Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Presioni nga forcat e talentuar ėshtė njė realitet

Tani unė dua tė dėshmoj pėr tė keqen qė kam pėrjetuar nė kushtet e presionit nga forcat e talentuar.

Presioni nga forcat e talentuar ėshtė njė realitet.

Presioni nga forcat e talentuar ėshtė njė realitet qė buron nga bota fryma e keqe. Tė krishterėt jetojnė, ashtu si Zoti i kishte dhuratė Vlerėsimi frymėn shpesh ndjejnė kėtė presion. Unė jam shumė e ndjeshme nė frymėn time dhe mund tė dėshmojnė se si unė tė pėrjetojnė kėtė fenomen.


Av Sven Thomsson
måndag 9 december 2019 11:02

Presioni nga forcat e talentuar ėshtė njė realitet qė buron nga bota fryma e keqe. Tė krishterėt jetojnė, ashtu si Zoti i kishte dhuratė Vlerėsimi frymėn shpesh ndjejnė kėtė presion. Unė jam shumė e ndjeshme nė frymėn time dhe mund tė dėshmojnė se si unė tė pėrjetojnė kėtė fenomen.

Kur tė shkoj jashtė nė qytet, kam takuar njė person i cili ka njė tė ftohtė dhe tė ashpėr frymė brenda saj. Pastaj unė tė ndjehen si ai "puffs" papastėr pėr mua nga ai person.

E kundėrta - nė qoftė se unė tė takohet njė person me njė zbutje krekos njė rrymė e ėmbėlsi nga personi.

Forca Demonic e shisheve pijeve

Unė kam shkuar disa herė pėrtej Systembolaget dhe i njohur demonike fuqi pushim nga shishe pijeve. Unė gjithashtu e di fuqinė talentuar tė tymit tė duhanit.

Kur nuk ėshtė njė e keqe elementet e programit nė TV puffs forcave tė papastra kundėr meje. Prandaj unė nuk tė kėqija dhe shkatėrruese programeve.

Nė programimin oraret raport para zakonisht tė jenė elementė qė mund tė pista shpirti im se Jezusi larė me gjakun e tij tė ēmuar. Prandaj, unė mbyll sytė e mi dhe tė mbajė veshėt e saj pėr tė shmangur duke parė dhe dėgjuar ato.

Ndihem muzikės Heavy Metal talentuar, sidomos kur ka elemente satanike. Unė kurrė nuk dėgjuar pėr "muzikė" tė tillė, sepse ndihem kaq e keqe. Unė nuk mė pėlqen muzika rok nė pėrgjithėsi. Por kanė pėrgjuara tė tilla, por tė dėshirojnė atė.

Hajdutėt Biciklete

Disa kohė mė parė, kam jetuar nė njė vend ku vjedhėsit biēikleta ishin nė lėvizje. Unė kam qenė grabitur nga biēikletė tim, qė unė e kisha ngritur jashtė ndėrtesės ku kam jetuar. Nėse mė kujtohet saktė, biēikleta ishte mbyllur, por ishte vjedhur ende.

Dikush mė dha shenjėn mė tė vogėl pėr tė shkuar nė Parkun e njerėzve, pėr tė cilat njerėzit e pėrdorur pėr tė lėnė bikes vjedhura.

I bindur Kėshillin dhe shkoi nė park pėr tė kėrkuar biēikletė tim. Shkova nėpėr kėrkuar kudo. Entertainment Ngjarjet kishte pėrfunduar dhe njerėzit ishin larguar nga parku, por ndjeva fortė nė shpirtin tim se forcat e liga frymore mbeti. Kam pėrjetuar njė atmosferė tė tillė tė frikshėm.

Unė kurrė nuk do tė jetė nė gjendje pėr tė vizituar njė ngjarje kinema, valle, sportive apo vende tė tjera argėtuese. Unė do tė pėrjetojnė njė tė pista tė tillė dhe atmosferė e keqe qė unė nuk e kam duruar tė jetė atje.

Mė e keqja qė kam pėrjetuar

Tani unė dua tė dėshmoj pėr tė keqen qė kam pėrjetuar nė kushtet e presionit nga forcat e talentuar. Kam pėrjetuar jashtė dhe nė Vasaloppet nė Mora shtėpi.

Shtėpia e Vasaloppet ishin bytardagar e hala Vasaloppet. Njerėzit e pėrdorur pėr t'u ulur atje dhe shkėmbimin, blerjen dhe shitjen e tyre. Gruaja ime kishte disa qė ajo ishte duke shkuar pėr tė shitur, kėshtu qė unė shkova me tė nė shtėpinė e Vasaloppet sė. Ashtu si ne qėndronte jashtė hyrje tė dhomės, ndjeva dhe mendova, 'Ēfarė njė humor tė keqe qė mbizotėron kėtu. "

Pastaj shkuam nė holl, ku ajo ndjehet e ndyrė, atmosferė tė keqe edhe mė tė fortė.

Nė bodrum ishte njė dhomė ku ata qė ndryshuan hala e tyre ishin tė ulur nė tavolina tė tyre. Ne shkuam atje poshtė dhe pa se ka pasur shumė njerėz atje tė cilėt dėshironin tė vėnė hala e tyre.

Forcat Demonic nxituan drejt meje

Kur kemi hyrė nė dhomė zhytur forcat djallėzore kundėr meje me forcė tė madhe. Ajo ndjehet si personin e njeriut tė fortė mė shtyu prapa. Unė kam qenė gati pėr tė humbur ekuilibrin e tij dhe gati ra mbi.

Por pastaj hap Frymėn e Shenjtė nė trimėri tė madhe brenda meje, si njė kundėrpeshė ndaj forcave demonike. Ndjehesha ngritur dhe realizuar nga Fryma e Shenjtė.

Bota Evil Spirit

Ne qė jemi tė shpėtuar kanė njė botė shpirtėrore pėr tė luftuar kundėr. Kompetencat e tij janė asgjė pėr tė luajtur me tė. Unė kam qenė me tė vėrtetė nė gjendje tė pėrjetojnė. Ju duhet tė jetė i pėrplotė me Frymėn e Shenjtė dhe tė jetojnė pėr gjakun e mbrojtjes sė Jezuit qė tė ruhet.

Jezusi e ka mposhtur fuqinė e sė keqes. Ai ka triumfuar dhe ēarmatosur krerėt e perandorisė sė tė keqes. Ai ka shtypur kokėn e gjarprit dhe e bėri fuqinė e djallit nė asgjė. Nuk ėshtė njė fjalė e Perėndisė, e cila forcon guximin tonė dhe sjell rehati:

"Bij tė dashur, ju jeni nga Perėndia dhe kanė sunduar mbi ta, sepse ai qė ėshtė nė ju ėshtė mė i madh se ai qė ėshtė nė botė" (1 Gjn 4: 4.).

Publicerades måndag 9 december 2019 11:02:04 +0100 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29 med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

torsdag 2 juli 2020 17:49
Be för min man som mår psykiskt och fysiskt dåligt. Be att vi kan prata ned varann igen.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp