhet tė shtohet gjatė viteve tė para tė jetės sė fėmijės ėshtė tronditur. Ekspertėt pajtohen se vitet e para janė themelore pėr zhvillimin e njė personi. Fėmijėt e privuar terren tė sigurt, ekziston rreziku i madh qė ata tė bėhen njerėz tė pasigurta dhe tė rrezikshme nė tė ardhmen.

Ēdo vit rreth 50.000 fėmijė tė divorcit tė prindėrve. Kjo ndodh vit pas vit pas viti dhe vrullshėm deri plagėt tė mėdha nė shoqėri, e cila nuk ka pasuri nė botė mund tė shėrohet. Fėmijėt krijuar dhimbje e brendshme qė ėshtė e vėshtirė pėr tė shėruar dhe njė shumė tė fėmijėve jetojnė me pyetjen nėse kjo ishte faji i tyre qė gjėrat doli ashtu siē bėnė.

Martesa ėshtė njė bazė e nevojshme pėr njė shoqėri tė qėndrueshme. Njė tjetėr bazė ėshtė qė ju tė mėsoni se ēfarė ėshtė e drejtė dhe ēfarė ėshtė e gabuar. Kjo ėshtė krejtėsisht e domosdoshme pėr njė shoqėri tė funksionojė. Ne i referohemi jo vetėm pėr ligjet, por kryesisht nė busull tė brendshme - vlerat qė janė tė mira, si pėr individin dhe pėr njerėzit rreth.

dhjetė Urdhėrimet

Perėndia i ka dhėnė disa fjalė tė thjeshta themelore pėr njerėzimin, ata nuk janė shumė, ata janė vetėm dhjetė nė numėr. Nėse njerėzit e botės sonė kishte marrė ata nė botė kishte qenė krejtėsisht tė ndryshme!

Dikush mund tė pyesni se ēfarė ėshtė e gabuar me kėtė shembull pėr tė nderojė atin e vet dhe nėnėn?

Nuk do tė vrasėsh - kjo nuk ėshtė e mirė pėr ta bėrė tė qartė atij?

Nuk do tė vidhni - si idilike nuk do tė jetė njė shoqėri ku ka vjedh njė?

Nuk do tė bėsh dėshmi tė rreme kundėr tė tu fqinj - gėnjeshtrat dhe akuzat - sa nuk janė dėmtuar prej saj?

Nuk do tė shkelėsh besnikėrinė bashkėshortore - nuk ka asnjė tė mirė nė dyqan kėshtu!

Pse rezistenca tė tilla kundėr urdhėrimeve tė Perėndisė ėshtė njeriu mė i mirė?

Ju vetėm duan tė jetojnė pėr veten

Kjo ėshtė kryesisht pėr tė mos dėshirojnė tė marrin Perėndinė nė jetėn e tyre, ata vetėm duan tė jetojnė pėr vete dhe jo pėr besimin nė njė Zot. Ajo do tė jetė e turpshme tė ketė tė llogarisin nė atė - le tė na heqė mendimet pėr Perėndinė - kaq shumė mendim dhe ka punuar pėr tė.

Nė mesin e atyre qė e kanė bėrė atė, kjo ėshtė disa politikanė qė e shtyu pėr dechristianize Suedi. Sidomos nė '60s vazhdoi njė ofensivė pėr tė eliminuar trashėgiminė e krishterė. Pastaj edhe i kryer peticioni i madh kryer nė vendin tonė (1963); popullsia ishte atėherė rreth 7.5 milion. Nga kėto, 2.100.000 (!), I cili shkroi nė temėn e ruajtjes krishterimit nė shkollė!

Por politikani bashkėkohor nuk morėn parasysh kėtė mbėshtetje tė madhe pėr mbajtjen mėsimet e krishterimit nė shkolla - ajo ishte ende larg. Ky ėshtė vendimi mė i rėndė qė ju keni marrė nė kėtė vend!

Sa miliarda ajo ka shoqėri me kosto, dhe sa njerėz tė korruptuar qė pasoi, nuk ka tė dhėna. Nė ditėn e gjykimit, tė gjitha pasojat shkatėrruese kjo solli me vete, vijnė nė dritė.

Regjimi qė ka ekzistuar atėherė ėshtė shndėrruar nė kaos nė shumė shkolla. Studentėt detyroj njėri-tjetrin fort, disa kanė zgjedhur pėr tė marrė jetėn e tij, tre fėmijėt e njė javė e bėn! Tė tjerėt nuk duan tė shkojnė nė shkollė pa mungesave pa arsye. Mėsuesit kėrcėnuar nga studentėt dhe rezultatet e shkollave kanė rėnė ndjeshėm.

Njerėzit ndihen keq

Njerėzit janė pėrkeqėsuar, klinika psikiatrike janė rradhė tė gjata pėr tė pėrpiqen pėr tė ndihmuar njerėzit nė nevojė. Nė njė deklaratė pėr shtyp nga 2015, lexojmė:

"Nė 23 vjet, pėrdorimi i barnave psikotrope ėshtė rritur nė mėnyrė dramatike nė mesin e tė rinjve. Deri tani mė e madhe ėshtė rritja e ilaqet kundėr depresionit, tė cilat u rritėn 140 fish nė mesin e grave 15-19 vjeē dhe 70 herė nė mesin e njerėzve nė tė njėjtėn grupmoshė. "

Tė pėrpiqet tė marrė nė kėto shifra katastrofike 70 herė dhe 140 herė mė tė rritur!

e keqe

E keqja ėshtė duke marrė pėrsipėr nė komunitet: dhunė nė rrugė, vrasje, pėrdhunime, makina tė pėrcaktuara nė zjarr. Tė rinjtė janė kriminelė edhe para se ata tė shkollės mbaruar, ne dėgjojmė pėr vrasjet e kryera nga fėmijėt. Nė disa lagje nuk mund ambulanca dhe zjarr hyjnė pa pėrcjellje tė policisė.

Politikanėt kryesorė duhet tė jenė tė mbrojtur nga rojet e sigurisė, politikanėt lokalė kėrcėnuar me vdekje nė mediat sociale.

Vila dhe apartamente duhet tė marrė alarm efektive pėr tė mbajtur vizitorėt e padėshiruar larg.

Suedia zgjodhi tė ecin larg nga Perėndia - rezultati ishte shkatėrruese.


Publicerades torsdag, 30 januari 2020 12:54:28 +0100 i kategorin Gästblogg och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.nu med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 15 juli 2020 12:45
Gode Gud jag lever ej rätt. Be att Herren gör mig stark mot frestelser. Att ej följa "livets herre " ger mig ångest. Synden är min fiende ,Väg led mig. Käre Jesus hjälp mig

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp